Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 18 hlasy

Lab Cache v Geogetu

Příspěvek od HaLuMa , 16 prosinec 2013 · 3 090 Zobrazení

geoget groundspeak event
Letošní tradiční megaevent Geoskořápky 2013 přinesl všem kačerům překvapení v podobě Lab Cache. To je takový experiment Groundspeaku, jak si vyzkoušet nový druh keší přímo na lidech. Tentokráte šlo o zkoušení eventových keší, které by někdy v budoucnu mohly sloužit jako dočasné keše po dobu trvání nějakého významného eventu. Myslím, že v neděli to vyzkoušelo opravdu hodně lidí.

Nebudu tu komentovat samotné Lab Cache. Nebudu tu komentovat, co se líbilo, nelíbilo, povedlo, nepovedlo, ani jak to na mne celé působilo. Zkusím se podívat na praktickou stránku věci - na statistiky!

Lab Cache se totiž započítaly do celkového počtu ulovených keší, a tak je vcelku logické, že by se měly objevit i ve statistice. Ale neobjevily! Proto je mnoho lidí zkouší dostat (nejen) do Geogetu, aby měli v souladu nálezy na webu a u sebe v databázi.

První, co asi všichni vyzkoušeli, bylo načíst vlastní nálezy přes Geocaching Live. Ale to nepomůže. Ani naimportování MyFinds PQ nepomůže. Proč? Protože Lab Cache nemá žádné logy!

Ale i kdyby je měla, tak by to nepomohlo, protože Lab Cache nemá ani žádný GC kód. Ouha, Lab Cache existují na samostatném webu, mimo všechny ostatní kešky. Škoda, že nemají alespoň symbolický záznam mezi normálními kešemi, s přiděleným GC kódem, a klidně i zamknutým logováním. Ničemu by to nevadilo, a všem generátorům statistik by to pomohlo.

Naštěstí bylo možné si stáhnout GPX. Má to dvě "ale". Možnost stáhnutí GPX zmizela s vypršením časové lhůty na nalezení keší. A pokud se vám podařilo to GPX stáhnout, je lepší jej rovnou zahodit. Je udělané špatně, a v praxi nepoužitelné. Pokusím se vysvětlit proč:

Špatná diakritika
V hlavičkách GPX je diakritika pomršená, v názvech keší a v listingu chybí úplně. A tak najednou koukáte na "Mil Jeku", a obtížně vás napadne, že se jedná o "Milý Ježíšku". A co teprve, když tam pořád vídáte "Geoskopky", což mi, jakožto člověku zvyklému číst běžně bez diakritiky, evokuje něco zcela jiného... a přiznejme si, nevánočního!

Špatný GPX formát
Samotné GPX je verze 1.1. U této verze GPX by měl být tag groundspeak:cache uvnitř tagu extension. Tady je ale na jiném místě, jako by se jednalo o GPX 1.0.

Ani samotné rozšíření formátu GPX od Groundspeaku není zcela v pořádku. Zatímco u normálních PQ GPX se používá rozšíření verze 1.0 nebo 1.0.1, tady je použito rozšíření verze 1.1. Tato verze se jinak nikde nepoužívá, a nevidím důvod, proč by se muselo použít zrovna zde. Obsah je totiž na úrovni verze 1.0.1 a nic nového z verze 1.1 použito není. Například takový nový tag groundspeak:lastUpdated tam je, ale nic neobsahuje. Může to jen některé programy zmást.

Další zmatení může nastat z toho, že v GPX jsou tagy ve špatném pořadí. Protože u GPX na pořadí záleží, mohou existovat programy, které takové GPX odmítnou otevřít.

Nepraktický obsah
Je nepraktické, že body mají zvlášní ID. GC kódy GC-0, GC-1, atd. naznačují, že až bude nějaká další Lab Cache, nikdo si nebude lámat hlavu s tím, aby se náhodou taky nejmenovaly třeba GC-1. V databázi by se ale taková duplicita kódů stala osudnou!

Body také nemají nastavené žádné datum založení, nemají nastaveny ani základní vlastnosti jako obtížnost, terén, ani velikost kontejneru. Chápu, že nechtěli tyto vlastnosti použít, ale prázdné hodnoty mohou zmást nejeden generátor statistik.

Je i škoda, že nenastavili stát a kraj. To asi nejvíce vadí právě Geogetu, který podle nastaveného státu vybírá sadu polygonů pro územní třídění.

A co s tím uděláme? Opravíme to!
Proto jsem zkusil ručně vyrobit vhodnější GPX, které si odtud může kdokoliv stáhnout:

Přiložený soubor  Geoskorapky_2013.gpx (15,92K)
Počet stažení: 677

GPX jsem uložil ve formátu, který je pro keše běžný. Opravil jsem názvy i listingy tak, aby měly správně diakritiku. Použil jsem jiné GC kódy, vzniklé rozšířením GC kódu megaeventu Geoskořápky, v jehož rámci se Lab Cache provozovaly. Nastavil jsem datum, ba i jiné formální údaje o kešce tak, aby to dělalo co nejméně problémů.

Autora Lab Cache jsem nastavil jako ČAGeo. Doufám, že se tím skuteční jednotliví autoři neurazili.

Pozor, současná verze Geogetu nezná druh Lab Cache! Proto se nedivte, když je po importu uvidíte jako Unknown Cache. Zatím to nevadí, klidně si označte ručně nálezy. Až vyjde nová verze Geogetu, která bude Lab Cache podporovat, stačí to GPX naimportovat znova, a druh keše se tím opraví. Dříve nastavené nálezy pochopitelně zůstanou. Pokud nechcete čekat, můžete si ty kešky v Geogetu ručně opravit a přepsat jim druh z "Unknown Cache" na "Lab Cache". GGstat si s tím dokáže poradit, jen v samotném Geogetu se zatím neukáže správná ikonka.

Doufám, že Vám Lab Cache udělaly radost, i když trochu nabouraly tradiční průběh předvánočního eventu. Snad vám moje GPX usnadní zanesení Lab Cache do vašeho Geogetu. Hezké vánoce všem!

 Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!

 • 25Díky!

  • 0

ozkoušeno a funguje i v GSAKu :)

  • 0

To rad slysim!

  • 0
Fotka
Mudlodcera
pro 17 2013 11:10

Pokud jsem si nahrala puvodni gpx a vlastne velikosti a lokaci jsem si uz rucne opravila tak tohle mi jen upravy nazvy a listing?

  • 0
Fotka
Mudlodcera
pro 17 2013 11:14

Pokud jsem si nahrala puvodni gpx a vlastne velikosti a lokaci jsem si uz rucne opravila tak tohle mi jen upravy nazvy a listing?

Tak jsem to tedy nakonec nahrala a puvodni jsem smazala protoze se to samozrejmne nesparovalo, ale moc diky

  • 0

Je to vsechno receno v blogu - sparovat se to nemuze, kdyz to ma zcela jine identifikatory misto tech puvodnich nepouzitelnych.

  • 0
Fotka
martin_tulak
úno 06 2014 19:28

Diky za dobre zhodnoceni skorapkovych LabCachi; ted uz mne nevadeji :-). Mam ale dotaz (ktery se tyka vice GeoGetu nez jen LabCachi, ale u nich je to nezbytne): Mohu si nejak v GeoGetu zapsat/zmenit svuj log?

  • 0

Díky.

  • 0

Chystas neco podobneho i pro GPX Labek z Terezinskych her 2O14??

  • 3
Fotka
minigibboni
kvě 27 2014 18:14

Tak jsem se pokusil (snad se autor nebude zlobit) ručně editovat soubor ze skořápek a povedlo se mi vytvořit toto. Osobně jsem si to zkusil a mám je v Geogetu kompletní a zdají se být ok. Pokud najdete chybu, tak dejte vědět.

Zde prosím: http://www.svarcovi....nskeHry2014.gpx

  • 0

Tak jsem se pokusil (snad se autor nebude zlobit) ručně editovat soubor ze skořápek a povedlo se mi vytvořit toto. Osobně jsem si to zkusil a mám je v Geogetu kompletní a zdají se být ok. Pokud najdete chybu, tak dejte vědět.

Zde prosím: http://www.svarcovi....nskeHry2014.gpx

Tak jsem to naimportovat a objevilo se mi tam 3x Loguj DNF. U 9. a 10. labky má být jiný název, jinak díky.

  • 1
Fotka
minigibboni
kvě 27 2014 21:26

Díky, opraveno, každý název je u každé kešky 3x a já to u těch dodělávaných přehlédl...Tak hlaste další chyby.

  • 0

Červenec 2024

P Ú S Č P S N
1234567
891011121314
151617181920 21
22232425262728
293031    

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Hledat na mém blogu

Reklama