Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

kde se naučit T5 stromovky

t5

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
47 odpovědí na toto téma

#21 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:27

Sice mám už pár T5 odloveno a mám o lezení trocha přehled, ale stejně mně furt udivuje, když vidím, jak lezou profi lezci, ať už sportovní nebo i pracovní. Třeba pohled na kolegu Ludvajse, který vždycky vymyslí nějaký parádní postup je nádhera a nestačím se divit. Holt, profik je profik.


  • 0

#22 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:34

Když tu píšete o tom, jak je těžké jet s někým zkušeným, musím trocha oponovat. Na Kladně je docela solidní T5 komunita a při výpravách se docela často stává, že se přibere nějaký zájemce. Vždycky se mu někdo věnoval a nechal ho vylézt na něco jednoduššího. Vysvětlí se jim postupy, kdo co zrovna dělá a bude následovat (včetně bezpečnosti). A dost často si i fyzicky hrábnou docela dost. Výpravy jsou na hodně dlouho a s výbavou se nachodí pěkné kilometry


  • 0

#23 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:47

Pekne napsano ale myslim ze trochu prehnane...ale nic ve zlem. Ja mam treba take zajem o kese T5 ale bohuzel take neznam nikoho kdo je chodi lovit. Ale to preci neznamena ze bych sem nemohl hodit podobny dotaz...pak uz je na kazdem jestli do toho s dotycnym pujde. Zrovna tak si muze rict zkuseny T5 kacer ze prece nepuje na stromovku s nejakym "noumou" ktery nikdy nelezl a nakonec treba spadne a neco si udela. Bohuzel ne kazdy zna spousty kaceru...ja znam osobne treba jen dva. A vsichni moji znami kteri lezou tak nelezou po stromech ale vetsinou po umelych stenach...a tam tezko ziskaji zkusenosti na T5 kese...

Samozrejme to plati na obe strany, taky bych nevzal na T5 uplne kazdyho. Ale prave proto bych sem v zivote nenapsal do fora ze jdu na T5 a at jde nekdo se mnou, jestli chce. A na ty lezce z umelejch sten si davej bacha. Pokud lezou i venku a tohle maj jen jako doplnek tak OK. Ale v posledni dobe vznika trida jak ja tomu rikam "salonnich lezcu" co v zivote nebyli jinde nez na umely stene. S takovejma opatrne, protoze ti jsou zvykli ze jsou nesmrtelni, protoze na ty stene de facto jsou. Jak pise lubbez, aby clovek mel nejakej pojem o tom riziku, mel by si napred parkrat nabit hubu, nebo aspon bejt u toho kdyz se to stane nekomu jinymu.


  • 1

#24 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 11:54

Ano stim naprosto souhlasim. I ja jsem v podstate jeden z tech lezcu...parkrat jsem byl na stene...ale i na te stene z te vysky mam respekt..ona 17m stena uz je celkem vyska kdyz se divas shora od retezu. Takze i kdyz jsem si hubu uplne nenabil mam respekt. Bezpecnost, tu zhodne nepodcenovat!
  • 0

#25 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 12:02

Na ty stene mas sice respekt z vysky, ale veris tomu ze jisteni te bezpecne udrzi, pac oko nahore drzi, lano se nepretrhne a ten cos mu sveril druhej konec lana te ma stejne na grigrine, takze i kdyz zaspi, nic se nestane. Jenze venku tyhle jistoty nejsou, spolehat na ne nemuzes, je to trochu o necem jinym.


  • 0

#26 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 12:20

Na ty stene mas sice respekt z vysky, ale veris tomu ze jisteni te bezpecne udrzi, pac oko nahore drzi, lano se nepretrhne a ten cos mu sveril druhej konec lana te ma stejne na grigrine, takze i kdyz zaspi, nic se nestane. Jenze venku tyhle jistoty nejsou, spolehat na ne nemuzes, je to trochu o necem jinym.


Pouzivame klasicke osmicky...takze zaspat kolega nesmi...a ani zatim nikdy nezaspal. Jednou jsem ho ale pekne vytahl...spadl jsem az uplne na hore u posledniho chytu a nic prijemneho to nebylo...odrenej od chytu na stene a vydesena holcina kousek vedle me...myslela si ze spadnu na ni :) Ale to co pises je prave to proc jsem to sem cele psal....lezci ze sten proste nemaji dostatecnou zkusenost na to aby sli rovnou na strom....jak pises na strome je to o necem jinem. Maximalne tak vyuziji uzly znalost jisteni..
  • 0

#27 Bobaabobek

Bobaabobek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 12:47

je zajimavy,jak kazdej pise neco jinyho..hold krasa geocashingu..kazdej si najde to svoje...co se tyce partaku na lezeni(coz je podle me zaklad spolu s kvalitnim vybavenim),tak obcas je problem sehnat-ja osobne neznam ze sveho okolo(příbram) nikoho-bohuzel:(...treba se tu nekdo najde;)..


  • 0

#28 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 670 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 12:51

Zbytečně tu zase plkáte, dotaz už byl několikrát zodpovězen. Běžte ven, je tam krásně :)
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
prazskychytrak.cz
web o zajímavostech Prahy


#29 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 13:04

Škoda, že Modrákův první příspěvek někteří nepochopili. Znám dost lidí, kteří na T5 lezou, ale s některými z nich bych prostě nešla se učit ani lézt, protože si řadu věcí neuvědomují. Naopak od některých se učit je radost, právě pro jejich celkový přístup a znalosti. 

Stěnu jsem také zkusila jako první - s klukem, který věděl, že bezpečnost je na prvním místě, všechno mi perfektně vysvětlil, vyzkoušela jsem si kdeco nízko nad zemí a teprve potom vylezla nahoru. Také jsme pro jištění používali osmičku, grigri až s někým jiným na stromě.

Stěnu považuji za dobrý první krok a protažení pro zimní období. Kdo ji má blízko, určitě je to lepší než sedět doma. ;)


  • 0

#30 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 18:21

Kurzy pro geokačery nabízí na svých stránkách Petr Ledvina (worksafety) nebo pokud jsi odněkud blízko Brna, tak na klajdě jsem taky viděl letáky že tě to naučí. 


  • 1

#31 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 18:34

kurzy pro kačery se tu již nedávno probíraly. podle mne z toho vyplynulo, pokud nemáš s T5 zkušenosti, bude ti podobný kurz docela k ničemu.


  • 0

#32 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 20:59

Já si naopak myslím, že individuální kurz ve worksafety má velký význam, protože instruktor byl autorem série ne zrovna lehkých poděbradských stromovek.


  • 1

#33 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2014 - 23:50

kurzy pro kačery se tu již nedávno probíraly. podle mne z toho vyplynulo, pokud nemáš s T5 zkušenosti, bude ti podobný kurz docela k ničemu.

 

Sorry, ale nechápu. Když budu mít s T5 zkušeosti a nakoupenej vlastní vercajk, tak přece už žádnej začátečnickej kurz nebudu potřebovat.


  • 0

#34 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 7:36

kurzy pro kačery se tu již nedávno probíraly. podle mne z toho vyplynulo, pokud nemáš s T5 zkušenosti, bude ti podobný kurz docela k ničemu.


Taky moc nechapu co tim chtel basnik rici. Kdyz budu mit zkusenosti s T5 tak preci nepotrebuji kurz...nebo se pletu? :)
  • 0

#35 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 7:44

Já to docela chápu, člověk který na T5 nikdy nebyl ani neví s čím se může potkat a na co by se případně měl instruktora ptát. Naopak člověk který se už k odlovu nějaké T5 přimotal, má jakousi představu a může se konkrétně zajímat o to co mu nebylo jasné, případně si potvrdit jestli to co dělal dělal správně.

Už mám za sebou hodně T5, ale věřím že by mi takový kurz taky lecos přinesl.


  • 0

#36 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 8:29

Přesně jsi to trefil,..... začátečník, i když bude sebe lépe vybaven, nebude vědět, na co se zeptat a po skončení kurzu si toho kurzu si toho nebude stejně moc pamatovat.


  • 0

#37 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 8:42

Já si naopak myslím, že individuální kurz ve worksafety má velký význam, protože instruktor byl autorem série ne zrovna lehkých poděbradských stromovek.

Dalsi velice hrubej omyl, na kterej muze zacatecnik dojet. Individualni kurz ve worksafety ma vyznam proto, ze kdyz ho bude delat pavouk, tak ten je fakt hodne dobrej nejen jako stromolezec, ale i jako instruktor. A ne proto ze povesil serii tezkejch kesi. Kvalita instruktora se fakt nepozna podle toho kdo povesi (nebo vyleze) vetsi bejkarnu. To je uvaha jako kdyby nejlepsi instruktor v autoskole mel bejt ten, co jezdi nejrychlejc.


  • 0

#38 preshing

preshing

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 305 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 9:02

Přesně jsi to trefil,..... začátečník, i když bude sebe lépe vybaven, nebude vědět, na co se zeptat a po skončení kurzu si toho kurzu si toho nebude stejně moc pamatovat.


Jasny no, ale myslim ze z cumakovani pod stromem si toho dotycny take moc nezapamatuje...proste ja si myslim ze nejlepsi zpusob je trenik...lezt, lezt a zase lezt. A to samozrejme nemyslim sam jen s nove nakoupenym vybavenim ale s clovekem co ma zkusenosti. Zvlaste kdyz zajemce nema zadne. Urcite bych zacal v nejakem lanovem centru...tam si otukat tu vysku a vubec lezeni za pomoci lan po stromech. No a kdyz se zeptate nejakeho instruktora zda-li by vam ukazal zaklady stromolezectvi tak se urcite nejaky najde..nebude to treba zadarmo ale za to profesionalne. Naposledy jsme si s Hoblikem z geokes.cz na toto tema dobre popovidali....zkusenosti ma. Tim samozrejme nenabadam ktomu aby jste mu zahltili email dotazama ;)
  • 0

#39 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 9:17

Urcite bych zacal v nejakem lanovem centru...tam si otukat tu vysku a vubec lezeni za pomoci lan po stromech.

Lezeni v lanovem centru nema s T5 lezenim na stromy spolecneho prakticky nic, nez ty stromy a do urcity miry vejsku. Jinak ale vybaveni uplne jiny, technika jina, nepouzijes z toho vubec nic. Nejvejs si tam otestujes jestli mas zavrat :-)


  • 0

#40 Obludka

Obludka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2014 - 10:24

Vyzkoušení lanového centra je fajn pro poznání pocitu, že jsi vysoko a musíš věřit sedáku a lanu. Hodně lidí to tu odsoudí jako komerční zábavu, ale kdo si ve výšce není jistý, je to poměrně bezpečný a zábavný způsob vyzkoušet, co to s vámi udělá..

 

Uměla stěna je fajn, že si člověk vyzkouší lezení. Pokud se k němu ještě nikdy nedostal, je to poměrně bezpečný test, kde si osaháte lano, sedák, dají se vyzkoušet různá slaňovátka - to vše v klidu, teple, s bezpečným jištěním..

 

Na strom jsem už pár začátečníků vzala.. Vždycky jsem toho člověka ale znala a věděla jsem, že nemá závratě, je relativně šikovný, nezačne panikařit, nebude dělat blbosti a bude mě poslouchat, když mu řeknu, co má - a zejména pak co nemá dělat... Někoho, koho neznám, bych se vzít bála, takový profík nejsem..  Přecijen pokud někdo zkušenější vezme někoho nezkušeného na T5ku, ať se dohodnete jakkoli, vždycky odpovídá za jeho bezpečnost, v krajním případě za jeho život..

 

Co se týče těch kurzů pro "pokročilé" - i u stromolezení platí, čím víc lezu, tím mám větší pocit, jak málo toho umím.. Ano, po laně nahoru-dolů na grigri, popřípadě s crollem vyleze (toufám si říci) každý. Nějaké smycování, dolézání mezi větvemi zvládne každý, kdo je alespoń trochu obratný a nebojí se.. Ale ono to chce i trochu něco vědět o stromech, občas mě mrazí, když se mě někdo zeptá, proč to lano nemůže nahodit tam a tam, když to místo vypadá ze země tak hezky a pro dosažení keše by bylo ideální...

 

Obtížnější techniky počínající různými speciálními uzly, lanovkami, SRT, DRT, chození po bočních větvích a podobně, ty aby člověk prováděl natolik bezpečně, aby neublížil stromu ani sobě, to už bez instruktora, zkušeného kamaráda nebo hodin prosezených i instruktážních videí prostě nevymyslíte...


  • 4





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:t5

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama