Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#21 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 19:25

Dain a Olik napsal/a:

Pravda, tohle vypadá líp :o)) Já doposud nepotřeboval svazovat dvě různě tlustá lana :o)
  • -1
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#22 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 20:39

Dain a Olik napsal/a:

LALA.eu napsal/a:
Civka navijaku by mela pojmout 50 metru dvoumilimetroveho provazku, Otazkou je, jak se to bude odmotavat, to ukaze az prakticka zkusenost.


myslim, ze to bude pro matku hrozne velka zatez, při letu tahnout si za sebou 20-30 metru provazku. a na cestu dolu nebude dost tezka, aby stahla provazek. ale je to jen muj odhad.


Matku s provazkem jsem zatim nastreloval na tri stromy a bylo to celkem v pohode. Tohle reseni mi poradil MarHan, ktery ma mnohem vice zkusenosti. Pravdou ale je, ze jsem po jednom horsim nastrelu, kdyz se matice s provazkem kdesi ve vetvich zamotala, provazek po chvili snazeni prerval. Jednalo se o obycejny stavebni provazek delky 50m a prumeru 1.7mm. Asi vyzkousim i variantu vlasec a pomocne lanko.
  • 0

#23 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 21:07

majkeld napsal/a:
Chtel jsem se jeste zeptat, jak moc je dobry Pantin od Petzlu? Ma to vyznam za ty prachy? Asi to bude otazka na Lalu, bo jsem ho s tim videl na me stromovce v PDY....


Pantin mi poradil MarHan a zatim mi prijde, ze je to dobra vec. Vyrabi se ve verzich pro obe nohy, ja si koupil tu na pravou. Vyssi kotnikove botky by asi byly lepsi, ale da se i s nizsi obuvi.

Za vyhodu povazuji, ze mohu do lezeni zapojit obe nohy a stridat je - melo by to byt rychlejsi byt fyzicky narocnejsi - to musim jeste dopilovat. Pantin jde dostat velmi jednoduse (mozna az prilis) z lana. Je to jen pomocny prostredek pro lezeni a NIKOLiV BLOAKANT - staci dat nohu dozadu a dojde okamzite k uvolneni.

Kazdemu vyhovuje neco jineho, ja osobne jsem z kombinace croll-secur-jumar-pantin celkem nadseny. Na levou nohu pouzivam tusim footape.

Na slanovani pouzivam reverso a uz mi neprijde jako problem prejit na slanovani i ve visu. Snazim se nespechat a vsechno nekolikrat zkontrolovat.
  • 0

#24 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 21:11

sovidoupe napsal/a:
Potom je lepší mít ještě jedno asi tak 5mm lanko, protože to stavební je na horolano trochu slabé a mohlo by při tahání přes větev prasknout. Dá se to myslím vyřešit 2mm pevným lankem...to já ale zrovna něměl :o))
Lana jsem svazoval k sobě rybářskou spojkou, je to uzel co nejlépe klouže přes překážky.

Pevne lanko mi prijde jako dobry napad - asi ho objednam. Diky za radu.
  • 0

#25 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 21:16

Kdybych měl možnost toho slabšího špagátu s jádrem (+- 2mm) sehnat víc, dám určitě vědět... Názory na Grigri místo Crollu by se našly ? Vidím plus hlavně v možnosti pohybu nahoru i dolů kdy se mi zachce ...
  • 0

#26 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 21:40

nasly - nazor kladny, pouzivame :) nejak takhle
vyhoda nemuset se prevazovat, jen odepout jumar ...
jen bacha na gri-gri, pri leku ma clovek reflex ho spis krecovite drzet nez pustit.
  • 0

#27 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 21:53

Dain a Olik napsal/a:

myslim, ze to bude pro matku hrozne velka zatez, při letu tahnout si za sebou 20-30 metru provazku. a na cestu dolu nebude dost tezka, aby stahla provazek. ale je to jen muj odhad.


Na 1.7mm provazek pouzivam matici M20. Na vlasec bude asi stacit tebou doporucovana M14. Kazdopadne bych nechtel dostat ani jednou...
  • 0

#28 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:06

Citecka napsal/a:
špagátu na konci natřít reflexkou, nebo ještě lépěji luminoforem :D Dalo


Ahoj, kde to roste? Reflexni sprej jsem videl (nebo navod jak barvu namichat z laku a mikrokulicek), ale luminofor jsem zatim nikde nepotkal... Diky
  • 0

#29 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:15

@E-Ryc: Možná proto, že to bylo myšleno jako vtip ;) Ale mít ten konec nějak barevnej určitě není na škodu :) Těžko budete nahazovat lano v noci - a kdyby jo, trocha fosforu se dá sehnat vždycky, nebo potom tritium :D (to už není vtip ;))
  • 0

#30 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:23

majkeld napsal/a:
Idealne je udelat si na matce oko z reepky nebo dacronu (rybarska reepka) a na to privazat rybarsky obratlik s karabinkou.


Jaký průměr a délku reepky používáš a jakou matici? Jak tu reepku přiděláváš k matici? Díky
  • 0

#31 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:23

No ja jsme sice jeste na strom s vybavenim nelez, ale 5 cachi co jsou na stromech pribyva. A nasel sjem u dedy stoupaci zeleza, deda delal telegrafni draty, mel to na sloupy, ale pry to jde i na stromy. Jako zeleza na nohou a dve smycky na prehazovani od pasu.... Nasel jsem sice nejaky vodea jak s tim sbiraj sisky ze smrku, ale technika vystupu tam moc neni...
  • 0

#32 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:30

D@ve_cz napsal/a:
@E-Ryc: Možná proto, že to bylo myšleno jako vtip ;)

Uprimne, me to zajimalo pro jinou aplikaci :) A prehled, co se vsechno da koupit uplne nemam, nedavno jsem netusil ani o tech mikrokulickach...
  • 0

#33 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:41

D@ve_cz napsal/a:
Kdybych měl možnost toho slabšího špagátu s jádrem (+- 2mm) sehnat víc, dám určitě vědět...
Názory na Grigri místo Crollu by se našly ? Vidím plus hlavně v možnosti pohybu nahoru i dolů kdy se mi zachce ...


No a proc neporidit primo 2 mm repku? Arboristi ji standardne pouzivaji uz pri nahazovani nahazovacim pytlikem a ma pevnost 800 N. A hlavne se prilis neprotahuje.

Co se tyka Grigrini. Princip Grigrini znam a myslim, ze neni problem. Sam zatim pouzivam hodne nouzovy system - T-Bloc a Stopaka. Se Stopakem nikdy problem nebyl, nikdy neproklouzl, takze si myslim, ze s Grigrinou by taky nemel byt problem. Je fakt, ze muzes prejit plynule do slanovani, to je velka vyhoda. Na druhou stranu je treba si uvedomit, ze tyto pomucky nebyly nikdy urceny pro vystup, ale pro sestup.
  • 0

#34 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:43

Pro vyse polozene otazky - http://www.worksafet...a-vybaveni.html

A zde je ten maxi-prak: http://www.worksafet...3216/praky.html
  • 0

#35 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:52

seedcorp napsal/a:
stromech pribyva. A nasel sjem u dedy stoupaci zeleza, deda delal

Pokud to neni pokus o (blby) vtip, tak bych do toho nesel, jednak nejsou na ten spravny prumer (pokud jsou to takova ta polokruhovita) a dvak budou ten strom dost rasit....
  • 0

#36 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:54

LALA.eu napsal/a:

majkeld napsal/a:
Idealne je udelat si na matce oko z reepky nebo dacronu (rybarska reepka) a na to privazat rybarsky obratlik s karabinkou.


Jaký průměr a délku reepky používáš a jakou matici? Jak tu reepku přiděláváš k matici? Díky


Matka si myslim by mela stacit ta zminena M14. Rikam myslim, protoze jsem to chtel nastrelovat matkou, ale zaboha jsem ji doma nenasel, tak jsem to nastreloval kovovym vodovodnim kolinkem.

S navazanim matky - uplne jednoduse: Vem si cca 25 cm 2 mm reepky, provlekni ji matkou, navlec jeste na ten provazek rybarsky obratlik s karabinkou http://www.rybarskep...e-zapadkou.html a svazes reepku dohromady. Pak staci na pripadnem utrzenem vlasci delat jen mala ocka. Jak jsem psal, je to rychlejsi, nez provazovat matku (kolinko :-) ).
  • 0

#37 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 05 listopad 2010 - 22:57

E-Ryc napsal/a:

seedcorp napsal/a:
stromech pribyva. A nasel sjem u dedy stoupaci zeleza, deda delal

Pokud to neni pokus o (blby) vtip, tak bych do toho nesel, jednak nejsou na ten spravny prumer (pokud jsou to takova ta polokruhovita) a dvak budou ten strom dost rasit....


Jj, souhlas. Stoupaci zeleza jsou fajn na stromy, ktere chces kacet. Tem je to uz jedno. Ale na zivy strom to je cunarna.

Navic kdyz pouzivas techniku stoupani se zelezy, mel bys mit popruh, ktery Te jisti kolem stromu pripevneny na bocich. To ti u klasickyho sportovniho sedaku pujde spatne.
  • 0

#38 sovidoupe

sovidoupe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2010 - 18:48

majkeld napsal/a:

E-Ryc napsal/a:

seedcorp napsal/a:
stromech pribyva. A nasel sjem u dedy stoupaci zeleza, deda delal

Pokud to neni pokus o (blby) vtip, tak bych do toho nesel, jednak nejsou na ten spravny prumer (pokud jsou to takova ta polokruhovita) a dvak budou ten strom dost rasit....


Jj, souhlas. Stoupaci zeleza jsou fajn na stromy, ktere chces kacet. Tem je to uz jedno. Ale na zivy strom to je cunarna.

Navic kdyz pouzivas techniku stoupani se zelezy, mel bys mit popruh, ktery Te jisti kolem stromu pripevneny na bocich. To ti u klasickyho sportovniho sedaku pujde spatne.


Ona to meni az tak teoreticka otazka, na me stromolezecke kesi se jedno nemyslici individuum vyskytlo a tyhle zeleza pouzilo...vysledek je ten, ze se z jednoho blba bude strom vzpamatovavat rok...Takze, zeleza nech na pude...nebo je pouzij az kapnes na kes na drevenem sloupu :o)
  • 0
Zážitky nemusí být pozitivní, stačí když jsou extremní.

#39 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2010 - 19:16

LALA.eu napsal/a:

majkeld napsal/a:
Chtel jsem se jeste zeptat, jak moc je dobry Pantin od Petzlu? Ma to vyznam za ty prachy? Asi to bude otazka na Lalu, bo jsem ho s tim videl na me stromovce v PDY....


Pantin mi poradil MarHan a zatim mi prijde, ze je to dobra vec. Vyrabi se ve verzich pro obe nohy, ja si koupil tu na pravou. Vyssi kotnikove botky by asi byly lepsi, ale da se i s nizsi obuvi.

Za vyhodu povazuji, ze mohu do lezeni zapojit obe nohy a stridat je - melo by to byt rychlejsi byt fyzicky narocnejsi - to musim jeste dopilovat. Pantin jde dostat velmi jednoduse (mozna az prilis) z lana. Je to jen pomocny prostredek pro lezeni a NIKOLiV BLOAKANT - staci dat nohu dozadu a dojde okamzite k uvolneni.

Kazdemu vyhovuje neco jineho, ja osobne jsem z kombinace croll-secur-jumar-pantin celkem nadseny. Na levou nohu pouzivam tusim footape.

Na slanovani pouzivam reverso a uz mi neprijde jako problem prejit na slanovani i ve visu. Snazim se nespechat a vsechno nekolikrat zkontrolovat.



Ruku na srdce, o jakých délkách lezení se tu bavíme ... 20 m ? Víc ne ... na co taková výbava ?
  • 0

#40 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2010 - 20:18

Looper36 napsal/a:
Ruku na srdce, o jakých délkách lezení se tu bavíme ... 20 m ? Víc ne ... na co taková výbava ?

A neni uz to vicemene jedno, jestli spadnu z 10, 20 nebo 100m (at uz selhanim techniky nebo lezce)?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama