Přejít na obsah


Fotka

Praktické zkušenosti s eTrex30?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
190 odpovědí na toto téma

#181 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 26 červenec 2015 - 20:31

Nesouhlasím... Pokud má přístroj i barometrický výškoměr, tak se při stabilním počasí dá dostat i na odchylku v řádu jen pár metrů, a dost často to měří úplně přesně.

Už jsem se tady jinde rozčiloval nad Oregonem 650, že je v tomhle úplně nemožný, že mi výška na stabilním místě lítá během pár desítek vteřin o několik metrů semtam. Oregon 300 takovéhle kraviny nikdy nedělal. Co jsem mu při kalibraci nastavil, to tam také držel... Jsem zvědavý co za hovadiny mi pak na O650 vyleze při záznamu nějakého delšího výletu na kole. Možná radši ani nevědět :angry:


Tento příspěvek byl upraven od Jarous1: 26 červenec 2015 - 20:33

  • 0

#182 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 26 červenec 2015 - 21:41

... to cele ale za predpokladu, ze jej mas presne zkalibrovany!

 

U autokalibrace se bere vyska z GPS za nejakych okolnosti. Zamerne pisu "nejakych", protoze to presne nikdo nevi! Do vnitrnosti firmware GPSek nikdo nevidi. Da se jen usuzovat, ze kdyz pristroj urci hodne presne polohu a tim padem i vysku, tak podle toho automaticky zkalibruje i ten vyskomer.

 

Jenze "hodne presna" poloha u civilni GPSky je cca +-4 metry. (bacha, to co ti pise GPSka jako presnost, je ve skutecnosti jen odhad!) Vyska je o neco mene presna nez poloha, potrebujes na to o satelit vic nez na polohu. Takze u GPS vysky je to odhadem nejakych +-10m v nejlepsim pripade. (pokud to nekdo vi lepe, necht mne upresni.)

 

Takze pri autokalibraci sice napekne kazdou chvili kalibrujes, ale kalibrujes podle relativne nepresneho cisla. barometricky vyskomer ti vlastne zpusobi, ze po kalibraci ti vyska nesmyslne neskace podle toho, jak se skokove meni vyska vypocitana z GPS. Jinak ale porad muze ukazovat nepresnou vysku, protoze je nepresne zkalibrovany. A az tim mistem pojedes znova, muzes byt opet nepresne zkalibrovany, ale uplne jinak. proto ten rozdil.

 

Neco uplne jineho by bylo, kdyby sis vyzku zkalibroval rucne, na totez misto by ses vratil nedlouho pote, a jeste by nesmelo dochazet k nejake vyrazne zmene atmosferickeho tlaku. Pak by ta vyska mela byt opravdu stejna. (+- nejaka ta presnost)


  • 0

#183 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 26 červenec 2015 - 22:15

Vždyť to ale pořád píšu, zkalibruji ručně (výšku místa, kde zrovna jsem, znám z map) a O650 se za pár desítek vteřin oproti nastavené hodnotě "rozjede" klidně i o 5m. Což mi fakt přijde šílené, protože na takovéhle chování rozhodně nejsem z O300 zvyklý :angry: A ani se tak nechovala Vista HCx, kterou jsem také kdysi měl...

Takhle se mi to chová už od doby, kdy jsem si O650 pořídil, čili od půlky dubna, a hraji si s ním defakto pořád. Takže si nemyslím, že bych měl vždy to "štěstí" na nějaké proměnlivé meteo podmínky aby to takovýmhle způsobem cvičilo s barometrem...

 

Nedávno jste mi tu někdo výpočty dokazoval, že i tak je to celkem stále v toleranci měření. Nechce se mi s tím ale smířit, protože, a to se budu už pokolikáté opakovat, "O300 se takhle nechová", na jeho měření se dá opravdu spolehnout mnohem více než na ten "modernější, lepší" O650... A to je dost smutné, podle mne :(


Tento příspěvek byl upraven od Jarous1: 26 červenec 2015 - 22:37

  • 0

#184 parda

parda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 11:32

Ahoj, mám jeden skromny dotaz. Na základě předchozích dobrých zkušenosti (Rakousko,Rumunsko) jsem si stáhl z http://openmtbmap.org/ jsem si mapu Francie. Bohužel z neznámého důvodu se mi v GPSce zobrazují jen vrstevnice? Žádná cesta, žádné město, prostě nic.. Zkusil jsem si stáhnout další mapu z http://www.frikart.no/ a bohužel to samé. Sice z jinou grafikou,ale zase jen souřadnice..

Nenapadá někoho v čem může být problém?

Jinak mapy mám stáhlé do Mapsource a normálně přetahuju na kartu.   


  • 0

#185 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 11:41

A v Mapsource to vypada zdrave? Nechybi ti tam jen TYP s definici vykreslovani?


  • 0

#186 parda

parda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 12:17

Žádný problém v tom MS nevidím. Normálně jsou tam vidět všechny cesty,cestičky, města atd. Na změnu podrobnosti to taky reaguje.


  • 0

#187 parda

parda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 13:54

Tak další pokus - nahrál jsem si obě vrstvy (z openmtbmap i frikart) a kupodivu cesty i města se najednou objevily. Akorát je poněkud zvláštní, že vrstevnice pochází z openmtbmap a ty cesty,vodní toky i symboly různých bodů jsou zase pro změnu z frikartu. Opravdu zajímavé... :huh:  


  • 0

#188 P€T@

P€T@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 278 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 14:31

Tak další pokus - nahrál jsem si obě vrstvy (z openmtbmap i frikart) a kupodivu cesty i města se najednou objevily. Akorát je poněkud zvláštní, že vrstevnice pochází z openmtbmap a ty cesty,vodní toky i symboly různých bodů jsou zase pro změnu z frikartu. Opravdu zajímavé... :huh:  

A nemáš zapnutou i jinou mapu ?


  • 0

Samsung Galaxy Core LTE + Garmin Etrex 30


#189 parda

parda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 16:16

Jinou mapu tam zapnutou nemám. Točím vždycky dvě karty - na jedné mám českou Topo a na tu druhou si nahrávám jakékoliv další mapy. V tuto chvíli mi GPSka nabízí pouze dvě možnosti ve výběru map a to Digital globe,která je vypnuta a ta co je zapnuta OSM topo france a mtbmap.

Prostě samostaně makat nechcou,ale společně jim to docela jde.. ;)  


  • 0

#190 P€T@

P€T@

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 278 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 18:19

A tyhle mapy jsi zkoušel ? http://garmin.openstreetmap.nl/


  • 0

Samsung Galaxy Core LTE + Garmin Etrex 30


#191 parda

parda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 30 červenec 2015 - 18:45

Asi už jsem je taky vyzkoušel. Ale jde mi hlavně o to, proč mi loni rakousko fungovalo (ta z openmtbmap) a letos  mi jiný stát nějak nejede. A když už jede,tak za zvláštních podmínek (překrývání dvou vrstev z dvou různých zdrojů)

Myslel jsem,že je chyba v přístroji.Ale jak se v tom teď vrtám, tak jsem objevil,že mám v mapsource uloženou nějakou starší verzi nops wanderkarte. Nahrál jsem ji do přístroje a světe div se ;), zobrazuje to všechno naprosto v pohodě. Tak zkusím stáhnout aktuální verzi a pokud pak půjde i nahrát,tak jsem si asi našel nového dodavatele map.. :)    


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama