Přejít na obsah


Fotka

Akce a fotosoutěž Wiki Loves Monuments - aneb potkali jste kulturní památku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#61 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2013 - 14:13

Ono i u těch odkazů na mapy na commons, jak se přidávají fotky k evidovaným památkám, spousta odkazů nefunguje, ukazjí, že bod nebyl nalezen. Je to asi tím, že to ukazuje správně jen na ty památky, které mají popisné číslo nebo už jim byl správný bod přidělen. A takových je zatím menšina, co se týká kostelů, kaplí a drobných památek.
  • 0

#62 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2013 - 15:15

Takže plně využít ty možnosti map půjde až časem, jak se poopatřuje souřaďkami všechny objekty. To je proces spíš pozvolný, do značné míry vystupuje i coby vedlejší produkt zpracování foto. Spíš než teď pro zaplňování bílých míst tedy mapy můžou sloužit až jako "druhý stupeň rakety" - půjde pak nad mapou listovat, zda by k některému objektu nešlo zorganizovat foto lepší. Nebo, jako teď tu, odchytávat přehmaty v souřadnicích. Čp. 33 opravdu mělo v Seznam KP v Jaroměři souř. dost mimo než sousední budovy, takže příčina byla asi v nich. Zkontroloval jsem přes katastrálku a geokuk, souř. oné položky v jaroměřském seznamu podle toho opravil, tak schválně, zda se změna obratem projeví i na mapě.
  • 0

#63 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 02 říjen 2013 - 21:52

Toniczech napsal/a:
Čp. 33 opravdu mělo v Seznam KP v Jaroměři souř. dost mimo než sousední budovy, takže příčina byla asi v nich. Zkontroloval jsem přes katastrálku a geokuk, souř. oné položky v jaroměřském seznamu podle toho opravil, tak schválně, zda se změna obratem projeví i na mapě.

Zatím se změna neprojevila, ale možná to tahá nějaké nakešované informace...
  • 0

#64 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2013 - 7:33

Podle mě se na wiki změna projevila, zmizely odtud ty odkazy do mapy. Ono to tak moc nevadí, drobné věci to nenašlo, ale když ve wiki chybí čísla popisná, smysl to mělo. Takhle se to musí hledat proklikem přes Monumnet. Ta mapa co tu byla, je nějaká prezentační verze, ne zcela dodělaná. Pokusím se o tom něco zjistit, jestli neexistuje už lepší verze, která by toho ukazovala víc a která by se možná dala na wiki použít. Používá se jiná mapa, z T-map, má i veřejný přístup, ale ovládání je hodně uživatelsky nepříjemné.
  • 0

#65 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 03 říjen 2013 - 13:00

mpik napsal/a:
Keš nemám, ale fotku jo. Bohužel ještě na filmu, takže bych musel najít a naskenovat.

Úkol splněn, ale fotka je mizerná. pokud někdo máte lepší, přidejte ji. Já tam už 12 let nebyl.
  • 0

#66 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 05 říjen 2013 - 13:04

Tak, mpikovi, se kterým jsme téma mezitím důkladně probrali "mezi čtyřma očima" ještě i veřejná pochvala a dík. Věřil jsem, že ho tahle "bonusovka" pobaví.

A teď zase nějaký ten oříšek pro jinou oblast:

Hlavní město Praha
Praha 6 / Ruzyně
socha Vzlet - při MÚK Lipská/Aviatická ve směru od města

Čerstvě byla za KP prohlášena ona mohutná orezlá a zarostlá kovová plastika, co se nalézá při počátku R7, když se odbočuje z města nahoru na most k letišti. Poznamenám, že lokalita sloužila i jako finálka jistě, dnes už archivované a na místě nejsoucí babičky mysterky, kdo má odloveno, ví o kterou jde. Z hlediska Wiki je to zatím místo, ubi sunt leones, takže kdo byste tedy měli, zvláště z dřívějších let, nějaké foto, na kterých je plastika v relativně viditelné podobě, neváhejte přidat prostřednictvím odkazu pod ikonkou fotoaparátu ve zmíněném seznamu.
  • 0

#67 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2014 - 17:16

Rok se nám s rokem sešel, máme tu Wiki Loves Monuments 2014 a já alespoň "za pět dvanáct" připomínám, že uzávěrka letošního ročníku fotografické kampaně-soutěžě je o dnešní (30. září) půlnoci. 

 

Ve stručnosti: Pokud máte ze svých výletů vyfotografovanou nějakou evidovanou nemovitou kulturní památku, nahrajte její foto na Wikimedia Commons - pomůžete tím ilustrovat Wikipedii a ještě máte šanci vyhrát ceny. 

 

podrobněji o organizaci a pravidlech soutěže zde:

https://cs.wikipedia..._Monuments/2014

 

Kulturní památky naleznete na Wikipedii uspořádané v seznamech podle okresů, podívejte se tedy na ten, který je vám blízký (př. https://cs.wikipedia...v_okrese_Beroun ), v zápatí každého seznamu jsou odkazy na ostatní okresy, takže si snadlo lze najít ten, který vás zajímá.. Obzvláště vítány jsou foto objektů doposud neprofotografovaných, ale samozřejmě možno nahrávat i fotky k těm objektům, které už nějaké mají. Odkaz na formulář k nahrání foto se nalézá pod ikonkou fotoaparátu u každé položky seznamu. K nahrání je potřeba být přihlášen/registrován, ale to je formalita na půl minuty, spočívající v zadání nicku a dvojího zopakování hesla, žádné osobní údaje to po vás chtít nebude (samozřejmě leda byste byli vybráni mezi finalisty). Kdo v rámci letošní kampaně nahraje foto a přizná se k tomu tady ve vlákně (nebo alespoň SZ mně, pokud se náhodou stydí :)), vyslouží si tím ode mne virtuální bronzový metál do profilu, obdobný tomu loňskému. Za větší počty či jinak významné fotopříspěvky si vyhrazuju možnost udělit metál stříbrný či zlatý.

 

A alespoň pár namátkou vybraných středočeských (celorepublikově to letos nestíhám) tipů na objekty, kterým už je věnována keš, ale fotografii na Wiki ještě nemají:

 

 
Hýskov
kostel Narození Panny Marie
Kostel narozeni pany Marie (Hyskov) GC432XM
 
Tihava (část obec Kotopeky)
kaple sv. Jana Nepomuckého a tvrziště
Kaplicka v Tihave GC211ME
 
Kublov
rodný dům Josefa Leopolda Zvonaře
J. L. Zvonar GC486GT, Josef Leopold Zvonar  GC3XJGW
 
Mořinka
hrad Karlík
Karlicky poklad GCZN0W
 
 
Hořešovice
kostel sv. Petra a Pavla
Zvonice v Horesovicich GC1AY96
 
Jedomělice
tvrziště a zaniklá ves Ostrov (terénní stopy)
Zanikla stredoveka osada Ostrov GC4WR7D
Tvrz Ostrov/Stronghold Ostrov GC4WERY, ex-Antiqua arx GC1H9EC
 
Kamenný Most
křížový kámen
Menhir Kamenny Most GC16EYR
 
Královice
kaple svatého Archanděla Michaela
Kaplicky kolem Zlonic - 13 Královice  GC36M9R
 
Páleč
kostel Narození Panny Marie
Palec GC3K2PY, kostel za kominem GC460VA
 
Řisuty
tvrziště
Tvrz risutska/Stronghold Risuty  GC1KZNF
 
Honice (část města Stochov)
kaple sv. Jana Nepomuckého
Stochovska multikeska GC44P6H
 
 
Cítov
kostel sv. Linharta
STARY HRBITOV CITOV GC3DRNA
 
Radouň (část obce Mělnické Vtelno)
kostel sv. Havla 
SPC13 - Radoun GC1N9BH
 
 
Kněževes
kostel sv. Jakuba Většího
Barokni kostel sv. Jakuba GC58F2C
 
Mšecké Žehrovice
kultovní místo Viereckschanze
Boiohaemum - Hlava GCW46N
 
Nesuchyně 
kostel sv. Markéty
Nesuchyne  GC5AFNE
 
Svojetín
boží muka
Bozi muka u Svojetina / Wayside shrine GC59QMH

Tento příspěvek byl upraven od Toniczech: 30 září 2014 - 17:24

  • 0

#68 zdeziz

zdeziz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 514 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2014 - 20:03

Přiznávám se  :)


  • 0

#69 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2014 - 21:14

Tak letos nic nepřidám, už půjdu spát a dověděl jsem se to teď. Jinak ale toho hodně přidávám do MISu (památkářská databáze), profesionálně, už dokonce ne jen jako externista. Tam můžete také hledat, pohledy zvenku jsou veřejné. https://iispp.npu.cz/mis/homepage.htm


  • 0

#70 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2014 - 22:11

zdeziz: Prima, znamenám si tě, krásný svatý Ján z kamene vytesán - už je obrázek zamontovaný do seznamu KP pro ono město.

 

mpik: Jasně, že po přestupu do profi-teamu máš odehráno i tak dost a dost. Za tu šibeniční večerní hodinu se všem, kdo se ke čtení dostanou až někdy zítra, omlouvám, ale poslední týdny jsem musel řešit tolik všednodenních věcí, že prostě ani jeden den na nějaké systematičtější pozvání, jak jsem v ně doufal počátkem měsíce, nebyl - jsem v podstatě rád, že vůbec alespoň takhle symbolicky se polínko do ohně mohlo přiložit (i za tu cenu, že jsem tomu dneska obětoval svou poslední šanci utrhnout alespoň jeden jediný nález za celé září /mám za tenhle měsíc jedno jediné DNF/).


  • 0

#71 frettie

frettie

    Frettie

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2014 - 0:42

Tak letos nic nepřidám, už půjdu spát a dověděl jsem se to teď. Jinak ale toho hodně přidávám do MISu (památkářská databáze), profesionálně, už dokonce ne jen jako externista. Tam můžete také hledat, pohledy zvenku jsou veřejné. https://iispp.npu.cz/mis/homepage.htm

Ahoj, mimo jiné - soutěž WLM je letos (stejně jako loni) prováděna ve spolupráci a pod patronací právě NPÚ, loni jsme byli i kvůli databázi památek v oddělení informatiky (nebo jak se to jmenovali) a bylo to fajn, posléze se na předávání snad i objevila paní ředitelka. 

Nic nebrání další a další fotky na Wikimedia commons nahrávat kdykoliv jindy, budeme rádi!

Stejně jako je skvělá věc projekt "Foto českých obcí" (dále FČO), kdy už je aspoň nějak nafocena více než polovina českých obcí (tj. přes 3000 obcí!), ještě jich dost chybí - ale to nevadí, to dojde. 

V rámci FČO lze získat i proplacenou cestu za fotografiemi obcí, já to teda neprovádím, když jedu fotit, tak jedu i na výlet a tak nechci být vázán (navíc se mi moc nelíbí za to získávat nějakej peníz).


  • 0
:)

#72 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 01 říjen 2014 - 5:50

Pochopitelně, že můžu přidávat fotky na Wiki a taky to občas dělám. Jenomže na Wiki můžu dávat jen svoje fotky, na MIS i fotky, které fotil někdo jiný v rámci ústavu. A když jsem u toho seděl od rána do večera, nechtělo se mi pak ještě pokračovat. Navíc to snad spěje k Památkovému katalogu, který by měl být přívětivější a shrnout několik dílčích databází. Pak bude výhoda wiki jen v licenci k dalšímu používání fotek. Ale je to ve hvězdách (a je zataženo, jak říká jeden můj známý, astronom).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama