Přejít na obsah


Fotka

GPS při letecké přepravě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#1 Kalfi

Kalfi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 13:15

Zdravím. Prosím, o radu jak nejlépe cestovat s GPS letadlem. Mít jí u sebe na palubě nebo v kufru v přepravním prostoru? Jaký vliv na funkci GPS mohou mít různé detektory a scannery na letištích?
  • 0

#2 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 13:20

Cestuj jak chceš. Co se týče nebezpečnosti, určitě není problém si to vzít do letadla, stejně jako mobil. V kufru je jen třeba ji dobře zabalit, aby nepřišla k úhoně. Pokud scanner nepoškodí ani notebook ani mobil, tak u GPS jistě také nebudou problémy. Ale najdi si zakázané předměty na palubu letadla, GPS tam asi není. Ale jistě bude při startu a při přistání zakázáno ji mít zapnutou - i když když jí budeš mít v kapse, nikdo to prohledávat nebude, ale raději ji vypnout měj. A určitě nic neruší! Je to pasivní přijímač. Ale pokud chceš mít 101% jistotu, napiš dané společnosti dotaz ;)
  • 0

#3 TerezaK

TerezaK

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 76 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 13:37

GPS se mnou letěla už asi 6x přímo u mě v příručáku a bez problému :-) Dokonce jsme na ní sledovali, kudy to vlastně letíme ;)
  • 0

#4 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 14:22

GPSku vozím v příručním zavazadle, stejně jeko mobil, počítač a jiné hračičky. Rentgeny ani scannery na GPSku žádný vliv nemají. Občas mě požádají abych ji vytáhnul z tašky, řekl co to je, zapnul a vypnul - ale to chtějí někdy i u počítače nebo PDA. Na palubě GPSku nezapínám, při startu a přistání je to určitě zakázané, během letu by jim to asi nevadilo.
  • 0

#5 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 15:40

kulhal napsal/a:
GPSku vozím v příručním zavazadle, stejně jeko mobil, počítač a jiné hračičky. Rentgeny ani scannery na GPSku žádný vliv nemají.

Nehledě na to, že i kufry se rentgenují, jen to běžný cestující nevidí.
  • 0

#6 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 15:59

czcharlie napsal/a:

kulhal napsal/a:
GPSku vozím v příručním zavazadle, stejně jeko mobil, počítač a jiné hračičky. Rentgeny ani scannery na GPSku žádný vliv nemají.

Nehledě na to, že i kufry se rentgenují, jen to běžný cestující nevidí.


Byl jsem na letišti, kde to při odbavení dokonce i cestující vidí... a mnozí musí vyskládat kufry ještě k vizuální kontrole, plus pachová zkouška.. atd.. Nehledě na individuální pohovory s každým z pazažéru zvlášť, asi na 20 minut (EL-AL airlines), nicméně GPSka nezřídka kdy je vyhodnocena na rentgenu jako podivný přístroj, který po mne chtěli minimálně v polovině případů vidět, někdy i zapnout a vysvětlit co a k čemu to je.

Co se používání na palubě letadla týče, co si budeme povídat, paranoia, aby něco neovlivnilo letadlovou elektroniku platí i na pasivní zařízení, co nic nevyzařují a nemůžou tudíž ovlivnit,... ale to je již na jinou debatu :)
  • 0

#7 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 17:20

Jsem ted uprimne rozlitanej jak hadr na holi (za posledni mesic 8 letu) a vzdycky jsem mel GPS primo u sebe v prirucnim - spolu s notebookem, mobilem, fotakem atd. Nikdy zadny problem (ani v USA). Cestou do finska jsem ji mel i zapnutou, ale to letadlo je dobre odstineny, takze to chce sedet u okynka, jinak zadny signal. Na dalsich letech jsem ji ani nezapinal, protoze predemnou byl info system s malym letadylkem a mapkou, kde jsem :) Takze rozhodne se nebat ji vzit primo.
  • 0

#8 schema

schema

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 18:18

Také několik letů a žádný problém, před časem zde byl zmiňován zákaz do Egypta, ale ten je zřejmě zrušen.
  • 0

#9 Kalfi

Kalfi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 19:40

Díky, za vyčerpávající odpovědi.
  • 0

#10 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 19:44

Mau Loftin napsal/a:

Ale pokud chceš mít 101% jistotu, napiš dané společnosti dotaz ;)

Přesně to jsem učinil vůči ČSA a bylo mi odpovězeno, že je zakázáno mít ji zapnutou, a to po celou dobu letu.
  • 0
Vložený obrázek

#11 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 21:12

Autacek napsal/a:
Co se používání na palubě letadla týče, co si budeme povídat, paranoia, aby něco neovlivnilo letadlovou elektroniku platí i na pasivní zařízení, co nic nevyzařují a nemůžou tudíž ovlivnit,... ale to je již na jinou debatu :)


Žádné elektronické zařízení není pasivní. Tak leda baterka :-) nebo krystalka. Jakmile je v tom nějaká elektronika tak to vždycky vyzařuje. Je jen otázkou jak moc a na jakých frekvencích.
  • 0

#12 akryx

akryx

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 985 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 21:44

Lidske telo take vyzaruje ;) Sice jina frekvence, ale stejne :D
  • 0

Zanikle vesnice/obce
KML soubor pro zobrazeni v maps.google.com nebo Google Earth


http://


#13 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 22:03

akryx

No tak jasně, vyzařuje úplně všechno, záleží jenom, jak moc, a v jakém spektru.
Arne1 má ale pravdu. To, že je něco jenom přijímač, ještě nemusí nutně neznamenat, že nevyzařuje vůbec nebo jenom zanedbatelně.
Některé architektury přijímačů umí vyzařovat do antény docela slušně. Dokonce jsem viděl v návodu jednoho vývojového kitu od ubloxu upozornění, že i některé GPSky se takhle mohou chovat a není proto dobré mít přijímač poblíž, a už vůbec ne třeba připíchlý na stejné anténě.
Nebude to ale asi dnes běžná praxe ani u levnějších turistických přístrojů... aspoň doufám.
  • 0

#14 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 22:30

GPSku jsem měl v příručním zavazadle nespočetněkrát a nikdy jsem neměl žádný problém (dokonce ani v Izraeli, kde si pravidelně odbýváme detailní osobní prohlídku). Jednou jsem ji "zapomněl" zapnutou po celou dobu pobytu v letadle, ale ten tracklog nijak úchvatný nebyl, dalo se předpokládat kudy poletíme. Zapnout GPSku až v letové hladině jsem nikdy nezkoušel, ale zřejmě by měla problém s chycením fixu.
  • 0

#15 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2010 - 22:38

abakus napsal/a:
...
Zapnout GPSku až v letové hladině jsem nikdy nezkoušel, ale zřejmě by měla problém s chycením fixu.

Kvůli zastínění signálu v kabině, nebo kvůli něčemu jinému?
  • 0

#16 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2010 - 6:18

alkes napsal/a:

abakus napsal/a:
...
Zapnout GPSku až v letové hladině jsem nikdy nezkoušel, ale zřejmě by měla problém s chycením fixu.

Kvůli zastínění signálu v kabině, nebo kvůli něčemu jinému?

Většina GPS má problém s zafixováním od určité rychlosti. A ani to nemusí být rychlost letadla, i tech 130 po dálnici mi stačilo aby se GPS nechytla přes půl německa.
  • 0

#17 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2010 - 6:40

A nechytla ani satelity nebo jenom nemohla vypočíst polohu? Principiálně k tomu totiž podle mě není moc důvod... hlavně ve stotřiceti. Relativní rychlost mezi přijímačem a satelity je řádově větší. Je o dost větší i než rychlost dopravního letadla. Praxe ale samozřejmě může být jiná.:) Můj Magellan má třeba problémy za chůze načíst datovou zprávu, stabilní rychlost v autě mu ale problémy nedělá. Máte teda někdo zkušenosti přímo se zapnutím až v letadle po odletu? Snad to ještě není úplně offtopic. Jinak už tu na téma GPS v letadle myslím jedno vlákno je, večer se po něm zkusím podívat, jestli někdo nenajde dřív.
  • 0

#18 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2010 - 6:57

Arne1 napsal/a:
Žádné elektronické zařízení není pasivní. Tak leda baterka :-) nebo krystalka. Jakmile je v tom nějaká elektronika tak to vždycky vyzařuje. Je jen otázkou jak moc a na jakých frekvencích.


To tak asi není, je to jen otázka definice "pasivní zařízení" - a to je takové zařízení, u kterého k jeho funkci není potřeba vyzařovat žádné elektromagnetické pole.
Jinak dle tvé myšlenky by totiž vůbec slovní "pasivní zařízení" neexistovalo.

Obecně vyzařuje naprosto vše, kromě absolutně černého tělesa.

Ale jinak pochopitelně i GPS může vyzařovat, Oregon i Colorado mají fci: "Bezdrátová technologie ANT" - sice jsem jí použil jen jednou jako na test, jinak je tak asi k ničemu :) - ale při zapnutí už vyzařuje
  • 0

#19 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2010 - 7:08

alkes napsal/a:

Máte teda někdo zkušenosti přímo se zapnutím až v letadle po odletu?


Zkousel jsem to. GPS (integrovaný v PDA Asus 696) jsem zapnul az ve vzduchu, kdyz uz jsme leteli "vodorovne" trvalo docela dlouho, nez chytla pozici - cca 45 minut a to jsem ji mel nalepenou na okynku. Pak se chytla a ukazovala normalne rychlost a polohu.
Letusky nic proti nemely (byly to teda pro upresneni nemecke aerolinky).
  • 0

#20 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2010 - 7:20

alkes napsal/a:
A nechytla ani satelity nebo jenom nemohla vypočíst polohu?

spíš to jen nemohla spočítat, protože signál satelitů normálně ukazovala. Ale byla to integrovaná GPS v pět let starém PDA (sirfIII), dneska už je technika zas o kousek dál, takže u nových přistrojů to dávno nemusí být pravda.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama