Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 2 hlasy

Velky Rozsutec Xtremne aneb návštěva eventu u sousedů

Příspěvek od VasaM , v Vše 08 březen 2015 · 1 724 Zobrazení

event reportáž
 • Velky Rozsutec Xtremne - Vrcholové foto
 • Velky Rozsutec Xtremne - Tam jsme před chvíli ještě byli
 • Velky Rozsutec Xtremne - Vrchol je "na dohled" v mlze
 • Velky Rozsutec Xtremne - Stoupali jsme doslova ze zpěvu ptáků
 • Velky Rozsutec Xtremne - Údolí je bez sněhu
 • Velky Rozsutec Xtremne - Velký Rozsutec v mlze
 • Velky Rozsutec Xtremne - Velký Rozsutec v mlze
 • Velky Rozsutec Xtremne - Horné diery

Ani nevím, koho přesně z nás to napadlo vyrazit na tento event (GC5KXJM),ale rád jsem přijal nabídku a vyrazil společně s dalšími kačery z Moravy. Sice jsme měli na začátku trochu problémy s organizací naší dopravy, ale vše jsme vyřešili a nic nevadilo tomu v sobotu vyrazit směrem na Žilinu.

Společně s Nikitou jsme dorazili na parkoviště s půlhodinovým předstihem, takže tam stálo zatím jen jedno auto - naši moravští kolegové Mates a Miri. ;) Než jsme se převlékli a sbalili batohy, dorazili i Slováci včetně ownera. Mezitím se ukázalo, že můj malý batoh, který běžně používám do školy, je sice vhodný na ledacos, ale ne na připnutí sněžnic... :P


Ale teď už konečně k eventu. Popravdě, na začátku jsme byli poměrně zklamaní. Rozhodně jsme čekali víc sněhu, zatímco okolo nás nebyl skoro žádný, takže sněžnice na našich batozích mohly leda tak vyloudit úsměv na tváři (popravdě u nás vyloudili leda tak poznámky typu: "Proč se s tím táhnem?"). A to už se nezmiňuji o mačkách v batohu nebo cepínech visících na každém druhém batohu okolo nás. :D

Ani první hodina pochodu to nezměnila, spíše naopak, stoupání bylo poznat a tak jsme postupně shazovali všechny teplé vrstvy, ale zároveň se začali ukazovat první rampouchy a malé ledopády a dokonce i ostrůvky sněhu okolo nás se postupně měnily v souvislou vrstvu. No a když jsme dorazili k Horém dierám, už jsem dávno nelitovat tohoto výletu a bylo jasné, že si sněhu ještě užijem.


Vložený obrázek
Menší ledopád v Hornéch Dierách


Horné Diery stojí za projití i v létě, natož teď v zimě. Moc se nám líbily a na jejich konci nás čekal první pohled na Malý Rozsutec. Slovo dalo slovo a spolu s Nikitou jsme opustili skupinu a udělali jsme si odbočku na vrchol Malého Rozsutce, kde na nás čekala kromě pěkných výhledů i earthcache. ;) Rozhodně této hodinové zacházky nelituji...


Vložený obrázek
Velký Rozsutec se zatím skrývá v mlze
Vložený obrázek
Na Velký Rozsutec jsme stoupali doslova za zpěvu ptáků...

Pak už jsme nasadili mačky a začali stoupat na samotný Velký Rozsutec, který se nám skrýval v mlze. Kopec nám dal sice zabrat, ale naštěstí se ukázalo, že jsme mačky narozdíl od sněžnic netáhl zbytečně. A na konci na nás čekal owner s logbookem, SWGčky a tradička, kterou jsme naštěstí ani nemuseli moc vyhrabávat. Sice jsme nestihli skupinovou fotku (teda já s Nikitou), takže jsme si udělali alespoň fotku naši moravské skupiny.


Vložený obrázek


Sestup pak už byl oproti výstupu pohodička. Na posledním úseku jsme už ani nevyužili mačky, místo toho jsme se klouzali po sněhu, tudíž jsme za chvíli doběhli/ doklouzali až k autu, kde jsme počkali na naše kolegy. Společně jsme si pak ještě odlovili kešku v Terchové (my se stavili ještě pro jednu po cestě). Kde jsme se pak rozloučili a každý jel svou cestou.

Zhodnotím-li trasu, jedná se o podle mně pohodových 12km s celkovým převýšením 1 000 m v krásném prostředí Malé Fatry. :)


Prosím, věnujte mi několik vteřin Vašeho času a ohodnoťte tento článek, díky. :rolleyes:

 • 12Rozsutec i Diery jsou ale přes zimu zavřeny, ne?

  • 0

Co vím, tak zavřeny jsou od 1. března kvůli hnízdění ptáků. Event proběhl 28. února, tedy den před zavřením :)

  • 1

To vím. Ale někde píšou také: Červeně značená turistická stezka v úseku Medziholie-Velký Rozsutec-sedlo Medzirozsutce je uzavřena v období od 1.10. do 30.6.

  • -1

Ale to je jedno. Jen mě to zajímalo, zda se tam dá jít legálně.

  • 0

davidb11: to je zrejme starý údaj, podľa aktuálne platného Návštevného poriadku NP MF je červená TZT uzavretá od 1.3. do 15.6.

  • 0

Osnica: děkuji za odpověď, právě, že ten platný Návštěvní poriadok jsem nemohl najít.

Všude jen píšou o tom zimním zákazu.

Ještě jednou dík.

  • 0

pěkně jsi to napsal, hned bych jel znovu, takže se připrav na příští rok :-)

  • 0

My to sli na jare, kdyz oba kopce kvetli a uzasny zazitek! V zime bych asi  umrel :), smekam.

  • 0

Prosinec 2022

P Ú S Č P S N
   1234
567 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Poslední příspěvky

prohlíží si 0 uživatelů

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama