Přejít na obsah


Fotka

Multi vs. Wherigo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 17:37

Narazil jsem na dva ruzne pripady a priznam se, ze nejak nevim co je lepsi, prosim tedy o vase nazory, treba padnou nejake padne argumenty co je lepsi. I kdyz tusim ze to dopadne tak, ze to bude dle chuti kazdeho kacera. :) Kazdopadne se mi moznost doplneni multinky o wherigo cartridge libi, ale co si budeme nalhavat, spousta z nas to dela i pro ikonky. ;) Takze: 1. Multi doplnena o moznost hrani jako Wherigo, cili na mape se jevi jako Multi, ale je mozno ji odehrat bud klasicky podle listingu nebo pomoci WIG hry, oboji dovede ke stejne finalni kesce. GC11BY1 2. Wherigo s moznosti odehrat jakousi "offline" verzi podle listingu. Tohle jsem primo nenasel, ale mame tu jednu Wherigo co jeste nedavno byla Multi. GC2002P
  • 0

#2 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 18:53

no sice geokačer nejsem (viz podpis ;e) ), ale svým názorem se stejně pochlubím.

Když se někdo rozmýšlí, jestli svojí cache publikuje jako multinu nebo jako Wherigo - tak v té chvíli už podle mě je jasné, že ta cache je multina. I kdyby byla od samého začátku vyráběná jako wherigovka. Už to, že "se dá napsat jako multina" znamená, že je to ve svém principu multina.
Protože kdyby to byla wherigovka s využitím alespoň části toho, co wherigo umožňuje (podmíněné rozvětvení, pro začátek), tak by na multinu přepsat nešla.

No a multikešky jsou uživatelsky přívětivější a najde si je i ten, kdo wherigo hrát z nějakého důvodu nemůže. Takže jestli autorovi jde o zajímavé místo a zajímavou stezku, tak by to dle mého měl dát jako multi, s volitelnou wherigo částí.

Možnost "odehrát" (s velikými uvozovkami) wherigovku v nějaké omezené verzi podle listingu, to mi přijde takové naroubované, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý. Protože to buď znamená, že offline hráči budou proti wherigistům o něco ošizení, nebo že to vyjde stejně, akorát se autorovi víc líbila ikonka s Wéčkem.
A v obou případech ten, kdo wherigo player nemá, si může vyhrát ikonku - ale pak si řekne co? "Tak už jsem odlovil i to wherigo! I když to byla vlastně multina" ? Začnete potom dělat lehké drive-in keše s obtížností 5, aby si lidi mohli vyplnit ten zbývající čtvereček, i když na opravdovou pětku opravdu nemají?

Mám z toho podobný pocit jako když jdu s někým na lov, a dotyční mají připravené vyřešené těžké mysterky - a pak do logu můžu napsat akorát "fajn, byl jsem tu s těmi a těmi lidmi, takže mám nález, ale vlastně ani nevím o čem ta cache byla"

Když někdo touží po W ikonce, i když přístroj nemá, tak si buď nějakou keš přehraje na emulátoru a vypraví se to zalogovat až když zná finálovku. (jsou i takové cartridge, které přímo tohle podporují.) Nebo někoho ukecá, ať ho vezme na odlov s sebou. Nebo si to crackne, nebo cokoliv.
Vydávat vyloženě multinu (hratelnou podle listingu) pod ikonkou Wheriga, jen kvůli té ikonce, to je podle mě blbost.
Podle stejné logiky můžu udělat tradicionálku a vydat ji jako wherigo. S tím, že cartridge bude po spuštění obsahovat jenom zprávu "cache najdeš na souřadnicích XX YY", a do listingu napíšu "pokud se vám nechce pouštět cartridge, tak běžte na ty a ty souřadnice a keš tam najdete".
  • 0
<reklama>OpenWIG - Wherigo player pro mobilní telefony</reklama>
"ty vaše kešky" jsou mi celkem ukradené :ep

#3 Vojcek 1986

Vojcek 1986

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 155 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:02

Obe kese jsou zajimave. Prvni prave tou moznosti zvolit si postup a treba si ve dvojici vyzkouset ci pomerit, kdo bude rychlejsi a uspesnejsi. To tak nejak u pouze WIG nejde, nehraje-li se treba na cas. Docela zajimava by mi prisla varianta, kdy do urcite casti by to byla pouze a jen multina a nasledne hrac dostal moznost: 1) pokracovat v multine a sesbirat tak napriklad fyzicky nektera zastaveni 2) pokracovat jako WIG, kdy by cinil stejne nebo podobne ukoly
  • 0

Vojcek 1986


#4 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:04

matejcik napsal/a:
....
Podle stejné logiky můžu udělat tradicionálku a vydat ji jako wherigo. S tím, že cartridge bude po spuštění obsahovat jenom zprávu "cache najdeš na souřadnicích XX YY", a do listingu napíšu "pokud se vám nechce pouštět cartridge, tak běžte na ty a ty souřadnice a keš tam najdete".


A to neni vubec spatny napad, Wherigo Tradicka. :D:D

Delam si srandu, i kdyz hodne lehkou a kratkou WIG sam vlastnim. Nemyslim si totiz, ze by WIG musela byt za kazdou cenu vic jak hodinova zalezitost, ale zpet k tematu.

Diky za nazor, libi se mi. Wherigo cartridge pro multinu ma ten vyznam, ze treba odpadnou slozite pocty se ziskanymi cisly, cili se WIG vyuzije jako takova kalkulacka s predpripravenymi vzorci, coz samozrejme nevyuziva tech spravnych moznosti Wheriga, ale preci jen to muze usnadnit odlov.
  • 0

#5 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:08

marram napsal/a:Wherigo cartridge pro multinu ma ten vyznam, ze treba odpadnou slozite pocty se ziskanymi cisly, cili se WIG vyuzije jako takova kalkulacka s predpripravenymi vzorci, coz samozrejme nevyuziva tech spravnych moznosti Wheriga, ale preci jen to muze usnadnit odlov.

s tím souhlasím :e) už víc než rok mám v hlavě nápad na "Wherigo MultiBuilder" - triviálně jednoduchý nástroj na výrobu buď velmi jednoduchých Wherigovek, nebo právě počítadel na multiny. (bohužel zatím nebyl čas se do toho pustit)
...ale označit pak multinu za Wherigo, protože byl autor hodný a vyrobil počítadlo, to mi přijde dost samoúčelné.
  • 0

#6 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:18

Matejcik to docela pěkně popsal. Jen bych doplnil, že podmínkou zalogování Wherigo keše je mít unlocknutou cartridge. Z pravidel to uplně nevyplývá, ale myslim že to tak většina chápe. Z této úvahy: varianta 1: ano, to jde, každý pak bere wherigo jen jako pomocníka k ulehčení práce při počítání a s ikonkou nelze počítat.
varianta 2: ne, to se mi zdá proti idee hry, i když to že uznáš logy i těm co nemají unlockuto je tvá věc.
doporučuji ale variantu 3: udělat wherigo cartridge a povolit jí hrát v emulátoru pro ty co nemají wherigo zařízení. V půlce se třeba zeptat na číslo něčeho, aby si donutil i tyhle lidi si trasu projít (bez NB budou muset nadvakrát).

matejcik napsal/a:
S tím, že cartridge bude po spuštění obsahovat jenom zprávu "cache najdeš na souřadnicích XX YY"

Přesně takovou WIG jsem hrál v Berlíně :) (měla teda 2 stage, ale fungovala přesně takhle)
  • 0

#7 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:27

me2d09 napsal/a:
... podmínkou zalogování Wherigo keše je mít unlocknutou cartridge....


Delam tu sam sobe OT, ale tohle me taky zajima. Jak to jde poznat? Jako owner wherigovky jsem nikde nenasel moznost kontroly, kdo ma cartridge odemknutou a kdo ne.
  • 0

#8 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:39

Máš pravdu, nejde to poznat, protože je groundspeak debilní a na stránky wherigo.com kašle. Takže to unlock je tam jen pro srandu. Ale dost lidí to a) neví a b ) jsou slušní a dodržují zvyklosti.
  • 0

#9 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 19:52

Jako autor zmíněné GC11BY1 bych se asi měl vyjádřit. Stvoření této Wherigovky splnilo dva účely: Vyzkoušel jsem si tvorbu WherIGo na něčem, co funguje a mám to blízko. Zároveň jsem chtěl - právě jak píše marram - vytvořit vyloženě průvodce po multině. Konec konců, průvodce je jeden z typů WherIGo. Tím zároveň odpadá možnost mít za tuto Multi-WherIGo zalogovanou "WherIGo Cartridge" (matejcika omlouvá, že sám nekešuje), protože jedna společná krabička nesplňuje podmínku 161m mezi dvěma kešemi.;) Podle mne je geocaching hodně i o svobodě - nechť si kačer vybere sám, co mu vyhovuje. Ovšem kvůli tomu dělat WherIGo pro každou multinu je blbost. to matejcik: A proč by nešlo udělat multikeš větvenou? To víš, že to jde. I náhodu do multiny dostaneš, když budeš chtít. Podle mne má WherIGO navíc hlavně výtvarnou stránku a ... řekněme hudební stránku. No a je praktičtější, protože není nutné umisťovat a udržovat spoustu krabiček na nevhodných místech - je tak nějak svobodnější. Koukám, že jsem se rozkecal... už končím;)
  • 0

#10 Jahn Brown

Jahn Brown

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 126 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 20:46

V podatatě souhlasím s ProKesTom. Je to o svobodě. Wherigo se dá napsat, zvlášť s pomocí URWIGA, spoustou různých způsobů. Nechal bych na autory a zejména na kačery, co se jim líbí. Na wherigu je parádní na rozdíl od klasických keší to, že umožňuje interaktivně reagovat na nejrůznější situace potřebným způsobem. Protože jsem kačer, dívám se na to z této pozice a asi se nestanu autorem wheriga bez keše. Cílem vidím spíše nalezení krabky než vlastní dohrání hry. Uvidíme, kam se vývoj pohne...
  • 0
Není důležité zůčastnit se, ale zvítězit. J.B.

#11 matejcik

matejcik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2010 - 23:21

ProKesTom: určitě se dá udělat multina rozvětvená, s komplikovaným příběhem atd. - koneckonců taky znám gamebooky "chceš-li jít na sever, otoč na str.158". Ale asi se shodnem na tom, že minimálně z pohledu hráče je pro tohle wherigo podstatně praktičtější. A jasně, je to o svobodě, každej ať si dělá co chce. Nechci tvrdit, že každá wherigovka podobná multině by se měla předělat na multinu. Hlavně mi jde o to, že varianta s Wherigo keší doplněnou o multi-like listing "pro lidi kteří nemají přehrávač" je takové drbání pravou nohou za levým uchem. Proč by to někdo chtěl dělat? Buď z upřímné touhy umožnit to odehrát opravdu každému (což ale daleko lépe vyřeší povolením hry v emulátoru), nebo z touhy udělat "vlastně multinu" ale vydávat ji za wherigo. Což je podle mě celkem proti duchu hry. a naopak mít wherigo řešítko pro normální multinu považuju za velmi chytré využití technologie a ani slovo proti tomu :)
  • 0
<reklama>OpenWIG - Wherigo player pro mobilní telefony</reklama>
"ty vaše kešky" jsou mi celkem ukradené :ep

#12 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 5:55

OT: ohledně toho řešítka na multiny - mám rozepsanou WIG, která načítá vzorce z listingu když jsou zadané ve formátu Multisolveru. Tato snaha je však ukončena s tím, že Oregon neumožňuje přístup do filesystému (a nebo na to nikdo zatim nepřišel).
  • 0

#13 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 7:12

Ja vim jeste o jedne multine, ktera jde odehrat i jako Wherigo : GCZYCA Jinak me osobne prijde wherigo jako super vec a rozhodne mi nevadi ani predelani multiny na Wherigo. Je to mnohem praktictejsi a zajimavejsi a ne kazdy Wherigo musi byt slozity a s vymakanym pribehem. Me se libi i ty, ktery jsou vlastne jen jakymsi pruvodcem po dane lokalite. Navic, jak uz tu bylo receno, je kacer tvor svobodny a muze si vybrat - pokud se to nekomu nelibi, tak to preci lovit nemusi, kesek mame u nas dost a dost ....
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#14 Maxinoha

Maxinoha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 146 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 12:30

Osobně nemám nic proti multině u které je možnost stáhnout wherigo cartridge naopak. Multiny moc nelovíme právě k vůli přihlouplým zjišťováním čísel aby autorovi vyšli ve vzorečku finální souřadnice.

Diskuze vznikla nejspíše z důvodu změny typu keše u GC2002P. Osobně toto vidím jako nešťastné řešení. Pokud autor toužil mít wherigo měl jej vypublikovat jako novou keš a multinu archivovat.

Takto akorát udělal bordel ve statistikách kačerů co tu keš lovili jako multinu (najednou jim zmizí) a znemožnil jim odlov wherigo, protože se jim objevila už jako odlovená.
  • 0

#15 Jahn Brown

Jahn Brown

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 126 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 18:15

matejcik napsal/a:
Nechci tvrdit, že každá wherigovka podobná multině by se měla předělat na multinu.

Hlavně mi jde o to, že varianta s Wherigo keší doplněnou o multi-like listing "pro lidi kteří nemají přehrávač" je takové drbání pravou nohou za levým uchem. Proč by to někdo chtěl dělat? Buď z upřímné touhy umožnit to odehrát opravdu každému (což ale daleko lépe vyřeší povolením hry v emulátoru), nebo z touhy udělat "vlastně multinu" ale vydávat ji za wherigo. Což je podle mě celkem proti duchu hry.

a naopak mít wherigo řešítko pro normální multinu považuju za velmi chytré využití technologie a ani slovo proti tomu :)


souhlas
  • 0
Není důležité zůčastnit se, ale zvítězit. J.B.

#16 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 21:10

me2d09 napsal/a:
OT: ohledně toho řešítka na multiny - mám rozepsanou WIG, která načítá vzorce z listingu když jsou zadané ve formátu Multisolveru. Tato snaha je však ukončena s tím, že Oregon neumožňuje přístup do filesystému (a nebo na to nikdo zatim nepřišel).


Neslo by to vyresit pres "podstrceny" *.gwl/*.gws soubor?
  • 0

#17 me2d09

me2d09

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 174 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2010 - 21:28

marram: gws by podstrcit slo, ale to uz je jednodussi vygenerovat novou cardridge nez vygenerovat gws soubor. Idea byla ze si to ty info samo najde v GPXkach.
  • 0

#18 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 874 příspěvků(y)

Publikováno 15 duben 2010 - 1:29

Maxinoha napsal/a:
Takto akorát udělal bordel ve statistikách kačerů co tu keš lovili jako multinu (najednou jim zmizí) a znemožnil jim odlov wherigo, protože se jim objevila už jako odlovená.


Tak v tom ja problem rozhodne nevidim. Kdo chce si ji muze odlovit znovu jako wherigo a kdo nechce tak tomu je zmena ikonky uplne ukradena. K takovym pripadum, kdy se meni typ kese dochazelo a dochazet bude stale. ;);)
  • 0

#19 broookolice

broookolice

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2010 - 15:56

Ahoj potřebuji poradit :) chtěla bych zkusit odlovit Wherigo na odlov používám nokia 5800 a chtěla bych doporučit aplikaci pro mob. tel. na Wherigo ? :)
  • 0

#20 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2010 - 20:27

Moc jsi se netrefila do tematu, ale odpoved je jednoducha: OpenWIG
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama