Přejít na obsah


Fotka

Úpadek geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
81 odpovědí na toto téma

#1 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:17

Mám v poslední době trochu hořkokyselé pocity při hledání keší a logování trackables. Dělám GC teprve 2 roky, takže nedokážu úplně posoudit nějaký dlouhodobý vývoj, ale subjektivně se mi zdá, že se čím dál častěji setkávám se stejnými nešvary, které nám trochu kazí radost z GC, a že tyto nešvary jsou přímým důsledkem rostoucí popularity GC a rostoucího počtu lidí, kteří se tomu věnují, aniž by se obtěžovali se seznamováním s nejzákladnějšími pravidly. Konkrétní příklady:

 

Ztrácení TB

To, že se TB ztrácejí, je stará známá věc. Ale zjistil jsem, že spousta TB se ztrácí ne proto, že by je někdo cíleně ukradl, ale proto, že kačeři prostě nevědí, co s tím. Před časem mi jedna nadšená rodina kačerů ukazovala tři TB, že je už několik měsíců nosí hezky s sebou, aby všechny pěkně cestovaly od kešky ke kešce. To, že by měli TB cca po 14 dnech někam umístit a nenechávat si ho na věky, netušili. To, že se TB musí logovat, taky netušili. Takže všechny tři TB byly už řadu týdnů stále zalogovány v keškách, ze kterých je tahle rodinka původně vysbírala. Bez jediného logu.

 

Ignorování ztracených TB

Ani nepamatuji, kdy jsem v nějaké kešce našel TB, ale zato skoro v každé druhé větší kešce vidím zalogované dávno ztracené TB. Vybavuji si kešku rekordmanku někde v jižních Čechách, kde bylo zalogováno 10 TB, ale v kešce nebyl ani jediný. Některé z nich byly ztracené dokonce už několik let. Totální ostuda je to pak u TB Hotelu. Setkávám se s výmluvami, že owner TB ho neloguje jako ztracený proto, že stále doufá, že se jeho TB i po několika letech najde. To je podle mě blbost, protože TB může klidně čekat na své znovuzrození na "neznámém místě" a nemusí zabordelovat keš, ze které se před několika lety ztratil. A owneři keší se někdy vymlouvají, že tam ty TB nechávají schválně jako varování, že se v keši ztrácejí TB, aby je tam tedy kačeři nedávali. To je podle mě taky blbost. Keškou můžou za několik let úspěšně projít klidně desítky i stovky TB, z nichž se třeba jen pět kousků ztratí. Těch 5 ztracených je bezvýznamné procento a vůbec to nemusí znamenat, že kešku někdo systematicky vykrádá. Těch 5 ztracených (a nezalogovaných) TB podle mě svědčí jen o bordelářství ownera, který, stejně jako z kešky občas vyndá bordel a vymění tam logbook, by měl občas kontrolovat i ztracené kešky.

 

Výměny

Ani nepamatuji, kdy jsme v kešce našli nějaký slušný obsah. Nosíme s sebou pytel suvenýrů, taky tradiční kinderbordel a další věci na výměnu, ale ještě minulý rok jsme vyměňovali skoro u každé kešky, zatímco letos jsme poslední výměnu suvenýrů udělali někdy v dubnu. O šišku, papírový kapesník a klacík fakt nestojíme... Sám to vidím u svých keší. Nacpu je vším možným a po půl roce je tam nanejvýš ten pověstný papírový kapesník. A zase - ne vždy je to ze zlé vůle. Často je to z neznalosti. Setkal jsem se s kačery, kteří se domnívali, že ty suvenýry jsou tam jako odměna za nález, a netušili, že by je měli vyměňovat. Tedy opět neznalost pravidel.

 

Údržba keší

Mokrý logbook? Hniloba a plíseň? Žádný velký problém. Owner, který má založeno 100 keší, přece nemůže mít čas na pravidelnou úržbu. - I s takovými výmluvami se setkávám. Podle mě, owner by si měl být vědom toho, že vlastnit keš znamená především údržbu a péči. Pokud nemá čas na údržbu 100 keší, neměl je zakládat.

 

Schvalování keší se závadami

Tři příklady z poslední doby:

- Jedu k nové keši s úmyslem udělat FTF, ale na místě najdu jen vykopanou díru. Spolu s několika dalšími kačery logujeme DNF. Owner po několika hodinách zaloguje Write note, že se omlouvá, že tam keš není, protože nevěděl, že keš bude tak brzo schválena...

- Chybné souřadnice a ničení přírody. Tohle se už tady na fóru dlouze probíralo. Tradička má mít co nejpřesněji zaměřené souřadnice. Úmyslně nepřesné souřadnice používané pro zvýšení obtížnosti kešky je podle mě kravina a je to proti pravidlům. Příklad: tradička zaměřená pod prudkým svahem na břehu řeky, téměř ve vodě. Totálě zničený a sesunutý břeh, otrhané křoví, olámané stromy od zoufale hledajících kačerů. Skutečné umístění: sloupek na křižovatce 20 metrů od břehu. Výsledek - naštvaní kačeři a zničený kus přírody. Kdybych byl obyvatelem nedaleké usedlosti, hnal bych každého kačera bičem.

- Kačer, který má méně než 20 nálezů, se rozhodl založit keš. Byla to klasická tradička, ale protože se mu zdálo, že ukrytí, které pro ni zvolil, je obzvláště mazané (ve skutečnosti ale nijak nezvyklé, nanejvýš na úrovni D2), založil ji jako mystery. Reviewer si evidentně ani pořádně nepřečetl listing a takto ji schválil. Máme tedy raritu, kdy běžnou jednoduchou tradičku D2/T2 logujeme jako mysterku D3/T2,5.

 

Abych jen nebrečel, měl bych rovnou návrhy, jak tuto situaci vylepšit.

 

Každému, kdo má méně než 100 nálezů, bych při pohybu na webu GC nechal zobrazovat vyskakovací okna se stručnými tipy: např. s informacemi, co je TB a jak se loguje, co znamenají různé druhy keší, jak se vyměňují suvenýry atd.

 

Při zakládání první kešky svého druhu (první mysterky, první tradičky, první multi atd.) bych nechal ownerovi při ukládání listingu zobrazit (a jednotlivě potvrdit) nejdůležitější body z pravidel o druzích keší, o údržbě, o logování ztracených TB atd. Totéž bych nechal zobrazit a jednotlivě potvrdit ownerovi při zakládání prvního TB.

 

Nedovolil bych zakládat kešky kačerům, kteří mají méně než 100 nálezů a třeba méně než 10 nálezů od konkrétního druhu kešky (mystery, multi...). Při zakládání eventu bych vyžadoval předchozí účast aspoň na 1-2 eventech. Revieweři by měli věnovat zvýšenou pozornost při schvalování prvokeší - přinejmenším číst pečlivě listing a případně taky udělat fyzickou kontrolu na místě.

 

Tak co si o tom myslíte? Nebylo by přínosné udělat nějaké změny v tomto duchu? ;-)

 


  • 4

#2 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:32

Podobná témata a brek nad úpadkem GC tu v době minulé zazněl. Bohužel, v době masovosti se podobné nešvary uhlídat nedají.


  • 3

#3 1gato1

1gato1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 491 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:35

Myslim, ze ruzne narky na upadek gc se objevuji v ruznych obmenach a intervalech. Souhlasim, ze TB a GC se ztraceji dost casto, aspon se mi to tak zda. Ale me TB se poztracely v roznych zemich, ne jen v CR.

Co se tyka ruznych pozadavku na nove zakladatele kesi, nebo eventu, myslim, ze jsou nerealne a nic by neresili. Kese jsou a budou dobre i spatne i nadale. Ja vidim gc z te lepsi stranky jako prima zabavu a setkavani s dalsimi prima lidmi.


  • 2
Blaze tomu, kdo nic nema, nema starost, kam to schova.

#4 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:45

....

 

Tak co si o tom myslíte? Nebylo by přínosné udělat nějaké změny v tomto duchu? ;-)

Ano, správně, kačer by si měl nejdřív všechno nastudovat, než začne zakládat...a psát...

 

http://wiki.geocachi...C3.AD_ke.C5.A1e

 

http://wiki.geocachi...8_X_n.C3.A1lezy


  • 7

#5 von Bronin

von Bronin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:46

Tohle nemá smysl vůbec řešit. S rychle přibývajícími hráči to bude jen horší...
  • 3

#6 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 143 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:53

Ano souhlasim, kazdy reviever by mel udelat fyzickou kontrolu na miste :-)))


  • 7

Martin > Madbin > Voyager Reviewer


#7 SikoCZ

SikoCZ

    SikoCZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 203 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 11:56

Mám v poslední době trochu hořkokyselé pocity při hledání keší a logování trackables. Dělám GC teprve 2 roky, takže nedokážu úplně posoudit nějaký dlouhodobý vývoj, ale subjektivně se mi zdá, že se čím dál častěji setkávám se stejnými nešvary, které nám trochu kazí radost z GC, a že tyto nešvary jsou přímým důsledkem rostoucí popularity GC a rostoucího počtu lidí, kteří se tomu věnují, aniž by se obtěžovali se seznamováním s nejzákladnějšími pravidly. Konkrétní příklady:

 

Ztrácení TB

To, že se TB ztrácejí, je stará známá věc. Ale zjistil jsem, že spousta TB se ztrácí ne proto, že by je někdo cíleně ukradl, ale proto, že kačeři prostě nevědí, co s tím. Před časem mi jedna nadšená rodina kačerů ukazovala tři TB, že je už několik měsíců nosí hezky s sebou, aby všechny pěkně cestovaly od kešky ke kešce. To, že by měli TB cca po 14 dnech někam umístit a nenechávat si ho na věky, netušili. To, že se TB musí logovat, taky netušili. Takže všechny tři TB byly už řadu týdnů stále zalogovány v keškách, ze kterých je tahle rodinka původně vysbírala. Bez jediného logu.

 

Ignorování ztracených TB

Ani nepamatuji, kdy jsem v nějaké kešce našel TB, ale zato skoro v každé druhé větší kešce vidím zalogované dávno ztracené TB. Vybavuji si kešku rekordmanku někde v jižních Čechách, kde bylo zalogováno 10 TB, ale v kešce nebyl ani jediný. Některé z nich byly ztracené dokonce už několik let. Totální ostuda je to pak u TB Hotelu. Setkávám se s výmluvami, že owner TB ho neloguje jako ztracený proto, že stále doufá, že se jeho TB i po několika letech najde. To je podle mě blbost, protože TB může klidně čekat na své znovuzrození na "neznámém místě" a nemusí zabordelovat keš, ze které se před několika lety ztratil. A owneři keší se někdy vymlouvají, že tam ty TB nechávají schválně jako varování, že se v keši ztrácejí TB, aby je tam tedy kačeři nedávali. To je podle mě taky blbost. Keškou můžou za několik let úspěšně projít klidně desítky i stovky TB, z nichž se třeba jen pět kousků ztratí. Těch 5 ztracených je bezvýznamné procento a vůbec to nemusí znamenat, že kešku někdo systematicky vykrádá. Těch 5 ztracených (a nezalogovaných) TB podle mě svědčí jen o bordelářství ownera, který, stejně jako z kešky občas vyndá bordel a vymění tam logbook, by měl občas kontrolovat i ztracené kešky.

 

Výměny

Ani nepamatuji, kdy jsme v kešce našli nějaký slušný obsah. Nosíme s sebou pytel suvenýrů, taky tradiční kinderbordel a další věci na výměnu, ale ještě minulý rok jsme vyměňovali skoro u každé kešky, zatímco letos jsme poslední výměnu suvenýrů udělali někdy v dubnu. O šišku, papírový kapesník a klacík fakt nestojíme... Sám to vidím u svých keší. Nacpu je vším možným a po půl roce je tam nanejvýš ten pověstný papírový kapesník. A zase - ne vždy je to ze zlé vůle. Často je to z neznalosti. Setkal jsem se s kačery, kteří se domnívali, že ty suvenýry jsou tam jako odměna za nález, a netušili, že by je měli vyměňovat. Tedy opět neznalost pravidel.

 

Údržba keší

Mokrý logbook? Hniloba a plíseň? Žádný velký problém. Owner, který má založeno 100 keší, přece nemůže mít čas na pravidelnou úržbu. - I s takovými výmluvami se setkávám. Podle mě, owner by si měl být vědom toho, že vlastnit keš znamená především údržbu a péči. Pokud nemá čas na údržbu 100 keší, neměl je zakládat.

 

Schvalování keší se závadami

Tři příklady z poslední doby:

- Jedu k nové keši s úmyslem udělat FTF, ale na místě najdu jen vykopanou díru. Spolu s několika dalšími kačery logujeme DNF. Owner po několika hodinách zaloguje Write note, že se omlouvá, že tam keš není, protože nevěděl, že keš bude tak brzo schválena...

- Chybné souřadnice a ničení přírody. Tohle se už tady na fóru dlouze probíralo. Tradička má mít co nejpřesněji zaměřené souřadnice. Úmyslně nepřesné souřadnice používané pro zvýšení obtížnosti kešky je podle mě kravina a je to proti pravidlům. Příklad: tradička zaměřená pod prudkým svahem na břehu řeky, téměř ve vodě. Totálě zničený a sesunutý břeh, otrhané křoví, olámané stromy od zoufale hledajících kačerů. Skutečné umístění: sloupek na křižovatce 20 metrů od břehu. Výsledek - naštvaní kačeři a zničený kus přírody. Kdybych byl obyvatelem nedaleké usedlosti, hnal bych každého kačera bičem.

- Kačer, který má méně než 20 nálezů, se rozhodl založit keš. Byla to klasická tradička, ale protože se mu zdálo, že ukrytí, které pro ni zvolil, je obzvláště mazané (ve skutečnosti ale nijak nezvyklé, nanejvýš na úrovni D2), založil ji jako mystery. Reviewer si evidentně ani pořádně nepřečetl listing a takto ji schválil. Máme tedy raritu, kdy běžnou jednoduchou tradičku D2/T2 logujeme jako mysterku D3/T2,5.

 

Abych jen nebrečel, měl bych rovnou návrhy, jak tuto situaci vylepšit.

 

Každému, kdo má méně než 100 nálezů, bych při pohybu na webu GC nechal zobrazovat vyskakovací okna se stručnými tipy: např. s informacemi, co je TB a jak se loguje, co znamenají různé druhy keší, jak se vyměňují suvenýry atd.

 

Při zakládání první kešky svého druhu (první mysterky, první tradičky, první multi atd.) bych nechal ownerovi při ukládání listingu zobrazit (a jednotlivě potvrdit) nejdůležitější body z pravidel o druzích keší, o údržbě, o logování ztracených TB atd. Totéž bych nechal zobrazit a jednotlivě potvrdit ownerovi při zakládání prvního TB.

 

Nedovolil bych zakládat kešky kačerům, kteří mají méně než 100 nálezů a třeba méně než 10 nálezů od konkrétního druhu kešky (mystery, multi...). Při zakládání eventu bych vyžadoval předchozí účast aspoň na 1-2 eventech. Revieweři by měli věnovat zvýšenou pozornost při schvalování prvokeší - přinejmenším číst pečlivě listing a případně taky udělat fyzickou kontrolu na místě.

 

Tak co si o tom myslíte? Nebylo by přínosné udělat nějaké změny v tomto duchu? ;-)

To uz se blizi volby ? OMG


  • 4

Garmin Oregon 450 + iPhone 4S + GSAK 8


#8 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:02

To já vím o trošku opačné věci ohledně TB, kačer je fyzicky vkládá do keše, ale virtuálně stále visí u něj. Ale je to nováček, no.
  • 0

#9 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:10

Jsou geocachingové servery, které to mají více ohlídané. Například mám dojem že lokální Maďarský systém má nějaké omezení právě na počet odlovených keší. V Rusku zase jsou přísná pravidla na umísťování keší k významným místům, aby třeba nebyly tři keše věnující se jednomu kostelu.

Ale tohle všechno je v Americe utopie, jak můžeme vypozorovat tak tam je snaha právě o co nejjednodušší procesy, že to potom odnáší kvalita to už bolí nás jako hledače, ale ne Zeměmluv.


  • 3

#10 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:11

No a co tak, když se s někým kdo nezná potkáš, tak mu v kostce vysvětlit pravidla a zásady, které porušuje. Bohužel "novináři" nemají o čem psát, tak v poslední době zpopularizovali GC až hanba a tohle je důsledek...


  • 1

#11 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:15

To já vím o trošku opačné věci ohledně TB, kačer je fyzicky vkládá do keše, ale virtuálně stále visí u něj. Ale je to nováček, no.

Tohle bych řekl že je minimální problém, za 14 dní ho nový majitel grabne a pošle dál.
  • 2

#12 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:19

Úpadek?

Každá strana mince má 2 strany. Když jsem začal kešovat, většina kešek byly různé lékovky, či krabice od různých obalů, ty lepší byly vojenské krabice, či pár lock&lock krabiček. Dnes najdeš spoustu lock&lock krabiček, vymazlených skrýší, různé technologických vychytávek, kešek s příběhem. Třeba tohle zrovna si myslím, že se zlepšilo.

 

Dnes je více kačerů, více kešek = JSME VÍCE VIDĚT na veřejnosti, více lidí si nás všimne, více lidí si všimne našich kešek, které pak mohou tito lidé vykrást, stejně tak se mezi námi se najde více "blbců", kteří mohou keše poškodit úmysleně. Tím pádem dochází jak ke ztrátám keší, tak ke ztrátám TB/GC.

 

Špatný stav keší - Geokešing je zábava jako každá jiná. Ty ji děláš 2 roky. Baví tě. Počkej, jestli tě bude bavit za 10 let. Stejně tak autoři mnoha keší už třeba tolik nekeškují, nemají tolik času udržovat své keše, nebo třeba s geokešingem mohli i skončit. Roste stáří keší - proto roste i podíl těch starších... Čím dál častěji půjdou do archivu...

 

A ne vždy to je jen o tom bordelářství vlastníka kešky, zrovna nedávno jsem řešil s manželkou na její adoptované kešce u památného stromu, že se lidé logovali do staré keše, která byla ztracená přes 2 roky, stěžovali si na plesnivý logbook, my tam vždy přijeli, logbook v pohodě čistý... Jenže jsme nevěděli, že někdo přemístil původní keš víc jak 50 metrů dovnitř chráněného stromu a někteří dnešní kačeři logovali skoro 100 metrů od současných souřadnic! To vyplynulo až z logu jednoho kačera nedávno...

 

A s tím, že je to dnes horší, než dříve? To bych ani moc netvrdil. Už před 5-ti lety si tu spousta lidí stěžovala na ztrácející se GC/TB, na to, že po naplnění kešek při publikaci je po pár odlovech keš prázdná.

A nešvary ohledně publikace? Vzorce, které tě zavedou úplně jinam, než je skutečnost? Finálka, která ještě není umístěná a keš je publikovaná? Tak to zde bylo už od začátku! Zažil jsem to už před mnoha lety! Jedná se prostě o chyby, které se někdy autorům stávají... RW to většinou nepozná (luštit to nemůže a zda je fyzicky krabička na místě také zjišťovat nemůže). Procento jich bude řekl bych stále stejné... Takže tady je to spíše o tom, že čím více se publikuje, tím více takových případů bude dnes.


  • 17

#13 niximor

niximor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 553 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:23

Identicke narky se objevuji uz minimalne 7 let... a hadejte co, geocaching tu s nami porad je, porad vznikali luxusni kese, a porad vznikaji odpadovky (ano, i tehdy vznikaly). Nereste to, nema to smysl :)


  • 19
Správce gcm.cz | cwg.gcm.cz

#14 Taddeo

Taddeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:41

Zajímalo by mě, jak si dotyčný představuje, že to bude revírník objíždět - to je myšleno vážně nebo je to vtip?


  • 4

Taddeo.png


#15 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:49

Zajímalo by mě, jak si dotyčný představuje, že to bude revírník objíždět - to je myšleno vážně nebo je to vtip?

přece na svém motocyklu značky Laurin&Klement


  • 17

#16 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:51

Ano, správně, kačer by si měl nejdřív všechno nastudovat, než začne zakládat...a psát...

 

http://wiki.geocachi...C3.AD_ke.C5.A1e

 

http://wiki.geocachi...8_X_n.C3.A1lezy

 

:-D Díky, to bylo 100 bodů...

 

Ale já nehodnotím a neřeším kešky podle kvality - jestli jsou dobré, špatné, hezké, ošklivé. Jde mi spíš o kešky, které jsou zjevně proti pravidlům - už podle listingu a bez fyzické kontroly ne místě. Pokud je keška zcela zjevně tradiční, ale je založená jako mystery, je to prostě špatně. Pokud je keška podle souřadnic třeba ve vodě, ale má T1,5, je to taky zjevně špatně, atd. atd.

 

Pokud jde o limit nálezů pro zakládání keší, tak to je přesně to, po čem volám. Samozřejmě, lempl zůstane lemplem i po 1000 nálezech, ale má-li kačer třeba těch magických 100 nálezů, je u něj výrazně vyšší pravděpodobnost, že založí kešku, která bude přinejmenším podle pravidel. Ti neznalí průseráři, kteří vybírají a nevyměňují věci z kešek, jezdí z travelbugy po světě bez logování a zakládají nesmyslné keše proti pravidlům, to, aspoň jak jsem já viděl, jsou všichni začátečníci právě s méně než 100 nálezy. Ten limit by tedy svým způsobem mohl trochu kompenzovat to, že reviewer nemůže jezdit ke každé nové kešce. To skutečně není možné.

 

A pasivní smířlivý postoj ve stylu - "bordel je a bude, s tím nic nenaděláme", mi vůbec nevoní. Už proto, že aspoň něco se udělat dá. Na příklad ty tipy a triky pro nováčky. Technicky žádný problém. A ruku na srdce - kdo z nás četl při vytváření profilu na GC celá pravidla? Skoro nikdo. Taková drobnůstka, jako jsou automaticky (a dočasně) vyskakující tipy a triky pro nováčky, by určitě pomohla nováčkům více a rychleji se zorientovat.

 

Pokud jde o ignorování ztracených TB, to je taky věc, které by se také dalo technicky velmi jednoduše pomoci. Stačí automaticky hlídat pohyb každého TB, což se stejně dělá. Pokud by došlo ke splnění podmínky, že TB leží v jedné keši třeba déle než půl roku a ta keš měla během té doby více než třeba 20 nálezů, systém by automaticky poslal upozornění ownerovi keše s výzvou ke kontrole. Nic povinného, není třeba nikoho k ničemu nutit. Jen upozornit, žádná křeč. Jednoduché jako facka. Kdyby to zabralo u 10 % ztracených TB, byl by to super úspěch.

 

Prostě mě jen irituje takový ten pasivní postoj, kdy se obecně ví o opakujících se problémech, ale všichni nad tím jen mávnou rukou, že se to nevyřeší. Jasně, úplně se to nikdy nevyřeší, ale aspoň trochu pomoci se tomu dá - a mělo by se to udělat, přinejmenším v těch případech, kdy ta pomoc nepředstavuje žádné velké úsilí.


  • -4

#17 tomaskoz

tomaskoz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 39 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 12:59

Zajímalo by mě, jak si dotyčný představuje, že to bude revírník objíždět - to je myšleno vážně nebo je to vtip?

 

Reviewer nemůže objíždět všechny kešky, to je samozřejmě blbost. Jak jsem psal, dá se tomu pomoci i jinak. Pokud by někdo měl fyzicky objíždět nové kešky, tak nanejvýš vybrané kešky podle nějakého klíče - prvotiny začátečníků. Třeba. Jaké procento nově založených kešek jsou prvotiny, tedy jinými slovy, kolik má jeden owner průměrně kešek? Pět? Pak by to bylo 20 %, to je pořád dost. Deset? To už by bylo jen 10 %, ale to je pořád taky dost. OK, tak co prvokešky ownerů začátečníků, tedy třeba těch, kteří mají méně než 50-100 nálezů? Jaký je jejich podíl mezi všemi založenými keškami? Jedno procento? Půl procenta? To už by se objet dalo, ne?


  • -10

#18 Taddeo

Taddeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 13:02

Reviewer nemůže objíždět všechny kešky, to je samozřejmě blbost. Jak jsem psal, dá se tomu pomoci i jinak. Pokud by někdo měl fyzicky objíždět nové kešky, tak nanejvýš vybrané kešky podle nějakého klíče - prvotiny začátečníků. Třeba. Jaké procento nově založených kešek jsou prvotiny, tedy jinými slovy, kolik má jeden owner průměrně kešek? Pět? Pak by to bylo 20 %, to je pořád dost. Deset? To už by bylo jen 10 %, ale to je pořád taky dost. OK, tak co prvokešky ownerů začátečníků, tedy třeba těch, kteří mají méně než 50-100 nálezů? Jaký je jejich podíl mezi všemi založenými keškami? Jedno procento? Půl procenta? To už by se objet dalo, ne?

 

Dalo, nedalo... hlavní otázkou je, kdo by mu to zaplatil. Nezapomínej, že je to jejich dobrovolná a hlavně zadarmo konaná činnost.


  • 12

Taddeo.png


#19 KulisekW

KulisekW

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 038 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 13:07

Ano souhlasim, kazdy reviever by mel udelat fyzickou kontrolu na miste :-)))

Pobavilo. :D


  • 2

#20 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2015 - 13:10

Píšu z mobilu. Máme betatestery, ne? To jsou lidi, kteří mohou zkontrolovat keš na místě. Edit: proč to chtít po revírnících? Možná by pomohly betatesty pro prvozakladatele. Dost se opakuje problém se zaměřením. A mělo by být v zájmu ownera, aby keš byla nalezitelná a kačeři nelezli třeba na soukromé pozemky.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 07 září 2015 - 13:29

  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama