Přejít na obsah


Fotka

Letterbox nebo tradička?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

Anketa: Jaký typ keše byste zvolili? (57 uživatel(ů) vložilo hlas)

Letterbox nebo tradička?

  1. Letterbox (50 hlasy [87.72%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 87.72%

  2. Tradička (7 hlasy [12.28%] - Zobrazit)

    Procento hlasů: 12.28%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#21 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2015 - 21:37

Letterbox. Krabička asi bude muset být mimo vlastní hřbitov, ale pokud budou kačeři přinuceni nějakým jednoduchým úkolem (třeba spočítáním všech náhrobků s určitým jménem ... no, to jsem asi přehnal) hřbitov navštívit, tak to splní záměr lépe, než tradička, při jejímž odlovu by si třeba ani hřbitova nevšimli, zvláště noční FTF lovci, o přečtení listingu nemluvě.

Vzhledem k okolnostem bude krabka zřejmě ve velmi těsné blízkosti, což v tomhle případě vůbec nevadí.

 

Kulíšku mám v plánu také jednu keš věnovanou podobnému místu a také jsem řešil co a jak, ale až díky tvému dotazu mne napadlo, zkusit to pojmout jako letterbox. Zítra to pojedu prozkoumat jestli by to šlo.

Dej vědět, jak to dopadlo. :)

 

Ad Kalubr: Vzhledem k tomu, že ho o to požádali, tak větší množství lidí asi dobře je. Pokud nechci, aby někam chodili lidi, tak tam nedělám keš. Pro tradičku bych na odlehlejším místě u Žatce tipnul tak 100 až 150 nálezů za první rok, později méně, což mi při rozumném uložení vně hřbitova nepřijde nijak hrozné.

 

Samozřejmě rozhodnutí je na ownerovi. Letterbox je zajímavější než tradička - stejně jako multina, multi-mysterka či WIGO. Jen prostě reaguju na vlastní zkušenost, kdy zhruba 20 letterboxů už jsem musel vynechat, protože jsem zpravidla neměl ztažené obrázky, případně byl dlouhý a já šel z druhé strany; a také na to, že tam asi chtějí dostat víc lidí.

 

A na závěr něco mimo žádosti - pokud to místo dovoluje a ty bys tam chtěl dostat víc lidí a zároveň, aby se o místě něco dozvěděli a prohlédli si ho, udělal bych tam kešek víc - tradičku, letterbox/multi a k tomu případně mysterku s luštěním na doma. Tím můžeš rozložit délku listingu, která pak bude "stravitelnější" ;) A hlavně každý si najde své...

Líbí se mi ten odhad 100 až 150 lidí ročně. V reálu je průměr kolem 40 až 50 návštěvníků za rok. Letterbox plánují jednoduchý, žádné složitosti. :)

Co se více keší týče, tak jedna bude stačit.

 

Souhlasím s Letterboxem (nebo multinu),  těch opravdu není nikdy dost. Oproti tradičkám je to jen mizivé promile. 

Loni (nebo už předloni) byl odlov Letterboxu jako podmínka pro získání suvenýru a při té příležitosti jsem zjistil, že např. v okolí Karlových Varů je pro Basic Member jen JEDEN JEDINÝ a pro premiové asi DVA. Po odlovení budu muset příště jet do Žatce :-) 

 

Takže - Letterbox a pro všechny (tedy Basic Member).

 

Držím Ti palce a díky za Tvou snahu.

Nikdo nemějte obavy, že bych tuhle krabku plánoval jako PMO. ;)

 

Ja jsem pro letterbox, kazdy je pro me tak trochu svatkem. Ale s chozenim na hrbitov bych byl trochu opatrnejsi - pokud je to fakt zidovsky hrbitov. Bylo by asi potreba dodrzovat pravidla, kdy nektera z nich by nemusela byt pro nektere kazery schudna a mohli by jke porusovat (tim spis, ze postih by asi nebyl realny): nejproblemovejsi je asi pokryvka hlavy u muzskych navstevniku a nenavstevovat v sobotu, ...

Jedná se skutečně o židovský hřbitov, i když v dosti poničeném stavu. Jak už tu napsal kolega, sám jsem tato nařízení již v minulosti porušil (nebyl jsem s nimi seznámen).

 

 

Po zhruba dvou dnech hlasování jste mne jen utvrdili v tom, že letterbox je zřejmě dobrý nápad, tudíž jdu pomalu vymýšlet motiv na razítko. :) Nicméně, diskuze i hlasování poběží, klidně přispívejte dále.


  • 2

#22 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 7:30

Jedná se skutečně o židovský hřbitov, i když v dosti poničeném stavu. Jak už tu napsal kolega, sám jsem tato nařízení již v minulosti porušil (nebyl jsem s nimi seznámen).

 

 

Nedodrzovani pravidel pro navstevy napozenskych objektu (zdaleka ne jen zidovske, ale treba mesity, ...) mi pripada neuztive a u hrbitovu obzvlast. Upozornoval jsem na to radu autoru kesek (jeden treba doporucoval v listingu lezt pres rozpadlou zed), ale vetsinou jsem se setkal s neuctivou odpovedi. Nevim presne, jak je to se starymi hrbitovy, kde se jiz nepohrbiva. Urcite ti potrebna pravidla reknou na zidovske obci, verim, ze ty si s tim poradis se cti. A za letterboxove rozhodnuti dekuji, i kdyz nevim, zda jej nekdy odlovim :)


  • 5

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#23 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 14:06

Židé v sobotu a na své svátky na hřbitov nechodí, protože

 

1) Šabat je určen k jiným věcem - k liturgickému slavení v synagoze i v rodině, k modlitbě a odpočinku (nikoliv k nějakému courání, byť i po posvátné půdě hřbitova), ke studiu Tóry...

 

2) i správce hřbitova nemá být "v práci" - hlídat, odmykat a zamykat hřbitov

 

3) kontakt s mrtvým Žida rituálně znečišťuje - nesmí se pak nějakou dobu účastnit rituálního slavení, hostiny atd., takže by mohl být po návštěvě hřbitova "nečistý" pro slavení šábesu.

 

Pokrývku hlavy tam nosí proto, že se jedná podle nich o posvátnou půdu, stejně jako si dávají něco na hlavu při modlitbě, v synagoze, při studiu posvátných textů apod.

 

Z toho všeho mi plyne, že nevhodnost návštěvy židovského hřbitova se týká pouze židů, pro ostatní pak pouze těch hřbitovů, které udržuje a za které odpovídá Židovská obec. U opuštěných hřbitovů uprostřed lesa, které v lepším případě opečuje místní úřad nebo parta nadšenců, v horším nikdo, bych si s tím hlavu nedělala a dost pochybuju, že by to nějakého žida pohoršilo. Stejně jako je nepohoršuje, že my v sobotu pracujeme. Ortodoxní židé jsou naopak často rádi, když jim nějaký "gój" přijde v sobotu pomoct s prací, která je pro ně ve sváteční den zakázaná (zatopit jim v kamnech, když se ochladí), s návštěvou hřbitova mi to při zachování patřičné úcty připadá podobné.

 

A mimochodem, na židovské hroby se nedávají květiny ani svíčky, ale kdo chce vzpomenout na zemřelého, vyjádřit svou úctu a poděkování či se pomodlit, klade podle zvyku na náhrobek kamínek.


  • 8

#24 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 14:17

Poněkud OT: pokrývku hlavy nosím téměř pořád neb jsem ne vlastní vinou skin, což je v synagogách a na židovských hřbitovech fajn. Bohužel v křesťanských kostelích je to pro pány nepřijatelné, takže zejména v zimě mi tam pobyt činí větší či menší potíže. Proč je tomu vlastně tak?


  • 0

#25 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 15:00

Jacko, myslim ze nemas pravdu. Prinejmensim na Olsanske hrbitovy te nepusti (tedy tebe ano, ale me ne) bez pokryvky hlavy. A jeji potreba ma, pokud si pamatuji, neco spolecneho s energii proudici z emene hlavy (proto staci mala jarmulka, treba i z papiru) a ne s posvatnym mistem jako takovym. Ale prit se nehodlam. V kazdem pripade si myslim, ze je treba ctit pravidla tech, na jejichz pudu vstupujes.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 31 srpen 2015 - 15:01

  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#26 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 15:17

U vstupu na židovský hřbitov na Olšanech jsou ty modré jarmulky, které dělá Židovské muzeum. Při odchodu se pak zase vrátí. Byl jsem tam lovit kešku Franze Kafky a na hlavě měl něco jen málokdo. Většinou to nosili jen Japonci, kterým to přišlo jako velká exotika.


  • 1

#27 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 15:26

No, pokud vím, tak skutečně věřící žid na nějaké proudící energie kašle :D. Není totiž pověrčivý :D.Ta jarmulka je, myslím, už od středověku prostým vyjádřením faktu, že "je tu někdo, kdo je nade mnou".


  • 3

#28 Joe Tramp

Joe Tramp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 178 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 17:29

Co se týká geocachingu na hřbitovech, tak mi přijde divné už samo "hraní si" na hřbitově; přijde mi to podobné, jako kdybych rozbalil Člověče, nezlob se na kostelním oltáři.


  • 1

#29 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 18:05

Co se týká geocachingu na hřbitovech, tak mi přijde divné už samo "hraní si" na hřbitově; přijde mi to podobné, jako kdybych rozbalil Člověče, nezlob se na kostelním oltáři.

Souhlasím, pokud jde o umisťování a hledání keší v areálu hřbitova. Ale na hřbitov se lidé nechodí jen modlit a vzpomínat na zemřelé, ale i odpočívat, procházet se, přemýšlet nebo něco zajímavého vidět. Geocaching plní i roli, kterou bychom mohli nazvat třeba poznávací nebo kulturně - historickou, a tady si myslím, že to je v pořádku úplně stejně, jako když neupírám nevěřícímu návštěvníku prohlídku architektonicky či historicky zajímavého kostela.. Tedy - prohlédnu si hřbitov, kostel, oltář atd.a pak jdu mimo objekt hledat keš.


  • 9

#30 mates4

mates4

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 52 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 21:46

Tady je to celkem zajimave vysvetlene z povolanych ust http://www.shekel.cz...-sabat-neni-hra
  • 0

#31 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 341 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2015 - 8:00

U vstupu na židovský hřbitov na Olšanech jsou ty modré jarmulky, které dělá Židovské muzeum. Při odchodu se pak zase vrátí. Byl jsem tam lovit kešku Franze Kafky a na hlavě měl něco jen málokdo. Většinou to nosili jen Japonci, kterým to přišlo jako velká exotika.

 

Ideální na přenos vši dětské :P


  • 0

#32 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2015 - 9:13

Taky mě to napadlo, ale nevím, jeslti by se tam udržela, je to dost hladká látka.


  • 0

#33 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2016 - 20:11

...o půl roku později...a nový letterbox GC62E1E je na světě. :)


  • 4

#34 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2016 - 22:38

díky za info, vkládám si do Geogetu


  • 1

#35 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 229 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2016 - 0:09

Moc pěkné. Vynechal bych smajlíky, ale jinak parádní listing. Líbí.


  • 1

Etrex 30 + GPI generator + Geoget + a:Drake Plus nebo Locus Pro na CAT S50, Wine, Debian testing


#36 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2016 - 9:44

Ten listing je opět plný informací a krasně čtivě napsany. Tak to mám rád. Mít to bliz, vyrazil bych na lov. Mimochodem jsi mne předstihl. Wherigo teprve dokoncuji.
  • 1

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#37 Stranger42

Stranger42

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 387 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2016 - 11:39

Pěkné. Ale počkám si na lidštější počasí a teplotu (jaro) a pak vyrazím. Nevím proč, ale hřbitovní keše jsou dost přitažlivé :)


  • 1




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama