Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 hlasy

Víkendový pochod Šumavou

Příspěvek od Gecko , v Šumava, víkend, výlety 12 listopad 2013 · 568 Zobrazení

Víkendový pochod Šumavou Jedním z mých dlouhodobějších cílů je pořádně projít Šumavu. Na volný říjnový víkend bylo tedy jasno kam se vydat.

Cíl byl jasný, dostat se bez auta z Prahy i ze Šumavy, něco ujít i něco zakešovat a zvládnout túru ve 2 dnech aniž bysme si museli brát v pátek volno. Po poměrně náročné kombinatorice plánuji trasu Železná Ruda - Srní - Modrava. Dostat se ale v pátek odpoledne z Prahy do Rudy je prakticky nemožné, a tak se rozhodujeme přenocovat ten den v Klatovech. Zpátky z Modravy jede luxusně odpolední autobus přímo do Prahy (doporučuji rezervaci).

DEN 1 Praha - Klatovy
Večerní příjezd do Klatov je bezproblémový. Cesta vlakem přes Plzeň trvá necelé 3 hodiny. Snad jen první hodinu do Plzně se musí počítat s přeplněným vlakem. Nevím jak moc má cenu komentovat ubytování. My v Klatovech nacházíme optimální cenu a výkon v pensionu U Prince, dole dáváme večeři ("český standart"), pivo, karty a jdeme na kutě.

DEN 2 Železná Ruda - Srní
Ráno v 7:00 se majitelům U Prince nechce vstávat (nekecám :-)), řešíme proto snídani v nedalekém supermarketu a vyrážíme směr nádraží. Dnešním cílem je dojít do vesnice Srní, přes jezero Laka a osadu Prášily. Celkem přes 30 kilometrů.

Po hodině ve vlaku dorážíme na start naší výpravy do Železné Rudy. Plánované přiblížení do Nové Hůrky kvůli zpožděnému autobusu padá a vyrážíme proto po zelené a červené směr jezero Laka přímo z Rudy. Hned na začátku lovíme precizně vyrobenou kešku - Zámek Debrník (GC4EK0C). Nabereme švýcarské TB a vyrážíme vzhůru. Prvních šest kilometru je ve znamení táhlého stoupání. Projíždějícím cyklistům kola opravdu nezávidím...
Vložený obrázek
Prvních pár set metrů.
Vložený obrázek

Vložený obrázek Vložený obrázek
Na vrstevnici se otvírají panoramata.

Od posezení s výhledem na Velký Javor je to už jen 4km k jezeru Laka. Na rozdíl od ušlé cesty je u jezera celkem narváno. Dáváme si občerstvovací pauzu a obdivujeme nejvýše položené Šumavské jezero. Sbírám samozřejmě i indicie k jednoduché kešce - Lake LAKA Earthcache (GCW7AN).
Vložený obrázek

Po půlhodině se zvedáme a vyrážíme směr osada Prášily. Nejprve po červené a na následujícím rozcestí po žluté, celkem asi 10 kilometrů. Pomalu ztrácíme našlapanou nadmořskou výšku a zastavujeme se až v osadě. Jelikož před sebou máme ještě nějaké kilometry dáváme pouze polévku a pivo. Omylem, ale zapomínám na kešku Prášily (GC2KGM4), tak snad někdy příště. Z časových důvodů také vynecháváme červenou cestu k Prášilskému jezeru a pokračujeme dále jen po žluté.
Vložený obrázek
V Prášilech práší bizoni.

Přes zaniklé Zelenohorské chalupy a jejich pohodovou kešku (na foceni je moc šero) docházíme po deseti kilometrech do Srní. Tuto osadu nevybírám náhodně, ale kvůli místnímu minipivovaru U Zlatého srnce. Zde se mi podařilo dopředu domluvit ubytování včetně snídaně. Pivo nemá chybu, místní nefiltrovaný ležák opravdu doporučuji. Vyšší hořkost doplňuje skvělá pitelnost, díky které jsem nemálo Srnců pokořil.
Vložený obrázek

DEN 3 Srní - Modrava
Znaveni po prvním dnu si trochu přispáváme a po vydatné snídani se vydáváme do druhého Šumavského dne. Před námi je výrazně kratší túra do Modravy (13km). V neděli se počasí trochu zhoršuje a začíná mrholit. Šumavská atmosféra tím ale nabývá na magičnosti.
Vložený obrázek
Ze Srní se vydáváme po zelené směrem na jihovýchod podél bývalého plavebního kanálu na dřevo. Zajímavou technickou památku doplňuje původní elektrárna, kde po pár kilometrech odbočujeme k Hauswaldské kapli a místnímu léčivému prameni. Tuto část rozhodně doporučuji nevynechat, je tu krásně i za deště.
Vložený obrázek Vložený obrázek

Vložený obrázek

Z odbočky na Hauswaldskou kapli se obloukem vracíme ke kanálu. Za nedlouho se točíme doprava na modře značenou cestu. Po dvou kilometrech slušného výstupu dorážíme k Tříjezerní slati, k poslední velké zastávce. Pětihektarovým rašeliništěm s jezírky prochází po dřevěném chodníku krátká naučná stezka. K ní se váže i trochu matematická earth keška - Three Lake Fen (GC1916N).
Vložený obrázek

Vložený obrázek Vložený obrázek

Tím se naše víkendové putování blíží ke konci. Zbývá už jen nenáročný 3km sestup do Modravy a posezení s večeří v místní Klostermannově chatě. Ve čtyři nám jede autobus a po osmé hodině už vystupuji doma v Praze.
Vložený obrázek

Shrnutí (trochu statistiky a map)
  • dvoudenní trasa měří 43km, první den 31km a druhy 13km (detail zde)
  • celkově jsme strávili na nohou 8h (1.den) a 3h (2.den)
  • výškově se dostávame až na 1200m n.m., v Železné Rudě jsme začali pod 800m a končíme na 1000m v Modravě
  • Celá trasa přehledně na turistické mapě.


  • 1On majitel U Princů dost chlastá, proto ta nechuť ke vstávání :)   Ale jinak na přespání myslím můžu doporučit.

    • 0

On majitel U Princů dost chlastá, proto ta nechuť ke vstávání :)   Ale jinak na přespání myslím můžu doporučit.

 

Bylo to spíš úsměvné, než že by nás to nějak naštvalo :-) Večer to tam bylo v pohodě. Ubytko musím potvrdit , byli jsme na 4lůžáku s vlastní koupelnou, pokoj poměrně zrenovovaný a čistý.

    • 0

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama