Přejít na obsah


Fotka

Hledají se betatesteři!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
306 odpovědí na toto téma

#261 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:00

A já si myslím, že nezkušenost betatestera nemusí být nutně na škodu, naopak může být ku prospěchu. Zkušení a protřelí kačeři již mají určité návyky a zlozvyky, navíc se jim dost často vytvořil názor, jak by měl geocaching vypadat, a mohou být v pokušení do tohoto svého pohledu na věc ownera manipulovat.

Na druhou stranu nováček má jiný úhel pohledu. Pro něj je všechno téměř nové a kouká na věc neovlivněnou optikou. Může si tudíž všimnout věcí a souvislostí, které už jsou pod hranicí rozlišovací schopnosti mazáka. Ještě jinak řečeno - nováček nebývá ovlivněn stereotypy. To, že nemá některé praktické znalosti (např. zde tolikrát omílaný přehled o případných kolizích), podle mě vůbec není důležité. Kolize stejně musí s konečnou platností ověřit reviewer, takže pokud o nich má přehled ještě i betatester, je spíše bonusem navíc, než kvalifikačním předpokladem.

Ono totiž tu založenou keš nebudou hledat jenom zkušení kačeři, ale i ti začínající, s minimem zkušeností. A není vůbec od věci zjistit, jak keš působí právě na ně. Proto si myslím, že i začínající kačer může být betatesterem a může ownerovi poskytnout cenné poznatky.


  • 1

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#262 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:04

Nerad se do toho vkládám, ale asi je to na místě. Lidi, kteří tady v okolí Klatov zakládají keše mají obvykle za sebou stovky i tisíce odlovů. Jsi si jistý, že jim se svými zkušenostmi můžeš  radit ?

 

A on betatester musí za každou cenu někomu radit? Myslím, že stačí, když popíše, jak na něj keš působila, jak se mu hledala, co ho při hledání mátlo, co mu naopak pomáhalo apod. Pro ownera mohou být tyto poznatky obzvláště cenné.


  • 3

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#263 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:14

Betatester by měl umět zkontrolovat, jestli je keš vůbec odlovitelná, ne? Jestli u multinek a mysterek není chyba ve vzorci nebo jestli není finálka v kolejišti, a tak. Vím, že to píšu dost zjednodušeně. Ale zkušenosti jsou zkušenosti, o tom asi žádná.
  • 1

#264 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:32

A on betatester musí za každou cenu někomu radit?

No ten začínající owner tak nějak předpokládá, že že mu betatester poradí, aspoň z mých zkušeností to tak bývá. Hlavně třeba kombinace D/T nemusí být zřejmá. Jako teď jsem betatestovat keš, která byla sice v terénu 1,5, ale došál k ní jen ten, kdo měřl 1,8m a víc. Často po mě owner chce, abych mu pomohl s určením obtížnosti mysterky. A nějak nechápu takzvaný pohled "nezatíženými předsudky". Pro betatestery je rozhodující, zda keš neodporuje pravidlům. Samozřejmě můžou poskytnout své rady ohledně toho, co se většinové části kačerů libí/nelíbí, ale pak je na ownerovi, zda se těmi radami bude řídit. Pokud tohle považuješ za manipulaci, tak ano, manipuluju ownery, ale myslím, že pro dobro věci.
No, ale tahle debata je stejně mimo. Nebo si tady někdo opravdu myslí, že by se revírník spolehl na názor betatestera s tak malými zkušenostmi?!


  • 2

#265 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:35

Ano, je pravda, že betatester nutně nemusí znát umístění všech sousedních keší, to je opravdu bonus. Třeba ve vnitřní Praze ani nemá šanci, když je tam jedna keš každejch 161m v libovolném směru :D. Betatester by podle mě měl být schopen například
1)zkontrolovat přesnost zaměření
2)zkontrolovat náležitosti (krabička, logbook, mudlokarta, vhodnost vkládaných předmětů...)
3)opřipomínkovat odolnost škatule a použitých technologií(na tomhle magnetu ti to do tý řeky spadne nejpozději třetí den po publikaci, tahle škatule bude po prvním dešti plná vody...)
4)posoudit, zda odpovídají atributy, D/T, velikost keše (tohle vozíčkář nedá, přidej půl hvězdy)
5)zkontrolovat zachování pravidel (víš, já vím, že jsi viděl hafo keší na mostní konstrukci/ zakopanejch v zemi..., ale dneska už se to nesmí)
6) zkontrolovat luštitelnost mysterky, nalezitelnost a jednoznačnost indicií atd.
Minimálně pro polovinu z těchhle věcí nějaký ty zkušenosti nutný jsou.
  • 7

#266 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:38

Mozna by nebylo spatne sepsat ta ocekavani na Wiki.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#267 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:54

Mozna by nebylo spatne sepsat ta ocekavani na Wiki.

 

Myslím, že pěkně popsané to mají ohledně betatestování keší RW přímo na profilu.

A na co se zaměřit s betatestem máte i třeba tady..

 

Je však pravda, že přímo na Wiki to chybí...


  • 3

#268 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 13:56

Tak kdyz uz je to napsane, tak na wiki staci odkazy.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#269 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 14:37

já to teda na wiki u hesla betatest vidím (v podstatě všechno tam je), ale budiž, odkazy přidány


  • 0

#270 Doldal

Doldal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 50 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 15:54

5)zkontrolovat zachování pravidel (víš, já vím, že jsi viděl hafo keší na mostní konstrukci/ zakopanejch v zemi..., ale dneska už se to nesmí)
 

Když už jsme u toho....jak mám přesně chápat červeně označený text? Je to někde specifikované? Sám jsem nedávno odlovil, jednu čerstvou " zakopanou v zemi" ;) ..díky za odpověď .


  • 0

#271 jessie.r

jessie.r

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 16:04

To můžeš chápat tak, že ta keš betatest neměla ;)!


  • 1

#272 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 16:05

Název příspěvku je poněkud zavádějící.... Takže bych chtěl dělat betatestera. Pokud jsem dobře sledoval, tak na okr. Klatovy žádný není. Odkaz na nick právě doplňuji. Při registraci tady se mi povedl překlep, takže stejný nick jako na gc.com jsem už nemohl použít. 

 

To, že v seznamu na Geowiki není žádný betatester uveden, ještě neznamená, že na Klatovsku ti keš nikdo nezbetatestuje. Pokud se obrátíš na místně příslušného revírníka, doporučí ti na test s největší pravděpodobností Zememerice_K (ten dokonce může, myslím, testovat keše jménem ČAGEO) nebo mě.
Je zde však více (zkušenějších než já) kačerů, kteří na požádání betatest jistě provedou (Raptis, Hájís...). 

 

Jako betatester musíš nejenom perfektně znát pravidla (v tom, jak vidno, máš ještě mezery), ale umět třeba i tvořit listingy (při posledním betatestu jsem například prvozakládající kačerce vytvořit skoro celý listing já; několikrát jsem také pro kačery na místě pořizoval fotografie, které jsem jim pak pomáhal vkládat do listingu atd.).

 

Jestli chceš, probereme to na březnovém čajovém eventu (hlídej si to; kapacita čajovny v poslední době bývá naplněna brzy po publikaci). 

 



 


  • 0

#273 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 16:42

Když už jsme u toho....jak mám přesně chápat červeně označený text? Je to někde specifikované? Sám jsem nedávno odlovil, jednu čerstvou " zakopanou v zemi" ;) ..díky za odpověď .

http://reviewer.cz/k...i#zakopane_kese

 

(P.S. odkaz na pravidla snad nebude vyhodnocen jako OT ve vláknu betatestů)


  • 0

#274 nichair.nipoisson

nichair.nipoisson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:30

No já jsem původně doufal, že mě odpovíš něco ve smyslu " jo ten účet mám jen měsíc, ale předtím jsem dva roky lovil společně s tím a tím kačerem". Mít nadšení a udělat něco pro věc je jedna věc, ale zrovna betatestování je hodně o zkušenostech a tam nadšení použiješ jen k tomu, aby jsi něco začal dělat, ikdyž se ti nechce. Takže bych ti opravdu doporučil, aby jsi ty zkušenosti nejdřív získal, jak hledáním, tak zakládáním keší (a opravdu to nemusí být keše u patníku). Takhle by jsi mohl dopadnout jako ten brouček ze Sekorových pohádek...

No já jsem zase původně doufal, že se tady dočkám nějaké konstruktivní diskuze. Hold ne vždy se naplní očekávání. 


  • -1

#275 nichair.nipoisson

nichair.nipoisson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:34

Nic ve zlým, ale LudaL má pravdu. Pokud netušíš, co jsou kolize (kešky musí být od sebe 161 metrů), tak se opravdu do betatestů nepouštěj. Betatester by kromě nadšení pro věc měl znát alespoň základní pravidla, vědět jaké kešky se kačerstvu líbí a tak podobně, aby mohl ownerovi, kterému betatestuje poradit. Ber to jen jako dobře míněnou radu, nic víc, nikdo ti betatestování nezakazuje.

Sice nevím, jak jste přišli na to, že nevím co jsou kolize a nemám ponětí o 161 m, ale jak je vidno, tak si tady vystačíte i bez mé maličkosti.


  • 0

#276 nichair.nipoisson

nichair.nipoisson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:36

Kloegové měli na mysli toto: Jak sis jistě přečetl na wiki, fyzická schránka keše nesmí být v kolizi s jinou fyzickou schránkou keše. T.j. musí bt od sebe minimálně 161m. To na mapě samozřejmě neuvidíš, protože se nejedná jen o tradičky, jejichž souřadnice jsou známy, ale taky třeba o mysterky, jejichž otazníček je o 2 km dál, multiny, které můžou mít škatuli i desítky kilometrů od místa, kde je vidíš na mapě a všechny fyzické stage mysterek a multin. Pokud sám nemáš okolí jakž takž zmapované, tak tohle nemůžeš vědět. Já sama kešuju cca 3 roky, mám přes 1600 nálezů a pořád ještě zjišťuju, že do 5 km od baráku mám spoustu špeků, o kterých nevím.
Pokud by tě nováček požádal dejme tomu o betatest keše, kterou chce umístit u kostela v sousední vesnici, měl bys být schopen mu říct: ale pozor, z přední strany kostela budeš v kolizi s mysterkou, věnovanou radnici, je to 130m, radím ti dát keš ze zadní strany, tam to bude OK. Ušetříš mu tak třeba spoustu práce s výrobou nějaké vymazlené schránky, když by mu pak revírník napsal: "je mi líto, ale tohle ti neschválím, je to v kolizi". Protože revírník člověku sice odpoví na dotaz, jestli je místo volné (jestli není v kolizi), ale už mu nedá doporučení na jiné volné místo, protože tím by prozrazoval příliš moc o umístění ostatních schránek, což samozřejmě nesmí.

Další věc jsou pravidla: člověk je čte a myslí si, že rozumí, navíc má zkušenost, jak vypadají keše v jeho okolí, ale teprve až si založí pár vlastních keší a vyzkouší si komunikaci s revírníkem, tak zjistí, co všechno může být problémem. Ona se ta pravidla totiž průběžně mění a keše, které nacházíš, je ještě nemusí spňovat, protože se mnohdy vztahují jen na zakládání nových, nikoli zpětně na staré keše.

Je hezké, že chceš něco udělat pro věc, ale doporučovala napřed odlovit tak 100 keší, pak začít se zakládáním vlastních, a až budeš mít tak 1000 nálezů různých možných D/T kombinací, různých druhů keší v různém prostředí atd. tak začít přemýšlet o betatestování. Napřed jen kamarádům a známým, a teprve pak, až i s tím betatestováním budeš mít určitou zkušenost, tak se teprv nabízet i ostatním, které neznáš.

 No konečně nějaká smysluplná reakce s hlavou a patou. Mnohokráte díky za ni.


  • 1

#277 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:45

Důležitý je, aby sis nastudoval pravidla, no. S počítačem umíš... Ono to poznáš i podle citu, který místo je pro keš dobrý, který je pro lovce nebezpečný, kam bys ji dal ty, co by šlo vylepšit.. Chce to používat rozum, aby neprošlo něco, co může někoho ohrozit nebo je to na soukromém pozemku, a podobně. I když reviewer vyžaduje fotky. Ale chtělo by to víc nálezů, abys viděl, co všechno a kde může existovat...

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 07 únor 2014 - 21:17

  • 0

#278 nichair.nipoisson

nichair.nipoisson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:48

A já si myslím, že nezkušenost betatestera nemusí být nutně na škodu, naopak může být ku prospěchu. Zkušení a protřelí kačeři již mají určité návyky a zlozvyky, navíc se jim dost často vytvořil názor, jak by měl geocaching vypadat, a mohou být v pokušení do tohoto svého pohledu na věc ownera manipulovat.

Na druhou stranu nováček má jiný úhel pohledu. Pro něj je všechno téměř nové a kouká na věc neovlivněnou optikou. Může si tudíž všimnout věcí a souvislostí, které už jsou pod hranicí rozlišovací schopnosti mazáka. Ještě jinak řečeno - nováček nebývá ovlivněn stereotypy. To, že nemá některé praktické znalosti (např. zde tolikrát omílaný přehled o případných kolizích), podle mě vůbec není důležité. Kolize stejně musí s konečnou platností ověřit reviewer, takže pokud o nich má přehled ještě i betatester, je spíše bonusem navíc, než kvalifikačním předpokladem.

Ono totiž tu založenou keš nebudou hledat jenom zkušení kačeři, ale i ti začínající, s minimem zkušeností. A není vůbec od věci zjistit, jak keš působí právě na ně. Proto si myslím, že i začínající kačer může být betatesterem a může ownerovi poskytnout cenné poznatky.

Děkuji ti za názor. Takhle nějak jsem se domníval, že by to mohlo být, ale jak je vidno, tak je výrazně minoritní. 


  • 0

#279 Skywalker

Skywalker

    "kašpar"

  • Members
  • PipPipPip
  • 973 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 20:54

A co prosím znamená nichair nipoisson ?

Snad nejsem OT, ale je přece důležíté vědět.


Tento příspěvek byl upraven od Skywalker: 07 únor 2014 - 20:58

  • 0

*


#280 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2014 - 22:08

No já jsem zase původně doufal, že se tady dočkám nějaké konstruktivní diskuze. Hold ne vždy se naplní očekávání. 

No pokud jsi doufal v nějakou konstruktivní diskuzi, tak jsi mohl v ní pokračovat. Já jsem svoji část uvedl dotazem "Jak jak chceš radit se zakládáním keší ostatním, když nemáš založenou žádnou svoji?", to je si myslím dostatečně konstruktivní otázka, aby jsi na ni mohl normálně odpovědět. Po dva dny toho nejsi schopen. Nebyl jsi schopen odpovědět ani na další moje otázky. Ode mě tu je vedena diskuze podpořená argumenty získané během času, co dělám betatesty. Pokud ti připadá, že se tu nevede konstruktivní diskuze, rozhodně to není moje chyba.

A upozornění - tady není sekce poradna, abychom vše pěkně polopatě vysvětlovali, jak se uvolila Jacka. Tady je sekce Oznámení, kde si oznámil svoji představu stát se betatesterem. A když se tě normálně zeptáme, jak to chceš dělat, když se zakládáním keší nemáš žádnou zkušenost a evidentně netušíš, co vůbec by měl betatest obsahovat (což není jen tvůj problém ale i mh.mail) tak se snad urazíš, že hned nevyskakujeme radostí?

K mh.mail - to co popisuje prostě není betatest. Betatest není o pohledu nezkušeného začátečníka na keš. Betatest je o tom, aby všechno to co má, sedělo.


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama