Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 4 hlasy

S LIDLENKOU NA VÝCHOD REPUBLIKY

Příspěvek od kstavk , 26 listopad 2013 · 1 215 Zobrazení

S LIDLENKOU NA VÝCHOD REPUBLIKY (POZOR! - text obsahuje spoilery k pár keším)

Letos jsem se rozhodl, že využiju nabídku jet se projet vláčkem tzv. Lidlenkou s cílem vidět něco zajímavého a přitom odlovit nějakou tu krabičku.

Otázka zněla kam?

Odpověď byla jasná – co nejdál a tak tedy někam na daleký východ a když už tak daleko, tak odlovit tu nejvýchodnější keš v republice.

Den D nastal 9.11.2013 – v 0:06 sem vyrazil z hlaváku směr východ. Jel jsem R441 Excelsior do Třince. V kupé jsem seděl se starým dědou a ožralým vietnamcem, co každý svůj záchvat něčeho jako černého kašle doprovodil několika silnými údery pěstí do hrudníku- možná automasáž srdce? V Třinci jsem vystoupil a pak pokračoval osobákem do Mostů u Jablunkova. Při této cestě mě překvapilo, že stanice se hlásí i v polštině. Kolem 6:00 jsem byl na konečné. Takhle ráno byla ještě tma. Takže jsem chvíli bloumal po peroně (čekárna byla zamčená) a snídal. Jakmile se trochu rozednilo, vyrazil jsem na cestu. 1.keš byla poblíž nádraží (Kostel sv.Hedviky) chvíli jsem jí hledal, ale nakonec našel. Pak jsem vyrazil do kopců - směr Girová. Byla mlha a drobně mrholilo, ale docela to ubíhalo a za chvíli jsem byl na Studeničným (keš Beskydmountains, Studenicny 712m). Ke keši jsem šel přes louku přímo za šipkou a promočil si boty. Další v pořadí byla keš u obrovského sesuvu půdy. Škoda, že díky mlze byla viditelnost asi 20m, takže celá oblast nebyla vidět, což mě docela mrzelo (keš „Sesuv pudy pod Girovou“ byla v kokosovým vořechu a chvíli trvalo než jsem jí vyšťoural – pěkný nápad!). Pak následoval výstup na Čertí mlýny. Tady se mě líbilo, pěkná skaliska, prolezl jsem tunýlek a jeskyňku a i místní keš (Girova – Certuv mlyn) našel. Velká spokojenost. Pak hurá na Girovou. Na vrcholu viditelnost skoro 0. Keš (GIROVA – na vrcholu) nalezena, rychle zalogovat a pak nebyl důvod se tu dýl zdržovat. Za chvíli jsem došel na Komorovský grúň, našel místní keš (Beskydmountains, Komorovsky grun 732m) a po šipce se vydal z kopce ke keši (POSLEDNÍ VLK). Svah byl prudký a mokré listí docela klouzalo, ale zadařilo se a za chvíli jsem si mohl prohlížet památník věnovaný místnímu poslednímu vlkovi střelenému v roce 1914. Keš odlovena vzápětí a pak hurá na Hrčavu.
Přiložené obrázky

Seběhl jsem na silnici a po ní do nejvýchodnější vesnice v ČR došel. Místní multina (HRCAVA) má 2 stage. Líbila se mě ta první u Lurdské jeskyně,
Přiložené obrázky

2. stage u kostela mě zaujala spíš útokem místního voříška, který nešel zahnat a furt po mě ňafal. Dojít pro finálku znamenalo sice asi 1km zacházku, ale bod je bod :-) Pak jsem vyrazil z kopce na Trojmezí.
Přiložené obrázky

Prohlídnul jsem si všechny 3 obelisky, ve slovenském altánu pojedl a vyrazil na blízký slovenský kopec, kde je keš (Valy).
Pak se rychle vrátit a hurá do Polska. Po nějakých 300m si uvědomuju, že Trojmezí má taky keš (Three borders), takže se vrátit a pod mostem vylovit tenhleten restík. Po silničce jsem došel do Jaworzynky, mezi rozestavěnými baráky na kopci našel jedinou místní tradičku (Wawrzaczów Groń) a pokračoval po žluté turistické značce směr Bukovec. V lese nejspíš sváželi dřevo a z cesty zbylo zabahněné koryto s průměrnou hloubkou bahna asi 20cm. No, šlo se v tom dost blbě a kde to bylo možný jsem radši šel lesem. Kontroluju šipku a ta ukazuje asi 300m k nejvýchodnější keši republiky. Takže zatáčka a přes nějaké stromky jsem se prodral k potoku, ten přeskákal po kamenech a přes další stromky se dostal na odpočívadlo na nejvýhodnějším místě republiky. Paráda!

Přiložené obrázky

Cíl výletu splněn – místní keš (Nejvychodnejsi bod CR) odlovena. Nejsevernější bod republiky jsem navštívil v před-GC časech, takže teď mě už chybí jen jih a západ a budu to mít komplet. Po obědě si projdu místní naučnou stezku s earthkou „Raseliniste Bukovec-Olecky“ a pak vyrazím po silnici směr Bukovec. Na začátku vesnice zatočím, překonám po mostě řeku Olši a pak kolmo do kopce vyběhnu na červenou turistickou co vede na Bahenec. U chaty Bahenec vylezu na strom pro keš (Horska chata Bahenec) – docela to klouzalo, ale vynechat T4 keš, to by mě hrdost nedovolila :-). Kus nad Bahencem nacházím další keš (Bahenec). Tady se obloha protrhá a poprvé a naposledy se můžu kouknout jak to tu vlastně vypadá…. Pak dojdu na Plenisko (odlovena keš „Prirodni rezervace Plenisko) a odtud vyrážím na Kiczory. U místní keše (Beskydmountains, Kiczory 989m) začne silně pršet, tak si beru pláštěnku a jdu dál po hřebeni směr Stožek. Kupodivu, až tady potkávám první turisty (v protisměru), jinak sem celou dobu šel pořád osamoceně. Kousek od vrcholu Velkého Stožku slézám k převisu a odlovím keš (Beskydmountains, Velky Stozek 978 m.n.m). Počasí je tak hnusný, že další postup po hřebeni vzdávám a po žlutý turistický mířím do údolí. Dojdu na Filipku a odtud scházím do Hrádku. Cestou-in odlovím (Beskydview - Dziol) a dojdu na nádraží v Hrádku. Vlak mě jede až za 20 minut. Čas využiju kačersky smyslupně a doběhnu pro místní earthku ("Bludny balvan Hradek" – zajímavej kamínek). Vlakem přejedu do Karviné a ve slejváku si dojdu do nějakého parku pro keš (Pratele Petrova cechu-1). Pak se vrátím na nádraží a expresem Odra v 17:42 odjíždím do Prahy. V 22:00 jsem na hlaváku. Sice špinavej a mokrej, ale spokojenej. Prostě pěkně strávená sobota!Přiložené obrázky


Čísla do statistiky: ušel jsem asi 45km, odlovil 18 tradiček, 1 multinu, 2 earthky ve 3 státech, vybarvil 2 okresy a „skoro“ poznal nový kout republiky (kde se mluví polsky - teda prej "ponaszimu", ale mě to jako polština znělo :-))

  • 4Mluvi se tam mou rodnou reci  "ponaszimu" - pro neznale Slovnik

    • 0

Příště bych autorovi blogu doporučil nekomolit názvy kopců (viz Studeniční vrch, Čertí mlýny, Girová) a neuvádět spojlery ke keším!

    • 0
Fotka
Rentier1967
lis 26 2013 21:44

Ať už komolí nebo ne, mě se to líbí a je to prima zážitek a výzva to zkusit jak autor říká: sever - jih - západ - východ :-)

    • 0

Únor 2020

P Ú S Č P S N
     12
3456789
10111213141516
1718192021 22 23
242526272829 

Poslední komentáře

Reklama