Přejít na obsah


Fotka

zkušenosti s eTrex 30


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
200 odpovědí na toto téma

#41 vesely.vitek

vesely.vitek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:14

Zdravím všechny pisatele, sleduji toto vlákno, protože za pár dní si chci koupit etrexe 30, záložní varianta je oregon 450. Nechci sem vnášet debatu co si mám koupit, jen upozorňuji na to, že to tu sleduje určitě více lidí "před nákupem" a jen čekáme, co z těch vašich teorií se podaří nějak prokázat. Je to přeci dost důležité, prosím tedy nějakého vlastníka 30ky o provedení toho testu. Video má dnes v mobilu skoro každý a natočit chování navigace není až tak veliký problém. Prosím chopte se toho a pomozte nám, co se rozhodujeme, vybrat správný přístroj. Děkuji B)
  • 0

#42 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:19

Citecka napsal/a:
No, to jsem si u Oregonu fakt nevšim :) Že by zatuh před cílem při pomalým pohybu, to je vlastnost možná navigací bez kompasu, ale určitě ne Oregán a Dakot.


S kompasem to vůbec nesouvisí.
O Dakotách nevím, ale jinak bylo potvrzeno více lidmi, že to dělají Oregony, 62ky, Montany i nové eTrexy.

Citecka napsal/a:
A 10-15 metrů, to už je naprostá povídka.


Není. Překvapuje mě, že se tu o tom tak moc neví. Třeba na německých fórech to berou jakou hotovou věc a všichni se modlí, aby s tím už konečně Garmin něco udělal.

Citecka napsal/a:
Takže podle mě jen fanaticky hájíš šedesátku - že jo? B) Nic novýho pod sluncem.


Měl jsem rok Oregona 450 a teď mám skoro 3 měsíce eTrex 30, po celou dobu jsem měl možnost je srovnávat s 60CSX (se Sirfem III) "bok po boku". To je fakt někdy "nebe a dudy", Oregon nebo eTrex se sekne několikrát za výlet, 60ka absolutně nikdy. Nebo jak ten debilní vyhlazovací filtr (který právě může za sticky problem) dokáže v těch nových navigacích znehodnotit v určitých místech prošlou stopu. Vždycky, když pak doma srovnávám obě stopy na počítači, tak je to vidět na x místech.
  • 0

#43 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:27

HaLuMa napsal/a:
Tak to zkusime jeste jinak:

ZZ, rikas ze: "Naprosto spolehlivě a kdykoliv jsem schopen demonstrovat ujití 20-30m, přičemž šipka ani souřadnice se ani nepohnou, bez ohledu na nastavení GPS, GLONASS apod."

Prosim o navod, jak si tuto demonstraci muzeme vsichni sami udelat, abychom zjistili, jestli tim nase navigace opravdu trpi.

Presvedcis tim vsechny, kteri si tohoto problemu doposud nevsimli... a vsichni budou moci patrat po tom, jestli to neovlivni nejake nastaveni ci okolnosti.

Dekuji!


Fajn, když už jsem to tady tak rozvířil, tak sem přiložím chybové hlášení, které jsem posílal na support Garminu, návod je v textu:

Dobrý den,
další závažný problém, který jsem bohužel objevil i u nového eTrexu, je nechvalně proslulý a na zahraničních diskuzních fórech hojně probíraný "sticky problem", resp. sticky issue nebo sticky position. Tento se vyskytuje hlavně u Oregonů a GPSMap 62s, tj. přístrojů s čipem Cartesio, ale dle nových ohlasů to vypadá, že eTrex je na tom úplně stejně.

Dále popíši, jak se problém projevuje: za určitých podmínek se při velmi pomalé chůzi přestane posunovat šipka na mapě, tj. nemění se zeměpisné souřadnice. Lze takto ujít i 20-25m(!), aniž by si toho přístroj jakkoliv "všimnul". Vůbec to nezávisí na obtížnosti terénu co se týče příjmu satelitního signálu, lze to úspěšně nasimulovat i za téměř ideálních příjmových podmínek, kdy přístroj ukazuje přesnost 3m.
Co je velmi zvláštní, tak pokud se člověk následně s přístrojem zastaví, šipka stále setrvává na původní pozici o těch 20-25m dále. Pomůže buď restart přístroje, potom se pozice opraví a přístroj již ukazuje správné souřadnice dané pozice, nebo zrychlený pohyb z místa, přičemž posléze dojde ke skokovému přesunu šipky na mapě na správnou pozici.

Zajímalo by mě, jestli je o tomto problému Garmin informován a zda jej nějak řeší?
Nebo se jedná o tuto záležitost? http://navigovat.mob.../sc-3-a-1313030
Pokud se jedná o nějaké záměrné nastavení, pak bych čekal jednak upozornění na tento problém v dokumentaci k přístroji a zároveň umožnění vypnutí pro pěší navigaci.

Vidím to jako dosti fatální závadu zvláště u turistické navigace, neboť tento problém má ještě různé další dopady, jako např. určitou setrvačnost při příchodu do daného bodu, náhlých změnách směru chůze apod. Na tento problém si také stěžují geocacheři, neboť jim znesnadňuje v závěrečné fázi dohledání cache.

Měl jsem možnost testovat starší modely jako Legend HCX nebo GPSMap 60CSX, ani jeden podobnou nectností netrpěl. Druhý jmenovaný přístroj jsem opakovaně zkoušel v terénu zároveň s Oregonem, přičemž se tato závada výrazně projevovala zejména těmito způsoby:
1. přijdete na rozcestí, šipka na 60CSX ukazuje přesně na rozcestí, šipka na Oregonu je 5-10m pozadu
2. náhle odbočíte, stopa na 60CSX se zakreslí v ostrém úhlu dle odbočky, zatímco na Oregonu to udělá jakýsi pozvolný oblouček
3. náhle odbočíte, ale cca po 15-20m se vrátíte zpět na původní cestu - 60CSX zakreslí odbočení i návrat zpět, Oregon vůbec změnu nezaznamená nebo zakreslí nepatrný oblouček
4. sestupujete velmi pomalu do údolí, šipka na 60CSX se stále pohybuje a opisuje tvar cesty, přičemž šipka na Oregonu se zasekne a až po x metrech poskočí na novou pozice - zakreslená stopa je pak samozřejmě velmi nepřesná

Omlouvám se za dlouhý text, ale uvedený problém mě dost trápí, zvláště poté, co jsem se s ním rok potýkal na Oregonu, aniž by ho jakýkoliv update firmware jakkoliv zlepšil a tím spíše ještě nyní, když jsem pořídil nový eTrex v naději, že navigace s novým čipem již bude fungovat korektně jako starší osvědčené přístroje (např. 60CSX).

Děkuji předem za reakci,
Zdeněk Zavadil, Brno


Jo, mimochodem, reakce jsem se do dneška nedočkal...
  • 0

#44 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:28

alkes napsal/a:
Treba takove video na you tube,kde by byl sticky problemvidet, by vydalo za tisic slov.


Video už jsem chtěl natočit, ale zatím jsem se k tomu neodhodlal. Vidím, že asi budu muset. :-)
  • 0

#45 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:30

ZZ napsal/a:
To by mě zajímalo - s jakou verzí ti to nedělá?

GpsMap 62st fw 2.50 (přinejmenším jsem si aspoň ničeho do očí bijícího nevšiml)
  • 0

#46 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:31

vesely.vitek napsal/a:
Zdravím všechny pisatele,
sleduji toto vlákno, protože za pár dní si chci koupit etrexe 30, záložní varianta je oregon 450. Nechci sem vnášet debatu co si mám koupit, jen upozorňuji na to, že to tu sleduje určitě více lidí "před nákupem" a jen čekáme, co z těch vašich teorií se podaří nějak prokázat.
Je to přeci dost důležité, prosím tedy nějakého vlastníka 30ky o provedení toho testu. Video má dnes v mobilu skoro každý a natočit chování navigace není až tak veliký problém. Prosím chopte se toho a pomozte nám, co se rozhodujeme, vybrat správný přístroj.
Děkuji B)


Problém je v tom, že touhle závadou trpí všechny současné navigace (min. od Garmina), takže ať vybereš, co vybereš, moc si nepomůžeš.
Video zkusím v dohledné době natočit.
  • 0

#47 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 10:53

Ještě přiložím ilustraci jednoho z dalších typických projevů sticky problému. Světle modrá stopa je z eTrexu 30, tmavě modrá z 60CSX. Žluté čáry jsou cesty. (Snímek je z editoru JOSM) Popis: jdu od severu, po příchodu na rozcestí (eTrex už je min. 5m pozadu) odbočím vpravo, po cca 20 krocích se otočím a vracím se zpět. eTrex zaznamenal jakýsi zub, 60ka se precizně vrátila po vlastní stopě a téměř přesně kopíruje cestu.
  • 0

#48 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 11:12

ZZ napsal/a:
Ještě přiložím ilustraci jednoho z dalších typických projevů sticky problému.
Světle modrá stopa je z eTrexu 30, tmavě modrá z 60CSX. Žluté čáry jsou cesty. (Snímek je z editoru JOSM)

Popis: jdu od severu, po příchodu na rozcestí (eTrex už je min. 5m pozadu) odbočím vpravo, po cca 20 krocích se otočím a vracím se zpět. eTrex zaznamenal jakýsi zub, 60ka se precizně vrátila po vlastní stopě a téměř přesně kopíruje cestu.

hmmm.. a mají nastavené stejné intervaly (vzdálenost nebo čas) pro záznam tracklogu?
  • 0

#49 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 11:15

Tak zrovna jsem na fóru GC.com (příspěvek http://forums.ground...dpost&p=4956310) narazil na krásnou demonstraci sticky problému, video není moc kvalitní, ale je to tam nádherně vidět:


Tak a včíl mudrujte... ;-)
  • 0

#50 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 327 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 14:30

Mně se děje na O450 prakticky totéž. Ale jen velmi občas (naštěstí). Někdy přejdu místo cca o 20 až 30 metrů, pak si to najednou navigace rozmyslí a vede mě zpátky, ale někdy pomůže jen vypnout a zapnout a najednou měří úplně přesně. Kdyby to dělala pořád, byla by to chyba FW, ale proč se tak děje jen občas?
  • 0

#51 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 20:20

dr.vota napsal/a:
hmmm.. a mají nastavené stejné intervaly (vzdálenost nebo čas) pro záznam tracklogu?


Dobrý dotaz. Obě navigace jsou nastavené na automatický záznam a interval nejčastější. Tohle nastavení se osvědčilo jakožto nejpřesnější při rozumném objemu výsledného gpx souboru.
Nastavení na čas nebo vzdálenost generuje neúměrně velké soubory bez nějakého většího efektu na přesnost.
  • 0

#52 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2012 - 20:26

Zagloba napsal/a:
Mně se děje na O450 prakticky totéž. Ale jen velmi občas (naštěstí). Někdy přejdu místo cca o 20 až 30 metrů, pak si to najednou navigace rozmyslí a vede mě zpátky, ale někdy pomůže jen vypnout a zapnout a najednou měří úplně přesně. Kdyby to dělala pořád, byla by to chyba FW, ale proč se tak děje jen občas?


To bych vysvětloval růzností podmínek v různém čase, např. počtem viditelných satelitů, způsobem držení navigace (u některých antén záleží na poloze vzhledem k obloze díky jejich směrovosti) apod.

Jinak já mám např. v okolí bydliště pár míst, kde často procházím a pokud nejdu vyloženě rychle, tak mi tam sticky problém nastane téměř vždy.
  • 0

#53 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2012 - 22:23

Podařilo se mi o víkendu v terénu natočit výše zmiňovaný sticky problém:


Je jasně vidět, jak eTrex 30 zatuhne na určité pozici a asi 20m se "ani nehne", zatímco 60CSx pěkně "počítá"...
  • 0

#54 vesely.vitek

vesely.vitek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 5:28

Děkuji, vidět je to opravdu a pěkný pohled to není. Tak jsem na pochybách, zda tento problém vůbec někdy odstraní. Teď abych se přesunul do jiného vlákna a řešil co tedy koupit, aby to bylo nové a fungovalo...
  • 0

#55 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 12:38

Já nevím co tady furt řešíte. Říct že tím Sticky problémem trpí všechny nové navigace je kravina a lež a koukám, že už se tu rozmáhá davová histerie, co si počnem, když žádné nové navigace neumí navigovat... Já mám Oregona už pár let, a ještě se mi to nestalo a vím to určitě, protože na tyhle věci si dávám bacha. Pokud někde v německu na fórech berou přesnost Oregonu 15metrů nebo kolik se to tu objevilo, tak to možná jen když maj popito. u mě je to okolo 3 metrů, ikdyž stojím v lese. Už se tu taky spoustu let ví, že bohužel u Garmina co stroj, to unikát. Takže co se kazí jednomu, nemusí se to kazit dalšímu, takže bych opravdu netvrdil, že tím trpí všechny navigace. Navíc to může být jen vadným FW, takže downgrade, nebo počkat na další. Jo a mě například ten vyhlazovací filtr děsně vyhovuje a sem za něj rád. Pokud se sticky problém vyskytuje jen občas a na určitých místech, tak to může být rušením signálu nebo špatným příjmem signálu. Velký problém dělají místa, je možnost odrazů signálu. Nekoupit si určitý model navigace ze strachu, že nebude navigovat...to je tak trochu velkej úlet. Psát report do Picodasu je celkem k niemu, ikdyž to je lokální zástupce Garminu. Reporty pište vždy na email uvedený u distribuce toho fw. a tam vám bude čestina k prdu
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#56 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 13:12

[quote]Rufuc napsal/a:
Já nevím co tady furt řešíte.
Říct že tím Sticky problémem trpí všechny nové navigace je kravina a lež
[/quote]

Važ slova, kolego...
Všechny modely, které jsem vyjmenovat, tím trpí, potvrdily to kvanta lidí na různých fórech.

[quote]Rufuc napsal/a:
co si počnem, když žádné nové navigace neumí navigovat...
[/quote]

To nikdo neřekl. Jen mívají občasné a náhodné záchvaty strnulosti. :-)

[quote]Rufuc napsal/a:
Já mám Oregona už pár let, a ještě se mi to nestalo a vím to určitě, protože na tyhle věci si dávám bacha.
[/quote]

Tak to ti docela závidím.
Ale přijeď do Brna, ukážu ti, jak se to dělá. ;-)

[quote]Rufuc napsal/a:
Pokud někde v německu na fórech berou přesnost Oregonu 15metrů nebo kolik se to tu objevilo, tak to možná jen když maj popito. u mě je to okolo 3 metrů, ikdyž stojím v lese.
[/quote]

Teď asi přesně nevím, na co konkrétně narážíš, ale i mně ukazuje eTrex přesnost 3m, i když je o 30 metrů někde úplně jinde.

[quote]Rufuc napsal/a:
Už se tu taky spoustu let ví, že bohužel u Garmina co stroj, to unikát. Takže co se kazí jednomu, nemusí se to kazit dalšímu, takže bych opravdu netvrdil, že tím trpí všechny navigace.
[/quote]

Tohle je ale jasně softwarová záležitost.

[quote]Rufuc napsal/a:
Navíc to může být jen vadným FW, takže downgrade, nebo počkat na další.
[/quote]

Dělají to všechny verze.

[quote]Rufuc napsal/a:
Jo a mě například ten vyhlazovací filtr děsně vyhovuje a sem za něj rád.
[/quote]

Mně taky někdy vyhovuje, ale někdy bych ho zase docela rád vypnul.

[quote]Rufuc napsal/a:
Pokud se sticky problém vyskytuje jen občas a na určitých místech, tak to může být rušením signálu nebo špatným příjmem signálu.
[/quote]

Dělá to při troše snahy skoro kdekoliv, v určitých místech víc jinde míň.
A proč to nedělá GPSmap 60CSx - a to naprosto nikde?

[quote]Rufuc napsal/a:
Nekoupit si určitý model navigace ze strachu, že nebude navigovat...to je tak trochu velkej úlet.
[/quote]

Nechci nikoho odrazovat od koupě, sám jsem napsal k eTrexu 30 poměrně pochvalnou recenzi na Heureku. Co se týče hardware, téměř nemám co vytknout, ale ten software (resp. firmware), to je momentálně tragédie... Těch chyb je tam ještě kromě sticky problému mraky.
Jde mi prostě jen o to, nějak donutit Garmin se tím zabývat a konečně to vyřešit, protože se s tím setkávám prakticky na každém výletě a už mě to dost nebaví, ba přímo se*e.

[quote]Rufuc napsal/a:
Psát report do Picodasu je celkem k niemu, ikdyž to je lokální zástupce Garminu.
[/quote]

Proč? Předpokládám, že to hlásí na "centrálu". Na co tam tedy mají ten formulář Report chyby ve firmware (viz http://podpora.garmin.cz/)?

[quote]Rufuc napsal/a:
Reporty pište vždy na email uvedený u distribuce toho fw. a tam vám bude čestina k prdu[/quote]

Svého času, kdy jsem měl ještě Oregona, jsem psal na Oregon.Beta@garmin.com (pochopitelně anglicky). Nikdy nikdo neodpověděl...
  • 0

#57 Rufuc

Rufuc

    Rufuc

  • Members
  • PipPipPip
  • 746 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 14:56

Já nechci nijak Garmin bránit, ani nepochybňuji, že ten jev se někdy někomu neobjeví. Jenže pokud si na to na fórech stěžuje dejme tomu 100 lidí (a to sem asi i hodně nadsadil) tak to nemůže být směrodatný výsledek pro prohlášení, že tímhle zaručeně trpí všechny nové navigace. Jak jsem psal. U mě jsem se s tím nikdy nesetkal. Brácha má taky O300 a taky si toho nikdy nevšiml(shodou okolností v Brně). Kolega z práce (O300) taky nic takového nepozoroval a takových příkladů bych našel určitě víc, než těch opačných. Takže tohle je spíše nahodilá událost, která postihla jen někoho a problém bych se pokusil najít i jinde, než v navigaci jako takové. Tohle firmware ovlivnit může. I Oregony byly ze začátku poměrně nespolehlivé. GPSmap 60CSx má oproti ostatním modelům anténu jako kolík a né jen interní. Možná proto ho to netrápí i na místech, kde mají ostatní navigace trošku problémy. No a s těma třiceti metrama je to divný. Mě se nikdy nestalo, že bych podle navigace stál na, kešce, waypointu, poibodu či čemkoliv a přitom byl někde úplně jinde. I zaznamenaná trasa je vždy v toleranci, "úskoky" jsou jen kosmetické. A je fakt, že s tím českým supportem si sipu popel na hlavu...to vidím prvně :)
  • 0
GeoWiki - Vše co jste chtěli vědět o Geocachingu
Garmin Oregon GPS Wiki - Vše co jste chtěli vědět o Garmin Oregonu
Geoget - Jak rozchodit Geoget, statistiky aj.
Instalace Topo czech do počítače

#58 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 15:02

Tak mě napadá jestli to není tím že někteří lidi mají pomalejší krok ;) Ten kdo chodí rychleji si toho asi ani nevšimne protože ten problém nenastává ;)
  • 0

#59 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 17:46

Rufuc napsal/a:
Jenže pokud si na to na fórech stěžuje dejme tomu 100 lidí (a to sem asi i hodně nadsadil) tak to nemůže být směrodatný výsledek pro prohlášení, že tímhle zaručeně trpí všechny nové navigace.


Měl jsem Oregon 450, mám eTrex 30, oba tím trpí. Naprosto stejné projevy, na stejných místech. Povícero lidí na diskuzích má zkušenosti s více modely a popisovali uvedený problém u všech mnou zmíněných modelů.
Jsem přesvědčen, že pokud vezmu 10 eTrexů, tak to nasimuluju na všech.

Rufuc napsal/a:
U mě jsem se s tím nikdy nesetkal. Brácha má taky O300 a taky si toho nikdy nevšiml(shodou okolností v Brně). Kolega z práce (O300) taky nic takového nepozoroval a takových příkladů bych našel určitě víc, než těch opačných.


Já tvrdím, že jste si toho buď nevšimli nebo chodíte dostatečně rychle. :-)

Rufuc napsal/a:
Takže tohle je spíše nahodilá událost, která postihla jen někoho a problém bych se pokusil najít i jinde, než v navigaci jako takové.


Takže problém je snad ve mně, protože někdy chodím pomalu? ;-)

Rufuc napsal/a:
GPSmap 60CSx má oproti ostatním modelům anténu jako kolík a né jen interní. Možná proto ho to netrápí i na místech, kde mají ostatní navigace trošku problémy.


62s má taky quad helix anténu a problémy má stejné jako Oregon (obě navigace mají stejný čip Cartesio).

Podle mě je problém ve firmware, konkrétně v jakémsi nepříliš inteligentním vyhlazovacím filtru, něco na způsob statické navigace. A Garmin ho buď záměrně nechce vypnout (projevily by se nějaké další nedokonalosti STM čipů) a nebo ho nedokáže vyladit (o "schopnostech" jejich SW týmu netřeba diskutovat).
  • 0

#60 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2012 - 18:25

Parkis napsal/a:
Tak mě napadá jestli to není tím že někteří lidi mají pomalejší krok ;) Ten kdo chodí rychleji si toho asi ani nevšimne protože ten problém nenastává ;)


Jasně. :-)
Taky je fakt, že když někdo stoupá nebo sestupuje pomalu náročným terénem, tak se spíš než na displej dívá pod nohy. ;-)
Já většinou displej sleduju nepřetržitě, takže mi opravdu nic neunikne.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama