Přejít na obsah


Fotka

Kritika cache, umíme to?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
148 odpovědí na toto téma

#1 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 7:13

Dlouho jsem váhal, zda založit toto téma, možná, že už tu kdysi bylo, ale nenašel jsem ho. Nakonec mě podnítilo téma "GeoHrobecky"

Jde mi o to, jestli je vhodné, slušné, adekvátní a jestli správný kačer umí i kritizovat cache. Prostě si občas myslím, jak je možné, že k některým "popelnicím" a keším o ničem všichni píšou jen pozitiva. I když oni u takovýchto typů keší jsou pak všechny logy jen typu "Pěkné místo, díky" ,"Nalezeno hned", "Díky za cache", tak to taky ledacos vypovídá.... Přeci by měl umět kačer napsat ve vší slušnosti co se mu líbilo a co ne? Jak hodnotíte vy? Jak píšete do logu? Vždy pozitivně nebo i s konstruktivní kritikou?

A hned mě prosím nekamenujte a vášně stranou :) - snažím se jen zjistit vaše názory, abych mohl zhodnotit své názory :)



PŘIDÁNA DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKA:


jak moc využíváte hodnocení zde http://www.geocaching.cz/hodnoceni.php ? Už jste někdy dali i 0% nebo méně než 50% (průměr)? A dokázali jste to i okomentovat?
  • 0

#2 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 7:48

Přečti si diskuze na toto téma - někteří autoři kritiku nebo vylíčení negativních pocitů z keše nesnesou a jsou pak docela nepříjemní až zlí. Občas z některé keše dobrý pocit nemám, a nebo se mi něco nelíbí, tak to pravdivě uvedu do logu. A už se mi párkrát stalo, že se autor dotyčné kešky nepěkně ozval přes mail. Je to pak těžké - pak si každý raději odpustí psát svoje zážitky nebo kritiku a raději zvolí obligátní "díky" nebo "TFTC".
  • 0

#3 HaB1

HaB1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 8:00

Ahoj, já osobně bych založil škatulku nebezpečné keše. Protože, keška ukrytá na okraji srázu, kde kačer balancuje a hrozí pád do hlubin je podle mého názoru nebezpečná a měla by tudíš nést označení, jen pro sebevrahy! Je to apel na ty co zakladají zrovna novou keš, vyberte dobrou skrýš, napaditou, ale probůh bezpečnou. H
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 8:06

Bylo to tu mnohokrát a vždy z toho vyplyne, že co člověk, to názor. :) Mně zas poslední dobou zaráží trend přesně opačný... Skoro by si jeden myslel, že log bez aspoň trochy kritiky, všemožných rad a tak vlastně ani není logem.;) Slušná konstruktivní kritika a snaha o pomoc, když má cache opravdové nedostatky, určitě od věci není. Jenže otázka je, co je ještě závadný nedostatek a co už jenom jiný názor na věc. Berte to tak, že když vás někdo pozve na návštěvu, tak mu taky nezačnete kritizovat třeba rozestavení nábytku.:) Zásadní asi je, jak svůj názor člověk do logu zformuluje. Právě přístup "V první řadě kritizovat, protože všechny cache musí být dokonalé a líbit se všem." se mně osobně moc nelíbí. I když občas si pár poznámek také neodpustím.:) Popravdě z citovaného vlákna GeoHrobečky se mi asi nejvíc eklují ty igelity, jinak je mi to fuk a igelit i originalita umístění jsou hlavně věcí autora. Prostě všeho s mírou a myslete vždy na to, že tu cache... ať už je jakákoliv... někdo připravil ve většině případů z dobré vůle, na vlastní náklady, bezplatně a jen pro vaši zábavu.;) edit: Ještě mě tak napadá... nejlepším vyjádřením vlastního názoru na to, jak mají vypadat cache, je založit si svojí podle svého gusta. Vydá to za tisíc kritizujících logů.;)
  • 0

#5 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 8:10

HaB1 napsal/a:
Ahoj, já osobně bych založil škatulku nebezpečné keše. Protože, keška ukrytá na okraji srázu, kde kačer balancuje a hrozí pád do hlubin je podle mého názoru nebezpečná a měla by tudíš nést označení, jen pro sebevrahy! Je to apel na ty co zakladají zrovna novou keš, vyberte dobrou skrýš, napaditou, ale probůh bezpečnou. H


Tak ona otázka nebezpečnosti je téma samo o sobě. Já si myslím, pokud je v listingu jasně tato skutečnost uvedena, tak mi to nějak nevadí. Například je lezení na strom bezpečné nebo už by měla být ve škatulce? Je to dost individuální. Každopádně do logu to zapsat, co s nelíbilo a proč.
  • 0

#6 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 8:30

alkes napsal/a:
Bylo to tu mnohokrát a vždy z toho vyplyne, že co člověk, to názor. :)
Mně zas poslední dobou zaráží trend přesně opačný... Skoro by si jeden myslel, že log bez aspoň trochy kritiky, všemožných rad a tak vlastně ani není logem.;)


No mě se nezdá, já kritický log snad potkal jednou, ten zněl ale dost jasně: "FUJ" :) - ale tam se jednalo o to, že finálka byla schovaná v rozmočené krabičce od cigaret někde na nechutném místě....

alkes napsal/a:
Slušná konstruktivní kritika a snaha o pomoc, když má cache opravdové nedostatky, určitě od věci není. Jenže otázka je, co je ještě závadný nedostatek a co už jenom jiný názor na věc. Berte to tak, že když vás někdo pozve na návštěvu, tak mu taky nezačnete kritizovat třeba rozestavení nábytku.:)



Tak to je jasný, ale ten nábytek si tam stavili pro sebe, podle svých představ a nikomu ho nenutí, Cache by se měla brát s ohledem, aby se líbila především ostatním. Ale je jasný, že každý je individualita, ale jisté předpoklady pro "líbivost" se jistě dají zobecnit.

alkes napsal/a:
Zásadní asi je, jak svůj názor člověk do logu zformuluje. Právě přístup "V první řadě kritizovat, protože všechny cache musí být dokonalé a líbit se všem." se mně osobně moc nelíbí. I když občas si pár poznámek také neodpustím.:) Popravdě z citovaného vlákna GeoHrobečky se mi asi nejvíc eklují ty igelity, jinak je mi to fuk a igelit i originalita umístění jsou hlavně věcí autora.
Prostě všeho s mírou a myslete vždy na to, že tu cache... ať už je jakákoliv... někdo připravil ve většině případů z dobré vůle, na vlastní náklady, bezplatně a jen pro vaši zábavu.;)


Tak jasný, né kritizovat vždy a za každou cenu. Jen slušně a ohleduplně a na místě. Ale je škoda, když jsou některá místa zabraná "popelnicí" když jiný kačer by třeba udělal v tomto místě něco mnohem mnohem zábavnějšího.
Dobrým mottem (pro nováčky) není zase: "Hned si založím cache, hlavně rychle, levně, bez nápadu" - každý by si měl položit otázku "Kdybych našel cache podobnou té, co jsem založil, líbila by se mi?"

btw igelitky jsou věčné téma :)

alkes napsal/a:
edit: Ještě mě tak napadá... nejlepším vyjádřením vlastního názoru na to, jak mají vypadat cache, je založit si svojí podle svého gusta. Vydá to za tisíc kritizujících logů.;)


ano, to je pravda, což i tímto tématem bych rád rozvířil debatu a zamyšlením na tímto. Já na svojí cache zatím nenašel odvahu (a čas), ale představu mám, takže snad se brzy předvedu :)
  • 0

#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 9:32

To zase bude dohadování :-)

Nechápu, jak stále chcete vychovávat autory negativní reakcí na jejich výtvor !!! Myslím, že když na keši bude většina logů kritických, a dost často se kritizují hlavně blbiny, tak to k ničemu dobrému nepovede :-(

Nedávno jsem našel dvě keše, které by tu spadly do kategorie nebezpečné a divné. Mě se to líbilo, kamarádka to skousla a měla řeči o nebezpečnosti, její manžel s dětmi se po první keši odpojil a podle jeho logu se mu to moc nelíbilo.

A teď takovou keš zařaď. Podotýkám, že před námi tam už pár lidí bylo a reakce vesměs pozitivní, koneckonců, známe autora a jeho "pohodová pro děti" nevyhovuje pro všechny děti :-)

A k té kritice: Už před mnoha lety jsem byl na školení, kde se nás zahraniční expertka snažila naučit pozitivní motivaci typu: "Mě se na tom líbilo ..." a odnaučit naší typické "Tohle a tohle tam je úplně blbě ..."

Navíc, pokud neznáš autora, tak nevíš koho kritizuješ. Keše dělají malé děti, lidi, co mají problém s pravopYsem, vozíčkáři ....

Já bych to s tou kritikou nepřeháněl, obzvláště ne, pokud kritik nemá v provozu pár keší ....
  • 1

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#8 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 10:00

kolombo napsal/a:
To zase bude dohadování :-)

Nechápu, jak stále chcete vychovávat autory negativní reakcí na jejich výtvor !!! Myslím, že když na keši bude většina logů kritických, a dost často se kritizují hlavně blbiny, tak to k ničemu dobrému nepovede :-(


Já nechci vychovávat kritiky, ale zároveň se mi zdá, že se všichni bojí prohlásit, co se jim nelíbilo. O to mi jde. Z logu "Díky za cache" často plyny, že nic zajímavého z cache nemá. Kdyby bylo napsáno "Místo krásné, to se nám moc líbilo, škoda jen, že krabička je typu micro, víc by se nám líbala větší velikost" .... takovou myslím kritiku, nemyslím jako "hnus, sem už nikdy" - to rozhodně nééé

kolombo napsal/a:
To zase bude dohadování :-)

A k té kritice: Už před mnoha lety jsem byl na školení, kde se nás zahraniční expertka snažila naučit pozitivní motivaci typu: "Mě se na tom líbilo ..." a odnaučit naší typické "Tohle a tohle tam je úplně blbě ..."


Jasně, ani né tak kritiku, jako doporučení, subjektivní názor. Jde o to, že ucithodný majitel cache se třeba zamyslí a řekne si - sakriš, to je pravda, to upravím.

Mě se prostě jen zdá, že většina logerů se bojí napsat co se jim líbilo a nebo nelíbilo.
  • 0

#9 Monte-x

Monte-x

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 10:18

HaB1 napsal/a:
Ahoj, já osobně bych založil škatulku nebezpečné keše. Protože, keška ukrytá na okraji srázu, kde kačer balancuje a hrozí pád do hlubin je podle mého názoru nebezpečná a měla by tudíš nést označení, jen pro sebevrahy! Je to apel na ty co zakladají zrovna novou keš, vyberte dobrou skrýš, napaditou, ale probůh bezpečnou. H


Netuším proč - lidé jsou různí a tak se pro ně zakládají i různé cache. Soouhlasím, že člověk bez zkušeností balancující na okraji srázu je sebevrah - ale je to jeho dobrovolná volba. Jsme povětšinou svéprávní, schopní posoudit následky svého jednání - a pokud na něco nemám, tak tam nelezu....

K nejlepším keším které jsem odlovil patřila třeba jedna nejmenovaná, umístěná v polovině hladké kolmé stěny - a nejen že jsem ji odlovil, dostal jsme k ní naprosto bezpečně i 6 dalších kteří lano drželi povětšinou poprvé v životě. Je jasné, že pokud na ni někdo vyrazí bez lana a bude lézt zespodu bez jištění
a) spadne skoro 100%
B) není svéprávný a jeho ostraha na něj měla dávat větší pozor.....
Rozhodně bych ji ale nezařadil mezi nebezpečné :).

Nebezpeční jsou jen lidé - v lepčím případě sami sobě, v horším ostatním....
  • 0
Monte

#10 werg

werg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 316 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 10:30

Ja se snazim vzdycky jenom lehce upozornit na tyto situace: - chybne zamereni - micro v prostredi, kam by se dal ukryt i slon - neodpovidajici oznaceni obtiznosti nebo terenu - nejakym zpusobem poskozena krabicka nebo dosly LOGbook Trosku ostrejsi reakci napisu, kdyz nekdo da cache (a umyslne, protoze to treba pise i v listingu) do prostredi, kde se to hemzi fetaky, homelessaky a podobnou verbezi. Pripadne ji soupne do strezene budovy nebo na soukromy pozemek. Dale take se snazim upozornit, ze asi neni nejlepsi ukladat cache primo pred budky hlidacu, vratnych, stanoviste taxikaru atd. Nekdy se tomu neda vyhnout - pak negativni dojmy spolknu. Ale nekdy je vsude okolo plno jinych moznosti, ale cache je nepochopitelne primo u vratneho... Jinak - protoze s kazdou cachi si nekdo da praci, snazim se spis vzdycky najit neco hezkeho (snadno se hledala, pekna cista krabicka, hezky zamerena, atd). Nekdo naopak se snazi najit kritiku za kazdou cenu. Take se snazim kazdou cache alespon trochu "vylepsit" pro dasli hledace napr. pomoci CWG, drobnosti na trade...
  • 0

#11 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 11:02

Natvrdo kritizovat ma smysl jen zcela zjevne objektivni nedostatky ("promoceny plesnivy logbook", "okolo jehly od fetaku"...), vsechno ostatni jsou jen subjektivni dojmy a melo by to z logu byt jasne. Protoze, co se libi jednomu... nekdy mi je i za ownera smutno, kdyz najdu naprosto uzasnou kesku (tedy z meho, a pravdepodobne i autorova) pohledu, a pak vidim hromady negativistickych logu od lidi, kterym se proste libi jine kese. Zvlast kdyz na kes nebo dokonce na autora utoci (archivovat atd) nebo se chlubi tim, ze ta kes je tak hrozna, ze jsem si radsi zjistil souradnice od "pritele na telefonu" abych ji nemusel resit. To je pak fakt na zlutou kartu :))).
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#12 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 12:37

werg napsal/a:
Ja se snazim vzdycky jenom lehce upozornit na tyto situace:
- chybne zamereni
- micro v prostredi, kam by se dal ukryt i slon
- neodpovidajici oznaceni obtiznosti nebo terenu
...


Něco jako tahle GCVJYD?
  • 0

#13 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 13:28

Monte-x napsal/a:
- a pokud na něco nemám, tak tam nelezu....
...
...
Nebezpeční jsou jen lidé - v lepčím případě sami sobě, v horším ostatním....


Do kamene vytesat
  • 0

#14 Zegga

Zegga

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 411 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 15:48

Přesně na toto téma jsem jsem tu rozpoutala tento thread. Neschopnost hledače rozlišit kritiku a dobrou radu. Mohu beze zbytku podepsat Alkese a Kolomba.

http://www.geocachin...108#post_143108

Pro neustálé nechápavce:

Keš je můj byt, můj ozestavěný nábytek a já zvu hledače na návštěvu. Keš je namalovaný obraz, socha nebo fotografie kterou považuji za tak povedenou že ji chci ukázat ostatním. Keš je moje dítě.

Je minimálně neslušné říkat mi proč nedáš tu skřínku do druhého rohu, proč jsi to nevystínoval, proč jsi nešel o pár kroků blíž s tím fotákem, nebo ad absurdum proč jsi nespala s blondákem, mohla jsi mít blondatou holčičku....

Jsou daná pravidla a jsou-li porušena je na místě kritika. Chybí-li v listingu upozornění na sráz je připomínka na místě. Je-li na místě něco nebezpečného (jehly, hovno) za co sice owner nemůže, ale před čím je třeba varovat ostatní, je na místě udělat poznámku v logu pro další hledače.

Ale: Je-li prostě keš jinak než bych jí TEORETICKY udělal já, spolkněme to a všímejme si toho pěkného.

Mě osobně je milejší log "dík", než "dobrá rada" na dva řádky.
  • 0
Závist a zloba pramení z chudoby finanční či duševní, katastrofa nastane, když se obě spojí.

#15 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 15:56

Já používám osobní bookmark "WTFGO" - What the fucks going on.... Tím je řečeno vše. Píšu to i do logbooku. Pa Spužva
  • 0

#16 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 16:21

Zegga napsal/a:
Keš je můj byt, můj ozestavěný nábytek a já zvu hledače na návštěvu. Keš je namalovaný obraz, socha nebo fotografie kterou považuji za tak povedenou že ji chci ukázat ostatním. Keš je moje dítě.

A v tom je právě ten omyl - keš je hotelový pokoj ( a to je obrovský rozdíl oproti tvému bytu ). Hotelový pokoj pronajímáš / keš děláš pro ostatní, ne pro sebe. Proto tvoje přirovnání není vhodné. Hotelový pokoj / keš musí být takový, aby se líbil návštěvníkům. A jestli to chápeš tak, že keš je TVOJE a nikdo nemá právo se k jejímu vzhledu vyjádřit, tak to není dobrý přístup. Od toho právě logy jsou, aby se každý mohl vyjádřit. Proto se jmenují "logy", ne "děkovná sdělení".
  • 0

#17 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 17:36

Z mého pohledu je to jednoduché. Jsou prostě kešky, kde takřka všichni kačeři píší dlouhé a zajímavé logy a člověk se jejich četbou pobaví. Potom jsou takové ty "normální kešky", kde jsou logy obrazem kačera, který loguje svým stylem, někdo dlouhý log, někdo zkratka. A potom jsou kešky, kde je jen to Díky, Díky za bod, Nalezeno hned, apod. Pokud by v tomto případě ownerovi tyto logy vadily, jistě by s keškou provedl něco, aby tuto situaci zlepšil a to sám od sebe. Jenže jemu to vyhovuje, což je jistě jeho právo a je tedy vcelku jedno, co tam kdo napíše, či nenapíše za kritiku.
A k nebezpečnosti musím poznamenat, že jsem se nebezpečně na žádné kešce doposud necítil, samozřejmě kačer s malými dětmi balancující na okraji propasti to asi vidí jinak. Nebezpečné mi prozatím připadá např. dno Orlické přehrady. Tady musím prostě najít nějaký postup, abych se cítil bezpečně a pak se tam vydám. Šnorchlovat fakt nebudu :-)
  • 0

#18 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 17:50

zlicinaci napsal/a:
........ A potom jsou kešky, kde je jen to Díky, Díky za bod, Nalezeno hned, apod. Pokud by v tomto případě ownerovi tyto logy vadily, jistě by s keškou provedl něco, aby tuto situaci zlepšil a to sám od sebe. ......


No právě v těchto případech si myslím, že místo "Díky" "Díky za bod" apod se měla spíše objevit "kritika" a více autora trknout!! Tedy něco "Díky, vybráno hezké místo, ale.... " nebo "Děkujeme za bod, i když místo nás příliš nezaujalo" nebo "Díky, ale zde (link) se lze o tomto místě dozvědět více než v listingu, doporučujeme více doplnit" atd. Psát jen díky, díky za bod apod se autor může domnívat, že je všechno v pořádku. Třeba časem nabídne cache k adopci a nebo místo uvolní někomu, kdo jí zvládne lépe.

No prostě mě vadí, když je tam napsáno "Díky" "Díky za bod".... a nikdo nenapíše, proč se mu nelíbila či líbila.
  • 0

#19 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 17:55

Jo jo, jenze ne kazdy kritiku snese, a pak to muze taky dopadnout takto...
http://www.geocachin...x?u=mystery pet
  • 0

#20 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2009 - 18:04

MedoMys napsal/a:

Zegga napsal/a:
Keš je můj byt, můj ozestavěný nábytek a já zvu hledače na návštěvu. Keš je namalovaný obraz, socha nebo fotografie kterou považuji za tak povedenou že ji chci ukázat ostatním. Keš je moje dítě.

A v tom je právě ten omyl - keš je hotelový pokoj ( a to je obrovský rozdíl oproti tvému bytu ). Hotelový pokoj pronajímáš / keš děláš pro ostatní, ne pro sebe. Proto tvoje přirovnání není vhodné. Hotelový pokoj / keš musí být takový, aby se líbil návštěvníkům. A jestli to chápeš tak, že keš je TVOJE a nikdo nemá právo se k jejímu vzhledu vyjádřit, tak to není dobrý přístup. Od toho právě logy jsou, aby se každý mohl vyjádřit. Proto se jmenují "logy", ne "děkovná sdělení".


Pokud si dobře pamatuji, tak u hotelového pokoje platíš za jeho použití.

U keše její autor investuje do lidí, co mu tam courají a cpou mu tam projeté lístky z autobusu. A ještě by měl číst doporučení co a jak s tím má dělat ???
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama