Přejít na obsah


Fotka

Anketa: Quo vadis, wherigo?

wherigo

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
66 odpovědí na toto téma

Anketa: Anketa: Quo vadis, wherigo? (169 uživatel(ů) vložilo hlas)

Můj vztah k wherigo

  1. Wherigo se mi líbí a rád(a) si ho zahraju. (107 hlasy [63.31%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 63.31%

  2. Čas od času jako zpestření proč ne. (52 hlasy [30.77%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 30.77%

  3. Wherigo mě nebaví / nezajímá (pokud chcete, můžete blíže specifikovat ve fóru). (6 hlasy [3.55%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 3.55%

  4. Wherigo by mě možná i zajímalo, ale nemám na ně přístroj. (4 hlasy [2.37%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 2.37%

Hrál(a) bych wherigo jen pro hru samotnou, bez toho, aby na konci byla keška?

  1. Ano, důležitý je zážitek ze hry. (35 hlasy [20.71%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 20.71%

  2. Pouze výjimečně, např. pokud by mě námět opravdu zaujal. (82 hlasy [48.52%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 48.52%

  3. Pokud by za to byla nějaká jiná odměna, např. speciální CWG nebo něco podobného, tak ano. (8 hlasy [4.73%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 4.73%

  4. Ne, bez krabičky ani kačer nehrabe. (44 hlasy [26.04%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 26.04%

Kompatibilita s Garminem Colorado resp. Oregon

  1. Jsem přesvědčen(a), že je potřeba dodržovat kompatibilitu s těmito Garminy i za cenu toho, že se nepoužijí veškeré možnosti, které wherigo nabízí. (47 hlasy [27.81%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 27.81%

  2. Wherigo v Garminech už pouze dožívá, pokud to zpestří hru, nechť jsou klidně cartridge na Garminu nehratelné. (54 hlasy [31.95%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 31.95%

  3. Je mi to jedno (68 hlasy [40.24%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 40.24%

Jaké typy wherigo her mě baví? (Můžete zvolit více variant)

  1. Co nejjednodušší. Žádné velké zdržování a rychle k finálce. (32 hlasy [5.39%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 5.39%

  2. Pohodové, trošku provětrat tělo či mozek nevadí, ale nic se nemá přehánět, hlavní je odlovit kešku. (91 hlasy [15.32%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 15.32%

  3. Originální (s nápadem). (150 hlasy [25.25%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 25.25%

  4. Dobrodružné (s příběhem), např. na motivy knih, filmů, případně podle vlastní autorovy fantazie. (125 hlasy [21.04%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 21.04%

  5. Turistické průvodce. Baví mě, když mě wherigo provede po zajímavém místě a rád(a) se dozvím podrobnější informace. (95 hlasy [15.99%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 15.99%

  6. Náročné na přemýšlení. (26 hlasy [4.38%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 4.38%

  7. Náročné na fyzickou kondici. (17 hlasy [2.86%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 2.86%

  8. Náročné na čas. (13 hlasy [2.19%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 2.19%

  9. Komplexní (hry náročné současně na více způsobů). (45 hlasy [7.58%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 7.58%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#41 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 10:35

Pokud se odvrhne podpora garmina, tak budu chodit na finalky protoze cista mapa je cista mapa a kvuliva wigu si chytrej telefon nekoupim... :) Asi tak. Jinak vidim wigo jako zbytecnou nadstavbu multiny. Reci o tom, ze ve hre to muze prehravat mp3 a dalsi moderni vymozenosti... projdete si Multimystery kes Agartha a atmosfery je tam sakra dost... a to owner prej chlel puvodne wigo... ja si proste nemuzu pomoct, pro mne je gc tradicka na paradnim, novym, prekvapivym miste.


  • 0

#42 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 10:54

Prijde mi to ze hledas furt nejakej hypotetickej pripad kdy ma wigo skutecne smysl. Najdes ho tezko. Je to pocitacova hra a to patri ponekud jinam nez do GC.

 

No, s touhle logikou bych mohl číct, že do GC nepatří asi tak polovina všech keší ....

Nejde o hru, je to prostě nástroj, kterej je skvělej, jen chce dopilovat.

 

Pokud se odvrhne podpora garmina, tak budu chodit na finalky ....

 

Na fixlování se vždycky najde nějaká ta berlička ....  :mellow:


  • 4
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#43 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 11:00

Neni to nutkani na "prazdnou mapu" jen obscese?

Opravdu se maji strategicka rozhodnuti delat podle toho, jestli nekdo snese ci nesnese pohled na neprazdnou mapu?


  • 9

#44 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 11:24

No, s touhle logikou bych mohl číct, že do GC nepatří asi tak polovina všech keší ....

Nejde o hru, je to prostě nástroj, kterej je skvělej, jen chce dopilovat.

No a presne v tomhle se naprosto neshodnem. U me je to nastroj naprosto nesmyslnej uz z cely podstaty veci. Napriklad proto, ze u normalni multiny kdyz nenajdu stage, nebo tam proste neni, nebo se neco jinyho po...., vetsinou mam sanci jit dal bez toho, nejak si pomoct castecnym BF a podobne. Proste to zije, muzu s tim pracovat a poprat se s tim jak dokazu. U wiga jen bezmocne cumim na policko do kteryho neni co zapsat, nebo na neco podobnyho s cim neni sance cokoliv udelat. Podle me je to kravina i kdyby to po technicky strance fungovalo jak ma.

 

On i ten turistickej pruvodce jak zminuje Smrk je dost na hovno, pokud v nem nejde listovat a preskocit stranku a nemuzu vynechat navstevu muzea, ktere ma zrovna zavreno a zustanu stat u zamcenejch dveri..

 

Kdyby to slo dopilovat, uz bylo pomerne dost casu na to aby se to stalo. Evidentne to nikam nevede. A pilovat podle me neni co. Stejne jako nedopilujes ten balon aby fungoval tak jako letadlo, i kdybys ho piloval 100 let. Navic mi to prijde ze wigo ani nikdo nepiluje.


  • 2

#45 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 12:44

Kdo wigo nemá rád, nebude jej mít rád nikdy.

Kdo wigo rád má, bude jej mít rád vždy.

 

A není tomu tak? :) Jedna skupina si vede svou, druhá také a pokud je tu tedy ta třetí, které je to jedno, tak těm je vážně jedno, jestli na wigo půjdou či nikoli. Já mám wigo rád a ač jich mám odlovených jenom 13 (respektive 14, jedno bez keše, protože byla v archivu), pokud je nějaké při cestě a mám v dané oblasti čas, rád se na něj vypravím. Je to můj názor a nikomu jej nenutím, stejně jako wigo samotné. Sám mám jedno wigo v přípravě (už hooodně dlouho v přípravě) a pokud se někomu tenhle typ keše nelíbí, tak ačkoli to zmiňuji nerad, je tu vždy možnost přesunu na ignore list. :)


  • 4

#46 zirafka183

zirafka183

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 13:08

Občas si Wigo zahraji, je to zpestření geocachingu, ale ......

Vlastním O450 a již několikrát mě "vypekl" s tím, že jsem na něm hru nebyla schopná dokončit, což zamrzí, protože většinou chodím na keše sama, je-li to hra na půl hodiny, nevadí, tak tuto keš mít prostě dnes nebudu a půjdu v klidu dál.

 

Mám v "merku" dvě zajímavé Wiga (Kapsovo dálkové- Slapské + Mount Everest), které bych velice ráda odlovila, ale zase ale .....

Jít několik kilometrů. popř. zdolat několik kopců a zjistit, že můj O450 to poté "nezvládne", tak to je fakt blbý pocit a takto se mi do toho nechce. Když mám papír a tužku a sbírám indicie a spletu se, tak jsem "blbá" já a můžu si za to sama, ale když bude "stávkovat" technika, tak je to "v háji".

Takže co mi zbývá? Pořídit si "chytrý" telefon a nebo se na to vykašlat, doba jde vpřed a my se asi budeme muset přizpůsobit. 

 

Mě osobně by se líbilo, kdyby u těch složitějších Wig byly dvě možnosti - Wigo + "multinková" verze, něco jako "pojistka", kdyby Wigo "selhalo". 


  • 0

#47 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 14:17

Jsem rád, že se tu sešli příznivci i odpůrci wheriga, alespoň je tu nějaká předletní diskuze, už tu dlouho nic nebylo. :-)

Wheriga hraju na Oregonu 550t a taky mám při lovu obavu ze zamrznutí, spadnutí atd., tak hned po startu zkusím hru uložit, vypnout a zase obnovit, abych v půlce hry nezjistil, že to není úplně funkční. Wherig jsem odehrál 54 a problémy s odehráním jsem měl jednou, naštěstí jsem nebyl sám a hru jsme hráli ještě na záložním telefonu.

 

(nepočítám v to wheriga v Litomyšli, s těmi má problém snad každý. Moc jsem se na ně těšil, ale to není chyba wheriga ale ownera)


  • 0

#48 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 14:23

BTW vsimli jste si ze misto skvele a kosmicke technologie OpenCard uz se zase (konecne) da jezdit na papirovej kupon? Nahradit papir elektronickym udelatkem neni zdaleka tak jednoduchy, jak si spousta lidi mysli :)


  • 0

#49 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 14:25

Já si všimnul, dokonce jsem našel průkazku, kde mi je na fotce čtrnáct! :-)


  • 0

#50 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 14:31

Já si všimnul, dokonce jsem našel průkazku, kde mi je na fotce čtrnáct! :-)

Tak to jeste muzes jezdit zadarmo :)


  • 1

#51 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 15:13

Mám v "merku" dvě zajímavé Wiga - Kapsovo dálkové- Slapské .... 

 

Pokud máš strach, že ti to nebude fungovat, rád pošlu dopňkové informace, ale zatím je funčnost asi 95%.

 

Kdo wigo nemá rád, nebude jej mít rád nikdy.

Kdo wigo rád má, bude jej mít rád vždy.

 

Jasně a taky jeden o koze a druhej o voze - je jasný, že to nefunguje na 100%, ale myšlenka je to skvělá, jen to dopilovat. Držím novému projektu všechny palce!


  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#52 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 15:15

BTW vsimli jste si ze misto skvele a kosmicke technologie OpenCard uz se zase (konecne) da jezdit na papirovej kupon? Nahradit papir elektronickym udelatkem neni zdaleka tak jednoduchy, jak si spousta lidi mysli :)

 

Noooo, to je fakt super - takže místo placení on-line budeme zase jak debilové stát ve frontě u kasy??  :wacko:

Pěkně děkuju, zlatý Open Card ....  B)


  • 2
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#53 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 15:17

Zkoušel jsem si na té stránce zalogovat zpětně nalezená wheriga, ale nepřišel jsem na to, jak na to, aby to stálo za to, tamto.


  • 0

#54 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 16:27

Smrku, zpětně to, myslím, nejde, protože odemykací kód je jiný, než na wherigo.com. Jde spíš o to, že je to propracovanější než wherigo.com a má to lepší funkce. Ale taky to ještě není stoprocentně dodělané. Ale já s tím projektem nemám nic společného, takže netřeba se mě ptát na detaily.


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#55 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 16:45

Zhodnocení ankety
Vážení, anketa se nám docela pěkně rozjela, ale poslední dobou se to tady zvrtlo v polemiku zastánců a odpůrců wheriga, což nebylo účelem. Proto asi nastal čas, i když hlasy ještě stále přibývají, celé to nějak shrnout a uzavřít.

Nejprve bych chtěl poděkovat všem, kteří se ankety zúčastnili, a omluvit se těm, kterým její drobné nedokonalosti nedovolily hlasovat. Nebylo mým cílem udělat po všech stránkách kvalitní anketu, taky nehodlám na základě získaných dat obhajovat žádnou práci ;). Navíc ti, kteří hlasovat nemohli a chtěli přesto něco sdělit, mohli tak učinit formou příspěvku, což také někteří udělali. Anketu jsem především směřoval na ty, co wherigo hrají, ačkoliv poslední možnost hned první otázky to trochu popírá, ale žádné tělo není perfektní, tak mi to, prosím, odpusťte. Navíc některé z postřehů ne zrovna milovníků wheriga byly určitě zajímavé a jsem rád, že tady zazněly.

Pro mě klíčové byly otázky 2 a 3, otázka 4 byla spíše zájmová a otázka 1 taková typická úvodní. Pokusím se nyní shrnout výsledky u jednotlivých otázek. Předesílám, že jsem si vědom toho, že hlasovalo tak málo lidí, že se to nedá v žádném případě považovat za reprezentativní vzorek, nicméně pro své účely nic takového nepotřebuji.

Otázka č. 1: Můj vztah k wherigo
Ačkoliv to byla otázka „typicky úvodní“, přesto právě kvůli tomuto vztahu se tu strhla mírná přestřelka. Myslím, že to bylo trošku zbytečné a že to poměrně výstižně shrnul KulisekW:

Kdo wigo nemá rád, nebude jej mít rád nikdy.
Kdo wigo rád má, bude jej mít rád vždy.


Sice je to asi příliš kategorické (nikdy / vždy), ale je to celkem trefné. V žádném případě nechci někoho přesvědčovat, že je wherigo skvělé. Pokud ho to nebaví, má k tomu odpor, je to jeho věc. Mě taky asi málokdo přesvědčí, že lezení do špinavých kanálů nebo na skály či vysoké stromy je ten suprový geocaching. Mně se wherigo zalíbilo hned, jak jsem na ně narazil, a to byla wherigo keš hned druhou keší, co jsme historicky odlovili (první byla „pochcaná“ zahrabanka, druhé wherigo).

Přesto si myslím, že nelze nad některými argumenty jen tak mávnout rukou. Pádný argument tu zmínili Modrák a Kulhal, a to „technickou nedotaženost platformy“. Je neoddiskutovatelným faktem, že při hraní cartridge občas spadne, nebo se zasekne ve stavu, ze kterého nelze pokračovat dál. Na druhou stranu mám pocit, že tyhle problémy dost často postihují právě ty, kteří mají proti wherigu averzi nebo alespoň despekt a jdou tomu tedy dát „opět po delší době šanci“. Já sám jsem odehrál něco přes 70 wherigo her (71 zalogovaných wherigo keší + některé odehrané a nezalogované). Opravdové technické problémy s odehráním jsem měl snad jenom u vodníků na Kampě, a to v době, kdy tohle wherigo mělo bez problémů odehraných několik stovek hráčů, prostě s mým tehdejším telefonem a konkrétní verzí OpenWIGu se to nekamarádilo (pro zájmce zde je můj log po úspěšném odlovu: http://coord.info/GL3EMPY0) a u Celtic adventure u Točné. To jsou opravdu jediná dvě wheriga, která jsem napoprvé nedohrál kvůli technickým problémům. A že jsem nejdříve hrál na telefonu se Symbianem, který ani neměl věstavěnou GPS a používal jsem bluetooth externí modul, pomocí OpenWIGu, pak několik wherigo s Oregonem 300 a v poslední době výhradně na androidím telefonu s WhereYouGo. Ale to je asi jedno. Holt já problémy nemívám a hry si užívám, jiný je má a překlene se přes ně a jiného neskutečně serou.

Já bych chtěl malinko zapolemizovat s připomínkou o „technické nedotaženosti platformy“. I já to tak nějak vnitřně beru, že wheriga bývají nestabilní. Jenže tahle poznámka mě donutila se nad tím zamyslet hlouběji. Co je vlastně wherigo? Je to framework, využívající jazyka Lua k tomu, aby bylo možno naprogramovat aplikaci, která bude na základě aktuální pozice GPS schopna provádět specifikované operace. Je to asi trochu kostrbatá definice, ale učesávat ji nebudu. Framework obsahuje určité prvky, které může autor ve své aplikaci použít - zóny, věci, postavy, úlohy, časovače, dialogy, vstupy a média (obrázky, zvuky). Je postaven na událostmi řízeném modelu, to znamená, že jsou definovány určité události (např. vstup do zóny, vypršení časovače apod.), na které může autor napsat reagující kód (obsluhu události). Podle mého názoru je tento framework dobře navržen a autoři v něm mohou naprogramovat velké množství rozličných úloh. Aby to však k něčemu bylo, musí to na něčem běžet. A to je ten kámen úrazu. Přehrávač wherigo je tedy aplikace, která umožňuje interpretovat Lua kód wherigo aplikace. Prvním a ve své době jediným přehrávačem wherigo byly ty v Coloradech, Oregonech a taky byl v Nuvo. Protože ale jazyk Lua je standardizován a existují projekty pro jejich použití na různých platformách, mohly vzniknout i další přehrávače především pro mobilní telefony, ale existuje i pro Windows. Podle mě je to podobné jako s Javou - ta taky potřebuje k tomu, aby programy běžely, mít na cílovém zařízení něco, co se jmenuje Java Virtual Machine a co vykonává jednotlivé příkazy, které napsal programátor. V našem případě pak přehrávač wheriga na konkrétním zařízení vykonává požadavky autora. Záleží tedy na tom, co všechno a jak kvalitně bude tento přehrávač umět. Pokud např. přehrávač v Garminech nemá implementovánu obsluhu události „Při kliknutí“, pak když tuhle obsluhu autor ve svém programu použije, nebude to mít žádný efekt. V jiných přehrávačích, kde ta obsluha implementována je, to fungovat bude.

Myslím si, že platforma wheriga (ten základní framework) až tak moc nedotažený není. Na to, jak je jednoduchý, je celkem flexibilní a poskytuje široké možnosti. To, co činí problémy, které vedou některé lidi k žehrání nad platformou, je implementace wherigo přehrávače na konkrétních zařízeních. Je bez debaty, že implementace na Garminech je nedotažená a je jasné, že jiná už nebude. Implementace na androidích telefonech je podle mého názoru zdařilá, ale samozřejmě nic není bez chyb. Tím spíš, že to běží na různých zařízeních s různými verzemi operačního systému, s různou výbavou, s různou velikostí paměti apod. Škála koncových zařízení (byť všechny běží na platformě android) je taková, že to prostě z principu nemůže fungovat na všech za všech okolností bez problémů. Ale to není věc pouze wherigo přehrávačů, to je věc všech aplikací.

U wheriga však do toho všeho vstupuje ještě autor cartridge. Jsem přesvědčen, že více problémů s (ne)hratelností wheriga souvisí se způsobem, jak to autor naprogramoval, než s nestabilitou přehrávače jako takového nebo s technickou nedotažeností platformy. Typickým problémovým prvkem bývá toto: Při vstupu do zóny se má hráči zobrazit text. Aby se nestalo, že se mu při příštím vstupu do zóny text bude stále zobrazovat, dělává se to tak, že se do určité proměnné poznamená, že hráč už text přečetl, a příště už se mi při vstupu nic nezobrazí. Pak se občas stane, např. nestabilitou GPS signálu, že hráč do zóny vstoupí, text se mu zobrazí, ale ještě než si ho stihne přečíst, mu z nějakého důvodu zmizí (třeba je to chyba hráče, protože omylem klepne na tlačítko OK). Bohužel už se poznamenalo, že se hráči text zobrazil, a tak už má smůlu. Pokud se zároveň automaticky uloží hra, prakticky už pro hráče není cesty, jak se k textu dostat. Tohle ale není chyba ani platformy, ani přehrávače, ale chyba logiky programu. Tu však lze upravit a podobné situace ošetřit. Musí si toho však být autor vědom a mít chuť to řešit. (Abych byl spravedlivý - jak Modrák, tak Kulhal zmiňují, že spoustu problémů způsobuje špatné naprogramování, to jen tak na okraj.)

Další část problémů si způsobují hráči sami. Jsou např. nepozorní, špatně si přečtou text, začnou zmatkovat, bezhlavě klepou na displej nebo tlačítka, nezkontrolují si stav baterie apod. Proti těmto příčinám se i pečlivý autor může těžko pojistit, neboť vynalézavost lidí, jak si přidělat startosti, je bezbřehá. No a někdy prostě selže technika. To je život.

Nebylo cílem předchozích řádků přesvědčovat ty, kteří wherigo nemají rádi, aby svůj postoj přehodnotili. Prosím pěkně, lovte si, co chcete, hrejte nebo nehrejte si wherigo podle libosti. Je to vaše volba a nemusíte ji nikomu zdůvodňovat. Chtěl jsem jenom nastínit svůj pohled na problematiku „technické nedotaženosti platformy“, což ovšem neznamená, že musím mít pravdu.

Otázka č. 2: Hrál(a) bych wherigo jen pro hru samotnou, bez toho, aby na konci byla keška?
Odpovědi na tuto otázku mě enormně zajímaly. Již před publikací svého prvního wheriga jsem si pohrával s myšlenkou, že by u něj nebyla keš. Že by to byla pouze hra dostupná na www.wherigo.com. Byl jsem ujištěn, že by to nikdo nehrál, protože by se o tom ani nedozvěděl. Většina lidí že chodí jenom na geocaching.com a co není tam, o tom se nedozví. Poslechl jsem tu radu a proto zatím moje wheriga mají keše. Nicméně myšlenku wheriga jako samostatné zábavy bez návaznosti na kešku jsem úplně neopustil ani po pěti letech, naopak vyvstává mi na mysli stále častěji. Tím častěji, čím více kačerů provádí odlov wherigo keší „alternativními způsoby“. Víme všichni, co si pod tím představit. Umím se vžít do jejich myšlení, ačkoliv se s ním neumím ztotožnit, že je rozčiluje neodlovená ikonka na mapě a že když nejsou z nějakého důvodu schopni / ochotni odlovit ji odehráním wheriga, najdou si jiný způsob, jen aby jim z mapy zmizela. Jak už psal HaLuMa, i podle mě je to obsese, ale to je koneckonců věc dotyčných.

Zabýval jsem se tedy myšlenkou, kolik lidí by bylo ochotno si zahrát wherigo jen tak, bez keše, jenom pro tu hru samotnou. Že by se nemusely dělat wheriga zakončená krabičkou, ale pouze by se publikovaly cartridge, ať už na starém wherigo.com, nebo na novém wherigofoundation.com. Ubyla by spousta problémů, jak autorům, kteří by nemuseli vymýšlet místa pro umístění keší, ani je nijak udržovat, ani by nebyli limitováni nějakými 160 metry. Ale ubyly by problémy i těm kačerům, které právě ikonky wherigo keší iritují, prostě by žádné nebyly. A ubylo by i „alternativních“ odlovů, protože by to nikomu nic nepřineslo. Wherigo by si zahráli jenom ti, kteří si ho opravdu zahrát chtějí.

Výsledky ankety říkají, že cca 70% odpovídajících deklarovalo, že by bylo ochotno si wherigo zahrát i bez keše na konci. Většina z nich samozřejmě jenom v případě, že by je wherigo něčím zaujalo, ale to je pochopitelné.
Zajímavé pro mě bylo i to, že pouze necelých 5% napsalo, že by se nechalo k odehrání zlákat nějakým bonusem, např. speciálním CWG, které by se jinak nedalo získat. Čekal jsem, že to bude větší číslo. Ale asi se ukazuje, že koho by wherigo zaujalo už svým tématem, další lákadlo v podobě dárku už by k tomu většinou nepotřeboval. I o tom jsem totiž přemýšlel, jestli by se motivace k odehrání wheriga bez keše zvedla např. tím, že bych nechal vyrobit speciální sérii CWG nebo podobných předmětů. Zdá se, že to asi není nutné, ačkoliv jsem přesvědčen, že kdyby taková možnost byla, tak by jí nepohrdli ani ti, co by to jinak nevyžadovali.

No uvidíme. Možná, že někdy otestuju, jak moc vážně jste to mysleli ;).

Otázka č. 3: Kompatibilita s Garminem Colorado resp. Oregon
Další důležitou otázkou, která mě zajímala, je požadavek na držení „zpětné“ kompatibility s Colorady či Oregony. Pro autory je to totiž spíš pro zlost, než že by jim to něco přinášelo. Zde anketa dopadla tak, že více jak 70% řeklo, že by jim nevadilo přestat se na tyto přístroje ohlížet, pokud by to přineslo do hraní některá vylepšení.

Ano, souhlasím s Blexou, že to nejsou žádná zásadní vylepšení, která by se nedala obejít tak, aby to fungovalo i v Garminech. Přesto jsem přesvědčen, že se jedná o zvýšení komfortu hráče, o možnost lepším způsobem hru navrhnout. A taky o možnost přestat tímto směrem při vývoji hry uvažovat a přestat psát zbytečné ochrany jenom kvůli tomu, aby to na Garminech fungovalo.

Byl to Dobesch, který prohlásil: „AT JSOU PROBOHA KOMPATIBILNI“. Sice uvedl jako příklad litomyšlská wheriga, která jsou paradoxně hratelná pouze na Garminech a nikoliv na telefonech, což je nejspíš rarita, která mi moc neleze do hlavy. Ale to nevadí, přesto bylo cca 30% těch, kteří se vyjádřili pro zachování kompatibility. Opravdu by mě zajímalo, jaký k tomu mají důvod. Napadá mě jediné: jsou to lidé, kteří rádi hrají wherigo, mají Garminy a nemají chytré telefony a nechtějí nebo nemůžou si takové pořídit. Je to důvod ke kompatibilitě nebo není? A co přístroje schopné načíst chirp? Kolik procent kačerů je má? Je to důvod k tomu nedělat keše s chirpem, anebo nutit jejich ownery, aby tam měli i alternativní způsob zjištění souřadnic? Jako příklad můžu uvést digitální šíření televizního signálu kontra analogové. Prostě jednoho dne analog vypnuli a bylo to. Kdo si nepořídil aspoň settopbox, byl bez televize. A rozhlasové vysílání bude následovat co nevidět.

Je potřeba se smířit s tím, že jednou ta podpora Garminů skončí. Otázkou je, jestli ten čas už nastal, anebo ještě ne. Zatím na to neumím odpovědět. Nechci připravit lidi s Garminy a bez chytrého telefonu o wheriga. Ale zároveň se nechci nechat při vývoji zbytečně omezovat. Je jasné, že co se týká wherigo keší, tam do toho ještě mohou zásadním způsobem mluvit revieweři. Pokud budou trvat na tom, aby wherigo u wherigo keše bylo kompatibilní i s Garminy, asi se tomu owner bude muset podřídit (ačkoliv u již zmiňovaného chirpu by taky někdo mohl něco namítat). Pokud by se však jednalo o wherigo bez keše, pak by rozhodnutí bylo jen a výhradně na jeho autorovi.

Otázka č. 4: Jaké typy wherigo her mě baví?
Taková třešínka na závěr. Celkem podle očekávání zvítězila „wheriga s nápadem“. V závěsu jsou pak „dobrodružné s příběhem“, „turistické průvodce“ a „pohodové“. Kupodivu moc nezabodovala „jednoduchá“, ale ani ta „komplexní“, ačkoliv i ta si své příznivce našla. Asi zafungovala Gaussova křivka.

Co to znamená? Že většina nemá zájem o příliš jednoduché, ale ani o příliš těžké hry, chtějí hry tak akorát, které ale mají nápad a baví. Upřímně, že byste to před touhle anketou nikdy neřekli? ;) Mě tedy trochu překvapilo nízké skóre u těch jednoduchých, osobně jsem si myslel, že tam přistane víc bodů.

Závěrem
A to je všechno, vážení. Ještě jednou díky za účast a vaše připomínky a postřehy. Vlákno zatím nechám odemčené i pro ty, co by ještě chtěli hlasovat nebo zanechat nějakou připomínku. Pokud by se tady však začala mlátit prázdná sláma, tak to zamknu.
  • 6

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#56 Dobesch

Dobesch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 865 příspěvků(y)

Publikováno 10 červen 2015 - 17:56

Ja tu "PROBOHA KOMPATABILITU" myslel spis tak, ze pokud se dohodne nejaky okruh zarizeni, tak at to na nich funkcni je -- nebo at se holt cartridge "kompiluji" navickrat, aby se nestalo, ze bude hratelno jen na Androidu nebo jen na Iphonu. Jinak musim rici, ze jedinny duvod Wiga na Garminu vidim ve vydrzi baterii a moznosti jejich vymeny. Zkratka zatim spousta chytrych telefonu je tak max. na 2-3 hodiny wigo provozu


  • 1
HTC Desire -- LocusPro + WhereYouGo + Geoquack Nokia 6230i + Evolve Itraxx -- Handy Geocaching a OpenWIG

#57 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2015 - 8:45

Ta vydrz baterie je na telefonu fakt omezujici. 2 x se mi stalo, ze jsem odehral na telefonu tak-tak a 2 x se mi stalo, ze nedohral. A pak byl vazne problem, protoze v obou pripadech byla velikostsouboru s ulozenou hrou 0 bytu (ackoli jsem pravidelne ukladal neb jsem si byl vedom problemu s baterkou). Obnovit tedy neslo, jen zacit hrat cele znovu. To nepotesi. A podle me to neni chyba hrace, ale chyba systemu - k vynulovani souboru s ulozenou hrou by dojit nemelo nikdy. Pak by stacilo dat novou baterku a vesele pokracovat.


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#58 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 164 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2015 - 9:09

Ja mam wig odehranych 28 uplne a asi tri nedohrane (jednou to trikrat spadlo a dosel mi cas i trpelivost, jednou casove duvody a jwdnou jsem nenasel skrytou zonu). Osobne wiga povazuji za nejlepsi typ kese a to bezkonkurencne. Jen muj nazor. Nekdo tu psal, ze kdo ma "chytrej foun", wigo odehraje, to neni pravda. Dokud jsem v rijnu neztratil mobil, hral jsem na telefonu Sony Xperia Tipo. Kdyz nepocitam mensi problemy, tak s velkymi problemy jsem se z tech triceti wig setkal na Sporilove na wigu Labyrint, ktere mi trikrat spadlo, coz se mi nikdy a nikde jinde nestalo. Vzdy jsem musel odznovu i kdyz to byl typ wiga, kde to moc nevadilo. I z casovych duvodu jsem ho nedohral. K otazkam: 1) Uz jsem se vlastne vyjadril 2) Klidne i bez krabicky, hledal jsem kdysi i wheriga mimo GC abych si jen mohl zahrat, ale nenasel jsem ani jedno. 3) Nevlastnim garmin a wiga zatim netvorim -> je mi to fuk 4) Ja mam rad vsechno. Jo a nevidim duvod, proc by nemely wiga do GC patrit
  • 1

#59 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2015 - 10:38

Ale to já taky nevidím důvod, proč by wiga do GC neměly patřit. Podle mě všechno, co dělá hru pestřejší, zajímavější, různorodější, je vřele vítáno, a to co do terénu, obtížnosti, velikosti, nápaditosti, různosti typů keší atd. Jen jsem proti bezmyšlenkovitýmu zavádění techniky, kde je zbytečná a neslouží podstatě provedení keše (tedy předělávání obyčejnejch multin na wiga, lepení QR kódů, kde stačí nalepit štítek s číslem, posílání mailu pro finálku místo vzorečku v listingu atd...) Naopak považuju wigo za vítané zpestření tam, kde je udělaný tím způsobem, že by si ho většina z nás s gustem zahrála i bez škatule na konci.


  • 7

#60 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 11 červen 2015 - 11:27

Wherigo beru jako zpestření této hry. Kdo ho chce hrát, tak ať ho hraje, kdo ne, ať nechá být. Poznámky o tom, že nemám prostředek na to abych odlovil wigo, ale chci mít čistou mapu a tak vyhledám finálky, jsou podle mě jen prostředkem k získáním bodu stůj co stůj. Kdyby ne, tak mám přece k dispozici tlačítko ignorovat danou keš a mapu mám čistou také.

 

Jak někde psala Jacka. Když nemám GPS, či telefon podporující wigo, dá se to vyřešit tím, že požádám někoho kdo možnost odlovení wiga má a jdu na keš s ním. To samé jako třeba u stromovek, k jejichž odlovu je zapotřebí vybavení v podobě lana atd. To, že se někdy odlov wiga nepodaří, kvůli tomu, že zklame technika je pravda, ale to se prostě v jako každém jiném odvětví stává.

Nemá smysl si nalhávat to, že nějak zastavíme příliv nových technických věcí do GC. Pokud tedy budou. Doba jde dopředu a já sám jsem třeba zvědavej, zda nám v budoucnosti GC nějaké tyto věci přinese. Pokud ano, tak se buď podle toho zařídím a nebo budu keše, které mi nevyhovují házet, tak jak jsem již psal, do ignorovaných. 


  • 5





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:wherigo

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama