Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
653 odpovědí na toto téma

#601 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 18:21

Neudělala jsi zrovna dobře. Ten krátký kablík má velké opodstatnění - ztráty. Kdybys obětovala cca 250 Kč, tak by sis mohla koupit měřáček a změřit, jaký proud proteče do telefonu při nabíjení přes krátký originální kabel a přes noname metrový. A pokud už si nevzpomínáš na základní poučky z fyziky o elektřině (Ohmův zákon) tak pro tebe může být šokující zjištění že se ten proud zmenší skoro na polovinu ! 

Trochu kecáš, co...?!?  :)  Metr měděnýho kablíku o průřezu 0,15 mm2 má podle všeho odpor 2,7 mΩ. Při proudu 1 A tam a zpátky na něm vznikne úbytek 5,4 mV. Trochu málo na to, aby se proud zmenšil na polovinu, co říkáš...?!?  :P 
 

Možná by bylo řešení použít metrový kabel klasická USB prodlužka a do něj teprve dát ten krátký - zatím jsem neověřoval v praxi, zkusím to po neděli změřit.

Tohle's předpoklám napsal omylem. Jako že by metr kabelu navíc s dalším přechodovým odporem konektoru byl míň, než výše uvedená varianta...?!?  :ph34r:

 

 

Edit: Uklepnul jsem se na kalkulačce při výpočtu. Odpor kablíku není 2,7 mΩ, ale 120 mΩ. Úbytek je tedy 240 mV. Na závěrech to ale nic zásadního nemění.


Tento příspěvek byl upraven od kiReGPS: 15 únor 2015 - 19:07

  • 3

#602 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 18:27

Neudělala jsi zrovna dobře. Ten krátký kablík má velké opodstatnění - ztráty. Kdybys obětovala cca 250 Kč, tak by sis mohla koupit měřáček a změřit, jaký proud proteče do telefonu při nabíjení přes krátký originální kabel a přes noname metrový. A pokud už si nevzpomínáš na základní poučky z fyziky o elektřině (Ohmův zákon) tak pro tebe může být šokující zjištění že se ten proud zmenší skoro na polovinu !
Možná by bylo řešení použít metrový kabel klasická USB prodlužka a do něj teprve dát ten krátký - zatím jsem neověřoval v praxi, zkusím to po neděli změřit.

No, já Ohmův zákon znám dobře, takže se mě tvoje měření nějako nezdá. Počítej se mnou -
předpokládám tvrdý zdroj, průřez AWG28, tj. 0,239Ohm/m, krátký kabel předpokládám délky 0,2m, takže vodič bude mít 0,4m, odpor spotřebiče počítám 2,5Ohm (proud by měl být max 2A)
Takže 5/(2,5+0,0956)=1,926A
pro 1m kablík počítám vodič délky 2m
5/(2,5+0,478)=1,679A
Poměr tedy činí 87% a nikoli polovinu. Pro menší proudy samozřejmě ten poměr vyjde větší.
Pokud jsi naměřil skutečně 50% tak, je příčina nejspíše jinde. Pokud nabíjené zařízení zjistí, že nejsou zkratované datové vodiče, předpokládá, že je nabíjeno z PC a automatika upraví odběr na 0,5A. Takže je možné, že ten krátký kablík má zkratované datové vodiče, což ten dlouhý mít nebude. Ale nemůže za to chudák Ohm. :D


  • 4

#603 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 18:36

Přijde mi, že v Ohmově zákoně žádné metry nefigurují :-)

 

KOLOMBO TY UŽ NEPIJ!!! A odpor získáš jak, když ne přes metry?
Nemluv do věcí, kterým nerozumíš.


  • 0

#604 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:22

KOLOMBO TY UŽ NEPIJ!!! A odpor získáš jak, když ne přes metry?
Nemluv do věcí, kterým nerozumíš.

 

Ohmův zákon vyjadřuje vztah mezi elektrickým odporemnapětím a proudem.

 

Odpor dvou vodičů prostě nejde měřit metrem. Kdyby to šlo, tak na to není další vzoreček a ohmetry.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#605 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:35

Odpor dvou vodičů prostě nejde měřit metrem. Kdyby to šlo, tak na to není další vzoreček a ohmetry.

 

Když si metr (délkové měřidlo) ocejchuješ podle vlastnotí konkrétního vodiče (měrný odpor, průřez), pak můžeš odpor měřit metrem... :)


  • 0

#606 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:39

http://cs.m.wikipedi...C3.BDpo.C4.8Det
  • 0

#607 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:43

Ohmův zákon vyjadřuje vztah mezi elektrickým odporemnapětím a proudem.

 

Odpor dvou vodičů prostě nejde měřit metrem. Kdyby to šlo, tak na to není další vzoreček a ohmetry.

První věta je samozřejmě správně, ale jak zjistíš odpor kabelu, když ho nemáš před sebou (nebo ho dokonce musíš navrhnout)? Prostě si najdeš v tabulce jaký má odpor 1km a přepočítáš si to na délku, kterou skutečně použiješ. A pořád mluvíme o ohmově zákonu.
Vždy když nějaký IT technik začne mluvit o elektrotechnice, otevírá se mě kudla kapse. Si myslí, že když jim tečou po drátech ty proudíčky, že jsou děsně chytří a můžou kafrat do skutečné elektriky. ;)


  • 1

#608 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:52

Jsa rozpolcen, nebot jsem IT technik i elektrotechnik v jedne osobe. :unsure:

 

Tak ono hlavne zalezi, jaky konkretni prurez vodicu maji vsehcny ty pouzite kabliky.Ten kratky, ten dlouhy, i ten, na kterem byl udajne nameren ten velky ubytek. A to nikdo z vas nevi, ze? Takze klidne muze nastat paradoxni situace, ze tim delsim kablikem potece vetsi proud, nez tim kratsim, protoze ma treba silnejsi vodice.

 

S tim propojenim datovych vodicu je to take pravda, ale spravna powerbanka i nabijecka by mela mit to propojeni udelane v sobe uvnitr vystupniho konektoru, aby se dal pouzit naprosto jakykoliv propojovaci kabel. Kdyby se to propojeni melo delat az v kabliku, pak by takovy kablik nemohl fungovat jako datovy na propojeni s pocitacem. (podle toho se pozna...)


  • 1

#609 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 19:52

Toho kompasu se nevzdám. Několikrát nám pomohl najít tu správnou polohu kešky. Z hecu jsem dnes vyndal baterii z mobilu a po cca 15 vteřinách ji vrátil.Nastavení telefonu zůstalo stejné. Takže mám dilema.Dakota 20 a spokojená dcera nebo v kapse náhradní baterii do telefonu a já s obavami o své jediné komunikační zařízení :huh:

 

Ber Dakotu - telefon budeš mít v kapse stejně, kdybys potřeboval cokoli navíc.


  • 4

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#610 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 20:46

Už kdysi dávno jsem slyšel od nějakého odborníka, že slaboproudaři nevěří Ohmovu zákonu. Tehdy šlo ale o měření 16bitovým převodníkem, který má opravdu rozlišení v mikrovoltech, což už úbytek napětí i na plošňáku v pohodě udělá (a všechna rušení udělají mnohonásobně víc). Nabíjecí kabel by se měl od datového lišit i tím, že bude mít tlustější vodiče. Jestli je to pravda, nevím. A nedá se to ani nijak rozumně změřit, jedině rozebrat powerbanku i telefon a měřit napětí na začátku a na konci. Úbytek na konektorech bude možná větší než na kabelu. Nebo si sežeň konektory a nabíjecí kabel udělej z elektrikářské dvojlinky. Pochybuju ale, že poznáš rozdíl.


  • 0

#611 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2015 - 20:50


Tak ono hlavne zalezi, jaky konkretni prurez vodicu maji vsehcny ty pouzite kabliky.Ten kratky, ten dlouhy, i ten, na kterem byl udajne nameren ten velky ubytek. A to nikdo z vas nevi, ze? Takze klidne muze nastat paradoxni situace, ze tim delsim kablikem potece vetsi proud, nez tim kratsim, protoze ma treba silnejsi vodice.

 

S tim propojenim datovych vodicu je to take pravda, ale spravna powerbanka i nabijecka by mela mit to propojeni udelane v sobe uvnitr vystupniho konektoru, aby se dal pouzit naprosto jakykoliv propojovaci kabel. Kdyby se to propojeni melo delat az v kabliku, pak by takovy kablik nemohl fungovat jako datovy na propojeni s pocitacem. (podle toho se pozna...)


Pravda je, že skutečné průřezy neznáme, ale právě proto jsem uvedl předpoklady, za kterých jsem to počítal. Navíc aby seděla ta polovina proudu, musel by mít ten delší kabel udělané vodiče o průřezu AWG35, což je už blbost. A to pořád mluvím o základu 2A.
I ta druhá část je pravda, nicméně realita je taková, že to někteří výrobci dělají tím kablíkem.

  • 0

#612 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 341 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2015 - 15:27

Mám zkušenost, že USB kablíky především z Číny (bez ohledu na cenu - vyskoušel jsem již asi tak 20 ks v širokém cenovém rozpětí) mají hooodně tenké kablíky, ačkoliv se navenek tváří setsakra tlustě. Holt plast je pořád levnější než měď. Mimochodem jsem sobě pořídil měřáček proudu do USB konetoru a je až s podivem, jaké jsou mezi kablíky rozdíly. Od nabíjecího proudu 0.04 A až po 1.2 A. Nejlépe mi nakonec vždy vyšly originál kabely od nabíječek k telefonům a tabletům v délkách až do 1.2 m. Takové si hlídám jako oko v hlavě.


  • 0

#613 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2015 - 15:29

Mám zkušenost, že USB kablíky především z Číny (bez ohledu na cenu - vyskoušel jsem již asi tak 20 ks v širokém cenovém rozpětí) mají hooodně tenké kablíky, ačkoliv se navenek tváří setsakra tlustě. Holt plast je pořád levnější než měď. Mimochodem jsem sobě pořídil měřáček proudu do USB konetoru a je až s podivem, jaké jsou mezi kablíky rozdíly. Od nabíjecího proudu 0.04 A až po 1.2 A. Nejlépe mi nakonec vždy vyšly originál kabely od nabíječek k telefonům a tabletům v délkách až do 1.2 m. Takové si hlídám jako oko v hlavě.

Díky. Přesně tohle jsem tu nedávno psal.
  • 0

#614 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2015 - 17:51

Taky mě to zajímalo, tak jsem si udělal nějaké měření.

Nejdříve jsem zkusil napájet z powerbanky Powerseed 15000 - má údajně výstup max 2,1A. Jako spotřebič byl zhruba z půlky nabitý Samsung Xcover 2.

 

s různými kabely jsem naměřil (zaokrouhleně pro lepší čitelnost) toto:

originální samsung kabel cca 1m - 900mA

levný čínský kablík cca 10cm - 900mA

levný čínský kablík cca 1m - 800mA

originál kablík cca 10cm k powerbance - 900mA

originál kablík cca 10cm k powerbance+ 0,5m USB prodlužovačka od starého flash disku A-data - 900mA

originál kablík cca 10cm k powerbance + 4m USB prodlužovačka neznámé kvality (min. 15 let stará) - 300mA

originální kabel k Kindle 4 - cca 1,6m - 800mA

 

Druhé měření se stejnými kabely a originální 1A samsung nabíječkou dopadlo dost podobně.

 

Při nabíjení z notebooku nebo z napájeného USB hubu Belkin byl u všech kabelů prakticky shodně proud kolem 400mA

 

Vypadá to že horní hranici proudu omezuje samotný telefon, takže nezměřím jak by se to chovalo při ještě větších proudech. Někdy udělám měření z laboratorního zdroje do umělé zátěže, ale momentálně tu nemám protikus microUSB konektoru na který by se to dalo nabastlit.

 

Závěr si udělejte sami. Já jsem doteď používal v terénu k powerbance ten dlouhý kabel od Kindle, ale vidím že to asi nebyla nejlepší volba.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 20 únor 2015 - 17:54

  • 0

#615 Millanu

Millanu

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2015 - 21:47

Ok. Takže Dakota 20. A na fyziku a výpočty odporu kablíků bych asi založil nové vlákno s názvem "KDO UMÍ LÍP FYZIKU A MATIKU???"


  • 0

#616 MilanFoto

MilanFoto

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 02 březen 2015 - 17:23

Dobrý den kešaři

 

Rád bych se optal na fungování GPS při geochingu.

Neustále používám mobil s androidem pro geo, ale přestala mě bavit výdrž baterie ( i když mám power bank, ale furt tam musí něco k tomu být připojeného ), a hlavně když vyrazím třeba do zahraničí, je potřeba datový tarif, aby vše dobře fungovalo.

 

Pročetl jsem si tady, že než vyrazíte s GPSkou, potřebujete mít nějakou přípravu. To není problém. Každopádně mám otázku, zda v Outdoor navigacích je už nějaká pomůcka, nějaké softwérové udělátko, který mi bude pomáhat při GPS, jestli je možnost si tam třeba nahrát hint, listing, atd atd,

 

Popřípadě jaký tip by toto splňoval. Další využití by byla cyklistika.

Nahrávaní map se nebojím, to prostě nějak "vyřeším"

 

 


  • 0

#617 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 02 březen 2015 - 18:00

Nejrozšířenější značkou outdoorových navigací u nás je Garmin, základní přehled jednotlivých modelů najdeš tady. Všechny novější přístroje mají zabudovanou podporu pro geocaching.

 

První kroky s Garminem včetně nahrávání dat jsou popsané tady. Prostuduj si to a pak se ptej dál.


  • 0

#618 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 02 březen 2015 - 18:03

http://www.geocachin...-seznam-článků/


  • 0

#619 stir62

stir62

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 55 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2015 - 16:18

Zdravím kačerstvo.Po letech mi začal odcházet čip příjmající satelity v Garmin etrex Legend a teď přichází čas na rozhodnutí jakou navigaci si pořídit.Tak aby byla aspoň tak spolehlivá jako původní a při tom moc nenabourala rodinný rozpočet ;-).Všem předem děkuji za návrhy a rady...


Tento příspěvek byl upraven od tomy.22: 19 červen 2015 - 16:47
sloučeno s threadem již k tomuto účelu založeným

  • 0

#620 siri

siri

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 66 příspěvků(y)

Publikováno 19 červen 2015 - 16:41

Těžko radit, musíš napsat cenovou hladinu a co chceš, aby ta navigace uměla. Já jsem přecházel ze starého černobílého extrexu Legend na Dakotu 10 a jsem spokojen. To je asi to nejlevnější co mezi mapovými navigacemi dnes seženeš. Když se tedy nebavíme o bazarových...  Na naše občasné keškování plně dostačuje, případné mapy do zahraničí stahuju jen oblasti, kam mířím, takže mi omezená paměť nevadí....  


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama