Přejít na obsah


Fotka

Nekupujte mobil LENOVO A5000 !!!!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#21 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 7:38

Tak na něco podobného jsem se ptal kdysi i já. Teoreticky, žádný smartfoun ani tablet nemám. Ale někdy by se mi hodil. Nejen na keše. Někdy mít možnost vidět podrobnou mapu na velkém displeji je k nezaplacení. Na keše to třeba není. Ale na nějakou práci v terénu a mít tam Zabaged, ZM10, nebo katastrálku, to je něco jiného.

A o magnetickém kompasu se nepsalo skoro nikde. Koukal jsem na pár tabletů, které měly skoro všechno, ale o kompasu se nepsalo. Tj. usoudil jsem, že ho nemají. Nebo je to tak okrajová věc, že se o něm nepíše.

Na co kompas? Je pěkné, že se s tím dá měřit azimut, nebo mapa automaticky točit. Ale podstatné je, že při zastavení skoro na místě, kam jsem se navigoval, mapa neskáče podle toho jak se mění drift satelitů. Ale možná i to se dá nějak nastavit. Na Garminech třeba trvalým nastavením mapy na sever, pak by se chaoticky jen točila šipka a to je snesitelné.


  • 0

#22 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 9:50

Pardon, že se tak lbě ptam, ale jak třeba děláte s těma vašima supergeniálníma mobilama v terénu bez kompasu takový ty multimysterky typu "a teď jdi 893m pod azimutem 137°?


  • 0

#23 Dragouni

Dragouni

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 9:58

Udelam si projekci bodu na mape :-)
  • 0

#24 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:04

Ty vytahnes kompas a krokujes si vzdalenost? :huh:

 

O funkci "projekce bodu" jsi nekdy slysela? Tedy, ze si nechas ten cilovy bod vypocitat a pak na nej navigujes, jako na jakykoliv jiny bod? To neni zadny vykrik moderni techniky, to umel uz i muj cernobily Legend v roce 2006! Kompas k tomu neni ani v nejmensim potreba.


Tento příspěvek byl upraven od HaLuMa: 27 duben 2015 - 10:04

  • 0

#25 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:19

Já mám pocit, že si spousta diskutujích (včetně zakladatele vlákna) plete elektronický kompas s možností zobrazení kompasové růžice (šipky) na displeji. K navigaci elektronický kompas není potřeba, GPSka dokáže určit světové strany přesněji z vašeho pohybu a kompasová střelka na vašem displeji vás i bez kompasu spolehlivě donaviguje na zadané místo (keš, vyprojektovaný bod na mapě). Elektronický kompas tak přijde ke slovu hlavně ve chvílích, kdy se nepohybujete. Mám ho v telefonu i v Oregonu, ale popravdě mu moc nevěřím a pokud potřebuju určit směr nebo světové strany, tak to raději dělám za chůze.


  • 2

#26 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:20

Je fakt, že ten kompas používám hlavně u earthek, kde je spíš "podívejte se pod azimutem 121°, jakou barvu má šutr, který vidíte 18 m před sebou?" Ale prostě tu a tam, tak párkrát do roka, ten kompas použiju, a hlavně právě na to určení azimutu. Mimochodem, třeba to výše zmíněné trvalé natočení mapy k severu navigace obvykle řeší podle kompasu nebo pomocí signálu z družic? Omlouvám se za blbé dotazy, ale opravdu do nevím :D.


  • 0

#27 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:36

Pardon, že se tak lbě ptam, ale jak třeba děláte s těma vašima supergeniálníma mobilama v terénu bez kompasu takový ty multimysterky typu "a teď jdi 893m pod azimutem 137°?

 

Myslím, že když ten bod odhadnu na mapě od oka, budu přesnější než jít kilák podle buzoly.

 

Mimochodem, třeba to výše zmíněné trvalé natočení mapy k severu navigace obvykle řeší podle kompasu nebo pomocí signálu z družic? Omlouvám se za blbé dotazy, ale opravdu do nevím :D.

 

Trvalé natočení mapy k severu znamená, že mám sever vždycky nahoře. Umí to i papírové mapy. :P


  • 1

#28 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:49

Hmm... dokáže mi někdo říct, CO je na tom elektronickým kompasu špatnýho?


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#29 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 10:55

Trvalé natočení mapy k severu znamená, že mám sever vždycky nahoře. Umí to i papírové mapy. :P

Myslim to, aby se na takto zafixované mapě správně směrovala šipka, a nedělej, že mi nerozumíš :D!


  • 0

#30 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 11:00

Je fakt, že ten kompas používám hlavně u earthek, kde je spíš "podívejte se pod azimutem 121°, jakou barvu má šutr, který vidíte 18 m před sebou?" Ale prostě tu a tam, tak párkrát do roka, ten kompas použiju, a hlavně právě na to určení azimutu. Mimochodem, třeba to výše zmíněné trvalé natočení mapy k severu navigace obvykle řeší podle kompasu nebo pomocí signálu z družic? Omlouvám se za blbé dotazy, ale opravdu do nevím :D.

 

Osobně toto zadání řeším už od doby chůze s GPSkou, která měla kompas tak, že si uložím bod a vyprojektuji si druhý bod a tím dostanu rovnou souřadnice, za kterými jdu, klidně oklikou, aniž bych musel jít přes hory doly, ale klidně po pohodlnější cestě ;-). Přiznám se, že na mobilu jsem to ještě nezkoušel, ale předpokládám, že většina programů pro geokešing to bude umět.

 

Trvalé natočení severu mapy nahoru používám už od mala :-) Jsem prostě zvyklý, že sever je na mapě nahoře... Max. si GPSku zorientuji podle znaků mapy tak, aby mi to dávalo smysl, ale jakmile jsem nějakou GPSku si koupil, ihned jsem vypínal orientaci mapy dle kompasu. Hodně mi vadilo, když se mapa jen tak otáčela, jak si to kompas usmyslel. Taky si myslím, že ten kompas je značně nespolehlivý a stále ukazuje někam trochu jinam...

 

Tudíž kompas jsem na GPSce ani mobilu snad pořádně nikdy nevyužil. I případný odečet stupňů raději dělám po zorientování mapy podle známých bodů v krajině.


  • 1

#31 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 11:01

To je totéž. Buď se točí mapa, nebo šipka. A vždycky podle kompasu, magnetického, nebo vypočítaného z družic.

A co ja na kompasu špatného? Nic. Tady se řeší, jak je špatné nebo nešpatné, když navigace magnetický kompas NEMÁ.

A co se týče přesnosti: Stačí jít se zapnutou šipkou nebo mapou orientovanou podle kompasu, a pak se zastavit. Pokud šipka skočí jinam a když se rozejdu, vrátí se, mám magnetický kompas blbě a musím ho zkalibrovat. Je to práce asi tak na minutu.

A že je kompas nepřesný? Přesný je dost. Nepříjemné může být, když jdu klikatou cestou, že se mi mapa pořád otáčí a může se zdát, že jdu jinam.

A pochopitelně se magnetický kompas zblbne magnerem, takže na železném mostě nebo v ulicích, kde jezdí tramvaje, bych mu nevěřil.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 27 duben 2015 - 11:05

  • 3

#32 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 11:02

Já mám pocit, že si spousta diskutujích (včetně zakladatele vlákna) plete elektronický kompas s možností zobrazení kompasové růžice (šipky) na displeji. K navigaci elektronický kompas není potřeba, GPSka dokáže určit světové strany přesněji z vašeho pohybu a kompasová střelka na vašem displeji vás i bez kompasu spolehlivě donaviguje na zadané místo (keš, vyprojektovaný bod na mapě). Elektronický kompas tak přijde ke slovu hlavně ve chvílích, kdy se nepohybujete. Mám ho v telefonu i v Oregonu, ale popravdě mu moc nevěřím a pokud potřebuju určit směr nebo světové strany, tak to raději dělám za chůze.

No, mně tedy šipka po přepnutí na GPS ukazuje vyloženě špatně, takže trvale používám elektronický kompas, ten ukazuje směr spolehlivě, i když jsou třeba satelity dočasně zastíněny.

 

Ještě pro zajímavost :

 

http://navigovat.mob...c-265-a-1314330


Tento příspěvek byl upraven od phrkt: 27 duben 2015 - 11:13

  • 1

#33 mysakf

mysakf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 11:17

Co je na magnetickém kompasu špatného?
Pro mě zbytečná práce s kalibrací. Navíc bych mu často nevěřil, když může existovat stav, že ukazuje blbě. Proto ho mám vypnutý.


  • 0
Vložený obrázek

#34 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 11:26

A pochopitelně se magnetický kompas zblbne magnerem, takže na železném mostě nebo v ulicích, kde jezdí tramvaje, bych mu nevěřil.

V ulicích kde jezdí šaliny (nebo u elektrifikované trati) mi to většinou stejně ukazuje někam jinam.
  • 0

#35 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 13:16

Myslím, že když ten bod odhadnu na mapě od oka, budu přesnější než jít kilák podle buzoly.

 

 

Lehce OT: Mame tu jednu peknou kesku u Dobrichovic - ja ji sel prave s buzolou, pekne postaru. Nemel jsem velke odchylky, vzdy jsem to mikro dohledal. Na procviceni prace s buzolou a chuzi podle zadanych azimutu to vrele doporucuji. Kdo zna ten teren tam, vi, ze to neni zrovna pohodlne schudne za sipkou - rokle potoky, ...


  • 1

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#36 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 13:19

Když se "orientujete" v městské zástavbě, mluvíte o jiné lize.

 

Chodím podle kompasu už pětatřicet let. Troufám se tvrdit, že s orientací se popasuju líp, než většina lidí zde, a to teda už je výběrová skupina znalých (bez ironie). Orientuju se drtivou většinou v terénu. Logicky jsem po přechodu na GPS okamžitě začal využívat funkce kompasu.

 

Při průchodu členitým terénem anebo naopak plainem bez výrazného dělení raději jdu podle šipky. Zorientuju se dle map, a to začínám papírovou, a postupuju pak za šipkou. To, že reaguje plynule a že nehopsá podle momentální fixace mi vyhovuje.

 

A při hledání keše "na kontaktní vzdálenosti" přepínám na šipku vždy, pokud není úkryt z dálky patrný. Mapa, i s kompasem, reaguje se zpožděním a trhaně - výkon procesoru přístroje. Při pomalém pohybu či stání byla v mých předchozích ne-kompasových strojích šipka k ničemu, akorát pletla. "Odhad" hlavou byl spolehlivější. S kompasem je to pohodlnější, funguje dobře. A to nemluvím o 3-osém, to je úplně jiná pohádka, za chůze v terénu.

"Lhaní" střelky jsem nepozoroval. Pravda, u tramvaje jsem ještě nelovil.

 

Bez kompasu v GPS se obejdeš (bez busoly už hůř), ale proč se, když si pořizuji nový přístroj, o něj ochuzovat, to fakt nevím. Pokud by byly cenově srovnatelné, pro přístroj s kompasem bych se rozhodl jednoznačně.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 27 duben 2015 - 13:21

  • 10

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#37 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 14:40

Takhle to taky vidím. Jen nepřepínám na šipku, ale mám ji jako jedno datové pole. Malá šipka ukazuje stejně dobře jako velká, je to jen psychologický rozdíl.

A proč jsem si myslel, že telefony kompas nemají? Protože se asi víc používají autonavigace a i u telefonu s GPS se počítá asi spíš s použitím v autě. A v autě je kompas k ničemu. U autonavigace se při zastavení naopak zobrazení blokuje, aby neskákalo. A přesnost se taky uměle zvyšuje vázáním na silnici. A když se auto otočí, ujede přitom takovou vzdálenost, že už funguje určení ze satelitů, neotočí se na fleku jako pěšák.

Takže kdybych si mohl vybírat dva srovnatelné telefony s kompasem a bez kompasu a cena byla +- pár stovek, bral bych ten s kompasem. Jenomže rozhodují pak i jiné parametry a je to jak s tím oslem a kupkami sena.

Ale mám to jednodušší, ZATÍM smartfoun neplánuju. Na volání mám telefon, co vydrží týden bez nabití a nechci zatím se starat o Tamagoči. Ale ty funkce by se mi hodily.


  • 0

#38 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 15:28

Bohajeho... (Jacko promiň ;) ) Citecko - na kompasu samozřejmě není nic špatnýho... 

Tady spíš jde o to, že podle prvního příspěvku je telefon bez kompasu "pro geocaching nepoužitelný"... Což, jak dokazuje většina příspěvků, není pravda...


  • 1

#39 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 15:44

Nedá mi to. Hlavně v klidu. A neberme se tak vážně.


  • 0

#40 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 27 duben 2015 - 15:47

Při průchodu členitým terénem anebo naopak plainem bez výrazného dělení raději jdu podle šipky. Zorientuju se dle map, a to začínám papírovou, a postupuju pak za šipkou. To, že reaguje plynule a že nehopsá podle momentální fixace mi vyhovuje.

 A při hledání keše "na kontaktní vzdálenosti" přepínám na šipku vždy, pokud není úkryt z dálky patrný. 

 

Já to dělám taky tak. Pokud jsem však s GPSkou v pohybu, tak se elektronický kompas automaticky vypíná a směr se určuje tzv. GPS kompasem, tedy jen z prostého průběžného počítání změn polohy - alespoň tedy u Oregona. A elektronický kompas se znovu zapne až když se zastavím. Na displeji to přepínání mezi elektronickým a GPS kompasem nijak nepoznám - snad jen když zastavím tak se mi někdy šipka natočí trochu jinak než jak ukazovala za chůze. Moje lehká nedůvěra k elektronickému kompasu pramení z toho, že jsem líný ho pořád kalibrovat. Naposledy jsem kalibraci dělal před rokem - když jsem ho vybalil z krabice.

 

Já proti elektronickému kompasu nic nemám, je to šikovná věc, ale vůbec není nezbytná pro navigaci a hledání.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama