Přejít na obsah


Fotka

Souřadnice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 Feedback_CZ

Feedback_CZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:09

Jak se dají zjistit souřadnice bez GPS prosím???Povězte mi prosím někdo, jsem začátečník...nevím jak na mapy.cz zaznačit souřadnicea bych se dozvěděl přesné místo keše:(
  • 0

#2 jura.dolezal

jura.dolezal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 33 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:15

Nevím jak mapy.cz, ale v google dej souřadnice do vyhledavače a vyplivne Ti to místo.
  • 1
Go!

#3 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:15

Jednodušší je zadat souřadnice do googlemaps.com
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:29

A nebo si přímo ze stránky cache klikni na odkaz na mapy.cz. (Je někde mezi listingem a logy.)
  • 0

#5 Vianney

Vianney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 479 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:32

Do okénka pro vyhledávání zadej souřadnice v požadovaném formátu (ten se ti zobrazí např. tehdy, když někam klikneš s aktivovaným nástrojem GPS - otevře se ti pomocné informační okno se souřadnicemi. Ty můžeš zkopírovat do schránky pomocí CTRL-C a čísla můžeš přepsat).
  • 0

Chystá se Geokalendář 2016.
Můžete posílat fotky na vianney@volny.cz
www.facebook.com/geokalendar


#6 tomasCR

tomasCR

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 19:55

na Mapy.cz to jde taky celkem jednoduše, jen musíš před souřadnice použít operátoc "loc:" a za to zkopírovat souřadnice z listingu.
loc: N 50° 03.544 E 014° 35.812
A naopak na mapách funguje měření jakéhokoli místa. Pod zoomováním na mapě je tlačítko GPS a pak po ukázání do mapy ti ukáže souřadnice daného místa. V tomto formátu:
Loc: 50°3'32.762"N, 14°35'45.497"E který my na geocaching nepoužíváme, ale můžeš si ho nechat převést třeba na této stránce:
http://www.iradius.cz/gc/
Výsledek pak vypadá takto:
D° M.mmm':
N 50° 3.546 E 014° 35.758
D.ddd°:
N 50.059101° E 014.595971°
D° M' S":
N 50° 3' 32.762 E 014° 35' 45.497
MapSource:
N50 3.546 E14 35.758

stačí si jen vybrat :)

Na google mapách vyhledávání podle souřadnic samozřejmě funguje, je nevím jestli se dají odměřovat souřadnice.
  • 0

#7 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2010 - 23:21

Na mapy.cz není nutné psát "loc", stačí zkopírovat souřadnice ze záhlaví keše (nebo z waypointů) tak, jak jsou, a vložit je do vyhledávacího okénka. Mapy.cz mají užitečný nástroj na hledání keší bez GPS a to odměřování vzdáleností (třeba souřadnic keše od kraje lesa či jiných záchytných bodů). Do mapy.cz se proklikneš rovnou z listingu keše ve spodní části nad logy: "Mapy online..." V mapy.cz lze zobrazit až 10 souřadnic najednou. Na odměřování souřadnic je nástroj "GPS", ale souřadnice se zobrazí ve formátu stupně-minuty-vteřiny. Z google map (maps.google.cz) lze odměřovat souřadnice pravým myšítkem najetím na "Co je tady?" Souřadnice se ale zobrazí v desetinném formátu. Vzhledem k tomu, že v geocachingu se používá tvar souřadnic stupně-minuty a jejich desetinná část, je užitečné zvládat konverze formátů. Mimo jiné (např. triviální výpočet) lze na to použít převodník, do kterého se dostaneš v listingu každé keše odkazem vedle souřadnic "Other conversions".
  • 0

#8 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 0:00

Mapy google umí také odměřovat vzdálenost, jen se jim musí trochu pomoci, personalizovat si google a natáhnout si od nich nějaké udělátko. Dokud jsem to nevěděl, odměřoval jsem jen ze Seznamáckých. Ale ještě lepší je to na GoogleEarth. Tam se ani nemusí psát ta otravná značka stupňů, která na české klávesnici jde napsat špatně. Stačí místo ní mezera. 48 58.354 14 27.586 a on to místo ukáže. Pochopitelně jednodušší je proklik ze stránky na Seznam, nebo Google mapy, ale tohle se hodí na neklikací waypointy, nebo vyluštěné souřadnice multinek a mysterek. A GooglEarth se dá nakonfigurovat i tak, aby ukazoval souřadnice kurzoru ve formátu používaném v GPS, tj. na tisíciny minut.
  • 0

#9 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 0:26

mpik napsal/a:
... personalizovat si google a natáhnout si od nich nějaké udělátko.


Jestli to není zatím příliš pro člověka, který píše: "nevím jak na mapy.cz zaznačit souřadnice".

Je odměřování vzdáleností z google maps nějak komfortnější? Dávám přednost těm seznamáckým také proto, že je tam možnost turistické mapy, což mi docela dost vyhovuje pro plánování přiblížení ke keši. Jinak je vidět ještě ze sousedního vlákna (též od Feedback_CZ), že to má mpik bez GPS dost zmáknutý a že to jde.

PS: co je složitého na psaní značky pro stupně? Jen se používá shift jako u spusty jiných znaků.
  • 0

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 0:39

Když na své klávesnici napíšu stupeň (vlevo nahoře), tak nic. Když ho napíšu dvakrát, napíše se dvakrát. Musím ho napsat dvakrát a jeden umazat. Satelitní (letecké) snímky v googlu jdou do lepšího rozlišení. A navíc se mi tam nikdy nestane, že by mi to napsalo, že už větší přiblížení není k dispozici, prostě se to na největším přiblížení zastaví. Podotýkám, že to je taky dané personalizací, to mám ale už dávno. Ale na turistickou mapu na Seznamu nic nemá, ta je jedinečná. Zkoušel jsem jestli se dá někde najít jako veřejná WMS služba vrstva s turistickým značením (do Googlu Earth ji umím přidat jako překryvný obrázek, používám tak třeba katastrální mapy), ale tu má asi Shocart jako svou licenci a zadarmo ji neuvolní. Na Seznamáckých mapách je totiž nepříjemné, že jsou jen do měřítka 1:25000. Turistické značky sice zůstanou vidět i po přepnutí do leteckého pohledu, ale při dalším přiblížení zmizí. I když...už jsem narazil, že turistická značka byla v terénu jinde než na mapě a docela dlouho jsem to hledal (Kapr č.8 - borůvky)
  • 0

#11 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 0:54

mpik napsal/a:
Když na své klávesnici napíšu stupeň (vlevo nahoře), tak nic. Když ho napíšu dvakrát, napíše se dvakrát. Musím ho napsat dvakrát a jeden umazat.
Satelitní (letecké) snímky v googlu jdou do lepšího rozlišení. A navíc se mi tam nikdy nestane, že by mi to napsalo, že už větší přiblížení není k dispozici, prostě se to na největším přiblížení zastaví.


Že tam po napsání ten ° nevidíš, to ignoruj. Normálně piš další znak (třeba číslici, pro mapy.cz nemusí být před minutami mezera), on se tam ten ° objeví.

Letecké snímky pro mapy.cz a google jsou totožné, u google jdou ještě o stupeň zvětšit, ale je to "prázdné" zvětšení, detaily nepřibudou, naopak je to už pochopitelně rozostřené. Že se mapy.cz při zvětšování nezarazí, to je vopruz. V některých lokalitách (např. Praha) je ale už k dispozici ještě o stupeň lepší rozlišení, tam lze zvětšovat na doraz - snad to bude časem všude.
  • 0

#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 8:43

Snímkuje se jednou za X let. Současná verze je z roku 2008, starší (Na Seznamu ji lze zvolit) z roku 2004. Takže tak za dva roky se můžeme dočkat podrobnějších snímků. Mimochodem, vyplatí se někdy použít i tu starší mapu. Je to snímkováno v jinou denní dobu a z jiného směru, takže stíny jdou jinak a může tam být vidět něco, co na nové není.
  • 0

#13 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 9:32

mpik napsal/a:
Když na své klávesnici napíšu stupeň (vlevo nahoře), tak nic. Když ho napíšu dvakrát, napíše se dvakrát. Musím ho napsat dvakrát a jeden umazat.

Obvykle staci napsat prvni znak a dat mezeru nebo psat dalsi pozadovany text.

mpik napsal/a:Ale na turistickou mapu na Seznamu nic nemá, ta je jedinečná.

Tak si nekdy vyzkousej TOPO 2010 PRO v MapSource a hodne rychle tu jedinecnost zmenis :D
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#14 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 10:32

Nejednoduší je pod listingem kliknout na:

Czech maps from mapy.cz


:);)

pokud je to tedy tradicionálka a nemáš je dopočítat, ale to viz výše.
  • 0

#15 Hobako

Hobako

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 11:25

To mpik: Pro ovládání mapy.cz se podívej na návod zde http://napoveda.seznam.cz/cz/mapy/. Zde najdeš jak se odečtou souřadnice. V sekci Operátory a pokročilé funkce je popsáno, jak se zadávají souřadnice pro vyhledávání.
  • 0
Proboha, co tady dělám? Proč sem lezu? Je tady přece keš!

#16 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 11:36

Smogeo napsal/a:

Ale on nechce lovit. On má keš, stojí s ní na nějakém svém místě kde ji chce založit, ale nemá jak zjistit ty naše čísla:


Aha, tak to jsem špatně pochopil, z dotazu to nezní moc jednoznačně, co vlastně chce :)

Ale je to podobně jednoduché, na mapy.cz je tlačítko vpravo "GPS", kliknout a pak kliknout na mapu na příslušné místo na mapě.

Ovšem přesnost na založení cache bude nedostačující !!

Takže pak už jen v terénu zbývá zeptat se právě kolem procházejícího se kačera ;)
  • 0

#17 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 11:49

Mau Loftin napsal/a:
[

Ovšem přesnost na založení cache bude nedostačující !!


No, to záleží jak kde. Ve městech jsou obvykle takhle stanovené souřadnice přesnější, než ty z GPS. Je-li někde uprostřed pole trojice stromů, z nichž ten vpravo má dutinu, ve které bude keš, je taky lepší vzít souřadnice z fotomapy. Vypadá to hezky hlavně u mysterek, když kačer vyluští souřadnice, prskne si je do mapy a šipka mu ukazuje krásně na jasný geoobjekt.
  • 0

#18 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 12:38

Smogeo napsal/a:
Ale on nechce lovit. On má keš, stojí s ní na nějakém svém místě kde ji chce založit, ale nemá jak zjistit ty naše čísla:

Asi spíš ne, viz:
http://www.geocachin...022#post_237022

A hlavně asi sám nejlíp ví, co chce, a umí se ozvat ne?
  • 0

#19 Benny.La

Benny.La

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 13:20

[quote]zmijovkar napsal/a:
Mapy.cz mají užitečný nástroj na hledání keší bez GPS a to odměřování vzdáleností (třeba souřadnic keše od kraje lesa či jiných záchytných bodů).

Tohle mně celkem zaujalo ale nějak nemůžu přijít jak na to.Ani v nápovědě seznamu jsem nic nenašel.Nepostrčil by si mě pls.Díky
  • 0

#20 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 24 listopad 2010 - 13:21

[quote]Benny.La napsal/a:
[quote]zmijovkar napsal/a:
Mapy.cz mají užitečný nástroj na hledání keší bez GPS a to odměřování vzdáleností (třeba souřadnic keše od kraje lesa či jiných záchytných bodů).

Tohle mně celkem zaujalo ale nějak nemůžu přijít jak na to.Ani v nápovědě seznamu jsem nic nenašel.Nepostrčil by si mě pls.Díky[/quote]

Klikni na mereni a meris....
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama