Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#1 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 15:57

Ahoj,

mám rád těžké kešky. Ale neměl jsem dlouho lano. Teď si chci jedno koupit. Na využití jak na umělou stěnu, tak i na nějaké ty kešky. Předpokládám, že 30m lano bude ideální i když s ním nedám všechny T5 kešky, tak na většinu by mohlo stačit.

 

Co doporučujete dál ? Lezečky, sedák, jednu karabinu a kyblík mám. Helmu co jsem měl na feratech mám jen takovou dělnickou plastovou, ale ta asi nebude potřeba povětšinou.

 

Lano jsem si vybral toto (30m): http://www.singingro...&MnozstviZbozi=

 

Když bych chtěl někde lézt sám, tak budu potřebovat nějaký ten samojistící prvek jako: http://www.singingro...-rock-lift-levy

 

Nějaký tip co dál ? Nějaké smyčky nebo snad hrudní úvazek ?

 

Díky moc za tipy.


  • 0

#2 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 16:28

Tvas na tom, ze lano musi mit 9,3mm?

Je to dost malo...bezne se pouzivaj kolem 10mm...."profici" lezci pouzivaj tenka lana, ale myslim, ze rozdil par gramu v hmotnosti v geocachingu nema smysl resit...

 

a to co povazujes za samojistici udelatko je blokant...ten se pouziva k vyustupu po lane, urcite ne k samojisteni

 

a pokud nelezes (troufam si tvrdit, ze moc ne), tak urcite nekoho zkusenyho s sebou


Tento příspěvek byl upraven od ja05: 24 leden 2014 - 17:08

  • 3

#3 stonefish.cz

stonefish.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 120 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 17:09

Jako první věc bych Ti doporučil se potkat se zkušeným lezcem nebo kačerem. Poté až řešit vybavení. Nejhorší úrazy jsou u nezkušených lezců. Prvně jsou hlavní zkušenosti s používáním tohoto vybavení a poté si jej až pořizovat. 

 

K vybavení. Lano 9.3 je úplně v pohodě. Na lezení jsou ideální. Ale tady záleží kam jej chceš používat?

Na stromovky Ti 30m stačit nebude, na skály taky ne. minimum bych volil 50m. Dále sis vybral dynamické lano, které není úplně ideální na slaňování a stoupání po laně.

 

Na mosty, stromy slaňování skal, jeskyně je vhodnější si pořídit statické lano, které má i zvýšenou odolnost proti oděru. 

 

Dynamické lano je určeno, kdy lezeš po skále a spadne do něj. Takové lano má cca 30% průtah. Statické lano je určeno na stoupání, kdy má průtah okolo 5%.

 

Rozhodně bych nikdy nešel sám na žádnou T5tku. Nikdy nevíš co se stane a vůbec by mne nenapadlo se jistit sám. Nejprve bych ti doporučil naučit se s prusíky a pak až řešit blokanty. 

 

Blokant, který sis vybral je ideální na stoupáíní, ale k němu potřebuješ ještě další blokant. S jedním nic nenaděláš. Bohužel nahoře, třeba na stromě s ním neslaníš a musíš na lano a na sebe navázat osmu, kyblík, grigri...

 

Jak jsem psal na začátku. Prvně se nauč používat tyto věci a zjistit co a jak funguje Budeš zkušenější a neuděláš botu při výběru vybavení. Takto si něco pořídíš a později zjistíš, že je to k ničemu nebo danou věc špatně použiješ.


  • 2

www.bogeo.cz

 

     


#4 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 17:27

Jak psal stonefish, nejlepší je začít chodit s někým co má kompletní výbavu. Tady mezi kačerstvem jsou nejrozšířenější 2 způsoby výstupu po laně.

1/ jumar (se smycí na nohu) + grigri s kladkou + sedák

2/ jumar (se smycí na nohu) + croll (nebo tibloc) na hrudi + sedák s hrudním úvazkem ( nebo pracovní celotělák).

Každýmu vyhovuje něco jinýho, chce to vyzkoušet.

Já jsem vyzkoušel kde co, nakonec používám 1/ s pracovníma celotělovýma kšírama.

Co se týče dynamickýho lana, v pohodě ho využiješ i na strom...ten průtah 30% je dynamický, jen když do toho spadneš, při normálním lezení to tolik není, Ale pořídil bych ještě jedno pracovní, statické, 10mm (třeba taky jen 30m) k navázání tam kde by jedno kratší nestačilo. No a pak samozřejmě pár karabin a smycí navíc, ty se můžou hodit různě, zvlášť když clověk leze sám, může se dostat do nečekaných situací, kdy si taky musí umět sám pomoct.

Lézt sám, jenom s nezbytnou minimální výbavou je dost hazard.

Ono se to jeví většinou všechno na první pohled jako brnkačka ale náhoda je blbec a pokud člověk nemá nacvičené různě nestandardní situace, může i prkotina v 10m dost zaskočit...


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 25 leden 2014 - 9:35

  • 1
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#5 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 18:39

Jak tu zaznělo, radej se dohodni s nekym, kdo leze a pujci ti vybaveni, vysvetli ti zaklady. Cas od casu se delaji eventy, kde se leze. Nechci te nijak odstrašovat, ale když si vzpomenu na svoje zacatky, nekdy mi beha mrazeni po zadech a taky bych vybavu volil jinak.


  • 1

#6 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 19:01

Jak již napsáno, poraď se a vyzkoušej se zkušenými a tu větu :

 

"Helmu co jsem měl na feratech mám jen takovou dělnickou plastovou, ale ta asi nebude potřeba povětšinou."

 

raději přehodnoť. :) :) :)


  • 2

#7 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 22:17

Jestli někam polezeš sám a budeš se jistit tím jumarem, zajisti si rovnou adopci svých keší.


  • 0

#8 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 22:28

když to tu vidím, proběhlo ve zprávách, že studenti patologie nemají na čem pitvat :)


  • 0

#9 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 22:29

čau koudis,připomíná mi to naše začátky s Mufou,ale my jsme si vzali soukromou hodinu  s instruktorem a ten nás nechal si na všechno sáhnout a vše vyzkoušet.Ale nahoru po laně nás nejprve sekýroval s prusíkama(to je základ),a pak teprve jsme si zkusili železo.Pak nám i poradil s výbavou,ale ono moc záleží,co budeš provozovat.My začali taky dynamikou 30 m lanem asi 9,5, 6 karabin a grigrinu.ze začátku jsme místo jumaru nebo crola používali prusík,ale po několika stromech jsme ten jumar dokoupili (ten tvůj vybraný).A lano nám přestalo stačit  30 m a koupili 50 statiku.Máme asi 2 smyce,ale spoustu prusíků,a 5 m lana 10.5 na takové to šplhání od větve k větvi.No,je toho dost na tahání,už mě ten batoh váží 12 kg.

Jinak se nám osvědčilo chodit přes zimu na umělou stěnu,tam si může člověk všechno vyzkoušet a oživit.Zítra jdem zas :-)))A ty si někoho najdi na zácvik,a na stromy taky nechoď sám.Nikdy nevíš...


  • 1

#10 A+T

A+T

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2014 - 22:32

Máš lano sice vybráno, ale za sebe mohu vřele doporučit lana Beal a nákup zde www.vodahory.cz (krom toho, že jsem byl vždy spokojen s nákupem s nimi nemám nic společného)


  • 0

#11 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2014 - 17:30

Na T5 začít minimálně s padesátkou lanem, nicméně jako první si kup helmu. Plastovou dělnickou zahoď ještě dneska!


  • 0

#12 Stínovlas

Stínovlas

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2014 - 23:10

Ahoj, kešek ještě tolik uloveno nemám, ale s GC jsem nedávno začal původně právě kvůli T5 keším, které mě bavily. Takže několik mých dobře míněných poznámek (vycházím z toho, že umíš lézt na stěně, ale nemáš zkušenosti zvenku):

 

1) Lano si pořiď 50m nebo 60m. 30m je málo a za chvíli tě bude mrzet, že na spoustu T5 keší nedosáhneš.

 

2) Na každou činnost lano, které k ní náleží. Chápu, že je to nemalá investice, ale je to vážně nejlepší řešení. Na lezení na stěnu si pořiď kratší 30m dynamické lano (bez nějakých impregnací apod.). Zadej do Google "beal dynamika lanovice 30m" a uvidíš, že to není taková hrůza, dá se běžně pořídit okolo 1000 Kč. Pokud s ním plánuješ lézt jenom na stěně a ne venku, bude ti zcela dostačovat (pokud tedy nelezeš v praze na BigWallu -- tam vyžadují alespoň 50m dynamické lano).

 

Oproti tomu na výstup po laně, sestavování lanovek a další podobné T5 činnosti si pořiď statické lano. Nemá takový průtah, takže se méně nalezeš (lanovku z dynamického lana neuděláš vůbec) a nebudeš tolik poškozovat stromy třením. Neničí ho tolik blokanty typu jümar (tedy ty se zoubky). Nasazovat jümar na horolezecké lano, se kterým normálně lezeš na skalách či na stěně vážně nedoporučuju! Blokanty typu gibbs jsou na tom sice o něco lépe, ale zase si musíš dát větší pozor při jejich obsluze. Pokud už bych měl stoupat po dynamickém laně (což opravdu nedoporučuji), zvolil bych pro výstup prusíky, které nejméně ničí lano.

 

3) Pro slaňování můžeš použít jak dynamické, tak statické lano -- v zásadě na tom nesejde. Na čem ale sejde je používat buď pomůcku s automatickou blokací při slaňování (Grigri, Edelrid MegaJul, Petzl Shunt, ...) a nebo se naučit vázat pojistný prusík (což se nauč v každém případě). Jen tak budeš moci při slaňování v klidu zastavit, obě ruce sundat z lana, vytáhnout krabičku a zalogovat se.

 

4) Nelez nikam sám. Vážně, nestojí to za to. Pokud se chceš opravdu dozvědět něco o jištěném sólo lezení (teď mluvím opravdu o lezení, ne výstupu po laně), přečti si knihu Horolezecká abeceda. Téma je to obsáhlé a autoři se vesměs shodují v tom, že ani při použití všech možných bezpečnostních opatření to nikdy nebude tak bezpečné, jako lezení s jističem.


  • 2

#13 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2014 - 0:18   Nejlepší odpověď

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.


  • 8

#14 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 10:48

Ahoj,

díky všem za konstruktivní rady. Ty ostatní typu zajisti si adopci keší atd., byly dost zbytečné ;-)

 

Tímpádem svoji horolezeckou výbavu zatím rozšiřovat nebudu. Kupovat dynamickou 30tku se mi jen kvůli stěně nevyplatí, páč často jdu s někým kdo lano má a nebo se dá na každé stěně půjčit. Tímpádem nepotřebuju ani nic dalšího.

 

A statickou 50ku si jen kvůli keškám teď určitě nekoupím. Případně to pak pojedu nějak jako MiTi1. Stejně nemá smysl lézt na začátku na kdoví jaké keše, stačí pár těch nižších, kde si člověk osvojí techniku. A na zbytek se opět s někým dohodnu nebo výbavu vylepším.

 

Pokud by někdo šel na T5 v Brně a okolí, dejte vědět.


  • 0

#15 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 11:15

Třicítka při troše šikovnosti stačí na skoro všechno - když použiješ správnou techniku. Nemusí vždy vést lano do rozsochy, pak dolů k zemi a kolem stromu uvázat. Můžeš si udělat oko na konci lana a dostat na strom i pak dolů pomocí reepky.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#16 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 11:28

Jo, tak nějak mi to bylo vysvětleno. Uvázat jeden konec dole, po druhém vystoupat a jak se slaňovalo to už nevím. Nějaký přehled co bych potřeboval tu mám sepsaný včetně různých variant. Teď tedy s někým vyrazit a naučit se techniku.


  • 0

#17 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 11:34

Třicítka při troše šikovnosti stačí na skoro všechno - když použiješ správnou techniku. Nemusí vždy vést lano do rozsochy, pak dolů k zemi a kolem stromu uvázat. Můžeš si udělat oko na konci lana a dostat na strom i pak dolů pomocí reepky.

Jo, to je dobrá technika per partés...to občas provozuju i s krátkým 10M lanem. Je to i zábavnější než prostě nahodit vysoko a vylézt na jeden zátah.


  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#18 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 11:39

Na T5 začít minimálně s padesátkou lanem, nicméně jako první si kup helmu. Plastovou dělnickou zahoď ještě dneska!

Proč ne dělnickou ? Feraty jsem s ní lezl od B do D, i jí trefil šutr a v pohodě. Kluci co jezdí feraty několikrát za rok, vozí taky tuhle dělnickou. Je cca 6x levnější. Jediná vada asi je, že není tak vzdušná a němá kšíry pod bradou.


  • 0

#19 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 11:46

Taky mě to napadlo, proč ne? Když by měla vydržet cihlu z pátýho patra, proč ne kus větve?

 

PS: kšíry pod bradou snad má, proboha, jinak by byla opravdu k ničemu.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 27 leden 2014 - 11:47

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#20 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 12:28

Jojo, proti padajícímu šutru či větvi dělnická ochrání stejně dobře jako několikanásobně dražší lezecká. Akorát nebejvá tak pohodlná a taky bejvá o dost těžší.

 

Pokud to teda je opravdu pracovní helma, ne taková ta na parádu co občas dávají kravaťáckejm exkurzím někde ve fabrice. Ty totiž chrání pouze před pojišťovnou, nikoliv před padajícím předmětem.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 27 leden 2014 - 12:30

  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama