Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#21 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 13:18

Taky mě to napadlo, proč ne? Když by měla vydržet cihlu z pátýho patra, proč ne kus větve?

 

PS: kšíry pod bradou snad má, proboha, jinak by byla opravdu k ničemu.

Koukal jsem na svoji helmu "delnickou", kterou nosim na kontroly na stavbu. "ksir" pod bradu nema. navic, klasicka lezecka helma kreje vic hlavu. A hlavne, drzi o dost lepe, da se lepe seridit... krome teda i drobnosti, jako je moznost chyceni celovky


  • 0

#22 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 13:26

A ted k lanu. 60m statika je myslim naprosty zaklad (mam 10,5mm, ale stacilo by i neco malo pod 10mm). Kdyz vyrazim na nejakou T5, o ktere nemam jasno, v jake vysce je, nemusim si pak delat hlavu, jestli bude dostacujici. Pochopitelne, pokud je jesne, ze keska je 10-15 metru nad zemi, beru 40mm... A pak jsou ty ostatní T5, ktere jsou na zebrik, nebo slaneni z 5m mostu. To beru jen nejakou smyc a 12m odrez lana.

Z toho plyne, ze v pripade volby jen jednoho lana ve vybave je 60m idealni zaklad (nepocitam takove silenosti, jako stavba lanovek, pak jsem na posledni vyprave pouzil na strom 60 a pak na dolezeni v korune 40m)


  • 1

#23 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 13:40

Třicítka při troše šikovnosti stačí na skoro všechno - když použiješ správnou techniku. Nemusí vždy vést lano do rozsochy, pak dolů k zemi a kolem stromu uvázat. Můžeš si udělat oko na konci lana a dostat na strom i pak dolů pomocí reepky.

 

Akorát že tohle funguje jen na tu větev, pod kterou žádné jiné nejsou nebo je jen jedna, max. dvě, kdy si nějak dokážeš spustit dolů pytlík stejnou cestou. Jo a na konec bych si asi uvázal ocelovou karabinu - kvůli manipulaci i pozdějšímu stahování lana.


  • 0

#24 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 13:50

Akorát že tohle funguje jen na tu větev, pod kterou žádné jiné nejsou nebo je jen jedna, max. dvě, kdy si nějak dokážeš spustit dolů pytlík stejnou cestou. Jo a na konec bych si asi uvázal ocelovou karabinu - kvůli manipulaci i pozdějšímu stahování lana.

 

Ano. Musel bys lézt na několikrát. Někdy lze stáhnout pytlík stejnou cestou, někdy ne.

 

Karabinu zrovna ne. Pokud tedy myslíš na konec lana a skrze ni pracovní konec dolů. Na větvi by docházelo k páčení ze strany na zámek a zároveň poněkud víc na kůru. I možnost zaseknutí někde cestou je vyšší.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 27 leden 2014 - 13:51

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#25 Stínovlas

Stínovlas

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 14:16

Myslím, že nevhodnost dělnické přilby tak trochu vyplývá z toho, na co má horolezecká přilba atesty a na co ne. Přilba bez kšír pod bradou je k ničemu, když ti spadne do údolí. Jednou z věcí, na které jsou horolezecké přilby testované a pracovní ne je právě sklouznutí a to jak na čelo, tak na temeno -- u horolezeckých k němu nesmí docházet při tahu menším, než je 5kg!

 

Nápad koupit 2x 30m odřezek v Bauhausu se mi líbí, to funguje dobře :-). Tedy pro stoupání, kdy máš lano zavázané u země a jde ti přes větev. Při 40m slaňování bych okolo uzlu přestupovat nechtěl, i když by to technicky možné bylo. Ale zase zatěžuješ nezkušeného člověka tím, že se bude muset naučit bezpečně svázat dvě lana k sobě -- čím méně míst, kde může udělat chybu, tím lépe...


  • 2

#26 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 14:46

Karabinu zrovna ne. ...

 

Noo tak já už to takhle viděl a vůbec bych se toho teda nebál, u oválu sice nevím jak by se ti ti mohlo proti zámku povést, ale kdyby náhodou, tak tam samozřejmě nepolezu. Co se týče oděru kůry, tak tu zničíš víc, když po ní přetáhneš dvě délky lana, než že ji otlačíš karabinou a kdyby teda náhodou, tak se dá použít CS.


  • 0

#27 raddino

raddino

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 14:54

Když už jsme u navázání dvou lan, jak nejlépe na to? Spojit dvouma dvojitejma osmičkama?


  • 0

#28 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:02

Myslím, že nevhodnost dělnické přilby tak trochu vyplývá z toho, na co má horolezecká přilba atesty a na co ne. Přilba bez kšír pod bradou je k ničemu, když ti spadne do údolí. Jednou z věcí, na které jsou horolezecké přilby testované a pracovní ne je právě sklouznutí a to jak na čelo, tak na temeno -- u horolezeckých k němu nesmí docházet při tahu menším, než je 5kg!

 

Nápad koupit 2x 30m odřezek v Bauhausu se mi líbí, to funguje dobře :-). Tedy pro stoupání, kdy máš lano zavázané u země a jde ti přes větev. Při 40m slaňování bych okolo uzlu přestupovat nechtěl, i když by to technicky možné bylo. Ale zase zatěžuješ nezkušeného člověka tím, že se bude muset naučit bezpečně svázat dvě lana k sobě -- čím méně míst, kde může udělat chybu, tím lépe...

A ty odřezy, jak se zjistí jejich vhodnost k lezecké činnosti?


  • 0

#29 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:08

A ty odřezy, jak se zjistí jejich vhodnost k lezecké činnosti?

Originál balení od Tendonu, s certifikátem.


  • 1
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#30 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:26

Noo tak já už to takhle viděl a vůbec bych se toho teda nebál, u oválu sice nevím jak by se ti ti mohlo proti zámku povést, ale kdyby náhodou, tak tam samozřejmě nepolezu. Co se týče oděru kůry, tak tu zničíš víc, když po ní přetáhneš dvě délky lana, než že ji otlačíš karabinou a kdyby teda náhodou, tak se dá použít CS.

 

S tou kůrou to fakt není nijak podstatný. To páčení z boku už víc.

A při stahování se mi už jednou stalo, že se karabina sekla v nějaký rozsoše větviček a nešla dolů a nešla; nakonec jsem tu větev urval, ale hopsal jsem po tom chvíli svejma plnejma přescentama. Dovedu si představit, jak se kousne karable v nějakým véčku a lezeš tam s dalším cajkem - teda to i uzel, ale ne tak ochotně.

jinak je to asi fuk. Uzle mi připadaj jistější než další přidaný prvky, speciálně karabiny, ale to už je nejspíš přeháňka.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#31 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:28

Když už jsme u navázání dvou lan, jak nejlépe na to? Spojit dvouma dvojitejma osmičkama?

Protiběžná osmičková spojka nebo pro rychlou manipulaci 2 osmičková poutka spojená karabinou...

http://gord.gringo.c...ZU-Osmicka.html


  • 1
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#32 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:31

Originál balení od Tendonu, s certifikátem.

Ä jak to vychazi cenove na metr. Cas od casu se objevi v nekterem obchode s lezeckym materialem nejaky odrez z metraze za docela dobrou cenu. Osobne bych se docela v Bauhausu apod bal, jak lana skladuji. Preci jen v okoli se muzou pohybovat latky lanu neprivetive


  • 0

#33 Stínovlas

Stínovlas

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 27 leden 2014 - 15:33

Když už jsme u navázání dvou lan, jak nejlépe na to? Spojit dvouma dvojitejma osmičkama?

To sice funguje, ale v lezení se to nepoužívá, protože by se při stahování lana dolů prakticky jistě někde zaseklo. Když chceš na laně slaňovat a pak ho stahovat dolů, používá se často jednoduchý vůdcovský uzel, který se nezasekne o hranu skály (http://www.horolezec...ovani/slanovani). Jinak je standardem dvojitá rybářská smyčka (tzv. "autíčka).

 

Mimochodem, na vázání lana po kterém stoupáte okolo stromu (u země) můžu doporučit dvojitou dračí smyčku s pojistkou. Bezpečné minimálně stejně jako osmička, mírně složitější uvázání, ale vůbec žádné utahování. Jde rozvázat naprosto bez problému =o).


  • 1

#34 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 0:56

Dve tricitky jsou velmi univerzalni. Mnohokrat jsem se treba po jedne z nich dostal nekam, kam jsem dostrelil a druhou pouzil na dolezeni v korune. Pri slaneni se taky da slanovat nadvakrat. Slani se k puvodni spodni nastrelene tricitce, prijisti se smyckama, demontuje se horni lano, prepoji se slaneni atd.

Taky se da jedna tricitka normalne vytahnout pres nastrelenou vetev a dole uvazat. Vyleze se nahoru, volny konec se pretahne vyse a leze se dal klidne do 20m. Slani se opacnym postupem postupne. Jen je dobre mit na konci uzel, kdyz konec uz nelezi na zemi. Da to praci, to zase jo, ale tyhle stromy jsou ve vyrazne mensine. Na 90% staci jedna tricitka. A na extremy se stejne chodi chodi ve skupine.

Kriticka vec pri loveni solo - lano nesmi spadnout !!! Pri pretahovani lana v korune na nem mam vzdy prusik uvazanej k sedaku.

A pokud jde o eventualni chybu zacatecnika. Kdyz nekdo leze tak vysoko, musi mit bud zkusenosti nebo dostatek strachu a hlavu k premysleni. Jinak tam nema co delat.


  • 2

#35 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 1:06

Mimochodem, na vázání lana po kterém stoupáte okolo stromu (u země) můžu doporučit dvojitou dračí smyčku s pojistkou. Bezpečné minimálně stejně jako osmička, mírně složitější uvázání, ale vůbec žádné utahování. Jde rozvázat naprosto bez problému =o).

 

Kolem stromu davam smycku a do ni pres karabinu lano s osmickovym uzlem. Kdyz je kmen sirsi, opasam ho lanem s osmickovym uzlem a karabinou.

Pro tyto ucely mam jednu ocelovou karabinu s automatickym zamkem. U ni me nezajima, jestli se paci nebo ne. Je to vhodne treba u ruznych staveb, kde se treba kotvi za roxory v betonu a pod.


  • 0

#36 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 6:58

Ä jak to vychazi cenove na metr. Cas od casu se objevi v nekterem obchode s lezeckym materialem nejaky odrez z metraze za docela dobrou cenu. Osobne bych se docela v Bauhausu apod bal, jak lana skladuji. Preci jen v okoli se muzou pohybovat latky lanu neprivetive

No kdyby se to tam povalovalo jen tak bez obalu v regálu mezi autokosmetikou, tak neřeknu...ale je to origo zabalený z Tendonu v igelitu. A za tu cenu 22-26Kč/m (donedávna 16-20Kč) jsem nikdy v žádným lezeckým kšeftě značkové lano neviděl.


  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#37 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 15:49

Coudis-ještě mě napadlo,když nechceš moc investovat,tak lano 30 m stačí,může být i ta dynamika. 2 smyce a tak 3 karabiny.Kyblík na slanění  máš,sedák taky a nahoru vylezeš pomocí 2 prusíků.Trvá to sice déle,ale jde to.(záleží jaké prusíky použiješ).


  • 1

#38 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 16:28

Coudis-ještě mě napadlo,když nechceš moc investovat,tak lano 30 m stačí,může být i ta dynamika. 2 smyce a tak 3 karabiny.Kyblík na slanění  máš,sedák taky a nahoru vylezeš pomocí 2 prusíků.Trvá to sice déle,ale jde to.(záleží jaké prusíky použiješ).

Cena 30m dynamiky je cca 1200-1300. Statiku v 60m se da sehnat cca za 2000. Rozdil je tedy někde na 700-800. Myslím si, že to není zas takový rozdíl. S 30m lanem je problém s krabkou ve 12m. Představa, že každou chvíly musím v koruně přetahovat (často není možnost si stoupnout na pořádnou větev atd....), místo toho, abych na jeden zátah vyjel nahoru a pak dolu není dobrá. Zvlášť, když se z ruky nahodit cca 20m. Ztráta času a energie s manipulací takhle krátkeho lana je daleko větší, než o trochu větší investice do lana. I taková drobnost, že kvůli ztrátě času musíš jet do nějaké oblasti znova, tě vyjde např. na benzínu nakonec dráž. A jumarovaní na dynamice je jak lézt na gumě......  Statický 60m lano je základ.


  • 0

#39 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 17:18

mam dojem, ze dynamika byla navrhnuta z duvodu mit jen jedno lano....

jumarovat na dynamice lze (osobne vyzkouseno nekolikrat a bez problemu), ale horolezit na statice je docela problem (rozumnej "zapomen")


  • 0

#40 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 18:19

tak nějak jsem to myslel,jestli coudis není pevně rozhodnut na stromolezení,tak dynamiku použije jak na stromě,tak i na stěně.Jestli půjde 10x na stěnu a 1x na strom tak asi nejlepší volba.Na 9,5 dynamice jsme začínali,je trochu pružnější,ale bez problémů se dá.A ono lízt na prusíkách přes 20 metrů už taková sranda není.Jak jsem vyrozumněl,prostě zatím do toho moc investovat nechce,když nechce železo,nemá cenu ani 60 m lano.Prostě si to vyzkouší,a když ho to chytne,potřebné věci dokoupí.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama