Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 3 hlasy

Jak na Garminy II. - nahrávání keší

Příspěvek od petulinka1 , v Garmin 24 prosinec 2013 · 5 657 Zobrazení

garmin návod
Upozornění na začátek: Články jsou platné pro všechny Garminy KROMĚ Visty a Legendu. Pro Etrex 10 a 20 jsou platné z větší části.

Když už jste si k Vánocům (nebo jakékoliv jiné příležitosti) nadělili toho Garmina, tak užuž hoříte nedočkavostí. Chcete hledat kešky! Super, ale jak tam s nima? Možností je několik. V počátku se liší získávání dat pro Basic membera (BM, tedy kačera, který si neplatí členství) a Premium membera (PM, ten si naopak platí). Avšak vždy platí, že PM může kdykoliv použít postupy pro BM. Naopak to buď nejde vůbec nebo jen ve velmi omezené míře. Je ovšem třeba mít na paměti, že většina způsobů získávání dat o keších, které použije BM, je v rozporu s Podmínkami užití (ToU) gc.com. Ne, že by vás za to zavřeli do vězení, ale prostě to není "košer".

Základní vědomostí je, že soubor s keškami má příponu GPX (samozřejmě, ne každé GPX obsahuje keše - může v něm být libovolný seznam bodů). U novějších Garminů (tedy Oregon 600 a výš) je "transformován" do GGZ, což je, trochu jednodušeji řečeno, GPX zabalené do zipu. Ale má i svoje výhody.

V případě GPX patří v navigaci (nebo na její kartě) VŽDY do složky Garmin/GPX! Pokud ho dáte jinam, navigace ho bude ignorovat.

Tip: Nahrávejte GPX s keškami na paměťovou kartu do stejné složky, jako v navigaci. Pokud tam není, klidně si ji vytvořte. Proč? Protože občas se může stát, že se GPX špatně načte, což je v terénu dost nepříjemné. Když k něčemu takovému dojde, prostě vypnete GPSku, vyndáte kartu, GPSku opět zapnete, počkáte, než se načte, vypnete, kartu vrátíte a opět zapnete. Ve většině případů to pomůže a keše se načtou správně.

Pluginy pro prohlížeče
Tohle je metoda použitelná pro BM i PM. Máme různé pluginy pro různé prohlížeče. Nejznámější asi jsou (více v odkazu na wiki):
 • Firefox a Grease monkey: Tady si můžete najít spousty skriptů, stačí se jen zeptat strýčka Googla. Nebudu se tu rozepisovat o každém z nich, ale vypíchnu např. GC Tour.
 • Chrome a Cachelist: Cachelist samozřejmě není jediný pro Chrome, ale je jednoduchý a účinný. Navíc nemá podporu jen pro Garminy, ale třeba i mobily. Ovládá se snadno, takže nebudete s ničím bojovat.
 • V Opeře jde použít již zmiňovaný Grease monkey. Tady bohužel nemám dostatek informací :huh:
Samostatné aplikace
Existují i samostatné aplikace, ke kterým není zapotřebí prohlížeče. Svého času byla velmi populární Skrýšotlač (Cacheprinter), ta už ale bohužel nějaký ten rok není ve vývoji, a tak v ní spousta věcí nefunguje. Zaměřím se tedy na ty ostatní známé programy. Nebudu tu popisovat, jak se co ovládá, to by bylo pomalu na vydání knihy, ale pokusím se vám aspoň trochu přiblížit zmíněné programy.

Programy jsou použitelné jak pro BM, tak pro PM, avšak hlavně BM budou data muset získávat opět onou cestou, která není košer. Samozřejmě, pokud se vám chce, můžete použít pro získání dat výše uvedené pluginy do prohlížečů. Ale někdy ani ty není zapotřebí.

U nás asi nejznámější je GeoGet. Má spoustu odpůrců i příznivců, ale to má každý program. Pro někoho může být složitější na pochopení, ale jakmile pochytíte alespoň kousíček, hned je vám trochu víc přívětivější. V základu je to databázový program - to znamená, že má jeden jediný soubor, kde si uchovává informace o keších (no dobře, jediný není, má ještě zvláš např. přílohy a mapičky - to jen pro upřesnění, a taky aby mě jeho autor nezastřelil až mě uvidí). Dostat kešky do oné databáze můžete několika způsoby, ať už z nějakého GPX, nebo přímo pomocí funkcí, které poskytuje gc.com pro programy na správu keší (tzv. API gc.live). Je to jen na vás. Bonusem budiž to, že si do oné databáze můžete schovat jakoukoliv informaci o keši. Včetně finálovek.

Další takovým programem je MoZiGo. Osobně jsem z něho zmatená ještě víc, než jsem byla při prvním použití GeoGetu. Ale nechci ho tu nijak hanit, jen jsem byla trochu zklamaná například z toho, že kešky zobrazuje přímo ze stránek gc.com pomocí zabudovaného prohlížeče. Ale měl by disponovat i offline databází. Stejně tak je schopen vytvořit statistiky, nahrát keše do GPSky...

Do třetice všeho dobrého tu máme GSAK. Narozdíl od předešlých dvou (kdy Mozigo je slovenský výtvor a GeoGet český) se u něj nedočkáte autorské podpory v češtině/slovenštině. Je to, stejně jako GeoGet, databázový program, takže si kešky opět schovává do jednoho souboru. Funkčně je na tom stejně, ovládá se ovšem opět trochu jinak. Má také placenou verzi. Ta, která je volně ke stažení, funguje bez "problémů" jen po určitou dobu, pak se začne dožadovat vašich peněz (funguje i bez placení). Jen je trochu pomalejší a postupem času se to zhoršuje. Osobní zkušenost nemám.

Stahování keší z gc.com přímo do navigace
To je sen každého kačera. Vidí kešku na webu, klikne a šup, je v GPSce. Jenže ouha, ono to není až tak snadné.

Pro PM je tu vychytávka - jmenuje se Pocket Query (PQ), což je v podstatě GPX stvořené přímo na gc.com, ve kterém můžete mít až 1000 keší. V reálu jde samozřejmě nacpat keší do GPSky mnohem více, ale takový už je holt limit gc.com... Zároveň dostanou veškeré info o keši - včetně listingu a hintu. Samozřejmě si může nahrát i každou keš zvlášť, ale komu by se s tím chtělo patlat, když pojede na dovolenou a těch keší bude třeba 50? Co ovšem nesmíte nikdy zapomenout, je rozbalit zip soubor, aby se vám vytvořily dva soubory GPX - jeden je s kešemi, druhý s jejich waypointy. Do navigace se nahrávají oba do stejné složky!

BM už to tak luxusní nemá - v GPX, které si může nechat poslat do navigace, totiž nejsou dvě důležité věci - listing a hlavně hint. Nic vás nedokáže naštvat víc, než když jste prá metrů od keše, chcete se podívat na hint, a dozvíte se, že Hints available to premium members only. A proto tu máme zmiňované prográmky, které nám do navigace dostanou i hint a listing. K nahrání GPX do GPSky slouží v každém listingu tlačítko Send to GPS (Přenést do GPS).

A hlavně - základem pro to, aby se listing nahrál "sám" z prohlížeče do navigace, je nainstalovaný Garmin Communicator plugin. Ten vám nabídne prohlížeč k instalaci při prvním pokusu o odeslání kešky do navigace. Po instalaci už by mělo jít vše snadno. Problém nastává s Internet Explorer 11, kde plugin nefunguje. Řešením je použít jiný prohlížeč.

Možností, jak dostat keše do GPSky je samozřejmě více (např. použití POI), ale pokud bych se tu měla zajímat úplně vším, brzo by to vydalo na celou sérii knih. Berte to jako příležitost k tomu najít si další možnosti. Základy už máte :)

(doufejme) Kompletní seznam aplikací najdete na naší wiki.

 • 3- GSAK je asi 30 dní na vyzkoušení zdarma, pak se začne postupně prodlužovat jeho spuštění (čím déle je nainstalovaný, tím déle spuštění trvá). Funkčně ale není nijak omezen

- rozhraní programu je dostupné v několika jazycích (včetně češtiny), ale fórum s podporou je hlavně anglicky (něco málo snad i německy nebo francouzsky). Co také čekat, když je autor z Austrálie ;-)

- jako zdroj dat slouží hlavně Pocket Query nebo Geocaching Live API, přičemž oboje je spíše pro PM (platící uživatelé na gc.com). BM Pocket Query nemají vůbec a při stahování dat přes GC Live API jsou hodně omezení. To samé ale platí i u GeoGetu, který je ale pro BM ohledně získávání dat asi vhodnější (minimálně díky věcem jako je GeoJarry). Osobně ale s GeoGetem moc velké zkušenosti nemám ;-)

  • 0
GSAK je treba po roce prakticky nepouzitelny. Ceka se nejen pri spusteni (a to uz docela dlouho), ale i pred mnoha dalsimi akcemi v programu. To nikdo normalni nevydrzi. Takze neni pravda, ze se da v pohode provozovat i bez zaplaceni. Rozhodne ne dlouho...
  • 0

Cením si toho, že jsou lidi ochotní podělit se o své znalosti. Ale tady mi chybí aspoň nějaká zmínka, o kterých Garminech se mluví. Soubor s keškami GPX či GGZ je pro eTrexy či GPSmap 60 k ničemu, když jej není přímo kam nahrát a jak jej nahrát tady není. Myslel jsem si, že třeba právě tento seriál pomůže třeba kolegovi smates, který ode mne koupil Vista HCx a dosud se s ním nesžil a radši jej zase prodává dále. Škoda.

  • 0
Fotka
petulinka1
pro 26 2013 22:21

Uznavam, ze tohle jsem tam napsat mohla, ale pocitam spis s tim, ze si lidi kupujou Colorada/Oregony/Dakoty/novy Etrexy(/Monterry??). Vista a stary Etrexy jsou precijenom zavisly na POI, ktery vyuzivam minimalne.

  • 0
Fotka
petulinka1
pro 26 2013 22:23

- jako zdroj dat slouží hlavně Pocket Query nebo Geocaching Live API, přičemž oboje je spíše pro PM (platící uživatelé na gc.com). BM Pocket Query nemají vůbec a při stahování dat přes GC Live API jsou hodně omezení. To samé ale platí i u GeoGetu, který je ale pro BM ohledně získávání dat asi vhodnější (minimálně díky věcem jako je GeoJarry). Osobně ale s GeoGetem moc velké zkušenosti nemám ;-)

O zdrojich samozrejme vim, ale zminovat tu API mi neprijde rozumny. Zvlast, kdyz je pouzitelne jen v pripade pouziti dalsich programu.

  • 0

Jeste by bylo dobre zminit, ze ne vsechno, co ma priponu GPX, je soubor s keskami.

 

Jinak i do te Visty HCx jde nahrat PQ GPX! Musi se to ale delat pres mapsource/basecamp, nicmene ukazuji se jinymi ikonkami, je videt, co jsi nasel a co ne, hledaji se pres samostatnou polozku v menu, atd.

 

Ale listingy si v ni neprectes, a fieldnotes z toho nedostanes. Muzes si maximalne zase stahnout ty body z GPS, a zjistit ze stahnuteho GPX stav nalezeno/nenalezeno. Ale pro omezeny celkovy pocet bodu (1000) to cele neni moc prakticke. Je lepsi tam narvat POI s poradnymi ikonkami a vice informacemi v GPS.

  • 0

GSAK je treba po roce prakticky nepouzitelny. Ceka se nejen pri spusteni (a to uz docela dlouho), ale i pred mnoha dalsimi akcemi v programu. To nikdo normalni nevydrzi. Takze neni pravda, ze se da v pohode provozovat i bez zaplaceni. Rozhodne ne dlouho...

 

GSAK používám asi od roku 2008 (tehdy jsem se rozhodoval mezi ním a GeoGetem) a mám ho zaplacený skoro od začátku, takže o tom že je nějaká prodleva při spouštění  (a možná i u nějakých dalších akcí) vím v podstatě jen teoreticky. A to že se s ním bez zaplacení dá (ohledně těchto prodlev) pracovat po delší době pracovat v pohodě jsem ale opravdu nenapsal (zvlášť když je to vlastnost, která má dotyčného přimět k tomu, aby za používání programu zaplatil)

  • 0
A to tvoje "funkcne ale neni omezen" melo znamenat co? To, ze se s tim neda pracovat, povazuji za zasadni omezeni. Chapu, proc to tak je, ale to nikomu nepomuze.
  • 0

Zdravím, chci se zeptat. Mám Dakotu 20, najdu si kešku a chci si ji natáhnout do GPS ta se mi neobjeví a chce to po mě nainstalovat Garmin Communicator Plugin, naistaloval jsem ho i se mi tam zobrazí přístroj, když mi to ukázalo abych souhlasil s licencí a odeslal vše jsem udělal a stle nemohu stahovat souřadnice. Pořád to chce po mě instalaci Pluginu. Poradíte co s tím? Děkuji

  • 0

Mám Dakotu 10 a mám naprosto stejný problém, už tady nad tím sedím druhý den a pěkně mě to vytáčí, prosím poraďte co ještě kde nastavit nebo co? muselo to změnit někdy teď, na začátku roku jsem v pohodě stahovala bez problémů

  • 0
Fotka
petulinka1
úno 23 2014 11:05

Jestlize mate IE 11, tak s tim plugin nefunguje. Teda, ono s nim nefunguje skoro nic.

  • 0

no jenže mě to nefunguje ani v Google Chrome :-(

pořád to píše toto :Garmin Comunicator Plugin NOT detected, ikdyž jsem ho instalovala, naistalovala jsem i USB driver a pořád nic, asi dělá něco špatně

  • 0
Fotka
petulinka1
úno 23 2014 11:23

To se obcas stane, ze si takle postavi hlavu :( Tohle bohuzel jeste nikdo nevyresil

  • 0

Ted se mi nějakým zázrakem podařilo zprovoznit alespoň stahování na Chromu, Plugin byl jen ve stažených souborech a nebyl v programech, tak jsem ho rozklikla ve stažených a on se rozjel, tak snad to bude chvíli fungovat :-) díky a hezký den

  • 0
Fotka
CzechHarry
kvě 11 2015 15:19

Plugin na garmin comunicator již s Chrome nespolupracuje. Avšak jak na to vyzrát? Cache list nabízí uložit keše ve formatu .GPX, LOC a pod. Takže nejprve ulož na pevný disk, připojit garmina otevřít jeho souborové složky a do složky GPX (v garminovi) nakopírovat keše z disku.

  • 0

Snad by to mělo fungovat od Chrome 45, který bude na podzim 2015. do té doby to v Chrome skutečně nefunguje a je třeba to GPX nejdřív uložit na pevný disk.

  • 0

Únor 2023

P Ú S Č P S N
  1234 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Poslední komentáře

Reklama