Přejít na obsah


Fotka

Geovýzva - Lovci Tisícovek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
169 odpovědí na toto téma

#141 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2014 - 12:32

Chalupu, kde jsem srávila značný kus dětství. Tady: GC4KX5J. Ono to beztak na oba ty kopce bude nejlepší zamknout kolo někde v lese a na vršek lézt pěšky. Ale už ten kopec po silnici na Keple je výživnej na moje poměry až až :D-


  • 0

#142 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2014 - 12:53

On Adam byl asi na vojně u ženistů a teď na Šumavě pokládá geominové pole :D .

 

Ale vážně: je někde na netu aktuální mapa s hranicemi NP a CHKO ? Nějak se mi nedaří to najít.


  • 1

#143 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 13 červen 2014 - 13:24

Ale vážně: je někde na netu aktuální mapa s hranicemi NP a CHKO ? Nějak se mi nedaří to najít.

Adam nebyl na vojně, tak si to musí vyzkoušet jinak =)

Hranice národního parku ani CHKO Šumava se nijak moc nemění, neb jsou určeny právním předpisem. Vyznačení CHKO a NP nalezneš např. na turistické mapě na Mapy.cz. Ale pozor, v mapě nejsou vyznačeny všechny I. zóny NP a ani nepřístupná ochranná pásma v CHKO (viz celý hřeben Královského hvozdu přístupný jen po značených cestách). Na takové rozlišení je potřeba lepší mapa, např. vrstvy ochrany přírody na geoportálu INSPIRE.


  • 2

#144 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2014 - 8:30

Díky za zajímavý odkaz, ještě by se mi k němu hodila trochu legenda, do kterých těch oblastí se vlastně přesně nesmí mimo vyznačené cesty, předpokládám, že do 1. zón NP a do maloplošných PR atp.

 

Jen mám pocit, že v terénu byly hranice jedné maloplošné PR vyznačeny trochu jinak, než je v mapě (těmi červenými pruhy na stromech). Ale je to už týden, co jsem tam byl a co srovnávám s těmi mapami:-).

 

(Mimochodem, říkal jsem si právě, jestli vůbec můžu k jedné tisícovce průsekem, o kterém se zmiňuje autor v listingu).


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 14 červen 2014 - 8:31

  • 0

#145 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2014 - 10:15

Keš "Svatý Jan" - GC29ZA8 - na šumavském tisícovém hlavním vrcholu (konkrétně 1045 m) Svatý Jan:

Dávám do pléna dotaz a žádost o názor autorovi tisícovkového bookmarku i ownerovi příslušné keše, zda-li by se tato "nevešla" do seznamu 1000+. Finální krabička  je, myslím, ještě v toleranci pro podmínky bookmarku. 


Tento příspěvek byl upraven od Canoppy1: 14 červen 2014 - 23:43

  • 0

#146 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 14 červen 2014 - 20:44

Dobrý odkaz, už je v záložkách, díky.


  • 0

#147 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2014 - 15:56

Keš "Svatý Jan" - GC29ZA8 - na šumavském tisícovém hlavním vrcholu (konkrétně 1045 m) Svatý Jan:

... žádost o názor autorovi tisícovkového bookmarku i ownerovi příslušné keše, zda-li by se tato "nevešla" do seznamu 1000+. Finální krabička  je, myslím, ještě v toleranci pro podmínky bookmarku. 

 

Vzdálenost od vrcholu je dostatečně malá, ale převýšení oproti vrcholu je dle map o 1-3 metry větší než povolených 22 metrů.


  • 0

#148 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2014 - 22:25

Myslíš 1 - 3 metry? No, mně to vycházelo přesně těch 22... Takže v tom případě je nutno finální krabičku vzít a vymyslet pro ni nové umístění tak, aby byl limit bez pochyb splněn.  ;)


  • 1

#149 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 20 červen 2014 - 9:37

Myslíš 1 - 3 metry? No, mně to vycházelo přesně těch 22... Takže v tom případě je nutno finální krabičku vzít a vymyslet pro ni nové umístění tak, aby byl limit bez pochyb splněn.  ;)

 

V mém světě je potřeba přidat krabičku na jinou tisícovku, aby se tato chyba tak nějak napravila.


  • 0

#150 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 11:50

Tak jsme během týdnu na Šumavě navštívili asi 28 kešek na tisícovkách (možná +- jednu, ještě je nemám zalogované), takže jsem tím zdvojnásobil svůj počet tisícovek, který jsem předtím běhal celých 8 let :-). To se ani nedivím, že se to jihočechům tak dobře daří lovit ty tisícovky ;-).

2x jsme na kole zvládli 7 tisícovek i za den (druhý den jsme pak jeli kolem jedné, kterou jsme už měli z předchozího výletu odlovenou a přitom ta byla jediná hned u cyklotrasy :-) ). Pěšky jich šlo stihnout taky v pohodě 5  :-).

Ale při třetím výletu na kole jsme už začali některé kešky na vrcholcích dělané jen kvůli těm tisícovkám ignorovat a začali jsme chodit opravdu jen na ty, kde něco zajímavého je...

 

 

Keš "Svatý Jan" - GC29ZA8 - na šumavském tisícovém hlavním vrcholu (konkrétně 1045 m) Svatý Jan:

Dávám do pléna dotaz a žádost o názor autorovi tisícovkového bookmarku i ownerovi příslušné keše, zda-li by se tato "nevešla" do seznamu 1000+. Finální krabička  je, myslím, ještě v toleranci pro podmínky bookmarku. 

 

V mém světě je potřeba přidat krabičku na jinou tisícovku, aby se tato chyba tak nějak napravila.

 

Popravdě řečeno tenhle přístup moc nechápu. Zajímavé místo, zajímavý vrchol, keš se dá dát lehce i tak, aby parametry tisícovek splňovala...

 

Zrovna na tomhle vrcholu jsem si sám říkal, proč zrovna ten není v tisícovkách (už jsem si nepamatoval, že se tu o něm psalo). Rozdíl v nadmořské výšce mi GPSka naměřila myslím akorát těch 22 metrů (doma najdu přesnou výšku co mi ukazoval záznam trasy a pak přesný printscreen z GPSky na vrcholu), úkryt stejně dobrý i o pár metrů výše, aby zachovával stejné požadavky (lesáci tu nedávno pracovali)...

Sem jsme šli při plánování výletu už v době, kdy se mi nechtělo jen honit na vrcholy, kde jsou jen tisícovky a nic tam není, tady ale krásná kaplička a mohla by splňovat lehce i ty pravidla tisícovek a určitě bych ji ocenil jako tisícovku 10x více než asi 5 dalších vrcholů, které jsou jen kvůli tomu, že jsou to nedostupné vršky nad 1000 m.n.m., ale nevede tam cesta a není odtamtud nic vidět ani tam není nic jiného než vršek.


  • 2

#151 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 12:17

... které jsou jen kvůli tomu, že jsou to nedostupné vršky nad 1000 m.n.m., ale nevede tam cesta a není odtamtud nic vidět ani tam není nic jiného než vršek.

Cítím určitou míru zodpovědnosti za tenhle stav, když jsme Adama vyprovokovali k tomu aby challenge na Jezerní hoře splnil nikoliv nalezenými, ale založenými kešemi. Kdo by čekal že se to zvrtne a už s tím nebude moci přestat ;)

Ono na těch kopcích je kouzelné i to, že tam nic a hlavně NIKDO není. A že někam nevede cesta...to snad nějakého kačera někdy odradilo? :)

 

P.S. Shodou okolností jsme na Šumavě o víkendu byli a v pár logboocích jsme tě tam zahlédli (určitě na Křemelné a pak tuším na Sokolu) :)


  • 0

#152 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 12:32

To se nedivím, že jsi nás viděl v logboocích. Kešek jsme navštívili přes stovku, za ten týden.

 

No, kačera ta nepřístupnost neodradí, ale když máš na Šumavu týden, tak je to zoufale málo a tyhle co nemají přístupové cesty pak hrozně zdržují :-). A fyzicky devastují... Poslední 2 dny jsem už měl dost při každém kopečku a stoupání na kole 150 metrů na Můstek mi přišlo nekonečně dlouhých :-).

Dnes odpočívám  v práci (fyzicky)...

Na ubytovnu jsme se vraceli pravidelně v 9 večer, chodili spát po 11 a vstávali v 7 - a to o dovolené :-).

 

Na druhou stranu včera na Sedle jsme si říkali - támhle na tom vršku jsme byli, támhle taky, támhle taky... Snad u 1/4 vršků a Šumava se nám nezdála už tak neznámá. :-).

 

Jinak challenge na Jezerní hoře je opravdu lehoučká. 10 vršků mám, možná i když budu počítat nad vršky i jen nad 2000 m.n.m. :-). Jen se mi nepočítaly do Tisícovek ;-) Kdyby se počítaly i zahraniční vrcholy, mám už tisícovky možná loni :-).


  • 0

#153 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 13:26

Ale při třetím výletu na kole jsme už začali některé kešky na vrcholcích dělané jen kvůli těm tisícovkám ignorovat a začali jsme chodit opravdu jen na ty, kde něco zajímavého je...


Protože jsi v jiném vlákně jasně napsal, že šlo o moje keše, byl bych moc rád, kdybys jasně řekl hranici, kdy pro tebe začíná být vrchol zajímavý. Ráno jsem přemýšlel, jakou nezajímavou tisícovku ukrytou za borůvčím bys mohl myslet, a moc mně jich nenapadlo. Mám rád přírodu jaká je a tak je pro mne přitažlivý i vrchol se skálou, zvlášť na zaoblené Šumavě.
 

 

AHA & team napsal/a 20 Čer 2014 - 10:37:
V mém světě je potřeba přidat krabičku na jinou tisícovku, aby se tato chyba tak nějak napravila.

 
Popravdě řečeno tenhle přístup moc nechápu. Zajímavé místo, zajímavý vrchol, keš se dá dát lehce i tak, aby parametry tisícovek splňovala...
 
Zrovna na tomhle vrcholu jsem si sám říkal, proč zrovna ten není v tisícovkách (už jsem si nepamatoval, že se tu o něm psalo). Rozdíl v nadmořské výšce mi GPSka naměřila myslím akorát těch 22 metrů (doma najdu přesnou výšku co mi ukazoval záznam trasy a pak přesný printscreen z GPSky na vrcholu), úkryt stejně dobrý i o pár metrů výše, aby zachovával stejné požadavky (lesáci tu nedávno pracovali)...
Sem jsme šli při plánování výletu už v době, kdy se mi nechtělo jen honit na vrcholy, kde jsou jen tisícovky a nic tam není, tady ale krásná kaplička a mohla by splňovat lehce i ty pravidla tisícovek a určitě bych ji ocenil jako tisícovku 10x více než asi 5 dalších vrcholů, které jsou jen kvůli tomu, že jsou to nedostupné vršky nad 1000 m.n.m., ale nevede tam cesta a není odtamtud nic vidět ani tam není nic jiného než vršek.

Romane, Tvůj přístup nechápu já. Keš na Sv. Jánu je umístěna na stejném místě od června 2010. PaWova výzva i její parametry byly zveřejněny v říjnu 2012. Pravidla s Píďalkou nastavili tak, že se prostě do filtru nevešla a upřímně mně to žíly netrhá. Finální krabička je umístěna tak, aby nabídla krásný výhled do kraje, což platilo při založení a platí o to více teď. Dříve byla na kraji lesa, který je dnes pokácen, ale to je prostě dynamika tohoto světa. Keška je z mého pohledu v pořádku, nic ji neschází. Ale že tě mám za dobrého člověka, nemám problém vyhovět Tvému rozmaru a rád pojedu krabičku přemístit na jiné, podmínce vyhovující místo – ale náklady na přesun platíš Ty. Přece nebudeme keše a místa posuzovat podle toho, zda se zrovna kačerovi hodí do statistiky či na plnění výzvy? Byla kaple, její příběh či výhledy méně zajímavé, když keš nespadla do výzvy?

 

Mám keše na vrcholcích nedostupných po cestách, např. Tetřev, Čertův vrch, Pod Skálou, Lapka, Černá hora, v podstatě Sokol/Antýgl, Slunečná, Holý vrch. Není na nich rozhledna, stánek s buřtem a naštěstí ani turisté. Je tam příroda, krásná, v mezích společenských možností divoká, ve všech svých formách. Někde je úchvatný výhled, jinde skály obrostlé lišejníky a mechy, schované ve stínu. Vydávám se na ta místa rád a pro podobně šáhlé jedince nechávám krabičku a připravuji listing. Šumava nejsou přece cyklostezky s provozem jak na Václaváku či trojice přístupných slatí, kde čekáš na kouknutí. Šumava má mnohem klidnější zákoutí, kde si lze sednout a čekat, až přiletí strakapoud či projde tetřev.

 

Technická: nevím, jak pokročilou GPS máš ty, ta má od Garmina má výškový rozptyl i 20 metrů. Nepředpokládám, že bys měl tak přesnou, aby bylo možné použít záznam trasy jako bernou minci. BTW pokud ti GPS naměřila přesně 22 metrů a nenosíš ji u kotníků, tak i Tvá data ukazují, že keš nevyhovuje.


  • 2

#154 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 13:29

Na druhou stranu včera na Sedle jsme si říkali - támhle na tom vršku jsme byli, támhle taky, támhle taky... Snad u 1/4 vršků a Šumava se nám nezdála už tak neznámá. :-).

 

V nadsázce děkuji, lepší pochvalu a odměnu jsem si nemohl přát =)


  • 0

#155 MiraH

MiraH

    MiraH

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 14:55

 

Mám keše na vrcholcích nedostupných po cestách, např. Tetřev, Čertův vrch, Pod Skálou, Lapka, Černá hora, v podstatě Sokol/Antýgl, Slunečná, Holý vrch.

Trefa - Tetřev, Čertův vrch, Lapka - vyloženě jsem si je užíval, stejně tak třeba Javornou, kterou jsem dal s koloběžkou na zádech terénem kde by normální člověk nešel pěšky. A co teprva Sup, tam není keš, ale nepodařilo se mi za hodinu najít ani triangulační bod :-) Až ho někdo najdete a zaměříte, prosím souřadnice (z tisicovky.cz a z map.cz jsou nepoužitelné nebo jsem prostě lempl, co neumí hledat správné místo). Nebo Prenet a Malý Prenet za šipkou od Zelenského potoka, nebo .....

Prostě tam lezu, protože je tam takovej dvoubarevnej klacek nebo kámen nebo jiná triangulační vymoženost, prostě si to jdu vyfotit nebo na to šáhnout nebo stoupnout. Ani to němusí být nad těch 1000 metrů. Třeba na Brdech je spousta krásných procházek do kopce :-)  Asi jsem máklej :-) V kombinaci mého přesunu většinou rovně za šipkou je to dost často docela prča. Kolega říká, že mě nesnáší, hned jak mu řeknu, že se jen tak kousek projdeme do kopce.

A výzva? Dnes mám v ČR navštívených kolem 90 tisícovek s tím, že jsem byl opravdu na vrcholu a podmínky výzvy stále nesplňuji.

Osobně to považuji za velikou nespravedlnost, to tam Adam a jemu podobní (kterým tímto velice děkuji za zpestření zdolávání kopečků a velice často za nádherné listingy) nemohl ty krabice našoupat pod borůvčí a nebo do skály s fotohintem zabírajícím půl vrcholové partie jak je zvykem u Bavorských sousedů? To tam jako lezu nadarmo?   :lol:

P.S. netřeba reagovat na poslední odstavec, opravdu je myšlen jako velká ironie.


  • 0

#156 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 16:13

A co teprva Sup, tam není keš, ale nepodařilo se mi za hodinu najít ani triangulační bod :-) Až ho někdo najdete a zaměříte, prosím souřadnice (z tisicovky.cz a z map.cz jsou nepoužitelné nebo jsem prostě lempl, co neumí hledat správné místo).

 

Megatisícovka Sup, už podle názvu velikán mezi velikány, má již také svoji keš. =) Jen problém s vrcholem tato keš nerozlouskla.


  • 0

#157 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 16:34

Na vzniku keše na Supu jsem se podílel a s ownerem krabičky jsme dospěli k názoru, že Sup pravidla pro zařazení do tisícovkového bookmarku, a tudíž i do Výzvy, bohužel nesplňuje. Sup je totiž pouhým "vedlejším" vrcholem sousední vyšší hory Jedlová. A jak známo, do bookmarku mohou být zařazeny pouze vrcholy "hlavní." Ale ono je to asi i dobře: Výstup na Supa je natolik snadný, že by to pro výzvu byl až příliš laciný bod.  :)

 

Co se ještě týče Svatého Jána: Psal jsem si o tom i s autorem výzvy PaWem, a i ten je názoru, že krabička pravidla pro zařazení do bookmarku - velmi těsně - nesplňuje. Nepopírám, že mě to trochu zamrzelo, ale myslím, že to Adam výše vysvětlil rozumně: Nikdo jej nemůže nutit, aby dva roky po vzniku keše běžel sto kilometrů daleko honem přesunovat krabičku jen kvůli tomu, že se to někomu hodí do statistik. Místo s roztomilou kapličkou jsem s velkou chutí navštívil i tak a to, že by keš možná splnila pravidla Výzvy, mě vlastně napadlo až doma po návratu.

A výzvu jsem si už před měsícem (jen to ještě musím poctivě dologovat; trochu mi to trvá, neboť ownery oněch keší nechci odbýt jednovětými logy) splnit i tak, na jiných vrcholech, kterých je, myslím, dostatek.  :)


Tento příspěvek byl upraven od Canoppy1: 07 červenec 2014 - 16:38

  • 1

#158 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 17:33

Promiň, že jsem byl možná až moc kritický, je pravda, že místa opuštěná byla, ale ta opuštěnost se mi líbila třeba u Křemelné :-).

Prostě že ke konci dovolené už jsem tyhle keše na vrcholech raději vypouštěl, protože jsem si raději začal vybírat něco jiného.

U toho sv. Jana - přesnost výškoměru GPS by snad měla být předpokládám v době, kdy měřím krátce po sobě zhruba stejná, zvlášť když mám měření i dle tlaku. I když je pravda, že podle mapy to je cca 25 m. Opravdu mi to u keše i na vrcholu (schválně jsem si zašel i přes vrchol) dávalo rozdíl 22 metrů. 

Nepředpokládal jsem, že tam autor poletí, jen mi přišlo trochu divné, že když už zmiňuje uložení na Šumavské tisícovce a specializuje se na ukládání tisícovek, nějak jsem nezkoumal, že vznikla před zveřejněním výzvy, myslel jsem, že je výzva starší :-).

A omlouvám se za svou prostořekost, většinou prostě řeknu co si myslím a co bych měl raději :-).

 

PS.: Sousední vyhlídka ze Ždánova myslím v bookmarku zařazená je, převýšení je zhruba stejné právě jako ten sv. Jan, možná i větší, proto mě asi překvapilo, že tato tam není.


Tento příspěvek byl upraven od Roman_Jaromer: 07 červenec 2014 - 17:47

  • 1

#159 MiraH

MiraH

    MiraH

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 21:08

Megatisícovka Sup, už podle názvu velikán mezi velikány, má již také svoji keš. =) Jen problém s vrcholem tato keš nerozlouskla.

No tak to jsem přehlídl. Hezká, čerstvá,... :-)

Pěkně děkuji, další výlet a další hodinové bloumání a marné hledání vrcholu. Tak snad v září, a to ten vrchol určitě najdu :-)

Jinak že je vedlejším vrcholem Jedlové vím, ale to mi nevadí, je to kopec (tedy asi správněji - má vrchol a je pojmenovaný, jinak je to opravdu megavýstup, hlavně od Brunstu) tak co záleží na bookmarku.

Mimochodem z Javorné přes Šimandlův dvůr to vidím jako zábavnou cestu :-)


  • 0

#160 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 07 červenec 2014 - 23:15

Pěkně děkuji, další výlet a další hodinové bloumání a marné hledání vrcholu. Tak snad v září, a to ten vrchol určitě najdu :-)

Když nenajdeš vrchol do tmy, můžeš bivakovat :D .  Taky jsem tam ztvrdnul asi na dvě hodiny ...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama