Přejít na obsah


Fotka
* * * - - 1 Hlasů

smycování

t5

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 sun wu kung

sun wu kung

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 20:46

Potřeboval bych radu:) když vylezu se smycema nahoru na strom nebo na sloup,jak se pak slaním dolů?myslel sem že bych použil ještě jednu smyci kterou bych provlík lano a pak slanil,ale to mi ta smyce zůstane nahoře?jak se to řeší?


Tento příspěvek byl upraven od sun wu kung: 15 červenec 2014 - 20:47

  • 0

#2 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 21:03

Tu smycku udelas primo z lana. Sepnes karabinou aby to lip klouzalo, do karabiny pomocnou reepku. Za tu pak dole zatahnes pod co nejvetsim uhlem (co nejdal od stromu), tim se to povoli a sjede po kmeni na zem. Kdyz to umis, tak to vyjde. Kdyz ne, zustane to nahore a mas smulu. Cim je to vejs a cim hrubsi je kura, tim vetsi sance ze se to nepovede sundat.


  • 1

#3 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 432 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 21:32

Dělal jsem to jinak a problém s tím nebyl: vezmu smyci, provléknu a na volný konec přidělám karabinu, přes kterou vedu lano na slanění. Na druhý konec smyce přidělám reepku. Po slanění stáhnu lano a reepkou uvolním smyci. Karabina musí projít skrz, tedy musí být rezerva v délce smyce.

 

Snad jsem to napsal trochu srozumitelně.


  • 0

#4 sun wu kung

sun wu kung

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 22:03

Díky za rady,přikoupím reepku:))


  • 0

#5 sun wu kung

sun wu kung

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 22:17

Přemýšlím  o tý smyci,abych zbytečně nešpinil lano.Musí se tam dávat ta karabina?Bez ní by to šlo asi stáhnout líp.


  • 0

#6 MiTi1

MiTi1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 22:28

Přemýšlím  o tý smyci,abych zbytečně nešpinil lano.Musí se tam dávat ta karabina?Bez ní by to šlo asi stáhnout líp.

Bez te karabiny se bude pri stahovani lana smycka prodirat.


  • 0

#7 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 22:37

Přemýšlím  o tý smyci,abych zbytečně nešpinil lano.Musí se tam dávat ta karabina?Bez ní by to šlo asi stáhnout líp.

Na to zapomen. Nikdy, za zadnejch okolnosti, nedavej lano do jinyho umelohmotnyho materialu pokud to neni pevny spoj a muze se to vuci sobe volne pohybovat. Tedy nikdy lano na lano, lano do smyce a podobne, pokud to neni napevno svazany. Jakmile se to vuci sobe zacne pohybovat (zejmena zatizeny) vznika tam trenim teplo a tu smyci propalis a spadnes. Tady sice se na prvni pohled nema co rozjet, ale obecne tahle zasada plati a durazne doporucuju se ji drzet. Takze na pohyblivej spoj vzdy vlozit karabinu, ktery eventualni teplo nevadi.


  • 1

#8 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 15 červenec 2014 - 22:45

Díky za rady,přikoupím reepku:))

Ani nemusis mit zvlastni reepku, staci pouzit tu, co mas na nahazovacim pytliku, pripadne s ni pretahujes lano a podobne. Tu musis mit tak jako tak. Pocitej ze musis mit delsi nez jen aby dosahla na zem. Kdyz se to nechce volne rozpadnout, nekdy za to music tahat nekam do strany, pak si musis poodejit s koncem reepky dal od stromu, tudiz musi bejt delsi. Coz ta nahazovaci splnuje, ta je dlouha dost.


  • 0

#9 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2014 - 13:25

A pokud máš dostatečně dlouhý lano, tak nepotřebuješ ani tu repku. A vlastně ani druhou smyci.


  • 1

#10 olmiq

olmiq

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2014 - 20:58

Mně se osvědčilo smýcovat přímo s lanem - na jeden konec lana navážu ocelovou kabarinu, obtočím strom, protáhnu lano karabinou a upevním na lano rig nebo grigri, ten do sedáku a sedák na mě :) Má to obrovskou výhodu, že můžu operativně měnit délku "smýce". Dolezu nahoru a když nemám po ruce nic jiného, podám si druhý volný konec lana, navážu ho na karabinu nebo lépe kousek nad ni a jednoduše slaním. nemusím nic chystat ani převazovat. Dole zatáhnu za druhý konec lana, to se nahoře uvolní a je hotovo.


  • 0

#11 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2014 - 21:25

Jo, tohle je vybornej trik s lanem a  grigrinou, zejmena pri promenlivy tloustce toho na co se leze ze to jde prubezne ladit. Akorat to kulaty lano ma mensi adhezi nez plocha smyce a ma to mozna o neco vetsi tendenci klouzat na hladkym. No a pak taky to lano dostava ponekud zabrat. Na stromu to jeste jde, ale kdyz jsem takhle vylezl na betonovej sloup, melo lano prodrenej oplet a ten konec je v podstate zralej na vyhozeni.

 

Jinak dnes jsem si zrovna pekne zasmycoval v Pardubicich u Soviho doupete :-) Samozrejme se slanenim, metodou co jsem popsal vyse, tam je ten strom tak nalestenej ze to lano sklouzlo jak namydleny. Nadhera.


  • 0

#12 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 1:24

Jo, tohle je vybornej trik s lanem a  grigrinou, zejmena pri promenlivy tloustce toho na co se leze ze to jde prubezne ladit. Akorat to kulaty lano ma mensi adhezi nez plocha smyce a ma to mozna o neco vetsi tendenci klouzat na hladkym. No a pak taky to lano dostava ponekud zabrat. Na stromu to jeste jde, ale kdyz jsem takhle vylezl na betonovej sloup, melo lano prodrenej oplet a ten konec je v podstate zralej na vyhozeni.

 

Joo a tohle pro nás na Moravě žádnej trik není. Tady si skoro nikdo na nic nehraje a nikdo nemá problém se dozvědět, jak se co dělá. Holt u nás jen platí, že Без тренировки нет Чемпиона a na zbytek kašleme


  • 0

#13 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 6:05

Joo a tohle pro nás na Moravě žádnej trik není. Tady si skoro nikdo na nic nehraje a nikdo nemá problém se dozvědět, jak se co dělá. Holt u nás jen platí, že Без тренировки нет Чемпиона a na zbytek kašleme

Nevím, co se tím snažíš naznačit :D, ale ještě jsem teda nezažila, že by někdo ze zkušenejch T5kařů nováčkovi neporadil, nepomohl, nepučil vybavení, nevzal ho na keš s sebou, když projevil zájem. Ať už byl z Prahy, Kladna, Liberce nebo Olomouce. Taky jinak bych žádnou T5 stromovku asi neměla, že jo :D.


  • 0

#14 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 7:36

Jeeee, Jacko, to je krásně, že zmiňuješ Kladenské T5-kaře. A dokonce tě vzal jeden minulý rok na Sázavu :)

Taky jsem nezažil nikoho ze zkušenějších T5 kařů (ani sebe), že by nepomohli.

K tomu popisovanému smycování. Docela teď okoukávám, jak se dá místo na smycích lézt s jedním lanem, které má na koncích cvaklé karáble. Postupně se posouvá vzhůru a na jednotlivé prameny se přecvakává sestava jumar-croll. Dolu se pak sjíždí klasicky.

Na stažení lana stačí mít ke karabině přichycený třeba provázek na nahazování a následně celou soustavu povolit.


  • 0

#15 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 12:16

Nevím, co se tím snažíš naznačit :D, ale ještě jsem teda nezažila, že by někdo ze zkušenejch T5kařů nováčkovi neporadil, nepomohl, nepučil vybavení, nevzal ho na keš s sebou, když projevil zájem. Ať už byl z Prahy, Kladna, Liberce nebo Olomouce. Taky jinak bych žádnou T5 stromovku asi neměla, že jo :D.

 

Tím se snažím naznačit, že s těma radama většina dělá zbytečně moc drahoty. Každej radí jen tak minimalisticky. Proč nikdo nenapíše, že když uděláš smyčku v půlce lana, tak ho potom v pohodě za ten druhej konec stáhneš, takže žádnou reepku ani nahazovací lanko zpravidla vůbec nepotřebuješ. Samozřejmě, než mě zase někdo začne chytat za slovo, tak vím, že potřebuju mít lano 2x tak dlouhý, než je výška kam lezu (což by třeba u Karla Prusika mohl bejt problém). Proč nikdo nenapíše, že na sloupy na který se asi smycuje nejčastěji, stačí statika z Bauhausu, sedák, jedna smyce na nohu a nějaký slaňovátko, pochopitelně za předpokladu, že si to slaňovátko dokážu zajistit. Nejlepší je na to samozřejmě RIG, protože se dá zaaretovat a i v průběhu cesty nahoru můžeš regulovat vzdálenost kolik si budeš odsedávat, což zvláště u sloupu kterej bývá kónickej je velká výhoda, ale dá se použít i GriGri. Sice to na statice nebude v souladu s návodem, ale co, návody čtou stejně jenom zbabělci...


  • 0

#16 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 12:32

Nikdo to nenapsal nejspíš proto, že kolega se nahoře ptal na smycování s dvouma smycema a nikoliv s lanem. Pokud tys viděl užitečnost takové odpovědi, proč jsi to nenapsal rovnou sám místo kritiky ostatních? Mně se teda opravdu ještě nikdy nestalo, že by se někdo, kdo to fakt umí, s lezeckejma dovednostma vytahoval nebo nechtěl méně zkušeným poradit. Naopak, měli radost, že méně zkušeným můžou pomoct, jako někdo na začátku pomohl jim. Spíš jsem pozorovala kritickej postoj, ukřivděnost a obviňování druhejch z elitářství u těch, kdo nejen, že to neumí (na tom neni nic špatnýho), ale ani nejsou ochotní se učit a zkoušet nový věci, a radši jen brblaj


  • 1

#17 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 12:54

Nikdo to nenapsal nejspíš proto, že kolega se nahoře ptal na smycování s dvouma smycema a nikoliv s lanem. 

 

Ale já s lanem nezačal...
 

Pokud tys viděl užitečnost takové odpovědi, proč jsi to nenapsal rovnou sám místo kritiky ostatních? 

 

Čekal jsem že to napíše někdo zkušenější. Navíc nepotřebuju tady pak číst, že nemám pravdu...


  • 0

#18 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 12:59

Hm. A ja zas bych se mohl divit, proc nenapises ze na betonovym sloupu u tvoji metody znici to lano. A mohl bych sem napsat ze u nas Cechach zas neradime lidem postupy ktery jim znicej material. Ale nedivim se, nespekuluju proc mu to nereknes cely, jetli to nevis, nebo mu to schvalne zatajis, nebo proc vlastne. Protoze a priori u lidi co tu pisou (samozrejme vcetne tebe) predpokladam dobry umysly a snahu pomoct. Asi nikdo nikdy nenapise vsechno, to by bylo jen o tom smycovani na desetistrankovej elaborat. Kazdej napise tedy nejakou bezprostredni reakci co ho napadne na danou otazku a jak to obvykle dela sam. A kazdej ma tu metodu jinou, i kdyz vetsina z nas myslim jich zna spoustu, ale bezne je nepouzije a tudiz ani jinymu neradi, dokud na ne neni primej dotaz. Ostatne postupne odpovi nekolik lidi a doplnej to ze celkovej obrazek je myslim celkem slusnej. Myslim ze zrovna v tomhle pripade vec zafungovala v pohode a nejaky rady jsme tu dohromady poskladali, tak fakt nechapu v cem mas problem.

 

Mozna je dnes nejak moc horko, tak z toho blbnem ;)


  • 0

#19 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 13:16

Na smycování používám dnes již jen lano, smycema je to děsně pomalé a namáhavé.  Mám na obou koncích lana (statika 60m )uvázaný osmičkový uzel a do toho dám dvě karabiny, do každého konce jednu. Pak omotám smyc  z lana kolem sloupu (stromu) kam až dosáhnu. Na to pověsím sebe v sedáku s crollem a jumarem. Dolezu až kam to jde a přitáhnu si druhý konec lana s karabinou do ruky a znovu udělám další smyci  z lana a karabiny kam až dosáhnu. Pak stoupnu do stupáku na jumaru a odepnu crolla , přepnu ho na druhý konec lana té nově udělané smyce, sednu si do něj a pomalu zatížím. Pak odepnu jumar, přendám na stejné lano kde je croll a dolezu znovu až nakonec ke smyci a karabině. Toto opakuji až dolezu tam kam chci. Dvě věci při tomto postupu jsou ABSOLUTNĚ DŮLEŽITÉ. První je provázání jumaru a sedáku smycí vzájemně, tím se zajistí, že lezec není na laně nikdy bez jištění. A druhá věc, karabinu při vytváření smyce cvakám od spodu zámkem nahoru, tak aby zámek karabiny byl po zatažení smyce otočen mimo sloup. Pokud by se zámek třel o sloup, otevře se zámek karabiny a zůstane otevřený, a to je NEBEZPEČNÉ.  Toto je nutno nacvičit nasucho na zemi, protože nahoře by se to mohlo docela vymstít. Je jedno jestli používáte automatické karabiny, nebo šroubovací, oboje se otevře. Snad jen speciály s trojím jištěním nebo dalším pojistným mechanizmem by odolali, ale tyto karabiny jsou dost drahé na to abych si je odíral o betonový sloup. Konce lana odřené o sloup nemám, protože při každém posouvání smyce rozepnu karabinu a pak teprve nahazuji výš v rozeplém stavu.

 

No a jak to celé sundat? Je to jednoduché. Nahoře před slaněním po laně dolů rozeberu smyci na kterém nevisím a cvaknu karabin do karabiny na smyci na které visím. Pak se uvolním z crolla a zavěsím do grigri, nebo dalšího slaňovátka. Stále jsem ale jištěn provázaným jumarem. Pak rozeberu u jumar z lana a uklidím. Sjedu dolů, pak se odvážu a zatažením lana s přicvaklou karabinou uvolním smyci a lano sjede dolů, nebo roztáhnu smyci až na zem kde to celé rozeberu. Stažení přímo lanem má výhodu, že můžu opravdu zabrat.

 

Než toto budete zkoušet, vyzkoušejte si to párkrát v malé výšce těsně nad zemí, aby jste to plně pochopili a neměli problémy někde nahoře.

Snad jsem to popsal dostatečně.


  • 3

#20 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2014 - 13:53

Jardo, popsal jsi to naprosto bezvadně.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:t5

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama