Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#41 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 18:51

tak nějak jsem to myslel,jestli coudis není pevně rozhodnut na stromolezení,tak dynamiku použije jak na stromě,tak i na stěně.Jestli půjde 10x na stěnu a 1x na strom tak asi nejlepší volba.Na 9,5 dynamice jsme začínali,je trochu pružnější,ale bez problémů se dá.A ono lízt na prusíkách přes 20 metrů už taková sranda není.Jak jsem vyrozumněl,prostě zatím do toho moc investovat nechce,když nechce železo,nemá cenu ani 60 m lano.Prostě si to vyzkouší,a když ho to chytne,potřebné věci dokoupí.

Přesně tak, primárně bych ho využil na stěně. Předpokládám, že stromolezecké kešky by mi kolem baráku stejně brzy došly. Pokud budu chtít lízt venku, tak si samozřejmě koupím dynamiku na ven, na skály. Ale představa že mám dynamiku 30 na stěnu, dynamiku 60+ na ven, statiku 60 na kešky. Ta cenovka mě dost děsí. A pravdou je, že jsem si úplně neuvědomil rozdílnost lezení na stěně oproti lezení na stromy, takže stejně první kešky musím lovit s někým a nechat se někým proškolit. A pak uvidíme, snad mi někdo pro začátky lano půjčí, protože ty lana zase nejsou nejlevnější.


  • 0

#42 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 18:53

Tak já nevím jak tak sleduji tuhle debatu, jestli nechce investovat, tak stačí někomu kdo má říci a těch pár pětek v okolí s ním odlovit. A pokud to myslí s lezením vážně a chce se tím bavit tak se investicím prostě neubrání. Pokud bude šetřit na pořádném laně na helmě nebo nedej bože na jiném matroši, tak si myslím, že by měl pohovořit s farářem. Jistě ledacos se dá nahradit a je dobré to i umět pro mimořádné situace. Ale snad chce především zůstat živý a zdravý. Moje rada je tedy spoj se s někým kdo má výbavu a umí s ní zacházet a sám se pak rozhodni co je pro tebe dobré a co ne. Pokud se lezení budeš věnovat opravdově sám si pak rád koupíš co ti lezení bude ulehčovat a zajistí ti i relativní bezpečí. Hodně adrenalinových zážitků přeji. :D


  • 3

#43 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 20:08

Jardo,.... trefil jsi to pěkně...... když vidím, co tu píšou, jsou to dost šílené nápady. Když vidím, kolik vybavení taháme na naše výpravy. Podle těchto rad bychom mohli jezdit jen s baťůžkem na svačinu


  • 0

#44 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2014 - 23:00

jako vždy je něco za něco.Když má člověk minimální nutnou výbavu tak se víc nadře a déle mu to trvá.Když chce být na stromě rychle a pohodlně tak potřebuje víc vybavení a tím pádem i velký batoh na cajk.Záleží jen na každém co zvolí.Ale obojí se dá.


  • 0

#45 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 564 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2014 - 9:25

mam dojem, ze dynamika byla navrhnuta z duvodu mit jen jedno lano....

jumarovat na dynamice lze (osobne vyzkouseno nekolikrat a bez problemu), ale horolezit na statice je docela problem (rozumnej "zapomen")

dovolim si odpoved sam sobe....

nějak jsem pozapomněl do příspěvku viz. výše, uvést, to, že sice lze mít jedno lano na vše, ale osobně to tak nemám...

mám jedno čistě na lezení (i když lezení je poslední dobou minimun) a druhé na stromy, slaňovačky atd. - neřeším teď jestli jde o dynamiku nebo statiku...

zkrátka chci mít "jistotu", že lano do kterýho budu padat je v co nejlepším stavu a proto ho nepřetuhuju přes větve atd.

 

je potřeba se smířit s tím - jak už bylo napsáno - že T5 něco stojí :-)


  • 1

#46 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2014 - 20:38

mam dojem, ze dynamika byla navrhnuta z duvodu mit jen jedno lano....

horolezit na statice je docela problem (rozumnej "zapomen")

- historii neznám, takže nevím co vzniklo dřív - jestli statika nebo dynamika, na stěně jsem byl snad jenom pětkrát, ale co si pamatuju a souhlas, že jistit se statikou při lezení asi bude o kejhák... nebo tvrdé přistání v tom lepším případě

- a laicky bych řekl, že každý typ lana je určený pro jiný účel, tak bych v dynamice moc nehledal univerzální použití, přestože jde použít i na stoupání (statika je ale podle mě prostě lepší)

 

zkrátka chci mít "jistotu", že lano do kterýho budu padat je v co nejlepším stavu a proto ho nepřetuhuju přes větve atd.

 

je potřeba se smířit s tím - jak už bylo napsáno - že T5 něco stojí :-)

- lezu chvíli, ale zajímal by mě názor někoho zkušenějšího - neřekl bych, že by se lano přetahováním přes větve kdo ví jak ničilo? Lano mám chvíli a přijde mi, pokud jde o oplet, tak ten dostane víc zabrat od jumaru, než od větve/kůry, a vnitřní struktura by taky neměla trpět, když kvůli váze musím vybrat dostatečně silnou větev, tzn. větší poloměr a menší ohyb lana... (to už jsou menší poloměry v uzlech, karabině/grigri apod.)

- T5 opravdu něco stojí...  :) mám jich odlovených zatím jenom pár a tak mě v přepočtu na pořizovací náklady výbavy vyšla jedna stromovka na cca 500,00 Kč... :blink: takže rychle na další, aby se to vyplatilo!!!  :lol:

- nemůžu si pomoct, ale odřezkům z bauhausu bych já osobně svěřil leda kýbl s vodou ve studni, nebo tahání cihel na kladce někde na stavbě... přijde mi to jako dost pofiderní řešení.


Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 29 leden 2014 - 20:48

  • 0

#47 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2014 - 21:27

- lezu chvíli, ale zajímal by mě názor někoho zkušenějšího - neřekl bych, že by se lano přetahováním přes větve kdo ví jak ničilo? Lano mám chvíli a přijde mi, pokud jde o oplet, tak ten dostane víc zabrat od jumaru, než od větve/kůry, a vnitřní struktura by taky neměla trpět, když kvůli váze musím vybrat dostatečně silnou větev, tzn. větší poloměr a menší ohyb lana... (to už jsou menší poloměry v uzlech, karabině/grigri apod.)

 

Neničí se jen otěrem, ale taky se zasviní, případně zasmolí. Všechna ta špína se postupně dostává dovnitř lana a postupně ho likviduje. Neříkám že je to fatální, ale rozhodně se nedá říct že se nepoškozuje. Takové zasviněné lano taky víc probrušuje karabiny a jistítka.

 

 

- nemůžu si pomoct, ale odřezkům z bauhausu bych já osobně svěřil leda kýbl s vodou ve studni, nebo tahání cihel na kladce někde na stavbě... přijde mi to jako dost pofiderní řešení.

je to úplně stejná statika jakou koupíš v lezeckým obchodě za příslušně vyšší cenu.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 29 leden 2014 - 21:28

  • 0

#48 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 9:42

čistě teoreticky (nikdy jsem to nesledoval) když přehodíš dynamiku která trochu pruží přes větev a pak se po ní škrábeš nahoru,tak jí střídavě povoluješ a zatěžuješ,takže přes větev se trochu šoupe sem a tam.Kdežto statika je tvrdá a přes větev by měla zůstat na jednom  místě.Ale jak píšu,je to pouze teorie a bez diskuze je,že na stromolezení je statika nejlepší.

Jinak statika 10.5 je v prodeji v metráži třeba i v Dlouhé  v Praze v potřebách pro řemeslníky.Ale cenově je to stejné jako ve speciálkách,jen se dá koupit třeba jen metr,což ve speciálkách ne vždy jde.


  • 0

#49 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 10:04

Podstatně víc než při použití na stěně zatěžuje lano, či oplet, také používání jumaru a podobných pomůcek.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#50 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 19:48

- T5 opravdu něco stojí...  :) mám jich odlovených zatím jenom pár a tak mě v přepočtu na pořizovací náklady výbavy vyšla jedna stromovka na cca 500,00 Kč... :blink: takže rychle na další, aby se to vyplatilo!!!  :lol:

 

Tak to se zase neboj na takové ceně na krabku už budeš skoro pořád. Časem něco přikoupíš, časem něco vyměníš, protože se to opotřebuje nebo se ti to přestane líbit, ale hlavně jak ti budou docházet T5-ky v okolí baráku, tak budeš muset jezdit dál a dál a to bude čím dál tím víc nákladnější.

 

 

- nemůžu si pomoct, ale odřezkům z bauhausu bych já osobně svěřil leda kýbl s vodou ve studni, nebo tahání cihel na kladce někde na stavbě... přijde mi to jako dost pofiderní řešení.

 

Je to úplně regulérní statický lano TENDON. Vtip je v tom, že nedosahuje minimální délky 30 m, takže se prodává jako zbytkový. Sám mám už druhý (a za tu cenu určitě ne poslední) a používám ho na mosty a podobný věci na který je mě líto ničit BEAL Unicore, který bylo skoro 6x dražší...


  • 2

#51 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 20:13

Tak to se zase neboj na takové ceně na krabku už budeš skoro pořád. Časem něco přikoupíš, časem něco vyměníš, protože se to opotřebuje nebo se ti to přestane líbit, ale hlavně jak ti budou docházet T5-ky v okolí baráku, tak budeš muset jezdit dál a dál a to bude čím dál tím víc nákladnější.

...a jééééje, do čeho jsem se to zase nechal uvrtat....!!!  :D to bude chtít hromadný organizovaný odlovy...

 

Je to úplně regulérní statický lano TENDON. Vtip je v tom, že nedosahuje minimální délky 30 m, takže se prodává jako zbytkový. Sám mám už druhý (a za tu cenu určitě ne poslední) a používám ho na mosty a podobný věci na který je mě líto ničit BEAL Unicore, který bylo skoro 6x dražší...

OK, až lano začne dosluhovat, poohlídnu se i jinde... třeba pak zbyde víc na naftu a to dojíždění za T5  -_-


  • 0

#52 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 23:07

Tak já nevím jak tak sleduji tuhle debatu, jestli nechce investovat, tak stačí někomu kdo má říci a těch pár pětek v okolí s ním odlovit. A pokud to myslí s lezením vážně a chce se tím bavit tak se investicím prostě neubrání. Pokud bude šetřit na pořádném laně na helmě nebo nedej bože na jiném matroši, tak si myslím, že by měl pohovořit s farářem. Jistě ledacos se dá nahradit a je dobré to i umět pro mimořádné situace. Ale snad chce především zůstat živý a zdravý. Moje rada je tedy spoj se s někým kdo má výbavu a umí s ní zacházet a sám se pak rozhodni co je pro tebe dobré a co ne. Pokud se lezení budeš věnovat opravdově sám si pak rád koupíš co ti lezení bude ulehčovat a zajistí ti i relativní bezpečí. Hodně adrenalinových zážitků přeji. :D

Debatu sleduji již od začátku a musel jsem reagovat na větu v prvním startovacím příspěvku s pracovní helmou. Vidím, že aspoň v části této skupiny převládá pud sebezáchovy a věta byla pochopena. Teď už ani nevím na jaký, opravdu další šílený nápad reagovat dřív. Lana z Bauhausu ? Mufolez ? ....... ? Je pravda, že keš je potřeba odlovit za každou cenu, ale za cenu zdraví ? S příspěvkem nahoře není možné jinak, než souhlasit a kdo opravdu chce lézt bezpečně, ať si z této a ostatních diskusí vyfiltruje třeba příspěvky kladenské skupiny a jsem přesvědčen, že získá alespoň základní přehled o bezpečnějším lezení.

Myslím, že na výbavě, kterou teď mám jsem opravdu nešetřil, postupy které v naší partě dodržujeme jsem považoval za sice nejzdlouhavější,ale opravdu bezpečné a kontrolované až do chvíle před 14 dny, kdy jsme dostali předlezeckou instruktáž od opravdového školitele arboristického umění a věřte, že za bezpečností na kterou  se spoléhají profesionálové zaostáváme všichni opravdu daleko a každá aktivita s výukou stromolezení, které se můžete zůčastnit je jen přínosem.

Takže autora tohoto vlákna bych rád přesvědčil, že pokud se bude spoléhat na rady z tohoto vlákna nebo na shlédnutí několika Youtubových prezentací o stromolezení, tak je to cesta do pekel a ty 3 keše za to fakt nestojí.


  • 0

#53 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 23:15

 

Je to úplně regulérní statický lano TENDON. Vtip je v tom, že nedosahuje minimální délky 30 m, takže se prodává jako zbytkový. Sám mám už druhý (a za tu cenu určitě ne poslední) a používám ho na mosty a podobný věci na který je mě líto ničit BEAL Unicore, který bylo skoro 6x dražší...

 

Jednou jsem v Bauhausu koupil dokonce 36m, ale vetsinou 29. Ale rozhodne doporucuji vzit vic baliku do naruce a jit vedle ke sroubum na vahu (lana maji v oddeleni zelezarstvi). Jinak na pribalu je i merna hmotnost, takze se da odhadnout kolik metru v baliku je a pripadne ho tam nechat a podivat se do jine prodejny. Hodne se to meni, chce to tam jit vickrat a zeptat se tech lidi, kdy bude zbozi. Maji ruzne prumery, ruzne konstrukce (static, speleo, canyon) a ruzne barvy, ale vetsinou jen par baliku.

Kdo to baleni uvidi, pochopi, ze je to opravdu regulerni lano. Kdybych tomuto neveril, nemel bych duvod verit ani horolezeckym shopum. Musel bych si lano skroutit doma, nebo nikam nelezt.

Neni nic tezkyho, utratit hromadu penez za super vybavu. Ale az to pak lezi doma nevyuzity, je to smutny. Spravny je investovat efektivne s rozmyslem a postupne dokupovat podle toho, jak me to bavi, co jsem videl u kolegu a chybi mi to a podle financnich moznosti.

Ta investice je nevratna. Prodat se to da asi tezko, ja bych si to z druhe ruky nekoupil.


  • 2

#54 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2014 - 23:26

Debatu sleduji již od začátku a musel jsem reagovat na větu v prvním startovacím příspěvku s pracovní helmou. Vidím, že aspoň v části této skupiny převládá pud sebezáchovy a věta byla pochopena. Teď už ani nevím na jaký, opravdu další šílený nápad reagovat dřív. Lana z Bauhausu ? Mufolez ?H

Hele a kde se teda smi koupit lano, aby bylo bezpecne? Hudy, Rockpoint, Vertical, Popina, Mountainshop...? Vsichni totiz ve statice prodavaji to stejne lano od stejneho vyrobce - Tendon. V prodejne Singing Rock v Ponikle (e-shop Mountainshop) maji bednu se zbytky lan taky, jen nejsou origo zabalena s pribalovym letakem  s parametry a razitkem vystupni kontroly jako v Bauhausu. Tak co je lepsi?


  • 1

#55 Slanecek

Slanecek

    lekla ryba

  • Members
  • PipPipPip
  • 463 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 0:38

Hele a kde se teda smi koupit lano, aby bylo bezpecne? Hudy, Rockpoint, Vertical, Popina, Mountainshop...? Vsichni totiz ve statice prodavaji to stejne lano od stejneho vyrobce - Tendon. V prodejne Singing Rock v Ponikle (e-shop Mountainshop) maji bednu se zbytky lan taky, jen nejsou origo zabalena s pribalovym letakem  s parametry a razitkem vystupni kontroly jako v Bauhausu. Tak co je lepsi?

 

Asi tak. Stejne jako Reviz mam vic lan, mezi nima i zbytkace z Bauhausu a stejne jako on v nich hodlam pokracovat. Pro mne je dost podstatnej rozdil, jestli taham (zbytecne) sedesatku nebo sebou nesu odrezek (certifikovanej). 

Samozrejme dbam na bezpecnost, samozrejme si uvedomuju, ze zdaleka nevim vsechno a proto se rada necham poucit, kdyz k tomu mam prilezitost. Ale jak uz v tomhle a podobnych vlaknech x-krat padlo: hlavne se snazim pouzivat rozum. Pri tech paranoidnich komentarich, co tu padly, bych musela stat na konci vyrobni linky, byt pritomna vsem testum a mit dopodrobna nastudovany vsechny certifikaty od vyrobce a na to fakt nemam nervy. 

Nejak nechapu ty tendence smahem odsoudit neco, o cem nemam paru.


  • 4

#56 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 7:03

Myslím, že na výbavě, kterou teď mám jsem opravdu nešetřil, postupy které v naší partě dodržujeme jsem považoval za sice nejzdlouhavější,ale opravdu bezpečné a kontrolované až do chvíle před 14 dny, kdy jsme dostali předlezeckou instruktáž od opravdového školitele arboristického umění a věřte, že za bezpečností na kterou  se spoléhají profesionálové zaostáváme všichni opravdu daleko a každá aktivita s výukou stromolezení, které se můžete zůčastnit je jen přínosem.


OK, ted jsem se dozvedel, ze vsechno je spatne a jak s tim nalozit dal - prestat lovit T5? Nebo bys mohl byt konkretnejsi a podelit se o nabyte znalosti, co je tedy konkretne spatne a melo by byt jinak, nebo doporucis instruktora?
  • 0

#57 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 8:55

OK, ted jsem se dozvedel, ze vsechno je spatne a jak s tim nalozit dal - prestat lovit T5? Nebo bys mohl byt konkretnejsi a podelit se o nabyte znalosti, co je tedy konkretne spatne a melo by byt jinak, nebo doporucis instruktora?

Určitě zdatně vyhledáváš na internetu a sleduješ eventy, takže jistě najdeš některý s touto tématikou (aspoň pro začátek). Myslím, že výborný byl jistě na Kladně na testovacím polygonu a podle informací v tom hodlají pokračovat i v letošním roce. Někde tu byl i odkaz v jednom vlákně.

A určitě bych tady tak nešetřil a podíval se některé arbo kurzy, třeba na www.worksafety.cz.

Chápu, že náklady 500,- Kč na jednu odlovenou krabku jsou dost, ale tady mi to přijde rozumné a určitě ne paranoidní a jestli někdo považuje doporučení používat horolezkou helmu místo pracovní za zbytečnost, tak by to opravdu měl přehodnotit.

Těch 500 a víc můžeš vydělat znovu, ale spadnout můžeš třeba jen jednou (ach, jo, zase ta paranoia). :(


  • 0

#58 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 9:09

Hele a kde se teda smi koupit lano, aby bylo bezpecne? Hudy, Rockpoint, Vertical, Popina, Mountainshop...? Vsichni totiz ve statice prodavaji to stejne lano od stejneho vyrobce - Tendon. V prodejne Singing Rock v Ponikle (e-shop Mountainshop) maji bednu se zbytky lan taky, jen nejsou origo zabalena s pribalovym letakem  s parametry a razitkem vystupni kontroly jako v Bauhausu. Tak co je lepsi?

Jo a nemám nic proti zbytkovým lanům, ale prostě pocitově mi k Bahausu nesedí jako Adidas k Zapa tržnici. A pokud se bavíme o cenách, tak loni jsem  v Tendonu dostal 45m 10,5 Speleo za 850,- včetně DPH.


  • 0

#59 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 9:35

Určitě zdatně vyhledáváš na internetu a sleduješ eventy, takže jistě najdeš některý s touto tématikou (aspoň pro začátek). Myslím, že výborný byl jistě na Kladně na testovacím polygonu a podle informací v tom hodlají pokračovat i v letošním roce. Někde tu byl i odkaz v jednom vlákně.

A určitě bych tady tak nešetřil a podíval se některé arbo kurzy, třeba na www.worksafety.cz.

Chápu, že náklady 500,- Kč na jednu odlovenou krabku jsou dost, ale tady mi to přijde rozumné a určitě ne paranoidní a jestli někdo považuje doporučení používat horolezkou helmu místo pracovní za zbytečnost, tak by to opravdu měl přehodnotit.

Těch 500 a víc můžeš vydělat znovu, ale spadnout můžeš třeba jen jednou (ach, jo, zase ta paranoia). :(

Jasně, nebude na škodu se něčeho zúčastnit, zápasím s časem, takže eventy moc nestíhám - ale to je můj problém, takže spíš sosám info na netu ;) a dalo by se toho najít určitě mraky, ale co jsem se zatím dozvěděl mi myslím v tuhle chvíli stačí (nepouštím se do větších akcí).

O peníze ani tak moc nejde, když si něco usmyslím, jdu za tím hlava nehlava, a v rozumné míře i prachy neprachy :) A že se taky může spadnout jenom jednou, o tom žádná....

Jen mě zkrátka zajímalo "cože se tu řešilo a nebylo úplně košer" nebo "jak by se to mělo správně nebo bezpečněji", a jsem trochu chytlavej, když se něco naznačí, ale nedokončí... :lol:

Na druhou stranu si řikám, jak by mohli lézt bezpečněji než jak se "obvykle" leze... budou mít natažené druhé jisticí lano, co víc by asi tak ještě mohli pro svojí bezpečnost udělat? (obdobně jako když nám v práci z lana myjí okna..., ale všechni asi na stromovky se dvěma lanama počítám nechodí - je to opravdu zásadní problém?). Díky za názor ;)


  • 1

#60 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 10:06

Jasně, nebude na škodu se něčeho zúčastnit, zápasím s časem, takže eventy moc nestíhám - ale to je můj problém, takže spíš sosám info na netu ;) a dalo by se toho najít určitě mraky, ale co jsem se zatím dozvěděl mi myslím v tuhle chvíli stačí (nepouštím se do větších akcí).

O peníze ani tak moc nejde, když si něco usmyslím, jdu za tím hlava nehlava, a v rozumné míře i prachy neprachy :) A že se taky může spadnout jenom jednou, o tom žádná....

Jen mě zkrátka zajímalo "cože se tu řešilo a nebylo úplně košer" nebo "jak by se to mělo správně nebo bezpečněji", a jsem trochu chytlavej, když se něco naznačí, ale nedokončí... :lol:

Na druhou stranu si řikám, jak by mohli lézt bezpečněji než jak se "obvykle" leze... budou mít natažené druhé jisticí lano, co víc by asi tak ještě mohli pro svojí bezpečnost udělat? (obdobně jako když nám v práci z lana myjí okna..., ale všechni asi na stromovky se dvěma lanama počítám nechodí - je to opravdu zásadní problém?). Díky za názor ;)

 

Šedivá je teorie a zelený je strom života. Je velký rozdíl mezi tím, co se (profesionálně) školí, a mezi tím jak se to pak (profesionálně) vykonává. To platí pro všechy obory - i pro "výšky". Co jsem viděl a slyšel od školitelů tak realita výškových pracovníků je často naprosto děsivá. Proti tomu je většina kačerů na stromech značně nad průměrem. To neznamená, že často není co zlepšovat. Většinou stačí začít u uzlů, bezpečných způsobů upevnění lana, nepáčit všelijak karabiny...


  • 1

Hoblíkovo geocoiny a nevelký geocaching blog





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama