Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1749 odpovědí na toto téma

#41 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2010 - 20:51

eryc: on to looper mysli tak, ze na to, aby clovek vylezl na 15metru strom, nepotrebuje hromadu pomocneho stoupaciho zeleza, jako kdybys tu stovku lezl, ze na tohle staci treba prusik ;) ne ze se nemas jistit. :)
  • 0

#42 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 07 listopad 2010 - 21:10

Dain a Olik napsal/a:
eryc: on to looper mysli tak, ze na to, aby clovek vylezl na 15metru strom, nepotrebuje hromadu pomocneho stoupaciho zeleza, jako kdybys tu stovku lezl, ze na tohle staci treba prusik ;) ne ze se nemas jistit. :)

Ja to chapu a nechci nikoho ponoukat k nejisteni :) Me jen prijde, ze neni rozdil, pokud jde o vysku, ze ktere se muzu zabit. Myslim, ze je to spis o hlave nez o technice. Nekdo i tu stovku vyprusikuje (stejne jak by vyprusikoval tu petku) a nekomu jinemu zas ke klidu nestaci ctyri blokanty v peti metrech... No a kdyz na ne ma a pomuze mu to (klidnejsi - mensi riziko chyby), tak proc je nepouzit.
  • 0

#43 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 7:22

E-Ryc napsal/a:
Ahoj, kde to roste? Reflexni sprej jsem videl (nebo navod jak barvu namichat z laku a mikrokulicek), ale luminofor jsem zatim nikde nepotkal... Diky


Koupil jsem ho v Modeláři - malá lahvička asi za 60,- , ale to jsou modelářské barvy všechny.
Mám ho na jedné keši... ale moc to účel neplní, když už na to kačřeři svítěj, tak to nakonec, byť je to nezřetelná šedá na šedým podkladu, přečtou dřív, než daj tu baterku pryč, aby se to rozsvítilo :D

PS: snad jsem to napsal dobře, je luminofor ta barva, co si nastřádá světlo a pak ho chvíli vrací, ne?

PPS: firma Hobby Acryl, barva Luminous green
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#44 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 11:07

To Looper, E-ryc apod.: Je fakt, ze je toto stromolezecke vlakno, ale techniky, ktere pouzivas k lezeni na stromy muzes uzit i pri lezeni industrialnich konstrukci a ty uz mohou byt podstatne vyssi. Myslim napriklad tuto kes GC1PAJ0, kde musis dolu i nahoru po lane, kdyz se nechces namocit. A to je odhadem neco pres 40 m. Nicmene mne lanove aktivity bavi a jestli budu mit doma jeden nebo tri blokanty mi je celkem jedno. Takovy maly fetis, noo :D
  • 0

#45 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 11:07

k tomuto tematu bych mel dotaz, jak ostatni resite. Na par kesis se mi uz stalo (konkretne barrandovsky most a Never Mark the spot X), ze lano, po kterem se jumaruje jde pres nejakou hranu ci vetev. Jelikoz je lano zatizene, nejde rucni jumar pres tuto prekazku dostat. Osobne jsem to resil tal, ze jsem si udelal pomoci 6mm rep snury/smyclky a prusiku extra stupatko, abych uvonil lano a dokazal rucni jumar dostat pres prekazku. Jak to resite vy? Stalo se vam to? PS: podotykam, ze se neslo nohama zaptrit, abych dostal lano dal od prekazky a dokazal posunout jumar
  • 0

#46 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 11:15

pezik1 napsal/a:
k tomuto tematu bych mel dotaz, jak ostatni resite.
Na par kesis se mi uz stalo (konkretne barrandovsky most a Never Mark the spot X), ze lano, po kterem se jumaruje jde pres nejakou hranu ci vetev. Jelikoz je lano zatizene, nejde rucni jumar pres tuto prekazku dostat.
Osobne jsem to resil tal, ze jsem si udelal pomoci 6mm rep snury/smyclky a prusiku extra stupatko, abych uvonil lano a dokazal rucni jumar dostat pres prekazku.
Jak to resite vy? Stalo se vam to?
PS: podotykam, ze se neslo nohama zaptrit, abych dostal lano dal od prekazky a dokazal posunout jumar

na větev jsem obvykle navázal smyci, do ní odsedl a lano přehodil někam výš nebo prohodil na druhou stranu větve. To by ale na hraně pilíře asi moc nefungovalo :) Pomocné stupátko zní jako dobrý nápad, lano se odlehčí a zároveň není třeba odpojovat jumar
  • 0

#47 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 11:19

ad zatez a vlasec:
osobne jsem si poridil neco takoveho:
http://www.rybarskep...obratlikem.html, ale ve tvaru hrusky a tusim, ze je to 60ka.
Je to celkem tezsi, ale dolu to jede jako po masle, tudiz uz nemusim resit, aby mi ta matka M14 sjela az na zem ;) Nevyhoda je, ze je to drazsi nez matky, cca 16kc kus. Tedy, kdyz jsem ty matky kupoval jeste v OBI, tak cena byla skoro srovnatelna s matkami:D

Osobne s tim radsi, s pomoci praku, strilim v helme ;)

Nedavno jsem si na doporuceni Daina a Cejdy poridil 0,35 vlasec a musim potvrdit, ze proti 0,25, co jsem pouzival predtim, je to jedna basen. Je to docela pevne a tak jde stahnou vlasec i s oluvkem, kdyz jde pres listy. Predtim se to hned utrhlo.
Vlasec jsem si poridil takovy kriklave zluty (navijeny v rybarskych potrebach za 0,7kc/m). Ty cire vlasce nejsou vubec videt. Ono kdyz je sero, tak ani ten zluty vlasec neni tolik videt, ale je to podstatne lepsi oproti tem cirym.
  • 0

#48 MarHan

MarHan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 371 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 12:01

Pres hranu se dostavam diky Pantinu uplne v pohode, nicmene se to da diky prusiku na delsi repce taky zvladnout presne jak pise Petr. Jen bacha na to aby se ten jummar nedostal nadoraz. Jak se zasekne tak to muze byt na rezani lana... Ale to predpokladam kazdej kdo ho pouziva zna. Ad zateze na lanko/vlasec: Pouzivam M24 a zatim s ni nemam problem, do praku sedne akorat. Nicmene koumam nejake vetsi oluvko hruskoveho tvaru kvuli lepsimu pruniku vetvema pri tahu lanka zpatky kdyz se to nepovede nastrelit na idealni misto. Casem prejdu na navijak a kvalitnejsi vlasce. Je to lehci nez Tendom. (nerikam pevnejsi...)
  • 0
Garmin Oregon 650, Samsung Galaxy S + Locus + GSAK

#49 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 12:50

majkeld napsal/a:
To Looper, E-ryc apod.: Je fakt, ze je toto stromolezecke vlakno, ale techniky, ktere pouzivas k lezeni na stromy muzes uzit i pri lezeni industrialnich konstrukci a ty uz mohou byt podstatne vyssi. Myslim napriklad tuto kes GC1PAJ0, kde musis dolu i nahoru po lane, kdyz se nechces namocit. A to je odhadem neco pres 40 m.
Nicmene mne lanove aktivity bavi a jestli budu mit doma jeden nebo tri blokanty mi je celkem jedno. Takovy maly fetis, noo :D


Máš pravdu, já narážel na Pantin, zmiňovaný výše. Jde o věc silně specifickou, používanou ve speleo. Pro lezení pod 20 m nemá snad ani smysl si ho nasazovat :) Zmiňuješ průmyslové lezení, konstrukce ... jo, je to zábava, ale v souvislosti s tímhle otevřu jiný problém: Jak si při nahození, přetažení zjistíš a zajistíš hranku o poloměru 5 mm, o které hovoří lezecké metodiky ? (mluvím o přístupu zespoda).
  • 0

#50 LukasX

LukasX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 13:57

Looper36 napsal/a:
Jak si při nahození, přetažení zjistíš a zajistíš hranku o poloměru 5 mm, o které hovoří lezecké metodiky ? (mluvím o přístupu zespoda).


Zdarec, pokud jde o konstrukce - zelezne, sloupy atd ... tak je pekny postup tady: zhruba od 1:10

Lano se diky tomu nedre, ani nelame o hranky. Horsi to je s betonovymi piliri napriklad. Ale tam jde zase na lano dat nejaka chranicka.
  • 0

#51 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 14:56

LukasX napsal/a:

Looper36 napsal/a:
Jak si při nahození, přetažení zjistíš a zajistíš hranku o poloměru 5 mm, o které hovoří lezecké metodiky ? (mluvím o přístupu zespoda).


Zdarec, pokud jde o konstrukce - zelezne, sloupy atd ... tak je pekny postup tady: zhruba od 1:10

Lano se diky tomu nedre, ani nelame o hranky. Horsi to je s betonovymi piliri napriklad. Ale tam jde zase na lano dat nejaka chranicka.


Zajimavy videjko... Jsem docela premyslel, k cemu je ten "Jingle" dobry, tak uz to vim. A vypada docela bytelne, ze by i orezle ocelove konstrukce mohla chvili vydrzet. Nicmene na ocel/beton by mela prijit ocelova smyce. Ale jak ji instalovat nahozem si netroufam polemizovat, protoze ty maji obe oka stejne velka...

Jeste k tomu videu - jakym uzlem navazat konec lana na reepku, aby se to neseklo pri pruchodu mensim okem?
  • 0

#52 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 15:53

LukasX napsal/a:
Zdarec, pokud jde o konstrukce - zelezne, sloupy atd ... tak je pekny postup tady: zhruba od 1:10


tohle pouzivame na borovice - nezasvini se lano.
  • 0

#53 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 15:55

majkeld napsal/a:
Jeste k tomu videu - jakym uzlem navazat konec lana na reepku, aby se to neseklo pri pruchodu mensim okem?


uz jsem to zminoval na prvni strance - timhle: http://www.youtube.c...c/2/OUIhGrb2MFg cas od 0:20
  • 0

#54 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 příspěvků(y)

Publikováno 08 listopad 2010 - 21:38

Dain a Olik napsal/a:

LukasX napsal/a:
Zdarec, pokud jde o konstrukce - zelezne, sloupy atd ... tak je pekny postup tady: zhruba od 1:10


tohle pouzivame na borovice - nezasvini se lano.


Dane a jak to presne delate, kdyz jsem se koukal driv na tohle udelatko, tak je to pekelne drahy. Tusim, ze kolem 2tis.
Predpokladam, ze mate nejakou nahrazku ala smyce a nejakymi oky na konci??
  • 0

#55 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 0:05

To je tak, kdyz se to prehani s jistenim :-)
  • 0

#56 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 8:26

pezik1 napsal/a:
Dane a jak to presne delate, kdyz jsem se koukal driv na tohle udelatko, tak je to pekelne drahy. Tusim, ze kolem 2tis.
Predpokladam, ze mate nejakou nahrazku ala smyce a nejakymi oky na konci??


nevim, jestli ti to moc pomuze, ale my jsme to sestavili z toho, co jsme dali doma dohromady :) smyci - ne klasickou lezeci, ale takovou silnou v obalu - asi stavebni, ale ma certifikat. a jako oka dve osmy - jednou ji privazes lisakem malym, podruhe velkym okem.

hele, ale ne ze se na tom ted zrakvis ;)
  • 0

#57 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 9:02

pezik1 napsal/a:

Dain a Olik napsal/a:

tohle pouzivame na borovice - nezasvini se lano.


Dane a jak to presne delate, kdyz jsem se koukal driv na tohle udelatko, tak je to pekelne drahy. Tusim, ze kolem 2tis.
Predpokladam, ze mate nejakou nahrazku ala smyce a nejakymi oky na konci??


Udelatko stoji mezi 820-890 Kc dle delky. Viz napriklad Singing Rock -> Jingle
  • 0

#58 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 10:14

majkeld napsal/a:

pezik1 napsal/a:

Dain a Olik napsal/a:

tohle pouzivame na borovice - nezasvini se lano.


Dane a jak to presne delate, kdyz jsem se koukal driv na tohle udelatko, tak je to pekelne drahy. Tusim, ze kolem 2tis.
Predpokladam, ze mate nejakou nahrazku ala smyce a nejakymi oky na konci??


Udelatko stoji mezi 820-890 Kc dle delky. Viz napriklad Singing Rock -> Jingle


mas pravdu, je fakt, ze jsem na to koukal asi pred rokem, kdyz jsem to videl na vyse zmninem videu, ale to jsme tenkrat objevil jen neco od Petlzu.
co jsem koukal sem http://www.worksafet...a-technika.html, tak vypada, ze se to udelatko da poridil do 1K penez
  • 0

#59 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 10:52

pezik1 napsal/a:
mas pravdu, je fakt, ze jsem na to koukal asi pred rokem, kdyz jsem to videl na vyse zmninem videu, ale to jsme tenkrat objevil jen neco od Petlzu.
co jsem koukal sem http://www.worksafet...a-technika.html, tak vypada, ze se to udelatko da poridil do 1K penez


Podle toho, co mi radili zkuseni stromolezci z worksafety.cz, jsou chranice kambia skvelou pomuckou pro dvoulanovou techniku. Pro jedno lano, coz pro nase ucely vetsinou staci, mi to rozmluvili a prisli tak o kseft. Pracovni lano pry musi neco vydrzet a stromu to neuskodi. Takto to pry je v Evrope, Amerika je udajne jina.
  • 0

#60 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 09 listopad 2010 - 11:37

Tak trošku zkušeností ne už uplného začátečníka. Mám pěkně po domácku vyráběný prak, leteckou 4x4mm jsem vyměnil za dutou, koupenou v rybářských potřebách (54,- za 1m - což je cca na 3 praky) a táhne úplně stejně jako letecká. Na přetažení používám většinou 1mm stavební šňůru (50m za 39,-) Většinou vyhoví a když ne, mám ještě 1,7mm. Střílel jsem M18 (zinkovanou - aby byla líp vidět) a ten 1mm provázek přetahne v pohodě. V Linzi jsme se s tímhle vybavením dostali do cca 18m. K lezení nahoru používám nahoře prusík (6mm šňůra o dostatečné délce a několika oky z uzlů) a dole TiBlock (ještě donedávna jsem lezl s dvěma prusíky, ale tohle je podstatně pohodlnější). Když chci dolů, tak se převážu do osmy, odjistím TiBlock, zabržděnou osmu dotáhnu co nejblíž k prusíku, ten jen povolím a jedu dolů. Čili po celou dobu jsem na 2 jištěních (jen chvilku na 3). Nemůžu si stěžovat, ale jistě s GriGri, nebo Cinchem to bude o jeden krok jednodušší. Asi jedno z toho časem pořídím a pak půjde TiBlock nahoru, místo prusíku. Co se ochrany lana týče, tak zatím jsem to řešil jen na skalách a tam mi naprosto vyhověla zahradní hadice proříznutá po délce, aby se dala nasadit kamkoli (ochranka laza ca 30,- :D ) Zatím si s tímhle vybavením vystačím... B)
  • 2
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama