Přejít na obsah


Fotka

Pořiďte si pomocníka na hledání keší - nabídka geoštěňat


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#21 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 6:03

l_ucie napsal/a:
Není se čemu divit. V dnešní době je totálně přepsováno. Kdo psa chtěl, už ho má. Těžko se udávají i čistokrevní psi a útulky jsou narvané k prasknutí. Nechápu, proč se pořád produkují další a další štěňata, když stejně nemají odběr..


Ten názor mi přijde trochu krátkozraký. Psa nemám a nikdy jsem neměla, i když jsem si ho vždycky přála. Ale nechápu, proč by se měla chovat spíš nějaká podivná čistokrevná plemena než kříženci - podle všech zákonů genetiky přece křížení blízkých příbuzných vede k degeneraci, ne? :D

Myslím, že odpovědné rozhodnutí k pořízení psa i k připuštění fenky je na každém chovateli a nevidím naprosto důvod, proč by čistokrevný pes z chovu pro peníze měl být lepší než potomek voříška, který se může prokázat původem z rodiny milujících a pečlivých majitelů.
  • 0

#22 l_ucie

l_ucie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 8:34

Jacka_dominikanka napsal/a:
Ten názor mi přijde trochu krátkozraký. Psa nemám a nikdy jsem neměla, i když jsem si ho vždycky přála.

Právě proto, že jsi psa nikdy neměla, tak předpokládám, že se okolo chovu psů nemotáš a tedy nevíš, jak to chodí a jak to s chovem v současné chvíli vypadá. A to absolutně nemyslím nijak ve zlém!

Ale nechápu, proč by se měla chovat spíš nějaká podivná čistokrevná plemena než kříženci - podle všech zákonů genetiky přece křížení blízkých příbuzných vede k degeneraci, ne? :D

Čistokrevná plemena se chovají z mnoha různých důvodu. Jedním z nich je například to, že si člověk může vybrat plemeno, které se hodí k jeho životnímu stylu (povaha, náročnost na pohyb, úprava srsti apod). Další věcí je zdraví - do chovu se často pouští na základě nějaké selekce (dkk, dlk, ramena, pately, oči, srdce - dle plemene), takže existuje nějaký zdravotní předpoklad pro štěňata po takovýchto rodičích.

Myslím, že odpovědné rozhodnutí k pořízení psa i k připuštění fenky je na každém chovateli a nevidím naprosto důvod, proč by čistokrevný pes z chovu pro peníze měl být lepší než potomek voříška, který se může prokázat původem z rodiny milujících a pečlivých majitelů.

Čistokrevný pes není psem pro peníze! Náklady na uchovnění feny jdou do desetitisíců, někdy i do statisíců (svod, bonitace, výstavy, pracovní zkoušky, poplatky klubu, zdravotní testy, poplatek za krytí atd.), pak na ní chovatel odchová např. 3 vrhy a nakonec zůstane třeba "šul nul". Pokud se chov dělá pro peníze, je to vidět..
Myslíš si, že čistokrevný pes není milujícím členem rodiny, že se s ním nechodí na procházky a nejezdí na dovolené? No, co na to říct..

Znova opakuju, že v České republice máme útulky narvané k prasknutí - čistokrevných psů je v nich cca 1,5 % (velmi často pouze dočasně), kdežto ten zbytek jsou právě ti voříšci. Proč tedy pořád dělat další, kteří klidně můžou skončit stejně - v tom útulku?
To, že má mít každá fena za život alespoň jednou štěňátka je pověra, kterou se často lidi pouze obhajují - přitom jde spíš o ně, že si ta štěňata chtěli užít, případně něco vydělat..

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, snažila jsem se to napsat co nejjasněji a krátce. Toto téma je ovšem tak rozsáhlé, že by s ním šlo popsat několik stran..
  • 0

#23 Johule

Johule

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 167 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 10:56

Naprosto souhlasím s Lucií. Kolem psů a útulků se pohybuju už dost let a situace je opravdu zoufalá. Psů jsou neskutečné přebytky, které postupné vedou k jejich utrácení... množit další jen proto "aby fenka měla štěňata" je opravdu nezodpovědné...Proti křížencům nemám vůbec nic, ale u kvalitnícho chovu psů s PP si člověk může zjistit zdraví generace dopředu. To, že by kříženci byli zdravější než správně chovaní psi s PP se mi taky nepotvrdilo, znám spoustu naprosto typických "voříšků" kteří mají dost ošklivé dědičné choroby. V současnosti, kdy je potíž udat čistokrevná štěňata (ano, i chovatelé psů s PP často "množí" nadbytečně) je množení kříženců opravdu zbytečné....když vezmete, že se narodí 8 štěňat, z nich 4 feny a ty mají zase právo na štěňata - to je křivka stoupající šílenou rychlostí. A vím, jaké množství lidí se svých psů tak po třech, čtyřech letech z nějakých důvodů zbavuje - tihle pejsci jsou pak téměř neudatelní...
  • 0

#24 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 302 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 11:37

Psy máme rádi, ale časově to bohužel nezvládáme. Ke všemu ještě v bytě. Tak si aspoň občas půjčím geopsa on rodičů. Musím říct, že se psem se loví líp. :) S tím "přemnožením" také docela souhlasím. Měli jsme 17 let jezevčici, bez štěňat a nemyslím, že by to na ní nechalo následky. A v okolí znám spoustu lidí, kteří nemůžou štěňata udat. Teď doma máme dva čistokrevné kocoury s PP, ale máme je natolik rádi, abychom s nimi chodili na výstavy. Mě by nevadila kočka (ani pes) z útulku, ale zpětně musím zhodnotit, že u zvířat s PP dochází méně ke genetickým vadám. Přeji aby fenečky brzo našly hodné páníčky. Btw. kombinace bígl a teriér musí být povahově hodně zajímavá...:D
  • 0

#25 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 13:34

Jacka_dominikanka napsal/a:
Ten názor mi přijde trochu krátkozraký. Psa nemám a nikdy jsem neměla, i když jsem si ho vždycky přála.

Nejsou oni ti dominikáni psi Páně? Domini canes?
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#26 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 01 červenec 2012 - 14:32

Trhac napsal/a:
Nejsou oni ti dominikáni psi Páně? Domini canes?

jj, obcas maji psa i v erbu: WM8YKG.
  • 0

#27 LeeHill

LeeHill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 133 příspěvků(y)

Publikováno 27 září 2012 - 19:15

Pokud by někdo uvažoval o geopsu z útulku, přimlouvám se za tohoto (inzerát zpesvnouzi.cz). Panička po čtyřech letech zjistila, že pes je poněkud velký, a chce jej nechat uspat.:(

Daruji čtyřletého psa ridgebacka
Čtyřlerý pes zvyklý na ustájení v kotci. Výborný hlídač, vyrovnané povahy vyžadující důslednou ruku. Nenapadá psy, má rád děti. Vhodný k rodinnému domku.
tel.: +420 725 550 075, Zdeněk Bindík
e-mail: zdenek.bindik@seznam.cz
region: Moravskoslezský kraj
okres: Opava
vloženo: Středa, 26. Září 2012, inzerát č. 2510 kategorie: Našel se
rasa: Rhodéský ridgeback
pohlaví: Samec
datum ztráty/nálezu: Středa, 26. Září 2012

P.S: člověk uvedený v inzerátu není majitel, ale člověk, který má momentálně psa v pěstounské péči.
  • 0
Podpis




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama