Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 7 hlasy

Obnovování cizích keší

Příspěvek od Roman_Jaromer , v Zamyšlení nad geokešingem 18 říjen 2013 · 1 362 Zobrazení

pravidla
Včera jsem se konečně dostal k logování kešek za posledních 14 dní a když jsem si tak na tyto dny vzpomínal, uvědomil jsem si, jak často jsem v poslední době řešil otázku - nenašel jsem keš, ale našel jsem úkryt... Co teď? Při řešení této otázky v terénu mi proběhlo hlavou, jak se tu vehementně řešilo na fóru, jaké to je zlo a co je to za bodohoniče, když tam vrazí vlastní krabku, jen aby se mohli zalogovat...
Nakonec jsem udělal to co jsem udělal a tady jsem o všem sepsal krátké zamyšlení, jak by se podle mě mělo postupovat:

Samozřejmě, varianty jsou 2
 • Zaloguji DNF
 • Obnovím autorovi keš a zaloguji si FI s jeho souhlasem.
Vzhledem k množství místních vykladačů zákonů v oblasti geokešingu čekám, že se strhne ostrá diskuze, co je a co není správné...

Pro začátek shrnu výhody a nevýhody jednotlivých variant:

U varianty 1 - zalogování DNF jsou asi tyto výhody a nevýhody:
 • - nebudu mít bod a budu muset na místo jít někdy znovu, pokud autor kešku někdy obnoví
 • - autor bude muset jít na kontrolu a obnovení kešky
 • + určitě nedojde k duplikování založené keše (nestane se to, že by původní keš byla někde jinde a já jsem založil keš někde, kde jsem si myslel, že byla, i když ve skutečnosti byla jinde).
U varianty 2 - obnovení jsou asi tyto výhody a nevýhody:
 • - můžu dát na místo druhou krabičku, pokud je původní uložena jinde (ať už autorem, nebo ji někdo uložil jinam, než měla být)
 • - budu vypadat jako bodohonič
 • + pomůžu autorovi, který nebude muset ke kešce jezdit (někdy to může být i dost daleko, nejen finančně ale i časově náročné)
 • + budu mít bodík a nebudu se sem kvůli kešce muset vracet
 • + budou potěšeni i další kačeři, kteří tudy půjdou a budou si moct kešku odlovit
Ovšem tyto dvě varianty mohou být aplikovány na různé druhy nálezů...
A) Úkryt je jasný (ať už podle nápovědy, nebo proto, že to v terénu prostě nikam jinam umístit nejde a mám 100% souřadnice (tradička, souřadnice ověřené z geochecku)
B ) Úkryt není jasný, v okolí je možných úkrytů spousta a jen jsem se nemusel správně dívat
C) Nemusím mít správné souřadnice
D) Jsem předem domluvený, že na disablovanou keš jdu autorovi kešku obnovit...
Případně ještě může být něco mezi...


Když si to shrnu, pokud opravdu najdu typ A, mám u sebe vhodnou krabičku, já osobně většinou udělám to, že se pokusím obnovit keš. Já osobně jsem to zatím mnohokrát neudělal. Málokdy jsem si byl 100% jistý, že jsem našel opravdový úkryt a také jsem měl málokdy zrovna vhodnou krabičku u sebe...

A co mě vedlo k sepsání toho jak to vidím já při obnově cizích keší?

Povím vám příklad několika kešek, které jsem poslední dobou našel, obnovil či neobnovil a co mě k tomu vedlo...
 • Archivovaná keš, která byla archivovaná RW, po disablování od autora kvůli mokrému listingu byla ještě nalezená... Po roce od posledního nálezu jsem nic nenašel na místě, kde nikde nic jiného nemohlo být (skruž uprostřed pole). Tady jsem hrdě napsal DNF pro další archeokačery, že to asi nemá smysl zkoušet s tím, že holt jsem ztratil trochu času riskováním, že buď bude archivní bodík, nebo nebude nic... (samozřejmě i zde je pravděpodobnost, že tu ještě může keš být, jen jsme ji neviděli :-) ) = DNF
 • Keš, která evidentně byla na starém posedu. Na místě souřadnic s nápovědou "Dvojité dno" jsme našli nový posed, vedle halda dřeva ze starého posedu... Keš jsem měl odsouhlasenou z geochecku, ovšem ať jsme hledali jak jsme hledali, nikde nic... Říkal jsem si - bude další DNF. Protože jsme neviděli žádný jasný úkryt! Je jen náhodou, že jsme keš našli skoro 20 metrů odtamtud pohozenou u stromu v místě, kde původně asi vůbec nebyla... To je příklad, jak by mohlo dopadnout, kdyby někdo, kdo neprohledá okolí a jen si řekne: "jsem na souřadnicích, keš tu není, tak kde by mohla být - no objekt z nápovědy není, tak hodím novou krabku zde" udělal chybu.
 • Přišli jsme na místo, kde podle nápovědy "v suterénu stromu" hledáme u paty stromu, kde vidíme poleno s dírou zespodu s páčkou, aby keš nevypadávala, ovšem tato díra je prázdná...
  Přiložené obrázky
  Protože nápověda byla jasná, GPS ukazovala jasně, odešel jsem si po chvíli uvažování do batohu pro náhradní krabičku, která se tam náhodou akorát hodila. Ovšem než jsem ji tam dal, podíval jsem se po okolí, jestli náhodou někam nevypadla. A přitom jsem zvedl hlavu i nahoru a koukám - ptačí budka... Tak jsem ji otevřel a zde byla nejen keška, ale na dvířkách i vtipný nápis: "Neboj drahá, to jen nějaký kačer neumí číst listing!" Přiložené obrázky
  Zde je příklad, jak je důležité prohledat i okolí, jestli keš není někde jinde, i když je jasná skrýš podle nápovědy prázdná... Díky tomu jsme si krabičku zase odnesli... A krabičku jsme dali tam, kde měla být nejen podle nápovědy, ale i podle nápisu v ptačí budce. Docela jsem se divil, že kačeři asi neumí číst.
 • U čtvrtého příkladu uvedu případ, kdy jsme se keš rozhodli autorovi obnovit. Možná se budete divit, když vám řeknu, že tohle byla keš uprostřed kamenitého pole, kde jinak byla spousta možných úkrytů. Ovšem autor měl pro kešku úkryt z trubky, který pod kameny pevně zůstal. Jen samotná keš byla pryč. Bohužel jsme neměli telefon přímo na autora, tak jsme zavolali alespoň jednomu z předchozích nálezců, který nám potvrdil, že keš opravdu byla na tomto místě. Zde jsme se rozhodli opravdu keš obnovit, potom, co jsme ještě chvíli hledali okolo, jestli keš není zapadlá někde okolo.
  Viz. obrázek - zde je vidět trubka pod kamenem, která nešla vindat a v které evidentně původně keš byla... Přiložené obrázky
Takže pokud je to případ A) (příklad 4) tak já osobně neváhám. A osobně budu při svých další výpravách postupovat stále takto. Pokud mě někdo nepřesvědčí důkazy, že dělám něco špatně. Samozřejmě, člověk se může někdy splést, ale řekl bych, že pokud bude postupovat uvážlivě, v 99% spíše potěší jak autora (že se nebude muset hnát okamžitě na obnovu), tak i další nálezce (tím, že ti budou mít co hledat). A myslím, že pak to jedno procento už se lehce dá spravit tím, že když tak poprosíme někoho dalšího, aby tu falešnou krabičku zase odnesl...

 • 4Fotka
WitkoAWendy
říj 18 2013 17:07

http://www.geocachin...32-0d0e9ffc72ceNo,zcela s tebou nesouhlasím ale v zásadě maš pravdu. Já osobně se radši v tomto případě neangažuji protože pořád platí pravidlo že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. A někdy mě DNF log potěší a pobaví vic než blbá filmovka s ještě blbejsim motacim logbookem. Když kešku nenajdu tak vnímám vic okolí než kus plastu a víc se mi to líbí. Obzvláště pokud cesta na místo byla fajn výlet.

  • 0
Fotka
Velky Praktik
říj 18 2013 21:39

Přesně tak pokud si seš na 1000% jistý, typem umístění tak není trestuhodné keš obnovit. Nebo v případě větších trailů, tam se keše někdy ztrácejí velmi rychle a nepředpokládá se, že owner bude vyrážet na údržbu každý týden. Na druhou stranu pak vznikají situace, kdy na jednom místě je vícero keší.

  • 0

Jak už jsem před časem k tématu psal na fóru - v takové situaci před říznutím nutno měřit ne dvakrát či třikrát, ale nejmíň desetkrát (což tvoje příklady krásně ilustrují) a bereš tím na sebe odpovědnost velikou.  Dobrou pomůckou pro případ "nechtěných následků s podvržencem" je mít náhradní keš zřetelně označenou, aby se dodatečně budoucími nálezci dala snadno rozeznat a eliminovat (např. výrazná barevná značka, písmeno či datum obnovy na víku; on sice úvodní obnovovací zápis v lb taky napoví, ale schránka zpravidla vydrží víc než lb).

  • 0

Romane, hezky jsi to sepsal. Tvému rozboru situací se nedá téměř nic vytknout (maximálně jeden chybějící bod - viz níže), přesto s tvými vývody nesouhlasím. On každý z těch bodů plus a mínus má trochu jinou váhu (alespoň já to tak cítím), přičemž bod „budu považován za bodohoniče“ ji má nejnižší, prakticky nulovou. Jak já chápu geocaching, jedná se hledání krabiček, které někdo jiný někam ukryl. Pokud jsem krabičku z jakéhokoliv důvodu nenašel, tak jsem ji nenašel. Vložit tam svoji náhradní krabičku mi připadá jako nonsense, nemůžu si pomoci.

Je mi jasné, že to spousta příznivců tohoto počínání bude brát jako pomoc ownerovi. Jenže stojí vůbec owner o takovou pomoc? A měl by o ni stát? (Vůbec se nebavím o situaci, kdy se owner s kačerem na obnově domluví, bavím se pouze o situacích, kdy kačer tuto obnovu provede bez domluvy s ownerem.) Co když tou obnovou způsobí kačer větší problém, než kdyby úkryt zůstal bez krabičky? On totiž bod „můžu dát na místo druhou krabičku, pokud je původní uložena jinde (ať už autorem, nebo ji někdo uložil jinam, než měla být)“ má podle mého názoru téměř nejvyšší váhu. A ještě vyšší podle mě má bod, který tam vůbec nemáš: „Dám krabičku na místo, přestože si owner z libovolného důvodu nepřeje, aby tam ta krabička v tuto chvíli byla.“ Např. chce nechat po vymudlení místo „vychladnout“. Anebo má jiný důvod. Nepřísluší nám je hodnotit.

Sice nabízíš jakýsi návod, kdy ne a kdy ano, Toniczech radí „nejmíň desetkrát měřit“, pořád ale je to tvoje subjektivní hodnocení situace, které nemusí být v souladu s ownerovou představou. Pak to může dopadnout tak, že jsou naštvaní všichni - owner proto, že mu někdo vložil krabičku do úkrytu, ačkoliv on měl své důvody, proč tak ještě neudělal, „obětavý kačer“ proto, že je owner nevděčný, protože on mu přece udělal službu.

To, že keš nenajdu, nebo že najdu evidentně prázdný úkryt, mně sice nepotěší, ale patří to ke hře. V takovém případě píšu DNF do webového logu a jdu o dům dál. Pokud mám pocit, že owner na dané situaci nese svůj podíl viny, pak mu to v logu napíšu. Pokud usoudím, že za nenález může moje smůla, napíšu pouze věcné konstatování.

  • 2

Hezky napsané a plný souhlas, na otázku obnovování prostě není úplně jednoznačná odpověď a hlavně by se u toho mělo myslet, než člověk něco udělá. Kromě vyjmenovaného je tu ale ještě další kategorie a to jsou zahraniční kešky v málo zakešovaných lokalitách, kdy ani owner není místní, protože místní kačeři prostě neexistují. Tady je ale výhodou, že se to většinou dá domluvit předem. Párkrát jsem takto vypomohl a jednou bylo pomoženo mě, za což jsem rád, protože dotyčná keška je fakt trochu z ruky ....

  • 2

Existují situace, kdy je vhodné keš obnovit - když byla beze všech pochybností zničena.

Loni jsem šel kolem již odlovené keše a na místě byly pokácené stromy. Pod větvemi byly trosky keše, jak o ni dřevorubec zavadil. Co bylo použitelné jsem použil (obsah i samolepky původně nalepené na krabce), poskytl jsem jen krabku, keš jsem obnovil a informoval jsem o tom v logu WN. Owner poděkoval a zakrátko byla keš pohřbena úplně, protože tam navezli zeminu :-( Owner ji pak obnovil na jiném místě.

  • 0

Poslední komentáře

Reklama