Přejít na obsah


Fotka
* * - - - 10 hlasy

Jak Slováci vyvolávali válku (aktualizováno 27.6.2014)

Příspěvek od KRON family , v Suprové články 26 únor 2014 · 7 243 Zobrazení

(začátek roku 2014, archiv soukromé kroniky geocachingu)

Sepsat úplný začátek tohoto příběhu by byla vážně fuška. Začněme tedy tam, kam má pamět ještě sahá. Honzak83 pořádal v dubnu 2012 turistický event, Beskydský apríl. Na souřadnicích eventu se však, kdo ví proč, sešla jen polovina kačerů. Owner té druhé polovině, která na souřadnicích údajně byla také, smazal logy. Ti si to nenechali líbit. Nebyl to první problém s tímto ownerem, ale již několikátý. A tak daného ownera pomalu přestávali mít ostatní rádi. Neustále si stěžoval na reviewery a jejich práci, příkladem může být rozsáhlá diskuse na geocaching.cz, kde si jinak vykládal pravidla a nechtěl Vrsovi (slovenský reviewer, Honzák totiž zakládal hlavně na Slovensku) prozradit v reviewer note princip řešení připravené mysterky. Tehdy se pohádal i s místním adminem a nechal si na fóru zrušit účet. Na pár dní se přesunul se stejným tématem i na slovenské fórum, kde jej samozřejmě nepřijali. A konečně se dostáváme k začátku toho, jak to vlastně bylo.
Na jeho mysterku GC4WQ0T se vydal kačer TomekTerasa. Našel, odlovil, zalogoval a k logu přidal fotky obsahující spoilery. Zašifrování logu by tedy ničemu nepomohlo a jak může owner mazat fotky, na to Honzák nepřišel. Napsal tedy dotyčnému lovci, aby fotku smazal. Ten však že nic nemazat. Honzák mu tedy podle pravidel log smazal a nabídl Tomkovi, aby si zalogoval nález znovu - bez spoileru. Ten namísto toho napsal k této keši Needs Archived log. Vrso, který měl na Honzáka spadeno, tuto keš v rekordním čase archivoval. Důvod? Upravený listing od doby publikace a údajné (nikoliv skutečné) pravidlo, že pokud je kačer v logbooku, není možné jeho log smazat.
"Pokud chce Vrso dodržovat pravidla u mých keší, ať je tedy dodržuje i u jiných keší," řekl si pravděpodobně Honzák. Napsal tedy Needs Archived na několik keší nacházejících se v jednom ze slovenských národních parků mimo značené cesty, kam je dle pravidel parku vstup zakázán. To samé se samozřejmě řeší i u nás v Česku, příkladem takto archivovaných keší může být například GC14G3G. Dva dny po NA logu bez diskuse archivována, po dalších třech dnech odnesena. Prostě tam neměla co dělat, jasné. A jak tomu bylo na Slovensku?
První keší s NA logem údajně byla GC3C15E. Owner Zdeno po třech dnech sepsal log na obranu, ve kterém uvádí, že keš je umístěna na pozemku v jehož vlastnictví má podíl. My sice víme, že na vyhlášku o zákazu vstupu to nemá význam, ale dobrá. Co na to Vrso? Nic. Dle předpokladů, najednou už tak aktivní nebyl.
Tedy vlastně aktivní byl, ale jinde. Na geocaching.sk se vysmál Honzákovi a zveřejnil zde e-mail od Juneta, ve kterém se psalo, jak Honzáka v Česku všichni nenávidí. Od reviewera, jenž by měl být nestranný, trochu podpásovka, nemyslíte?
Trochu jiná diskuse se ale rozvinula v jednom z jiných listingů - GC3PHHT. Na NA log reagoval kačer Toudy. Že prý není reviewerovou starostí kontrolovat každou keš co publikuje a že pokud chce Honzák mít vše podle pravidel, že má doložit písemné povolení vlastníků pozemků, na kterých jsou umístěny jeho keše:
"Ak by teda malo byt naozaj vsetko podla pravidiel tak nam prosim ta doloz potwrdenia otom ze mas pisomne povolenie na ulozenie akejkolvek tvojej publikovanej kese, pretoze ani jedna neni umiestnena na tvojom sukromnom pozemku, takze ak xces mat na vsetkych tvojix keskach NA z nejakeho nicku, budis, budes ich mat s textom, :
ako vlatnici pozemku si nezelame aby tam bola umiestnena schranka hry geocaching
nuz a podla zakona budes musiet najprw ty dokazowat to, ze to powolenie mas
a ak tomu nerozumies xlapce, tu mas este link ako to funguje, takze si to laskavo najprw nastuduj blbce, lebo pichas a sam si neuvedomujes co wsetko si sposobil a co este z toho wznikne
"
Světe, div se. Nějaký Slovák oprášil svůj anonymní nick Prorrok (se třemi založenými kešemi takřka bez listingu) a k několika Honzákovým keším napsal NA logy požadující archivaci v případě, že Honzák nedodá písemné potvrzení majitele pozemku povolující umístění jeho keší. Mezi těmito kešemi byly i některé polské a jelikož polský reviewer neumí česky (slovensky) a nezná místní aféry, napsal jsem mu do jednoho z listingů poznámku (polsky):
"Prosím reviewera o ignoraci NA logu. Prorrok není vlastníkem pozemku a s keší nejsou žádné potíže. Prorrok navíc není ani věrohodná osoba - jedná se o anonymní nick nějakého blbečka ze Slovenska."
Kdo by čekal, že si daný člověk uvědomí co dělá a přestane s tím, ten by se spletl. Namísto toho vzniknul nick mě parodující Anwalt94, který do tohoto listingu začal kopírovat logy z jiných keší a příspěvky ze slovenského fóra - které, mimochodem, hodinu poté zkolabovalo pro přetížení. U zkopírovaných příspěvků a logů samozřejmě nechyběla ani různá doplnění, například "pušky nabít, děla namířit, bude cacherská válka". A samozřejmě vložil i další NA logy, tentokrát už na všechny Honzákovy keše - tedy ty funkční, na ty archivované vložil alespoň WN. Tohle už mi opravdu nedalo a naposledy jsem zareagoval:
"Takže po vzoru dvanáctiletých dětí plánujete oplácet. A doplatit na to má krásná polská keš. Paráda. Končím zde tuto nikam nevedoucí diskusi. Stěžujete si na ownera a přitom se chováte hůř jak on. Pokud vám to příjde normální, tak si na to dvanáctileté dítě můžu zahrát taky."
A kdo by si myslel že se zalekli a konečně přestali... No, znáte slováky. Asi hodinku na to mi v mailovce začaly přistávat NA logy od Anwalta94. Do rána mi jich v mailovce přistálo celkem třicetosm. Většina jich obsahovala původní text požadující povolení vlastníka pozemku, do některých už kopíroval co měl zrovna ve schránce, například WN z mé keše v Žarošicích že keš se nachází na našem pozemku. Samozřejmě nechyběly i poznámky typu "Tady si postavíme tři kříže a ty budeš na tom prostředním." Tak jsem pomalu začal uklízet. Jako první jsem smazal jeho WN na mých archivovaných keších. Do dvou minut byly tyto logy zpátky. Začal jsem tedy řešit NA logy s reviewery. Nutno totiž podotknout, že revieweři musí prověřit všechny NA logy, ať je napsal kdokoliv. Nejprve jsem začal jednoduchým Jihomoravským kraje (jedna keš u babičky na zahradě - tedy aby reviewer žádost o archivaci zamítnul a smazal), následně požádal o zjištění pravého nicku toho parodujícího anonyma a nakonec i e-mail DarkLordovi, na kterého čekalo vyřízení zbylých sedmatřiceti NA logů.
Během odpoledne zkusil smazání všech logů od Anwalta94 i Honzák, také neúspěšně - do pár minut je měl zpátky. Tehdy jsem zkusil kontaktovat Toudyho (ten co předpovídal, že Honzák bude na svých keších mít NA logy požadující povolení vlastníka pozemku). Namísto odpovědí na mé otázky mi však odepsal vskutku zajímavě a oproti tomu jak byl ve svém předpovídacím WN schopný se rozepsat celkem krátce: "prosim ta nezatazuj ma s vasimi problemami, ja mam swoje roboty dost a na was geocaching sa ja mozem z wisoka vykaslat, co ste si nawarili to si aj zozerte". Na můj další e-mail že to oni si to navařili a problémy chtějí pouze svalit na nás již neodepsal.
Honzák všechny logy Anwalta ještě několikrát smazal. Ten už nakonec obnovoval pouze log u bonusové keše Přítoky Olzy, s fotkami a poznámkami typu "takhle bude vypadat tvůj hrob". Další den odpoledne se do vyřizování NA logů pustil DarkLord. Namísto jejich mazání obnovil i ty mnou smazané a následně ke všem mým keším přidal poznámky zpochybňující žádosti o archivaci. Vytáhněme z těchto poznámek to nejdůležitější: Owner keše stvrzuje odesláním k publikaci že povolení vlastníka pozemku má. Tvrzení Anwalta se neopírá o žádné hmatatelné důkazy - není tedy důvod pochybovat o tom, že bych toto povolení neměl. V odpovědi na můj e-mail si neodpustil osobní poznámku, zda mám zapotřebí dávat se dohromady s někým jako je Honzák. Odepsal jsem, že pokud je někdo v právu, zastání si zaslouží. Ať už je to Honzák nebo někdo úplně jiný.
Mezitím se opět rozjelo slovenské fórum i diskuse na něm. Vzhledem k Vrsově náhlé neaktivitě při vyřizování NA logů mu Honzák na fórum napsal ultimátum - pokud nedojde do konce týdne k přesunu keší či jejich disablování, nahlásí je jednotlivým spravám národních parků. Kastrator, owner několika keší v NP, se však rozhodl, že ustupovat nebude. Asi se na Slovensko nedostalo, jak to u nás před lety dopadlo se Spirálou: "bla bla bla bla bla, ja svoje kešky nepremiestnim ani za neviem čo, kľudne to nahlás, myslím že ťa budú mať u riti aby sa s niečim takýmto oni starali". Honzákova reakce na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat a za nadávek slováků jenž nejsou zvyklí nějaká pravidla dodržovat nahlásil Kastrátorovy keše správě parku ještě ten den. Se slováky to nehlo a i nadále pokračovali ve svém buranském chování: "jaj honza uz vidim ako mi klope na dvere nejaky trt zo spravy NP, dostane taku vychodnarsku po papuli ze este tyzden bude zbierat bordel po turistoch".
Zrovna v tuto chvíli se hodí trochu odbočit od tématu - všimli jste si, jak geocaching na Slovensku upadá? Stránky místních kačerů, pokud fungují, mají poslední příspěvek před pěti lety. Jediný tamější oficiální geocaching shop skončil v roce 2012. A poslední aktualizace geocaching.sk v roce 2007. Jak dlouho si myslíte, že by u nás na geocaching.cz vydržely příspěvky typu "zakomplexovanej rejpal dostane přes hubu na prvním eventu kde ho potkám" nebo "Honzák je kokot"? A naše fórum si někdo dovolí nazvat žumpou, když existuje tohle? To snad ne. Honzák se každopádně nenechal zastrašit a slováky pozval na svůj chystaný turistický event.
Na NA logy jsem nakonec přeci jenom doplatil. DarkLord mi večer archivoval mojí putovní keš, která měla jeden logbook na souřadnicích a druhý na TBčku. Po disablování z kraje ledna jsem se sice bránil různými mezerami v pravidlech, poté co mi odpoledne uchránil všechny mé keše od archivace (nebo mě před lítáním po úřadech) jsem však jen těžko mohl něco namítnout.
Za víkend se na celé situaci nic nezměnilo. Stále vídáme logy Anwalta u Honzákovy bonusovky přítoků Olzy, na geocaching.sk všichni přítomní ryjí do Honzáka a všichni ostatní mlčí. Vše se roztočilo až v neděli odpoledne, když Honzák disabloval všechny své slovenské kešky jako protest proti nedodržování pravidel slovenského reviewera. O pár hodin později Anwalt94 přestal čekat až mu Honzák začne NA logy mazat a začal je rovnou sázet dopředu. K tomu se přidal nový nick Homzak94. A NA logy opět šly na všechny Honzákovy keše. Anwaltovi následně zapisování NA logů začalo být málo a tak si začal logovat Honzákovy keše jako nalezené. Kontaktuji polského reviewera s žádostí, zda by to nemohl nějak zastavit. Po chvíli se dozvídám, že Honzák udělal přesně to samé, včetně kontaktování Tobiase. Večer Honzák krom zastavení těchto logů žádá reviewery už i o podporu u Groundspeaku pro zjištění identity dotyčných a jejich zabanování.
A ještě jedna perlička z nedělího večera, ještě před tím než polský reviewer Galician k Honzákovým keším připsal reviewer note aby dotyční diskutovali jinde. U keše Ochodzita napsal Honzák poznámku, že polský reviewer stejně slovensky nerozumí. Anwalt následně na tuto keš poslal dalších pět NA logů, které byly Google překladačem přeloženy do jiných jazyků - němčiny, polštiny, ale i italštiny. Jelikož pravděpodobně vždy překládal text přeložený do jiného jazyka, ze spojení "Location: Śląskie, Poland" ve finále u italštiny bylo "est Lorem ipsum dolor sit amet: Silius Italicus , Poloniae". Mimochodem - reviewer note od Galiciana stejně nezabral, naopak se objevil nový nick Homzak83, který na všechny Honzákovy keše napsal WN s textem "xxx".
Jediný kdo se rozhodl na Honzákovy NA logy na svých keších nějak seriózně reagovat byl již zmiňovaný Toudy, který slíbil přesun keše k cestě. Honzákův log pravděpodobně nebral jako provokaci z toho důvodu, že mu podobné NA logy přistály na jedné jeho keši pět metrů od cesty už před půl rokem od dvou poláků. Reakci na NA od Vrsa byste však i po půl roce hledali marně.
Zato na jedné keši v olympijské vesničce zareagoval rychle - měl však proč. Koncem ledna zde totiž publikoval keš GC4XJCA, která byla založena pouze na omezenou dobu 7.-23.2.2014, což pravidla pochopitelně zakazují. Vrso ji však bez jediného problému publikoval. Po NA logu od Fotříka byla keš okamžitě archivována - ovšem i tam se spustila děsivá diskuse, ve které většina nynějších hráčů geocachingu považuje pravidla hry za potisk ruličky toaletního papíru, se kterou si bez problému po vykonání potřeby očišťují svá pozadí. Smutné.
V úterý se již začalo hromadit urážlivých WN a stupidních NA tolik, že jsem na Groundspeak napsal i já. K večeru si na mě vzpomněl i Anwalt a do jednoho z listingu mi nahrál reklamu na přípravek pro erekci. Honzákovi opět do všech. Kdo ví, co tím chtěl říci.
Ve středu se informace o této aféře dostaly i k nám na gc.cz. Diskuse se nesla ve slušném duchu - zhruba polovina lidí se Honzáka zastává, druhá polovina spojuje aktuální situaci s jeho předešlými aférami a zastat se jej z tohoto důvodu není ochotná.
V následujících dnech se situace uklidnila. Nic se nedělo ze strany slováků, ani Groundspeak se neozval. Jediná celkem vtipná novinka přišla od Vrsa, který má svoji keš GC1REEH už jedenáct měsíců disablovanou. Po NA logu od Honzáka si Vrso coby reviewer pohrozil, že pokud tu keš do čtyř týdnů neobnoví, bude ji muset archivovat. Samozřejmě ji neobnovil, zato napsal do listingu po čtyřech týdnů coby Vrso kačer poznámku, že je momentálně na delší dobu v zahraničí, takže keš obnoví až někdy v dubnu. No, snad mu to Vrso reviewer dovolí.
Jak jsem předpokládal, poláci neberou nic na lehkou váhu. Od neděle začínají v Polsku platit nová pravidla pro schvalování keší v NP. Všechny keše nově musí mít písemné povolení od správy NP. Již aktivní keše, které povolení do čtrnácti dnů nezískají, budou zrušeny.
V pondělí konečně zasáhnul Groundspeak. Z listingů Honzáka smazal logy Anwalta a společně s dalšími falešnými nicky jej zabanoval. Na můj e-mail však nezareagoval. Kdo ví, zda bude tuto věc řešit nějak dál, nebo to tím pro něj skončilo.
A keše v NP? Ty na Slovensku žijí v klidu dál. Vrso snad že prý nebude nic řešit, že je na dovolené v zahraničí.
O tento zápis byl nakonec takový zájem, až byl namísto jednotlivého posílání po e-mailech zveřejněn přímo na geocaching.cz. Tehdy se ukázalo, že vyřešené není vlastně nic. Objevil se nový nick ANWALD94, který opět pokračoval v sázení nesmyslných NA logů na Honzákovy i mé keše. Opět samozřejmě nechyběly poznámky typu "válka pokračuje", namísto žádosti o archivace kvůli povolení se objevují logy typu "v keši není tužka, archivovat".
Tomek se v komentářích obhajuje, že Honzák mu nedal čas ani na úpravu logu. Těžko soudit, zda za něj tedy ten WN "V předešlých lozích tady nevidím žádné info o řešení ani o umístění keše, nemám důvod měnit svůj Found it log" psal z jeho účtu někdo jiný, nebo jak to vlastně bylo.
A Slováci si mezitím stěžují na to, že pisálek NA logů a tamější podpůrci války jsou zde nazýváni Slováci. A já se vlastně ani nedivím. Mít takové blbečky tady, taky bych asi nebyl zrovna rád, že jsou od nás a dělají tím pěknou "reklamu" celé republice.
Teprve první březnové pondělí to znovu vypadá, že se situace uklidnila. Na slovenském fóru žádné nové příspěvky, nikde žádné nové NA logy, ANWALD94 zabanovaný. Mažu stávající NA logy na mých keší a doufám, že už to nebude pokračovat. Pokračuje to již jen na Honzákově keši GC3W8F7, tentokrát pod nickem Anwaldt94. Pisálka nezastavuje ani reviewer note od Tobiase, podle kterého se těmito NA logy nebude zabývat a sází další NA: "tak pre poriadok prečo mažeš logy NA,chýba ceruza,poriadny logbook,cache je presknutá preverit rewieroa a ownerom". O co dotyčnému jde v případě, kdy ví že nic dokázat nemůže, to je otázka.
Něčeho tím však přeci jen dosáhl. Svými NA logy vyprovokoval Honzáka k tomu, aby neustupoval a začal problémové kešky vskutku řešit. A odpovědi od správ tamějších NP jsou vesměs podobné: "Priznám sa, že čo sa tyka geocachingovych stranok, tak sme to zatial nemonitorovali, Váš mail je však dobrým podnetom. Poradíme sa s pracovnikmi Inspekcie zivotneho prostredia a skusime najst nejake vhodne riesenie ako na tento problem poukazat a obmedzit tak dalsie protizákonné aktivity."
První březnový pátek procházím zdejší blogy a zjišťuji, že tento článek se stal nejčtenějším na geocaching.cz - dokonce aniž by mu byl nastaven status "doporučený". Druhý zdejší nejčtenější článek má o 700 shlédnutí méně.
Vrso, který má čas na publikací keší, čas na projití NA logů stále nenašel, a tak je celá věc vlastně stále v rukou hráčů geocachingu. Hlavním pátečním příspěvkem na geocaching.sk je jeden od Suska+Sluni, ve kterém je uveden e-mail jakéhosi Pavla z Horské Služby Malá Fatra. Pokud mám z tohoto e-mailu vytáhnout to nejdůležitější, bude to asi následující:
"Človek z Českej republiky dal podnet na nezákonné uloženie plastových schránok ktoré sa nachádzajú mimo turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra (nemohu si odpustit reakci už tady, takže najednou nejsme všichni hráči geocachingu jak mi tu někdo psal v komentářích, ale opět češi a slováci?). Niekoľkí ľudia čo sa venujú tejto hre sú ľudia ktorých poznám roky (a já myslel že to měl být nestranný dopis, ne že si někdo chce udržet kamarády a udělat na ně dobrý dojem)... Z výsledkov zisťovania poukážem hlavne na to že sa nejedná o žiadnu hromadnú činnosť alebo aktivitu členov geocachingu (jak vypadá taková hromadná činnost kačerů a kde je k vidění - já měl za to že geocaching je hra jednotlivců a že je to známá skutečnost). Jedinci nekonajú úplne v súlade s návštevným poriadkom ale účasť členov geocachingu na týchto aktivitách je natoľko nízka (klidně ho nechte utýct bez placení, pane vrchní, vždyť měl jen jedno pivo, a ten co utekl bez placení naposledy, no vždyť už je to měsíc) že sa nejedná o žiadne porušenie ekosystému Národného parku ani lesného spoločenstva."
Na reakci Honzáka že HZS není orgánem ochrany přírody a krajiny odpověděl Suska+Sluni opravdu zajímavou větou, která zde (poté co se na slovenském fóru válely informace o Honzákově osobním životě a poté co nám tu anonymní Anwalt rozdával NA logy) nemůže nebýt zveřejněna: "Ja som to poslal len preto aby si vedel ze je to vyriesene lebo on ako clen hzs je zodpovednejsou a uznavanejsou osobou ako anonym z cz."
A co se dělo dál? Zní to neuvěřitelně, nic. Vrso si prosazuje jakousi lokální podmínku že jako jediný reviewer na světě nemusí na NA logy reagovat, naopak ještě publikuje noční event na kopci, kam je vstup povolen pouze ve dne. Myslíte si, že toho je na něj moc? Podle něj není. Druhý Slovenský reviewer Geolens, ač nic už věčnost nepublikoval, je stále u Groundspeaku psaný coby aktivní reviewer. Jednoduše blokuje místo pro dalšího reviewera z toho důvodu, aby se na Slovensku dál mohl hrát Vrsocaching bez pravidel. Tedy samozřejmě mít pravdu nemusím, v takovém případě však zbývá jedna jediná možnost - že toho na Vrsa je moc a vše nestíhá. V takovém případě nemám nejmenší problém pomoci, tak jsem tedy Vrsa kontaktoval:
Ahoj Vrso,
chtěl bych ti pomoci a stát se jedním ze Slovenských reviewerů. Ať už pro celkovou výpomoc, nebo třeba pro nejproblémovější kraj. Důvody jsou asi jasné: Z Geolense se po letech již stal neaktivní reviewer, což je vidět jak na jeho přihlašování zhruba jednou za týden, nízkém počtu publikovaných keší tento rok, či v informacích v jeho profilu, podle kterého je stále reviewerem např Polska, které má už čtvrtým rokem své vlastní reviewery. Pakliže zbývá vyřízení celé fronty na tobě, je jasné že publikuješ i to co by publikováno být nemělo a je to následně Honzákem sedícím u notifikací vraceno zpátky, stejně tak na NA logy na které má být reagováno do čtyř týdnů není někdy reagováno ani po roce. Navíc ti pak nezbývá čas na řešení problémů jako byl Anwalt, kde ač se jednalo o výtržníka ze Slovenska, museli tuto záležitost řešit tví Čeští a Polští kolegové. Zároveň ti nezbývá ani čas na lov a správu svých keší, což je ti následně za tvými zády zcela logicky vyčítáno, jelikož v tomto směru nejdeš příkladem jak by reviewer jít měl.
Proč zrovna já?
- mám čas i zájem pomoci.
- své keše mám neustále ve vzorném stavu, jdu správným příkladem a nehrozí tedy žádné protestní disablování alá "vždyť reviewer taky".
- hlídám novinky a znám pravidla, o čemž svědčí například to, že na české GeoWiki se tyto změny obvykle objevují ještě týž den a to od mé osoby.
- nemám problém s nestranností, čehož sis mohl všimnout v případě Anwalta a podobných nicků, kdy jsem neváhal řešit tuto záležitost s GS a zastat se Honzáka i přes to, že mi před dvěma lety prováděl pod anonymním nickem na mých keších úplně to samé.
- již dlouhou dobu u mě převládá kladná reputace, stojím za různými projekty, aktuálně bych vyzvedl například GeoZávod. Coby oficiální distributor nemám ani žádné problémy s Groundspeakem.
- pokud čtu Slovenské fórum, je mi jasné že mezi samými obhajobami porušování pravidel se jen těžko nějaký vhodný adept ze Slovenska nalezne. To, že jsem ze Severních Čech, nevidím jako problém - naše jazyky jsou podobné a bez problémů se dorozumíme.
Má nabídka je tedy zde a záleží jen na tobě, zda ji využiješ a pokusíš se mě u Groundspeaku "protlačit" či nikoliv.
Měj se,
Ondra

Odpověď mu trvala déle, jako adminovi geocaching.sk schválení mého účtu. Jinými slovy - neodpověděl. Následujících pár týdnů jsem tuto aféru nesledoval a měl jsem za to, že vyšumí jako všechny ostatní. Jedinou výjimkou byla rada Honzákovi, když mu Vrso napsal reviewer note k jeho protestně disablované challenge keši GC46N3B, ve kterém oplácel Honzákovy logy na jeho keších a upozorňoval na možnost blížící se archivace. "Nevím, asi bych se nesnižoval na jeho úroveň - na druhou stranu, příhodnější dobu pro napsání logu "Som na dlhsie v zahranici. Pri plneni inych povinnosti to uniklo mojej pozornosti. Cache obnovim v mesiaci červen nebo červenec. Dakujem za upozornenie." už mít nebudeš."
Neutišilo se však nic. Na geocaching.sk se Honzákovi stále nadávalo a vyhrožovalo (Keď toho zmrda pôjdete lynčovať, dajte vedieť) a Honzák vyprovokován těmito příspěvky a stálou neaktivitou Vrsa řešil situaci s dalšími a dalšími úřady a institucemi. Stále nikdo nezakročil, a tak se situace i nadále vyostřovala. Většině kačerů v Česku je již dávno jasné, že se jedná o veřejný konflikt mezi Vrsem a Honzákem, vyprovokovaný mysterkou zmíněnou již v prvním odstavci. Na Slovensku to však většina kačerů bere tak, jako by Honzák byl proti nim všem. Žádným překvapením tedy není ani mazání Honzákových Found It logů.
Při květnovém setkání reviewerů v Beskydech se Čeští revieweři rozhodují založit keš na počest Honzákovi (GC551TY), aby bylo všem hráčům jasné, že Honzák nedělá nic špatného. Tedy alespoň to tak na první pohled vypadá. Ani to, že keš zakládali všichni čeští revieweři (tedy autorita nejvyšší) však některé neodradila a stalo se to, co sám Honzák předvídal již pár dní po publikaci: "...jen se bojím smečky slovenských kačerov a jejich NA logovou smršť, z Vrša alias jejich poloboha si nikdo srandu dělat nesmí...". Přicházejí ironické WN, urážlivý NA. Revieweři na něj však nereagují. Při mé reakci zda se tímto NA logem někdo nazývá se celkem nehezky ozývá Rubick (bývalý reviewer a k mému překvapení i vlastník listingu): "když lump o morálce káže". S reakcí jsem tedy samozřejmě nečekal ani minutu: "Mily rubicku, myslim, ze moc dobre vis co vse pro Cesky geocaching delam a ty mi muzes ledatak zavidet. Jak to tak vypada, ac jsi byvaly reviewer, pravidla znam zjevne o dost lepe nez ty. Zkus to tedy nezvrsit a namisto kopani do ostatnich se zachovej se tak, jak je psano v pravidlech." S ownerem který je zrovna Rubick začínám pochybovat o tom, zda zde vůbec takováto keš má co dělat. Z aktivních reviewerů na můj WN reaguje Sopdet, opět způsobem který bych zrovna od něj nečekal, ovšem na druhou stranu co čekat za diskusi na keši bývalého reviewera, který ještě ke všemu hostoval nedávné setkání všech českých reviewerů: "...priste se navazej do nekoho jineho, myslim ze sam mas za sebou par excesu a osobne jsem myslel ze jsi se v posledni dobe zmenil, asi jsem se spletl kdyz jsem te v posledni dobe obhajoval...". Na můj následující WN ("Co za sebou mam vim, i vim ze to mam za sebou. Ja s lumpem kazajicim o moralce nezacal. Chrastal (za kterym mimochodem stal i owner teto kese) me naucil dulezitou vec - ze pravidla se maji dodrzovat. Vsemi. A opravdu na tom nevidim nic spatneho.") už nereagoval. Mezitím se dozvídám, že Slovenské orgány ochrany přirody vskutku konají - znát je to z výhružných e-mailů, které Honzákovi chodí od ownerů ze Slovenska. Chce se po nich odstranění jejich keší (jelikož v místech kde nemají co dělat jsou kešky brány jako odpad a díky listingu se dají lehce vypátrat "owneři" tohoto odpadu.
Vrso nereaguje, Honzák nepolevuje. Dle jednoho logu u GC4NX96 se první stage této keše nachází v kolizi s finálkou jiné. Podle systému však nikoliv - zda je zde tedy lživý log či falešné finální souřadnice sousední keše, to nevíme. Víme však to, že i u této keše Honzák žádal dodržení pravidel - archivaci. Vrsova reakce coby reviewera byla opravdu neprofesionální: "Bonzak, aby bolo jasne, odteraz ignorujem tvoje infantilne NA logy. Vykricniky si strc za klobuk a daj uz pokoj." Ač se to zdá neuvěřitelné, i toto buranské jednání si našlo své příznivce.
Po dvou měsících kontaktuji administrátora gc.sk a tamější účet mi je konečně aktivován. Z fóra se je mimochodem možné dočíst o tom, že Honzák nyní namísto NA logů (jelikož Vrso na své reviewerské povinnosti kašle) přímo kontaktuje ownery keší.

 • 1Kdyz jsem si to cele procetl (i gc.sk) tak me osobne prijde Honzak jako dalsi aktivni blbec. Sice je ta diskuze takova umanuta, ale to se klukum slovenskym nedivim. Me osobne nevadi obcas priohnout pravidla, ale v zasade je respektuju.

  • 3

Ani jsem to celé nečetl, ale je příznačné, že takovéto aféry se dějí kolem určitých osob.

Tisíce lidí hrají tuto hru v klidu a jen pár jednotlivců vyvolává takovéto války.

Tak v kom je chyba?

  • 4
Fotka
Roman_Jaromer
bře 03 2014 8:24

Každopádně se jedná o "BULVÁRNÍ NADPIS" který s realitou nemá nic společného a jedná se o spor pár lidí, kteří se naštvali a mstí se mezi sebou metodou oko za oko...

Připouštím, že Honzák k tomu používá "zákonné" prostředky, ale jeho chování se mi nelíbí, i když se zaštiťuje bojem o přírodu, protože spíše mi evokuje osobní pomstu. Bohužel k tomu se přidávají mnozí další, kteří se mu skrytě a anonymně mstí. Toto je možná ještě horší, protože ani nedokáží ukázat svou tvář...

Je už jedno, zda se jedná o Čechy, Slováky či jakýkoliv jiný národ...

  • 5
Fotka
Roman_Jaromer
bře 03 2014 8:59

Na druhou stranu je dobře, že je tu někde trochu sepsané, co se stalo, ale Tiskaři, měl by ses oprostit od toho podtónu "oni a my". Na jednu stranu NA na tvých keších jen kvůli tomu, že ses zastal Honzáka proti NA logům je docela mimo mísu. Mimochodem, že ses ho zastal, za to ti děkuji, i já kdybych věděl o podobné situaci, tak bych se Honzáka zastal, protože podobné praktiky nemám rád a ty kešky za to nemůžou.

 

To, že Honzák naštval pár lidí na Slovensku NA logy se nediv, že to pak zvedlo vlnu "odporu". A popravdě řečeno kdyby někdo napsal na Slovenském fóru něco o zlých Češích, tak mu taky pod ten příspěvek dám "podpalec" pokud by to šlo... Tak se nediv, že ti to tu podpalcovávají... Kdyby Honzák dal podobnou vlnu NA logů v Čechách několika autorům, nejspíše by se zvedlo něco podobného (nebo někde v Polsku či jinde). 

 

Samozřejmě nelíbí se mi ani jednání Vrša, který podle toho co vidím až moc snadno archivoval tu Honzákovu kešku a zároveň až tak úplně nedbá na pravidla asi u těch co spravuje. Ale to mě neospravedlňuje, abych se choval tak, jako Honzák. Krom toho nevím, jak to přesně bylo doopravdy, protože mám jen zprostředkované informace (nevím, jak vypadal listing původně a jaké byly podmínky zveřejnění).

  • 1

Hele Romane, nemáš pravdu. Já se kdysi Honzaka zastal a nakonec se ukázalo, že jeho popis událostí se nezakládá na pravdě. A nakonec jsem si připadal jako blbec, když vyšla pravda najevo. Stejně jako je to v tomto případě. Prostě některých lidí se nemůžeš zastat, protože i když to z jejich pohledu vypadá, jako by byli v právu, tak skutečnost je prostě jiná.

  • 3
Fotka
Roman_Jaromer
bře 06 2014 14:13

Samozřejmě, může kecat,ale pokud na normální keš, která byla normálně schválená přijde NA log s tím, že nemá povolení od vlastníka pozemku, které nemá 99% z nás, tak klidně napíšu kamkoliv, pokud budu vědět, že je taková to situace, že se nejspíše jedná o pomstu, ať si dotyčný RW dá pozor na žalovníčka.

Trochu vzdálenější příklad, ale přirovnal bych to k tomu, když jeden něco zničí, tak má cejch zlořáda, na jiném místě něco ukradnou a jiný člověk, kterému ten první něco zničil, křičí - to je on, i když nemá důkazy, jen se chce pomstít za úplně jinou křivdu...

A podobné chování nemám rád, ať se děje na komkoliv.

  • 2
Fotka
duchpuste
bře 07 2014 17:42

tu je vyjadrenie jedneho pána z NP, dávam prepis zo slovenského fora

Pavol .........
člen HZS Malá Fatra

Dom Horskej služby, Štefanová 2114, 013 06 Terchová

ako pracovník HZS Malá Fatra by som chcel upozorniť že na Inšpekciu životného prostredia v Žiline boli podané podnety ohľadom porušovania návštevného poriadku Národného parku Malá Fatra skupinou ľudí ktorí hrajú hru Geocaching. Človek z Českej republiky dal podnet na nezákonné uloženie plastových schránok ktoré sa nachádzajú mimo turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra. Nakoľko poznám ľudí ktorí sa tejto hre tiež venujú tak som ako pracovník HZS v kooperácii s 2 strážcami prírody preverili tieto aktivity. Z výsledkov zisťovania poukážem hlavne na to že sa nejedná o žiadnu hromadnú činnosť alebo aktivitu členov geocachingu. Jedinci nekonajú úplne v súlade s návštevným poriadkom ale účasť členov geocachingu na týchto aktivitách je natoľko nízka že sa nejedná o žiadne porušenie ekosystému Národného parku ani lesného spoločenstva . Niekoľkí ľudia čo sa venujú tejto hre sú ľudia ktorých poznám roky, overil som si u nich niektoré ďalšie skutočnosti ako funguje táto komunita hráčov tak sme sa išli presvedčiť ako táto činnosť funguje v teréne - dostal som gps súradnice niekoľkých miest kde sú uložené schránky ktoré hľadajú. V týchto miestach sme nezaznamenali žiadny zvýšený pohyb osob ani poškodené lesné spoločenstvá a ani žiadne odpadky prípadne iné skutočnosti ktoré by poškodzovali ekosystém Národného parku. Čo mi nakoniec aj bolo potvrdené lebo títo ľudia majú prírodu radi a býva zvykom že miesta ktoré navštevujú ešte aj vyzbierajú od odpadkov a nechávajú ich čisté a zachované. V spolupráci so strážcami prírody ak sa nepreukáže poškodzovanie prírody tak budeme takéto porušenia návštevného poriadku Národného parku Malá Fatra riešiť s danou osobou dohovorom.

Pavol -------------
člen HZS Malá Fatra

  • 7

Takhle nějak bych si představoval rozumný přístup oficiálních míst. Myslím, že vám můžeme závidět takový dobrý všeobecný obraz.

  • 3

V zásade sa ľudia dajú deliť na dve skupiny. Na normálnych a nenormálnych. Ten pán z Horskej služby patrí zjavne medzi tých normálnych.

 

Kiežby viac ľudí dokázalo takto používať svoj mozog.

  • 3
Fotka
Roman_Jaromer
bře 10 2014 12:45

Prohlášení pěkné, ale když jsem si ho přečetl pořádně, uvědomil jsem si 3 věci:

1) Proč je z prohlášení vyškrtané jméno?

2) Dotyčná osoba je členem HZS (předpokládám tedy Horské záchranné služby, ne členů NP nebo kdo dozírá nad děním v NP).

3) Toto je nějaký veřejný dopis ministerstvu, jako přímluva za kačery?

 

Přece jen jsem trochu nedůvěřivý a podobný tyto věci ve mě vyvolávají nedůvěru. Byl bych raději, kdyby se vyjádřila přímo správa NP s tím, že by se dotyčný člověk dal dohledat a nebyl anonymní...

 

(vyjádření - ale mě kamarád povídal, že Pavel z HZS mu povídal, že podobné chování budete řešit domluvou mi u stráže NP asi nepomůže před pokutou, až půjdu nějakou tu keš odlovit...)

  • 3

Treba proto, ze pokud tu neco napises, tak ti obratem prijde email od Honzaka a resi to s tebou soukromne :P (nebo od kohokoliv jinyho... )

  • 0
Fotka
duchpuste
bře 11 2014 19:23

pomoze, nepomoze, prispevok je z fora sk, meno kešer umyselne neuviedol, pise ze meno vie, ale verejne ho vsetkym nepovie, mozes mu napisat, uvadza ze tam bol s dvomi strazcami NP, aby zistili aktivitu kešerov, na taketo krabky nikdy nepojde huf logujucich, a ten kto sa tam vytrepe, tak ma vztah k prirode ako takej, a nemusi byt kešer, ochranar, vtackar, a prirode vedome neublizuje

  • 1

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Leden 2022

P Ú S Č P S N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425 26 27282930
31      

Poslední komentáře

Reklama