Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 11 hlasy

1. Kapsovo geo-okénko - Pelhřimovy

Příspěvek od Kapsa , 02 prosinec 2013 · 3 629 Zobrazení

doporučení gc.cz reportáž
1. Kapsovo geo-okénko - Pelhřimovy Vážení geo-kamarádi a geo-kolegové, dovolte, abych se vám představil - jmenuji se Michal Kupsa alias Kapsa a po dohodě se správci serveru Geocaching.cz pro vás budu připravovat pravidelně nepravidelný občasník, který jsem zatím (nic lepšího mě momentálně nenapadlo) :) nazval "Kapsovo okénko". A o čem že to jako bude? Je to prosté, chtěl bych vám přinášet tipy na zajímavé kešky formou krátkých článků, obsahujících základní informace o tom, proč zrovna tato keška a to celé bude doplněné fotografiemi, případně i videem z okolí kešky. Psát a fotografovat o keškách bez spoilerů, to snad ani nejde, takže upozorňuji předem, že články budou více či méně obsahovat spoilery – ale budu se snažit se jim maximálně vyhýbat a minimalizovat je, pokud to půjde. Pokud už by to byl opravdu větší spoiler, tak se vždy domluvím předem s ownerem dotyčné kešky a požádám ho o svolení – toliko jen pro šťouraly.

No a jaké kešky v této rubrice najdete? No, říkám rovnou, že složité mysterky ani T5 a ani PWT to nebudou, na to první nemám dost chytrou hlavu, na to druhé fyzičku a na to třetí .... no, však někteří vědí. ;) Nechci tady ani příliš psát o těch nejvyhlášenějších geo-peckách, protože ty stejně většina z vás zná. Spíš se chci soustředit na takové ty neobyčejně obyčejné kešky, tedy na ty, které pro mnohé vypadají na první pohled nenápadně, nebo dokonce i nezajímavě ale přesto by byla škoda je přehlédnout. Zejména pak takové, které podle mě stojí i za samostatný výlet a které jsou dostupné (téměř) každému. Podle mého osobního názoru pak "kvalita" kešky není jen o samotné pixle ale o celém souboru souvisejících vlastností. V konečném výběru tak samozřejmě najdete i kešky se supervymakanými schránkami, stejně tak jako běžné "pařezovky", jejichž hodnota však tkví v něčem jiném – preferuji zejména zajímavá a pěkná místa.

No a jaká že bude první keška v tomto seriálu? Bude to:

GC1XX8P - Pelhřimovy - kostel Sv. Jiří

Tato keška je přesně tím typickým úkazem, kdy schránka samotná za moc nestojí ale místo, kde se nachází, tak to je naprosto suprové. Napřed ale ke kešce – je to bohužel jen klasická nevyfouklá petka, takže opravdu žádný zázrak. Je to škoda, protože tohle místo by si rozhodně zasloužilo něco lepšího a hlavně většího, protože místa je tu všude kolem opravdu dost a dost. Uvažoval jsem o tom, že bych se s ownerem dohodl, že by bylo lepší dát sem něco většího ale vzhledem k tomu, že je to Polák, tak jsem to nakonec ani nezkusil, protože polsky se asi opravdu nedomluvím.

Nicméně místo samotné je opravdu fantastické, jde o zaniklou obec Pelhřimovy, která doplatila na dlouholeté a velmi komplikované historické spory a události. Obec byla několikrát rozdělena a zase spojena až to nakonec dospělo do dnešní podoby, kdy je opět rozdělena hraniční říčkou Hrozová na českou a polskou část. Polská část je ještě obydlená ale zdejší obyvatele byste spočítali na prstech. Nicméně stojí za vidění, je tu pěkná kaple, zřícenina kostela a také něco, co je v mapách označeno jako zámek ale moc to na to nevypadá. Zajímavostí je pak zdejší kostel, který nemá zvony a tak zvuk zvonů velmi hlasitě přehrávají výkonné reproduktory – opravdu legrační zážitek.

Na české straně pak byly již před desetiletími srovnány všechny domy se zemí a zůstal pouze kostel Sv. Jiří. Ten samozřejmě také chátral, až se mu nakonec propadla i střecha a zůstaly zachovány v podstatě jen obvodové zdi. Zbytky kostela navíc byly tak zarostlé, že už skoro ani nebyly vidět. V hodině dvanácté se ale kostela chopili nadšenci z Hnutí duha a postupně jej opravují. Dnes je již okolí kostela vysekáno a hlavně má kostel úplně novou střechu a rekonstruovanou věž. Kolem pak najdete nejen pozůstatky vesnice, srovnané komunisty se zemí ale také pozůstatky hřbitova v podobě zarostlých náhrobků.Kostel i okolí jsou velmi fotogenické a proto vřele doporučuji k návštěvě. Navíc je tu krásný klid a také v okolí si jistě najdete řadu zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu, jako například známou úzkokolejku v Osoblaze, dvojitou rozhlednu na Hraničním vrchu nebo "Mrtvé nádraží" v nedalekém polském městečku Glubczyce. O tom ale detailněji zase třeba někdy příště.

Pokud se do Pelhřimov vydáte, tak zejména cyklo-kačeři budou jistě nadšeni, kraj je rovinatý a cesty na trekové kolo velmi slušné. Pokud pojedete autem, tak doporučuji příjezd z Polska, přes polskou část Pelhřimov, cesta je tu opravdu o dost lepší. V kostele prosím nelezte na půdu, kadibudka je hned za kostelem a pokud si budete chtít opéct buřta, tak dávejte pozor, ať to tam nepodpálíte. Jinak je kostel volně přístupný a pokud v něm tak jako já přespíte, tak vám to asi nebude mít nikdo za zlé. Pokud byste tu někdo třeba chtěli uspořádat netradiční event nebo tak něco, dejte mi vědět – správce a zachránce kostela je můj kamarád (i když mudla).

Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky Přiložené obrázky

 • 32Parádní článeček :) moc se mi líbil... Místo vypadá zajímavě navíc v té oblasti jsem nikdy nebyl.... asi mám typ kam vyrazím... :) dík Michale

  • 0

Parádní článeček :) moc se mi líbil... Místo vypadá zajímavě navíc v té oblasti jsem nikdy nebyl.... asi mám typ kam vyrazím... :) dík Michale

 

Díky a vřele doporučuju, je tam fakt krásně, lacino, málo lidí a i v okolí spousta dalších zajímavých míst. Tam se dá klidně i na týden dovolené a pořád bude co objevovat.

  • 0

jj .. hezký článek .. jsem zvědavý zda-li se do těchto končin dostanu .. díky za něj! :-)

  • 0

jj .. hezký článek .. jsem zvědavý zda-li se do těchto končin dostanu .. díky za něj! :-)

 

Díky, já zase zvažuju, že si dám repete ....  ;)

  • 0

... i hezké fotky. Já zjišťuju, že co jsem začal s geokešingem, tak kvalita mých fotek šla hodně dolů, asi proto, že mám oči jenom pro krabičky...

  • 0

jen tak dál !!!!

  • 0

... i hezké fotky. Já zjišťuju, že co jsem začal s geokešingem, tak kvalita mých fotek šla hodně dolů, asi proto, že mám oči jenom pro krabičky...

 

Tohle jsem u sebe taky jeden čas pozoroval a řešil jsem to tak, že prostě nespěchám, napřed fotky, pak keška a cestou od kešky ještě případně nějaká fotka, pokud jsem na něco zapomněl ....  :)

  • 0

jen tak dál !!!!

 

Díky, už chystám další díl. ;)

  • 0
Fotka
odnikudnikam
pro 02 2013 21:36

GO! KAPSA. GO!

  • 0

Když nevíme kam, tak se nechám inspirovat tvými články a vždycky se nám to líbilo. Osoblažsko máme v plánu, ale je to bohužel trochu z ruky, tak to zatím zůstane jen v plánu.

  • 0
Fotka
Roman_Jaromer
pro 02 2013 23:38

Tedy, moc krásné fotky :-)
Když jsem viděl, kde je, bylo mi jasné, že jsme tudy kdysi jeli ještě s tátou, když byl naživu... A našel jsem i pár fotek z tehdejší návštěvy :-)

Tenkrát tu bylo kešek hodně málo - když jsme dojeli ke kešce Osoblažská úzkokolejka, měli jsme nejbližší keš 21 km vzdušnou čarou - protože tu, co byla 18 km vzdušnou čarou jsme cestou tam odlovili ;-) To tenkrát byla země geokešingem nepolíbená :-).

 

Aneb pár fotek, jak to tu vypadalo v červenci 2008:

08_07_02_08.54.44.jpg
08_07_02_08.54.59.jpg
08_07_02_08.55.39.jpg
08_07_02_08.55.56.jpg
08_07_02_09.01.40.jpg
08_07_02_09.01.56.jpg

A dvě fotky, jak vypadají na Osoblažsku silnice: :-)
08_07_02_09.07.04.jpg
08_07_02_09.13.21.jpg

  • 3
Fotka
Zememeric_K
pro 03 2013 11:59

Výlet do Osoblahy jsme si s přáteli kdysi udělali také. Úplný konec světa, pšenka tady opravdu nekvete. Místní paní povídala: "A vy jste se na nás přijeli podívat? To jste hodní."

 

Napadá mě název seriálu, něco jako "Z Kapsova kapsáře."

  • 0

Zajímavý článek - jen tak dál! Místo je pro mě dost z ruky, takže se tam asi nepodívám, ale dokonale vypovídá o tom, jak jsme to v Sudetech zruinovali.

  • 0

Moc pěkné!!! A super nápad :) jen ta dál....

A taky díky za radu - jelikož je v dohledné době v plánu rozhledna Cvilín, tak ke kostelu to bude cobydup :)

  • 0

Do téhle oblasti to nemám daleko, a vždy sem jedu rád, je to takový konec světa. "Silnice" z Pelhřimov směrem na Osoblahu je pořád taková, jako na fotkách Romana_Jaromere. Stojí za to si ji projet :) Kdo má rád earthky, je tu v oblasti pěkná keš Matějovická jeskyně, ztracená pseudokrasová jeskyně v místě, kde byste ji nečekali. Kde byste nečekali nic. Leze se tam pěknou kulatou dírou jak do králičí nory. Dovnitř ale nemusíte, pokud nechcete, není to podmínkou zalopgování. Keší tu není mnoho, ale semtam nějaká přibude, tak tu i po kešovací stránce už je zábava - hlavně je tu plno ztracených památek - kostel v Pelhřimovech je jedna z nich, má opravdu pozoruhodné genius loci, na to, že to vlastně je "obyčejná" kostelní ruina, jíž podobné najdeme i jinde, tady to zkrátka nějak působí. Keš samotná stála opravdu celkem za houby, navíc byla skrytá v zídce, ale najít se při zapojení očí a mozku dala bez problémů. Místo celkově za návštěvu rozhodně stojí. Opuštěné nádraží bylo podobný případ - nenápadné místo s fajnovou atmosférou, byl jsem tam kdysi ráno za pochmurné atmosféry a na zarůstajícím nádraží za skřehotání mnoha havranů to bylo příjemně ponuré.

  • 0

Tedy, moc krásné fotky :-)
Když jsem viděl, kde je, bylo mi jasné, že jsme tudy kdysi jeli ještě s tátou, když byl naživu... A našel jsem i pár fotek z tehdejší návštěvy :-)

Tenkrát tu bylo kešek hodně málo - když jsme dojeli ke kešce Osoblažská úzkokolejka, měli jsme nejbližší keš 21 km vzdušnou čarou - protože tu, co byla 18 km vzdušnou čarou jsme cestou tam odlovili ;-) To tenkrát byla země geokešingem nepolíbená :-).

 

Romane, díky za doplnění fotek, dodám ještě, že ta kaple a pak ještě ta kaplička, co jsou na tvých fotkách úplně zarostlé, tak už jsou taky opravené. I když ta malá kaplička je už vlastně asi v Polsku ....

  • 0

Výlet do Osoblahy jsme si s přáteli kdysi udělali také. Úplný konec světa, pšenka tady opravdu nekvete. Místní paní povídala: "A vy jste se na nás přijeli podívat? To jste hodní."

Napadá mě název seriálu, něco jako "Z Kapsova kapsáře."

 

Jo, jsou tam fakt perfektní lidi, taky mám podobný zkušenosti.

Jinak nápad na název dobrej, kdyby měl ještě někdo něco, hažte to sem, já z toho pak něco vyberu a přejmenuju to.

  • 0

Zajímavý článek - jen tak dál! Místo je pro mě dost z ruky, takže se tam asi nepodívám, ale dokonale vypovídá o tom, jak jsme to v Sudetech zruinovali.

 

Díky, jinak zruinovaný je to tam fest a trochu zapomenutej kraj je to dodnes. :(

  • 0

Moc pěkné!!! A super nápad :) jen ta dál....

A taky díky za radu - jelikož je v dohledné době v plánu rozhledna Cvilín, tak ke kostelu to bude cobydup :)

 

Díky, na Cvilíně jsem bohužel nebyl ale je tam nedaleko taky jedna rozhledna bez kešky, tak kdyby ji tam někdo chtěl udělat, tak by to bylo super.

  • 0

Do téhle oblasti to nemám daleko, a vždy sem jedu rád, je to takový konec světa. "Silnice" z Pelhřimov směrem na Osoblahu je pořád taková, jako na fotkách Romana_Jaromere. Stojí za to si ji projet :) Kdo má rád earthky, je tu v oblasti pěkná keš Matějovická jeskyně, ztracená pseudokrasová jeskyně v místě, kde byste ji nečekali. Kde byste nečekali nic. Leze se tam pěknou kulatou dírou jak do králičí nory. Dovnitř ale nemusíte, pokud nechcete, není to podmínkou zalopgování. Keší tu není mnoho, ale semtam nějaká přibude, tak tu i po kešovací stránce už je zábava - hlavně je tu plno ztracených památek - kostel v Pelhřimovech je jedna z nich, má opravdu pozoruhodné genius loci, na to, že to vlastně je "obyčejná" kostelní ruina, jíž podobné najdeme i jinde, tady to zkrátka nějak působí. Keš samotná stála opravdu celkem za houby, navíc byla skrytá v zídce, ale najít se při zapojení očí a mozku dala bez problémů. Místo celkově za návštěvu rozhodně stojí. Opuštěné nádraží bylo podobný případ - nenápadné místo s fajnovou atmosférou, byl jsem tam kdysi ráno za pochmurné atmosféry a na zarůstajícím nádraží za skřehotání mnoha havranů to bylo příjemně ponuré.

 

V Matějovické jeskyni jsem byl kdysi na vandru a je to fakt mazec, protože bych ji tam opravdu nečekal. Navíc je v ještě zapadlejším koutě, než kostel v Pelhřimovech. Byl jsem tam ještě v době, kdy GPS nebyly a hledali jsme ji tehdy jen podle mapy a byl to celkem masakr, protože jsme samozřejmě šli z blbé strany a bylo to docela hustý prodírání se houštinama. Ale nakonec jsme ji našli ....  ;)

 

Jinak zkouším sehnat někoho, kdy umí polsky, že bysme zkusili nějakou dohodu s polským ownerem kešky v Pelhřimovech, aby se vyměnila za lepší.

  • 0

Březen 2023

P Ú S Č P S N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 30 31  

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama