Přejít na obsah


Fotka

GPS se záznamem míst / pozic?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 13:21

Ahoj, potřebuji trasovací modul / logger / navigaci, kde bych mohl zaznamenat trasu (počátek až konec) a v terénu na vybraných pozicích si uložit místa na trase. Poraďte, díky..:|
  • 0

#2 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 13:47

Doba provozu ? Délka záznamu ? Jak dlouho mimo dostupnou elektrickou síť ? Měla by to umět prakticky každá GPSka, takže jakýkoliv základní model, třeba i nemapová.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#3 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 14:05

Záznam minimálně několika hodinových tras, provoz aspoň půl dne či den. Zařízení do terénu, takže nejlépe s dostatečnou výdrží. Jde mi o záznam zajímavých míst, často označovaných jako WayPointy. Našel jsem, že to umí outdoorové gpsky, např. eTrex a Foretrex. Ty by cenově i šly.. Mapa není potřeba, stačí mi modul s tlačítky. Proto mě právě zajímaly levnější zařízení - moduly (gps data loggery, trackery,...).
  • 0

#4 Sinuhet

Sinuhet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 260 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 14:09

Tohle je taky moznost, "mensi zarizeni nez GPS" ale ne levne: http://www.palmserve...ticle&sid=10230 Do paměti se vejde až 1000 bod trasy a uložit lze až 10.000 bodů trasy.
Podle meho soudu ale muze byt problem s vydrzi baterii. Mam bezecke hodinky od Garminu a ty zvladnou tak 8hodin.
  • 0

#5 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 15:24

Pokud nejsou rozhodující minimální rozměry, kup si turistickou navigaci. Umí vše, co potřebuješ a ještě mnohem víc, vydrží a je univerzální. Abys za rok nekupoval další krabičku...
  • 0

#6 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 15:26

Tobě by asi vyhovoval eTrexH, nemapový, s cenou do 2000 nový, který se už ale nevyrábí a možná ještě někde doprodává. Přesnost a citlivost prý vynikající, výdrž na baterky taky. Nebo jeho nástupce eTrex10. A pokud to chceš na záznam zajímavých míst, nauč se geotagovat fotky. Jde to i pomocí prográmků zadarmo a tracklogu z navigace.
  • 0

#7 strekill

strekill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 34 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:31

"Goetagy" umí i BaseCamp. Mě vydržel Legend HCx logovat celou trasu z Amsterdamu do Jihlavy. Záznam po 30s, doba přes 12 hodin, vzdál. 1100 km, podsvícení displeje vypnuté, chvílemi na min.
  • 0

#8 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:51

To mpik: co myslis tim geotagovanim mist s fotmgrafiemi? Uved prosim nejaky priklad aplikaci / systemu. Diky
  • 0

#9 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:53

Jakou presnost maji etrex a foretrex?
  • 0

#10 strekill

strekill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 34 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 19:32

vicki: Geotagovani - ten pojem jsem použil pro přiřazení fotografií pořízených v terénu k prošlé trase. Máš-li čas ve foťáku seřízen podle GPS a loguješ prošlou trasu, můžeš si pak v BaseCampu automaticky přiřadit fotky k místu pořízení. Nemusíš tedy přemýšlět, kde že jsem toto vyfotil.

Co se týče přesnosti, tak s extex Legeng HCx jsem se dostal na přesnost +- 3m. Foretrex a ostatní nevím.

Vložený obrázek
  • 0

#11 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:00

vicki napsal/a:
Jakou presnost maji etrex a foretrex?


Pro běžné turistické účely více než dostatečnou :-)
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#12 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:03

kolombo napsal/a:

vicki napsal/a:
Jakou presnost maji etrex a foretrex?


Pro běžné turistické účely více než dostatečnou :-)


To je odpověď, jako kdyby sis kupoval monitor a já ti řekl, že na běžné surfování je to monitor dostatečný :-D
  • 0

#13 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:04

kolombo napsal/a:

vicki napsal/a:
Jakou presnost maji etrex a foretrex?


Pro běžné turistické účely více než dostatečnou :-)



Přesnost je jednou z důležitých parametrů (pro mě), nějak jsem to opomenul uvést :)
  • 0

#14 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:07

vicki napsal/a:
To mpik: co myslis tim geotagovanim mist s fotmgrafiemi? Uved prosim nejaky priklad aplikaci / systemu. Diky

Pomocí některých programů (freeware Geosetter, placený Zoner a další) dokážeš do souborů s fotkami dostat souřadnice, do exifu. Tyto programy ti pak umí fotky ukázat na mapě. Ale ukládá se to přímo do fotek, tj. ukážou to i jiné programy, které dokážou s exifem pracovat, není to vázané na program, ve kterém to uděláš. A exifer umí do fotky dostat i souřadnice cíle (to už ale musíš jednotlivě myší.
Geotagování se dělá asi tak, že ke složce s fotkami přihraješ GPX z navigace (záznam trasy) a dáš fotky tagovat. Souřadnice se k fotkám přidají podle času. Tj. musí ti souhlasit hodiny v navigaci a foťáku, nebo musíš přesně vědět, o kolik se rozcházejí (nejlíp vyfocením navigace s hodinami na displeji. Na vteřiny! Ale pak ti to ty pozice fotek ukáže na mapě.
Přikládám screenshot, jak to může vypadat.
Vložený obrázek
  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:16

Co se týče přesnosti. Já s regonem dělám i na katastrálních mapách. Občas jsem přesnější, než katastrálka. Ta má totiž na Šumavě chybu i víc než 60 metrů. Pokud chceš přesnost, musíš body průměrovat, to dokáže asi každá navigace. Přesnost turistických přístrojů (obecně) se udává tak do 10 metrů. V místech s dobrým výhledem mi to ukazuje (vypočítanou) přesnost 3, nebo i 2 metry. Pokud to chceš na centimetry, je nutná geodetická GPS, jejíž cena začíná tak na 40000Kč a v kapse ji neuneseš. Na turistiku, tj. na viditelné objekty) přesnost naprosto stačí. Na neviditelné objekty, typicky keše, už občas musíš hledat v okolí. Ono záleží nejen na tvé přesnosti, ale i na přesnosti toho, kdo zaměřoval, občas se to dělá mobilem a chyba 5 metrů není nijak zvláštní.
  • 0

#16 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 19 červenec 2012 - 21:23

vicki napsal/a:

kolombo napsal/a:

vicki napsal/a:
Jakou presnost maji etrex a foretrex?


Pro běžné turistické účely více než dostatečnou :-)



Přesnost je jednou z důležitých parametrů (pro mě), nějak jsem to opomenul uvést :)


Tak zkus definovat, jakou přesnost vlastně potřebuješ, protože turistické navigace mají praktickou přesnost tak okolo 10ti metrů, záleží na kvalitě signálu, zastínění družic a tak dále.

Ono je sice hezké, že navigace tvrdí, že má přesnost 5 metrů, ale v praxi to může znamenat, že dva zaměřené body mohou být 10 metrů od sebe.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#17 vicki

vicki

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2012 - 20:29

Přesnost by stačila 1-3 metry. Jde zejména o přesnost záznamu waypointů. Kdyby je to zaznamenávalo (třeba průměrováním) na jeden metr, tak je to ideál.
  • 0

#18 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2012 - 20:35

Můžeš si myslet, že je to metr. Pokud to chceš takhle přesně, budeš to mít náročnější. Musíš tam několikrát, vždy po několika hodinách až dnech. A průměrovat to, co naměříš. Takováto zaručená přesnost je bohužel už opravdu na geodetické přístroje. Zapni si družici Egnos, ta vysílá korekční data. Bohužel je geostacionární, takže musíš mít výhled na jih dost nízko nad obzor, jinak se nechytí. A to je právě ten rozdíl, mezi VYPOČÍTANOU přesností 3 a 2 metry na frajplace. Zkus si třeba něco půjčit a zkusit to. Několikrát na jedno místo, porovnávat třeba s ortofotkou, když to místo na ortofotomapě najdeš. Ale ty můžou být taky trošku nepřesné. I katastrálky nesedí úplně přesně, ty staré někdy i hodně strašně nesedí, o metry až desítky metrů. nevím, jak si s tímto poradí zeměměřiči, když mají v takovém terénu něco vyměřovat.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama