Přejít na obsah


Fotka

samostatná GPS vs. chytrý telefon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#41 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 24 červen 2015 - 22:42

Tak nevím - u Samsungu S3 mi při zapnutém displeji a GPS mizí baterie rychlostí cca 1% za 1 minutu, tedy výdrž cca 100 minut... nevím jak to děláte, ale telefon mi na celý den kešování rozhodně nevydrží. Navíc když dojde baterie, zcela logicky se s ním bohužel nedá ani zavolat. S Oregonem si rozhodně jako tvrďák nepřipadám, ale mám jistotu, že 8 hodin na jedny dobíjecí tužkovky vydrží a když prší nevadí mi, že zmokne. Takže pro mě je telefon především na telefonování a pro geokešing jen nouzové záložní řešení. Je to stejný, jako když si někdo myslí, že mu telefon nahradí foťák - jo, někomu ho bohatě nahradí.


  • 1

#42 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 5:27

Já jsem telefon s keškou zapnul dvakrát, když jsem lovil nějakou multinu, která měla šíleně dlouhý "předlisting". Než jsem se dolistoval k tomu, co mám hledat, bolel mě prst. A při představě, že to tak dělám při každé stage, se o mne braly mrákoty. Na telefonu se těmi megadlouhými listingy, kde owner nejdřív vypíše obecní kroniku a až pak je popis keše, místo aby to udělal obráceně, listuje mnohem lépe a rychleji. Pak jsem ho vytáhnul ještě potřetí, ale začalo krápat a kapky mi samy zapínaly a vypínaly kde co.


  • 0

#43 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 6:02

 

Já osobně nemám na to, abych za dva roky pořizoval 4-5 telefonů takže jsem po v podstatě 3 umřetejch zvolil GPS. O telefonech typu CAT a dalších jsem od pár lidí co se nějakou dobu živili jako servisáci mobilů slyšel "samý lepší" takže takovej telefon si fakt kupovat nehodlám.

 

Ale určitě něčím telefonuješ?

Telefon měním po dvou letech. Ty dva předchozí stále fungují. Základ je fólie na displeji a silikonové pouzdro. To je ale nutné i aby se to dalo pořádně držet. Závody v tom, kdo udělá tenčí telefon pro mne nejsou to pravé. Na druhou stranu "outdoorové mobily" mne neoslovují schopnostmi ani cenou.


  • 1

P%C5%88ov.png


#44 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 6:34

Něco je na tom, co psal Smrk :) Předevčírem jsem potkal kačera s telefonem...a nějak automaticky jsem si řekl pro sebe: Jo, jo...také jsem začínal :D

 

Když si vzpomenu, jak jsem začínal... Do GPSky nahrané pouze body se souřadnicemi, všechny listingy vytisknuté na papíře a vše počítané na papíře pomocí "skrýšotlače" (komu z nás to dnes už něco říká :-) ), včetně tradiček, protože jinak to skoro nešlo, skoro zamačkávám slzu v oku:-). Tenkrát nějaké mobily s GPSkou neexistovali.

 

My si nepřipadáme jako větší tvrďáci, my prostě jsme větší tvrďáci :-D

 

Můžeš s tím sice nesouhlasit, ale to je tak to jediné, co se s tím dá dělat .....

 

Je mi fuk, jestli má kačer GPSku nebo mobil, s čím se mu lépe keškuje. Důležité je, jak se chová a jaký je, jaké zakládá keše.


  • 6

#45 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 6:47

Mimochodem, opravdu, když vidím někoho s Dakotou, první mne napadne, že je to začátečník.

 

Mne zase napadne, že má sakra dobré oči, že tam něco vidí :-)


  • 1

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#46 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 6:56

Mne zase napadne, že má sakra dobré oči, že tam něco vidí :-)

Copak Dakota, ale mám mapový cyklocomputer od Garmina se stejně velkým displejem a rozlišením jako má Etrex a to je opravdu mizérie.  :)


  • 0

P%C5%88ov.png


#47 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 7:00

Jinak srovnání toho, na čem jsem měl možnost hledat kešky:

 

 

Začínal jsem na Garmin Vista CSx, signál nic moc, občas mě vodil dost okolo. Jeden den celý den pršelo, druhý den párkrát taky zmoknul, třetí den se nenastartoval - šel na záruční servis, kde mi řekli, že mám používat lepší baterky (přitom před opravou nešel spustit ani zapnutý přes kabel). Dodnes funguje. Je to 9 let.

 

Po této lapálii jsem si pořídil Garmin GPS Map 60CSx - Skvělá GPSka přesná, hned na začátku mi při padesátikilometrové rychlosti spadla z kola na asfalt - drobný škrábanec na displeji... Dodnes funguje. Problém je v tom, že se uklepaly vnitřní plastové držáčky šroubů a kryt se mi povoluje, tím pádem nedrží při nahrávání do a z počítače. U novějších map je pomalá při překreslování, nejde sem nahrát listingy. Na druhou stranu přesná, dlouhá výdrž na baterky - ráno zapnu, nestarám se, druhý den vyměním... S tím, že celý den se mi zaznamenává trasa, kterou si pak můžu stáhnout pro otagování fotek, zaznamenávám si body po trase atp. I přesto, že mi mnohokrát upadla na zem, někdy i tak, jak jsem popisoval že z kola a na asfalt za jízdy, stále funguje...

 

Díky problémům s nahráváním dat do 60-ky jsem si loni pořídil GPS Map 64s. Umí práci s listingy, je rychlejší ve vykreslování - ale... I přes EGNOS se mi zdá, že není přesnější než 60-ka. Občas se chytá rychleji, ale vzhledem k dopočítávání polohy občas tu trasu šoupe celou úplně bokem a po při zastavení se až po chvíli ustálí na správných souřadnicích. A taky výdrž je jen něco kolem 10-12 hodin při 2100 mAh baterkách.

 

Používal jsem v mezičase (během reklamace) i půjčený Garmin Legend (pro pamětníky od Bédi Trávníčka - BEZ HCx), ten však byl se signálem opravdu na štíru, v lese i 50 metrů, stejně jako mezi domy....

 

Kromě toho jsem už používal také 2 mobily - pro hraní Wherigo a pro doplňky k hledání. První byl dost děs. Byl už asi 7 let starý, signál pod stromy ztrácel. Většinou jsem ho používal pro hledání bez GPSky jen v mapě pro vyhledávání listingu, abych nemusel s 60-kou nosit tištěné listingy a k počítání multiny. Wherigo na něm bylo utrpení.

 

Druhý mobil je lepší, i přes dobrý signál s ním však stále nehledám. I přesto mi přijde subjektivně horší než u GPS (možná i objektivně podle záznamu z trasy). Sice ze začátku se chytal občas v řádu sekund, ale jindy mu to taky trvá i několik minut. Hlavní nevýhodou je to, že nemůže být spuštěný stále s GPS souřadnicemi, jako GPSka (mobl by mi vydržel jen tak max 5-6 hodin (s novým mobilem, s tím starým tak 2 hodiny např. pro tagování fotografií geografickou polohou chci mít záznam trasy). A to je zoufale málo. 

 
Mně se proto jednoznačně nejlépe při intenzivnějším keškování jeví kompromis - mít obě zařízení. GPSku pro samotné hledání a případné čtení základních listingů a informací o kešce, mobil pro počítání multin / mysterek, občasné hraní wherigo, případné stahování aktuálních logů, když je potřeba...

  • 0

#48 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 7:10

Druhý mobil je lepší, i přes dobrý signál s ním však stále nehledám. I přesto mi přijde subjektivně horší než u GPS (možná i objektivně podle záznamu z trasy). Sice ze začátku se chytal občas v řádu sekund, ale jindy mu to taky trvá i několik minut. Hlavní nevýhodou je to, že nemůže být spuštěný stále s GPS souřadnicemi, jako GPSka (mobl by mi vydržel jen tak max 5-6 hodin (s novým mobilem, s tím starým tak 2 hodiny např. pro tagování fotografií geografickou polohou chci mít záznam trasy). A to je zoufale málo. 

 

Když jsem před více než půldruhým rokem řešil nákup chytrého telefonu pro dceru, použitelnost pro geocaching byla jedním z hlavních kritérií. HTC Desire (možná s nějakým přívlastkem) šel z kola ven mezi prvními.


  • 0

P%C5%88ov.png


#49 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:09

 

Po této lapálii jsem si pořídil Garmin GPS Map 60CSx - Skvělá GPSka přesná, hned na začátku mi při padesátikilometrové rychlosti spadla z kola na asfalt - drobný škrábanec na displeji... Dodnes funguje. Problém je v tom, že se uklepaly vnitřní plastové držáčky šroubů a kryt se mi povoluje, tím pádem nedrží při nahrávání do a z počítače. U novějších map je pomalá při překreslování, nejde sem nahrát listingy. Na druhou stranu přesná, dlouhá výdrž na baterky - ráno zapnu, nestarám se, druhý den vyměním... S tím, že celý den se mi zaznamenává trasa, kterou si pak můžu stáhnout pro otagování fotek, zaznamenávám si body po trase atp. I přesto, že mi mnohokrát upadla na zem, někdy i tak, jak jsem popisoval že z kola a na asfalt za jízdy, stále funguje...

 

Jo, 60CSx je fakt asi to nejlepší, co se Garminu povedlo vyrobit a je škoda, že nezachovali koncepci důkladné a přesné GPS a nepřidali jen ty listingy a další vymoženosti.

 

Já přešel na Oregon 600 a přesnosti a citlivosti 60CSx se ta nová mašina nevyrovná ani náhodou.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#50 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:24

Taktéž jsem spokojený uživatel Garmin GPS Map 60CSx. Přesnost, odolnost a dlouhou výdrž baterek potvrzuji. Keše nahrávám jako POI. Jediný co neumí jsou ty listingy. Na ty používám Sony Xperia V + aDrake oboustranně synchronizovaný s GeoGetem v PC. Když nemám sebou GPS, tak s ním i vcelku bez problémů hledám. Mobil jsem vybíral s ohledem na voděodolnost.


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 25 červen 2015 - 8:27

  • 0

#51 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:28

Taky používám oboje, Oregon 550 a mobil (Xcover 2). Oregon je výborný na běžné navigování kudykam a navigaci na konkrétní bod - tradičky nebo vypočítané finálky. 

Jak dojde na multiny nebo multimysterky, vytahuju mobil s a:drake, abych si vypočtené souřadnice mohl rovnou ukládat do databáze a doma importovat do geogetu. Případně když potřebuju kouknout na nějakou speciálnější mapu (katastrálku, fotomapu).

 

Takže zkrátka na "administrativu" mobil, na navigování Oregon. Zcela mi to vyhovuje.


  • 0

#52 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:30

My si nepřipadáme jako větší tvrďáci, my prostě jsme větší tvrďáci :-D

Tak jistě. Je třeba být za všech okolností oblečen v softshellu, rídžojsech a na batůžku se musí houpat gépeeska, aby každý hned viděl, že dělám tendleten geokešink, který je strašně tajný a nesmí se o něm nikdo nezasvěcený nic dovědět.


  • 6

#53 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 337 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:40

Používám oboje metodou levá ruka gpska - pravá kapsa mobil. V mobilu prohlížím listingy, počítám multiny a hraju wherigo, ale jsem rád, když putuje zpátky do kapsy nebo ještě lépe do batohu, aby se mu neudělalo bebí.

 

Začinal jsem s Legendem (ještě funguje), takže nevidím v lovení s mobilem problém. Spíš mi vadí, že se rychle vybíjí. Po zvětšení baterky a vypnutí všeho nepotřebného vydrží alespoň do druhého dne.

 

Tahle kombinace mi vyhovuje. Snad budu mít příště větší štěstí na výběr mobilu.


Tento příspěvek byl upraven od Nemo02: 25 červen 2015 - 9:07

  • 0

#54 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 8:50

Tak jistě. Je třeba být za všech okolností oblečen v softshellu, rídžojsech a na batůžku se musí houpat gépeeska, aby každý hned viděl, že dělám tendleten geokešink, který je strašně tajný a nesmí se o něm nikdo nezasvěcený nic dovědět.

 

Proto je také nutné mít tričko s nápisem Geocacher, aby po hledání nemusel následovat ten v tričku Pyrotechnik :-D


  • 2

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#55 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 9:23

Když půjdu s odolným Garminem a spadnu do potoka, telefon budu mít v kapse. A utopím ho stejně jako kdybych s ním navigoval. Škoda by ho nebylo, ale ohánět se odolností navigace, když na zádech nosím batoh s telefonem a foťákem a jánevímsčímještě....

Já jen co jsem viděl u někoho telefon, tak ten displej byl naprosto čitelný, na rozdíl od mého Oregona. Přesto bych ho neměnil - hlavně proto, že je to prostě jednoúčelová věc. Když v něm vybiju baterky, ještě si zavolám, když vybiju baterku v telefonu, dojdu podle navigace k zásuvce. Ovšem až odejde, nevím co si pak pořídím.

 

A když to tady čtu, tak pro většinu diskutujících smatfoun = neomezené datové připojení a všudepřítomný signál. To zdaleka není samozřejmé. Ne každý chce data platit (např. důchodce, který dostal telefon od vnuka, co si koupil lepší, nebo ten, kdo prostě nerad datluje na displejíčku a online věci vyřizuje od stolu), a zdaleka ne všude je signál. Máme telefony T-mobile a Vodafon, a na chatu jezdíme tam, kde nemá signál ani jeden.

A Smartfoun s GPS bez dat je na úrovni Garmina. Offline a almanach jen z družic.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 25 červen 2015 - 9:29

  • 0

#56 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 9:29

Pokud nosíš telefon tak, že se Ti, při pádu, namočí nebo rozbije, tak to je Tvůj problém.

 

Některé generace GPS mají zobrazovačku, která je horší, než nové mobily. Nové GPS je mají srovnatelné.

 

Můžu to porovnat, když mi někdo strčí pod nos Oregon 450, nevidím nic, na Oregonu 600 i bez brejlí.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#57 astr443

astr443

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 12:52

Ja používam oboje: na navigáciu v teréne GPS a na listingy a wherigo mobil.

 

GPS mám od začiatku stále tu istú - Garmin eTreX Legend - a stačí mi. Síce mala obdobie, keď jej nefungoval joystick (po čase začal opäť fungovať), je odlepená tesniaca guma po obvode, takže asi už nie je vodotesná (do vody som ju neponáral), ale dážď jej stále nevadí a občas vypadáva displej (asi blbý kontakt, ale stačí pár správnych "úderov" a zase naskočí). Na zem mi už spadla nespočetnekrát a stále funguje. Keď som ju kupoval v r. 2006, tak už vtedy bola na inzerát ako použitá (cena 3000 Kč, vrátane máp). Dnes už viem, čo od nej čakať, na koľko sa na ňu môžem spoľahnúť ale aj to, že v hustom lese a medzi budovami ma moc nepodrží. Aspoň človek nechodí "len za šipkou" a naučí sa aj iné metódy navigácie. Stále tvrdím, že keď máte starý/malý/slabý prístroj, s ktorým viete perfektne pracovať, tak s ním urobíte viac ako nováčik so "super-strojom", ktorý nevie poriadne ovládať. To platí napr. aj o fotoaparáte. Takže pokiaľ mi táto historická GPS funguje, tak nemám potrebu ju meniť.

 

Môj telefón je už tiež pomaly historický kúsok (Samsung Galaxy Gio), ale na listingy a wherigo keše bohate stačí. Predtým som na listingy používal Skrýšotlač (pamätníci vedia). Nie som žiaden honibod, tak tam nepotrebujem mať stiahnutú celú republiku. Keško-výlety si plánujem, takže všetko potrebné si stiahnem doma. Ak sa vyskytnem na nejakom mieste "neplánovane", tak som tam asi kvôli niečomu "dôležitému" a netrápi ma aké kešky sú v okolí, prípadne okolo ktorých prejdem. V telefóne nemám internet a ani ho neplánujem. Som na ňom takmer denne už vyše 20 rokov, takže ho nepotrebujem so sebou ťahať aj na výlety a do prírody. V súčasnosti je veľkou módou byť stále on-line, ale pre mňa je dôležitejšie byť aspoň občas off-line. Telefón používam aj ako navigáciu v aute, takže v ňom mám stiahnuté OSM a v prípade potreby ju môžem použiť aj v teréne. Párkrát som ho použil aj na kešky, ale to len vtedy, keď sa mi GPS vybila alebo som ju zabudol doma alebo nechal v aute.

 

Každému vyhovuje niečo iné a ja to mám takto a som takto spokojný...


  • 0

#58 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 12:56

Ale určitě něčím telefonuješ?
Telefon měním po dvou letech. Ty dva předchozí stále fungují. Základ je fólie na displeji a silikonové pouzdro. To je ale nutné i aby se to dalo pořádně držet. Závody v tom, kdo udělá tenčí telefon pro mne nejsou to pravé. Na druhou stranu "outdoorové mobily" mne neoslovují schopnostmi ani cenou.

Jo, jo. Telefon mám (ted uz zpravidla v baglu nebo kapse ve vodotěsným pouzdře) Ten nejobyčejnější cenově do 3000. I folii a pouzdro jak jsi uvedl. I u těch minulých to tak bylo vyjma toho vodotes.pouzdra Nicméně za dobu co se gc věnuju jsem toho už odepsal dost tak mám radši GPS u který se nemusím bát co se stane když sebou nebo s ní někde jebnu. ;)

Jeden telefon se rozbil jen tím že mi při výstupu z auta vypadl z kapsy. Nevýhoda velké křehké plochy dot.displeje...

Tento příspěvek byl upraven od mr3ska: 25 červen 2015 - 13:03

  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#59 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 13:14

Telefon ve vodotěsném pouzdře, v igelitce a schovaný v batohu má jednu podstatnou nevýhodu. Není slyšet když zvoní. Takže další argument pro levný telefon na volání, kterého není škoda a který díky malému displeji přežije i pády na zem + outdoorovou navigaci.


  • 0

#60 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2015 - 15:41

Telefon ve vodotěsném pouzdře, v igelitce a schovaný v batohu má jednu podstatnou nevýhodu. Není slyšet když zvoní. Takže další argument pro levný telefon na volání, kterého není škoda a který díky malému displeji přežije i pády na zem + outdoorovou navigaci.


Když mi někdo volá nebo píše mail, vidím to přes bluetooth na hodinkách kterejm voda nevadí. To je v pohodě. Ale jinak souhlas.
  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama