Přejít na obsah


Fotka

GPS na foťáku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2012 - 23:57

Objednal jsem si Nikon Coolpix AW100. Nevíte, na co se dá použít gps? Jdou z něho zjistit přesné souřadnice nebo nějak naimportovat keše a navigovat?
  • 0

#2 CreAtive_34

CreAtive_34

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 0:08

Tak hlavní použití je v geotagování fotek, do exifu fotky se uloží souřadnice místa vyfocení.
  • 0
Garmin eTrex 30 (trackovatelný :D ) + Topo 2013 PRO
HTC Radar + Maaloo geocaching + Geopoint
Pokud by někdo měl zájem, mohu poskytnout lepší češtinu pro eTrex 30, kterou se snažím vytvořit (lepší překlad některých věcí).

#3 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 0:29

Jj, takže to je dobré tak na žraní baterek.
  • 0

#4 Hedgehog_Family

Hedgehog_Family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 0:46

Ano, žraní baterek :-)
  • 0

#5 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 10:45

Smogeo napsal/a:
jestli není lepší gpska s fotjákem, nez fotják s gpskou.

no, když jsem zjistil, že k mému foťáku se dodává modul GPS...tak jsem tu myšlenku ho pořídit zase rychle zavrhnul při pohledu na cenu 6 až 7 tisíc Kč (jen za ten GPS modul!) :DB)
  • 0

#6 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 10:49

Nebo foťák bez gpsky a zapnutá GPSka turistická. Pozdější geotagovaní podle zaznamenané trasy umí spousta userfriendly programů, je přesnější (dá se přesně doladit podle ortomap) a "nežere baterky" ve foťáku ;)
  • 0

#7 CreAtive_34

CreAtive_34

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 10:53

Teď koukám, že etrex podle toho umí navigovat... Takže třeba vyfotíš fotku, někdo jí hodí do navigace a může si jí jít taky vyfotit :D
  • 0
Garmin eTrex 30 (trackovatelný :D ) + Topo 2013 PRO
HTC Radar + Maaloo geocaching + Geopoint
Pokud by někdo měl zájem, mohu poskytnout lepší češtinu pro eTrex 30, kterou se snažím vytvořit (lepší překlad některých věcí).

#8 maxovna

maxovna

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 55 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 11:05

Nejlepší je, když pak někdo nechá u fotohintů k mysterkám GPS souřadnice v exifu...to se pak luští :D. Jinak je to jak píší ostatní...nepřesný žrout baterií.
  • 0

#9 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 11:14

Mám foťák s GPSkou, ale není to příliš přesné. Fotky nakonec taguju dle Garminu.
  • 0

#10 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 12:16

Mám Legend Hcx, takže na gps to nemám. Ptal jsem se jestli to jde použít, když gps zapomenu. Ten můj starý etrex asi nedonutím, aby bral souřadnici z foťáku:-D
  • 0

#11 CreAtive_34

CreAtive_34

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 95 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 13:25

Někde jsem narazil na článek, kde starého etrexe poupravil a používal jako gps modul na zrcadle od nikonu :D Nicméně navigovat s tím asi nepůjde, foto s gps jsem měl v ruce tři a u všech šlo jen o tagování fotek.
  • 0
Garmin eTrex 30 (trackovatelný :D ) + Topo 2013 PRO
HTC Radar + Maaloo geocaching + Geopoint
Pokud by někdo měl zájem, mohu poskytnout lepší češtinu pro eTrex 30, kterou se snažím vytvořit (lepší překlad některých věcí).

#12 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 302 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 13:59

Je to cca dva roky nazpět, kdy jsem rodičům kupovala foťák Casio s gps modulem. (v těch foťácích budou asi hodně podobné) Původně jsem nechtěla koupit ani Casio, už vůbec ne s gps modulem, ale po "osahání" několika osvědčených značek toto zvítězilo. Gps používáme "pro srandu". Zajímavé je umístění fotky v mapě přímo na displeji, jednoduchá mapa pro zběžnou orientaci ve městě ale to je tak všechno. Musím konstatovat, že to není baterkožrout, vydrží neuvěřitelně dlouho. Jinak pro navigování apod. zcela nevhodný.
  • 0

#13 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 14:25

CreAtive_34 napsal/a:
Tak hlavní použití je v geotagování fotek, do exifu fotky se uloží souřadnice místa vyfocení.

ano viz třeba http://www.everytrai...trip_id=1311319

Tom Fuk napsal/a:
Nebo foťák bez gpsky a zapnutá GPSka turistická. Pozdější geotagovaní podle zaznamenané trasy umí spousta userfriendly programů, je přesnější (dá se přesně doladit podle ortomap) a "nežere baterky" ve foťáku ;)

tak jestli je přesnější to je asi otázka kus od kusu (ty novější asi budou dostatečně a zase na cm to nepotřebuješ) a hlavně je to myslím si o pohodlí .. tahle totiž musíš dávat pozor aby čas na GPSce a foťáku odpovídal (jinak to nemá podle čeho projet) a hlavně to je další čas .. takže si myslím že pokud to člověk využije a není to extra drahé tak proč ne ..
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#14 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 14:37

Orxion napsal/a:
tak jestli je přesnější to je asi otázka kus od kusu (ty novější asi budou dostatečně a zase na cm to nepotřebuješ) a hlavně je to myslím si o pohodlí .. tahle totiž musíš dávat pozor aby čas na GPSce a foťáku odpovídal (jinak to nemá podle čeho projet) a hlavně to je další čas .. takže si myslím že pokud to člověk využije a není to extra drahé tak proč ne ..


Pokud existuje časový nesoulad, tak není problém čas u všech fotek (nebo v záznamu trasy) posunout o nějakou konkrétní hodnotu aby to odpovídalo. Je to samozřejmě práce navíc, ale dá se to. Jinak pokud je ve foťáku GPS, tak si to čas tahá ze satelitu (alespoň u mého foťáku tedy), tak pak člověk nemusí řešit nesoulad s klasickou GPSkou, protože ta si čas též tahá ze satelitu.

Největší problém pro geotagging jsou místa s mizerným signálem nebo bez signálu. Tedy pokud člověk taguje trasu na otevřeném prostranství, tak není problém. Ale ve skalách to může i s nejlepší GPS začít lítat a pak je třeba každý obrázek ručně posunout.

Jinak na tagování můžu doporučit GeoSetter (http://www.geosetter.de/en/) ;).
  • 0

#15 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 15:18

No výše zmíněný GeoSetter to umí. Prostě si tam načteš obrázky a můžeš k nim dle mapy naklikat polohu (a to i bez nějaké trasy z GPS apod.). Navíc GeoSetter má i portable verzi, tak ani netřeba ho instalovat - stačí pouze stáhnout a rozbalit.
  • 0

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 17:26

Geosetter doporučuju. Problém je, když si zapomenu nastavit čas na foťáku, nebo vyfotit navigaci s časem (tam je posun vidět hned). Když se k tomu dostanu po týdnu, může už jít foťák o vteřiny jinak. Ale i to jde. Jsou místa, kde jsem třeba vlezl do silnice, vyfotil kapličku a vrátil se. Ten zub je na tracklogu vidět a pohnu s časem tak, abych měl pozici fotky na špičce. A pak už to sedí všechno. A když jsem někdy fotil dřív než se chytly satelity, nebo to někde u zdi evidentně ulítlo, opravím to podle mapy. Geosetter umí i dvoje souřadnice. Fotografa a cíle. A z exifu zná úhel záběru. Když si s tím dáš práci a ty cíle naklikáš, je to třeba pro dokumentaci památek neocenitelné. Přesně na mapě uvidíš, co máš v záběru. Mají foťáky magnetický kompas, aby ten azimut doplnily samy?
  • 0

#17 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 20:17

Tenhle foťák má kompas.
  • 0

#18 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 21:46

A dává azimut do GPS souřadnic?
  • 0

#19 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 21:49

To nevím, protože mi ještě nepřišel.
  • 0

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2012 - 21:54

Tak mi pak nějakou fotku pošli, podívám se Geosetterem, jak to ukazuje.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama