Přejít na obsah


Fotka

Klíšťata a nemoci - NEZANEDBEJTE OČKOVÁNÍ!!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#41 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2013 - 15:06

Myslíš, že na různých kytkách a keřích se nevyskytují? I když budeš mít trvale centimetrovou travičku, stačí, když se projde sousedů kočka nebo nějaká myška a ......ono všechno souvisí se vším. Nemusí jít o žádnou vysokou trávu, rekord klíšťat na jeden den jsem měla při koupání u rybníka - neleželo se tam ve vysoké trávě a získala jsem jich 8 !!! Ke keši ani nemusíš projít travou, stačí,když sáhneš po keši pod pár bukovými listy. Mám ti vypsat, kde všude jsem klíště chytla? Někdy je naštěstí vidím hned, jak po mně začnou cestovat. Nedávno jsem na pár keší vyběhla v dlouhých bílých kalhotech a to bys zíral, kolik jsem jich nachytala. Podívej se do mapy, jaký je tu výskyt - to bych opravdu nesměla nikam od brzkého jara do pozdního podzimu vystrčit nos. Když je hezky, první klíšťata se vyskytnou klidně už v březnu a najdou si tě ještě v říjnu.....Takže by ti na pohyb venku zbyly čtyři měsíce.
  • 0

#42 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 407 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2013 - 18:13

To by mě zajímalo, kdo vymyslel, že klíšťata jsou ve vysoký trávě a lezou jen po nohách... na chatě nemáme po trávě ani památky, je v lese, všude mech, A každý víkend si vezu domů minimálně 2. Asi skáčou ze stromů:D A vzhledem k tomu množství klíšťat v těle a několika desítkám hlaviček zanechaných v kůži si myslím, že pravděpodobnost nákazy z klíštěte je minimální. Jinak mám 3 kamarádky, který chytly encefalitidu, když jsme byly děti. U jedný se to trochu projevilo tehdy na IQ, ale dneska je naprosto normální, životaschopná, vydělávající osoba. Prostě ty hororový případy jsou víc vidět;)
  • 0

#43 Tompr

Tompr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2013 - 21:17

Tak asi žijete v nějake oblasti kde je velky vyskyt klištat ja si ze zahrady neprinesl a ani o nikom z rodiny nevím že by si ze zahrady prinesl kliste ale vzdy to bylo že dotyčny byl v lese nebo ve vysoke neudrzovanem porostu...
  • 0

#44 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 302 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2013 - 21:53

Tompr napsal/a:
Tak asi žijete v nějake oblasti kde je velky vyskyt klištat ja si ze zahrady neprinesl a ani o nikom z rodiny nevím že by si ze zahrady prinesl kliste ale vzdy to bylo že dotyčny byl v lese nebo ve vysoke neudrzovanem porostu...

Víš, oni jsou i v městských parcích. Prostě všude, kde je kdo zanese a kde se jim líbí. To, že je někdo chytá víc a někdo míň si myslím, že je hodně o náhodě a taky, když to řeknu takhle divně, o typu člověka. Já třeba mám přisáté 1-3 klíšťata za rok, zatímco přítel 5-6 za rok. Tento rok je zatím skóre já=0, on=1. Rozhodně si nevybíráme kudy chodíme nebo jezdíme, prostě klasika: pole-louka-les. Myslím, že je to hodně o náhodě, kudy zrovna prolezeš. Samozřejmě výskyt v lese a na loukách je o hodně pravděpodobnější. Ale to máš stejně jak s komáry u rybníku. Buď tam jdeš s tím, že tam jsou a nebo nejdeš. Btw. komáři tyhle nemoci také můžou přenášet. ;)
  • 0

#45 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2013 - 6:33

Není to o náhodě, je to o krvi a o pachu, něčí krev jim prostě nechutná a něčí pach jim prostě nevojí.
  • 0

#46 re_mi team

re_mi team

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2013 - 21:02

No jo, někteří lidé mají na chytání klíšťat prostě smůlu. Naše rodina očkovaná je. Já chytnu klíště asi tak 1x za 8 týdnů... Zrovna jsem dneska jedno měla, po odlovu keše v Jizerkách.... Shamane, tak zrovna jim moje krev nechutná :-)
  • 0
Používané geopřístroje: Garmin Dakota 10

#47 tulen

tulen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2013 - 0:31

Ad očkovanie proti borelióze: problém je, že borélie majú príliš variabilnú bunkovú stenu, takže je problém, na ktorý antigén sa zamerať. However, vakcína už existuje (at minimum GlaxoSmithKline), ale registráciu má iba veterinárnu. Pri klinických testoch vyskočili nejaké side effects, ktoré sú BTW pri LB úplne normálne, ale výrobca sa (na rozdiel od cancov šírených vakcinofobikmi) rozhodol neriskovať prípadné súdne spory a pre humánne použitie vakcínu neregistroval. Vakcinofobici sú sorta sama o sebe - dosť by sa asi čudovali, aká ryža je práve na vakcinofóbii... ono je už diskutabilné, čo je lepší kšeft... lebo bežná dávka VETERINÁRNEJ vakcíny (drahší prípad - nižšia produkcia) je povedzme 15-20 €, ale za túto cenu ste na 95-99.999% chránení pred niečím, na liečbe čoho by tá istá firma len na liekoch utŕžila násobne viac (20 € stojí konkrétne borelióza veterinárna verzia, spočítajte si, koľko stojí nejaký bežný protokol na liečbu boreliózy... ja by som pod 3 týždne doxycyklínu (2x 10x200 mg) nešiel, čo je +/- 360 CZK (12 €). To je síce ešte MENEJ ako stojí očkovanie, ale nezabúdajte, že pre variabilitu bunkovej steny na borélie nezískavate imunitu a môžete byť opäť infikovaní. A to je liečba nasadzovaná pri prvých príznakoch (erythema migrans), taká neuroborelka to už sú iné pálky vrátane hospitalizácie. Takže na produkcii vakcín sa pri tej logike ktorú Big Pharma fobici podsúvajú v skutočnosti PRERÁBA. Nikto nikdy netvrdil, že by očkovanie bolo 100 % (napr. ak ste očkovaní, ale podstúpite transplantáciu, automaticky ste v imunosupresii, takže nepočítajte s tým, že vám nejaké očkovania pomôžu, to je ale už extrémny prípad). Takisto platí, že alergia sa dá dostať doslova na hocičo, na čo je imunitný systém schopný reagovať. Obviňovanie vakcín zo spôsobovania autizmu je takisto založené na starej a prekonanej predstave o úlohe zlúčenín Al v patogenéze napr. Alzheimera a podobných degeneratívnych ochorení (napr. konkrétne ten Alzheimer je geneticky podmienený, not talking about aluminium excretion) a mimochodom, tie zlúčeniny Al sa používajú na MINIMALIZÁCIU dávky antigénu vo vakcíne a teda minimalizáciu šance napr. na anafylaktickú reakciu. Samozrejme, sú očkovania s diskutabilným opodstatnením - "triafanie" najpravdepodobnejších kmeňov chrípky pre aktuálnu vlnu a pod. budiž príkladom. Je to tam, kde je mikroorganizmus či vírus príliš variabilný (čo je napr. problém aj u borélií). Takže ani ja neočkujem povedzme chrípku, ale napr. tetanus by som si nelajsol.
  • 0

#48 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2013 - 6:28

Díky za info o vakcíně na LB - já pouze věděla, že by se vývoj měl úspěšně chýlit ke konci, o schválené veterinární verzi jsem nevěděla. Jinak vidím očkování stejně - tetanus, KE si hlídám lhůty na přeočkování, ale na chřipku už bych nešla, kdysi jsem zažila povinné očkování a od té doby, co je dobrovolné, tak neeee. Spíš se v období chřipek snažím podpořit imunitu větším množstvím přirozených vitamínů a nevyhledávám společenské akce.;)
  • 0

#49 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2013 - 7:36

Dobre informace, jen bych si chtel ujasnit -- pises to slovensky, anglicky nebo latinsky? :D
  • 0

#50 satanovo_dite

satanovo_dite

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 31 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2013 - 9:49

Osobně sice očkovanej nejsem a nebudu (na něco se umřít musí..:)), ale těm co mají starost o svoje zdraví určitě očkování doporučuju. V rámci geocachingu už jsem letos chytil desítky klíšťat a od loňských prázdnin už podruhé prodělávám Lymskou Boreliózu. Myslím, že by to lidé neměli podceňovat.
  • 0
Dakota 20 PRO + Galaxy S apl. Geocaching

#51 tulen

tulen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2013 - 1:22

HaLuMa - píšem to v laboratórnom slangu :D (napr. bežne praštím do textu v materčine taký bohemizmus, že sa hejslovákom pretáčajú očné buľvy, pretože na rozdiel od češtiny je slovenčina tak vykastrovaná jazykovými puristami predovšetkým z radov hnedým morom zasiahnutých, že v nej nemáme "jazykovú medzivrstvu" ... napr. už pokus o preklad slova skřet končí niečím, na čom sa dá len zbesilo rehotať... Tolkien v slovenčine? nehrozí!)
  • 0

#52 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2013 - 22:57

OT: to se fakt nenasly samizdatove preklady? Skriat? No je fakt, ze Silmarillion jsem cetl v polstine a divoke kmeny z vychodu tam byly Easterlingowie, to je asi blbe prekladat jako Vychodnari :)
  • 0

#53 re_mi team

re_mi team

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 16 příspěvků(y)

Publikováno 08 srpen 2013 - 11:13

Už ty jazyky moc rozebíráte... Jednou stejně budeme mluvit tatarsky :D. Takže navrhuji se zase vrátit ke klíšťatům :D.
  • 0
Používané geopřístroje: Garmin Dakota 10

#54 tulen

tulen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2013 - 17:32

haggaeus: oficiálny preklad skřeta je ohyzd. V okamihu, keď to zbadali oči moje, odpadol som pod stôl v záchvate dusivého rehotu a rozhodol som sa, že na slovenský preklad nesiahnem. Mám len jedno zdravie a nemusím si ho ničiť dlhšie trvajúcou hypoxiou :D
  • 0

#55 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2016 - 20:47

Tak už jsou tady ty potvory zase - dneska jsem našel první klíště, už zakouslé. :(


  • 0

#56 dejwy

dejwy

    dejwy

  • Members
  • PipPipPip
  • 336 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2016 - 20:53

Taky jsem si jedno v neděli přinesl ze severního Kokořínska. Kolega rovněž.
  • 0

#57 Blexa

Blexa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2016 - 5:10

Njn, taky jsem jedno vyndaval uz pred tydnem...


  • 0

#58 VRoman64

VRoman64

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2016 - 15:55

po prochazce se psem to z nej tahamu uz aspon mesic :-(


  • 0

#59 geobublina

geobublina

    Bublina

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2016 - 10:23

to máte na zahrade metrovou travu? v nizké sekane trave klište není...

To je stejně "blbá" pověra jako, že se klíště nezakousne do hlavy (pod vlasy)

 

Nevite nekdo, kolik mam casu na to dojit se nechat preockovat po absolvovani "prvniho kolecka" (tech tri davek) a kolik ted ta vakcina vlastne stoji?


Tento příspěvek byl upraven od geobublina: 12 duben 2016 - 10:25

  • 1

#60 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 843 příspěvků(y)

Publikováno 12 duben 2016 - 11:47

Klíště potřebuje vlhké prostředí a krátce zastřižená tráva drží vlhkost minimálně, takže pravděpodobnost střetu s klíštětem je tam značně snížená. O pověru tedy tak úplně nejde.

 

Po úvodní sérii třech očkování se chodí na přeočkování po třech až pěti letech. Teď to stojí cca 750 Kč.


Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 12 duben 2016 - 11:51

  • 0

SW: a:Drake 5
HW: Nexus 6 (Android 6), Qstarz BT-Q818X bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama