Přejít na obsah


Fotka
* * * - - 1 hlasy

Proč chci letní čas

Příspěvek od Zagloba , 31 říjen 2013 · 687 Zobrazení

Čas. Co je čas. Taková podivná věc. Zkusme se na něj podívat. Vezměme si určitého jedince. Pro náš rozbor si představme, že vstává v 7:00 a jde spát ve 23:00. Spí tedy 8 hodin. Dále si představme čas jako přímku (časovou osu). Vyznačme si na ní ony dva body 7:00 a 23:00 a nazvěme je ČAS OD a ČAS DO. Jedinec je spokojen spí svých 8 hodin a najednou se změní zimní čas na letní. Co se vlastně stalo? Oba dva body se posunuly o hodinu vzad. Ale vzdálenost mezi nimi (těch 8 hodin) se nezměnila! Pokud se tedy jedinec řídí podle ČASU, vstává sice jako by o hodinu dřív, ale na druhou stranu jde o hodinu dřív spát.

Trochu si to zamotejme. Na časovou osu přidejme další dva body SVĚTLO OD a SVĚTLO DO. Tyto dva body se však s roční dobou na naší časové ose pohybují. V létě se od sebe vzdalují a v zimě se přibližují. Ale změna času pouze posune oba body ČAS dopředu nebo dozadu. Opakuji oba body. Tím se pouze přiblíží nebo oddálí od pohyblivých bodů SVĚTLA.

Proto nemůžu přijmout argument, že se někdo v létě ráno nevyspí, protože vstává o hodinu dřív. Ukázali jsme si, že spí pořád svých 8 hodin. Možná někomu dělá potíž zvyknout si ze dne na den, že se vše posouvá o hodinu. Já často jezdím po světě a na posun třeba devět hodin si zvykám tak dva dny. Takže posun o hodinu je pod mou rozlišovací schopnost. Proto si myslím, že i citlivějším jedincům by měly dva dny na tu hodinu stačit.

Posun bodů ČAS má za následek, že v létě je delší interval, kdy je světlo večer. A to je pro mě podstatné, protože já jsem sova a žiji večer a v noci. A proto chci letní čas. A klidně i v zimě.

 • 3Já tedy souhlasím s tím, že čas je taková podivná věc. Na jednu stranu to byli lidi, kdo si rozdělil den zrovna na 24 hodin, takže se může jevit jako věc umělá. Na druhou stranu však skutečně plyne, což má jak fyzikální, tak biologické důsledky. Fyzici ho dokonce považují za čtvrtý rozměr a hovoří tak o časoprostoru.

Nikdy jsem neměl pocit, že by na mě změna času nějak působila. Nezdá se mi, že bych potřeboval byť jeden den na aklimatizaci. Takže nějaké posouvání času mi žíly netrhá.

 

Ovšem pokud bychom měli uvažovat nad jedním časem pro celý rok, nechápu, proč by to měl být zrovna LETNÍ čas. Protože přece ten tzv. „zimní“ je ten původní, „správný“ a letní je uměle posouvaný. Proč „správný“? Protože při něm je v naší zeměpisné oblasti ve 12 hodin slunce přímo v nadhlavníku a to je to „pravé poledne“. Jestli tedy mít jen jeden čas, pak bych byl pro původní středoevropský, neboli tzv. „zimní“. A klidně i v létě.

  • 0

A je lepší mít v poledne slunce v nadhlavníku nebo mít večer déle světlo? Asi jak pro koho. Stejně i když vezmeme naši malou zemičku nebude ve stejný okamžik slunce v nadhlavníku v Aši a v Karviné. A pokud je stejný čas v Evropě (je jedno zda letní či zimní) bude slunce v nadhlavníku ve 12 hodin jen na jednom místě.

  • -1

A je lepší mít v poledne slunce v nadhlavníku nebo mít večer déle světlo? Asi jak pro koho.


No já si myslím, že ta jedna hodina roli nehraje. Aspoň u mě ne.

Stejně i když vezmeme naši malou zemičku nebude ve stejný okamžik slunce v nadhlavníku v Aši a v Karviné.


Ano, to je pravda. Dokonce mám pocit, že dřív to i tak bylo, že poledne nezvonili všude stejně.

A pokud je stejný čas v Evropě (je jedno zda letní či zimní) bude slunce v nadhlavníku ve 12 hodin jen na jednom místě.


Ale no tak, právě proto jsou vytvořena časová pásma.

A pro „zimní“ čas jsem, protože je tradiční a historicky daný. V těchto věcech jsem konzervativní. Nic jiného v tom není, neboť mi změny času problémy nedělají. Ale pokud by bylo třeba referendum, pak budu hlasovat pro „zimní“ čas.
  • 1

Mh.mail a další odpůrci letního času:

Pokud je ten správný čas ten, který má symetrii kolem půlnoci a poledne, tak proč se jím tedy většina lidí neřídí? Nebo vy pokud spíte 8 hodin, tak chodíte spát ve 20 a vstáváte ve 4? Asi ne. Ani ostatní veřejné služby nejsou symetrické, ale vychýlené doprava. Obchody jsou otevřené 8-20 a ne 6-18. Metro jezdí 5-0:30 a ne 2:15-21:45. A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Ta jedna hodina je ve skutečnosti ještě málo, celý náš život je vychýlen o nejméně dvě hodiny proti "přirozenému" času. Proto by se měl ten čas na hodinkách buď přizpůsobit našemu skutečnému rytmu, nebo by se měl ten rytmus přizpůsobit tomu času (viz výše).

  • 0

Mh.mail a další odpůrci letního času....

 
Ale já nejsem odpůrce letního času. Jak jsem psal ve svém prvním komentáři, mně je ukradené, jestli je zimní nebo letní čas. Za celou dobu na sobě nepozoruji žádné negativní následky změny, ať jarní, nebo podzimní. 
 

Pokud je ten správný čas ten, který má symetrii kolem půlnoci a poledne, tak proč se jím tedy většina lidí neřídí? ... celý náš život je vychýlen o nejméně dvě hodiny proti "přirozenému" času. Proto by se měl ten čas na hodinkách buď přizpůsobit našemu skutečnému rytmu, nebo by se měl ten rytmus přizpůsobit tomu času ...


Promiň, ale nevidím žádný důvod k tomu, proč by se od času, který platí, měla odvíjet činnost člověka. A naopak, proč by se měl čas odvíjet od činnosti člověka.

 

Jinak, nepřišel jsem se sem hádat o (pro mě) marginálním problému. Článek byl celkem zajímavý, tak jsem jen napsal svoji poznámku a hned jsem označen nálepkou „odpůrce letního času“ :).

  • 0

Promiň, pochopil jsem to z toho, že mluvíš o zimním čase jako o tom správném. On je správný možná z astronomického hlediska, ale ze sociálního hlediska je úplně mimo.

  • 0

No tak označení „správný“ bych nepoužil, protože je to podle mě fakt jedno, jestli nějaké časové okno budu označovat jako 8-20 nebo 9-21, případně 10-22 (ale to už v podstatě píše ve svém blogu i Zagloba). To je pouze otázka dohody. Psal jsem jenom v tom smyslu, že když už přejít na jeden čas, tak bych radši volil ten astronomický. Pokud by se tak stalo, tak by se veškerý režim včetně otevíracích dob velice rychle upravil podle nového času.

  • 0

Promiň, pochopil jsem to z toho, že mluvíš o zimním čase jako o tom správném. On je správný možná z astronomického hlediska, ale ze sociálního hlediska je úplně mimo.

Neexistuje to, co označuješ jako zimní čas. Jde o normální a přirozený místní čas zvaný prostě středoevropský. Zimní by byl o hodinu posunutý, tedy pro Čechy by to musel být GMT. Sociální hledisko je nesmysl, lze přece šoupnout zvyklostmi, ale ne sluníčkem. A jako asociální mi připadá koncem března začít jako celý národ vstávat úředním nařizením o hodinu dřív!

  • 2

Ano, to je pravda. Dokonce mám pocit, že dřív to i tak bylo, že poledne nezvonili všude stejně.

Ano, na hvězdárně v Klementinu pozorovali pasážníkem kulminaci Slunce, v pravý okamžik máchli praporem a dělostřelec nahoře na hradbách vypálil z děla. Tak by to bylo správné, ale bohužel by byly různě dlouhé dny, což by asi dělalo maglajz…

  • 0

Červenec 2020

P Ú S Č P S N
  1234 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama