Jo, tak tohle jo, to je fakt bida. Ale kdyz je tam jedna mysterka, tak holt bida to je proto ze je tam obecne malo kesi a ne proto, ze by tam bylo premysterkovano. Jednu mysterku asi neze povazovat za nadmerne mnozstvi. Tu jednu snad nejak prezijes. A samozrejme jinej pohled na vec ma turista v centru a uplne jinak to vidim ja kdyz tim mestem projizdim autem a potrebuju hlavne ty kese mimo centrum, pac na to abych se probil autem do centra samozrejme nemam cas. Pak z toho samozrejme vyjde ze asi je dobry kdyz v centrech mest je vetsi koncentrace tradicek, nebo nejaka ta multina ci wigo a ty sileny mysterky se soupnou spis na periferie. Pak to akorat odnesu ja kdyz jsem nekde bez auta letadlem a ty mysterky bych sice vylustil, ale nedokazu je objet. Nikdy se nezavdecis vsem. Ale spis je to o tom aby kesi bylo dost vsech, pak si vybere kazdej. Kdyz je kesi hodne, nemusej ti vadit ty mysterky.
Specifika geocachingu v různých zemích
#42
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:14
Pro nás naštěstí, mezinárodní keše v Maďarsku bývají v angličtině.A to jsem nikdy nebyl třeba v Maďarsku, tam bych uměl asi jen ëremü a vasúti közlöködös
#43
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:27
Jiná specifika jsou Orient - Egypt, Tunis, Maroko. Tam je nutno se připravit na to, že je tam skoro všude smetiště. Takže keš je s největší pravděpodobností také na smetišti
Dost jich je tam podle našich kritérií komerčních - v restauraci, v bazaru u prodavače koření a podobně. To je prostě fakt, nemá cenu s tím bojovat a buďme rádi že se tímto způsobem vůbec najde pěkná krabka. Občas se slušná najde i někde mimo města v přírodě (když tam náhodou zrovna není smetiště).
Občas se najde lokální podnikavec, který keš zabaví a chce za její vydání bakšiš. Revírník (ROTSIP) s tím dělá krátký proces, jinak to bohužel nejde.
#44
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:32
Co se týče multin, v Šibeniku jsem procházel tři multiny najednou a skoro všechno jsem našel. Chybělo jen málo. Ale nedodělal jsem ani jednu. V takovém městě je třeba koukat na všechno a ne jen na nějaké cedulky. Kdybych tam byl déle, už by se to okoukalo, ale opravdu jsem tam nejel na závody, ale na dovolenou. A tak je to se mnou i jinde, třeba jsem teď našel jen dvě tradičky v lese, ale já tam šel na houby a ne na keše.
#45
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:35
Pro nás naštěstí, mezinárodní keše v Maďarsku bývají v angličtině.
Ono v Maďarsku nejde jen o listing. Ale i o cedulky, kdy nevím, jestli tam je Vítáme vás nebo Zákaz vstupu. Ale co jsem Maďary potkal, dělali, že anglicky nerozumí. Nebo nechtěli. Nebo nerozuměli mě.
#46
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:36
Mysterky v zahraničí? Záleží na tom kde a jak ovládáš příslušný jazyk. Myslím, že i cizinec dobře mluvící česky by měl problémy třeba s Brněnským hantecem nebo s ostravštinou. Já osobně jsem na jazyky tupoun, takže jsem rád, že v angličtině nebo němčině pochopím instrukce, co mám hledat do multiny, ale většinou na to není čas. A to jsem nikdy nebyl třeba v Maďarsku, tam bych uměl asi jen ëremü a vasúti közlöködös
Tak on je hlavne problem pokud s tim mas bojovat v terenu na stagich a dopredu netusis co bude. To je fakt nekdy hodne zly a na veci se slozitejma terennima stagema se taky nehrnu. Ale naopak z domova v klidu se da leccos. Koukni treba na GC4TMNZ. I tohle jde vylustit a to nemecky znam v podstate jen Bier a Scheiße. Znam par slov, ale nemecky jsem se nikdy neucil a promluvit neumim ani holou vetu, pokud nepocitam objednavku piva v hospode. A nejenze je to napsany nejakym pravekym pismem, ale samozrejme za tim neni uplne cista soucasna nemcina, i kdyz uplne sileny (jako hantec) to taky nebylo. Samo ze to jde brutnout, ale jde to i regulerne vylustit. Cely je to o tom se tech veci nebat a zkusit to. Muzu ti rict ze tohle je na pohodu lustitelny za par hodin a ze spousta mysterek u nas je radove tezsich a zaberou mnohonasobne vic casu. Ostatne poradna mysterka zadnej listing nema, pak se nelze vymlouvat na jazyk
#47
Publikováno 13 říjen 2015 - 14:41
Musíš to zkusit německy.Ono v Maďarsku nejde jen o listing. Ale i o cedulky, kdy nevím, jestli tam je Vítáme vás nebo Zákaz vstupu. Ale co jsem Maďary potkal, dělali, že anglicky nerozumí. Nebo nechtěli. Nebo nerozuměli mě.
#48
Publikováno 13 říjen 2015 - 18:19
Já jsem se před tejdnem vrátila z Polska, na keše jsem ale měla jen hodinovou procházku centrem Krakova (D5 challenge, D4 mysterka, 2 earthky, 4 běžný zaokapovky a jedno nebo dvě DNF) a pak jednu 60 km projížďku na kole (to kolo bych vám ale přála vidět. Model "paní starostová", stáří cca 50 let, zcela bez přehazovačky, jediná brzda na pedálech ) oblastí Krakovsko-Čenstochovský jury (8 earthek + 4 DNF na tradičkách ve skalách).
Co jsem si teda všimla na polskejch keších:
1) Lepší se to. Od mojí minulé návštěvy Krakova přibylo spoustu keší, tehdy byly jen tradičky, teď jsou všechny možný druhy a spoustu zajímavých D/T kombinací. Občas se najde i vydlabaná cihla nebo jinej podobnej pokus o něco vlastního. Earthky - vyhledat, zjistit a napsat odpověď na 10 earthek v polštině je sice porod, ale jde to. Owneři si nevymejšlej kraviny, nechtěj nic extra těžkýho, ale zas zadarmo to taky neni. Nestačí si opsat infoceduli, ostatně mnohdy tam žádná neni, občas chtějí rozsáhlejší hledání informací nebo názor, přemejšlení .
2) Ve městě jsou keše dost nepřesně zaměřený a přitom dobře schovaný. Nebo ne dobře, ale prostě hodně schovaný, chci říct, že se špatně hledají. Nedělají si zkrátka starosti, aby na přemudlenejch místech kačer keš rychle a nenápadně našel a vypadl, hint vůbec není nebo sedí na 20 různejch děr ve zdi tří baráků a podobně. Neodpovídá velikost keší, PETka nebo krabička 5x5x3 cm je pro ně už smallka.
3) Hodně keší ve městě bylo disable.
4) Myslim, že asi i ty tradičky venku byly dost "volně" zaměřený a menší a jinak terénně ohodnocený, než by našinec čekal, něco bylo asi ukradený (víc DNF), ale něco jsem nenašla i díky jinejm očekáváním. (že jsem se nadarmo plazila po břiše do podzemní jeskyně a keš T4,5 byla ukradená je dost smůla, ale to plazení zas tak obtížný nebylo, aby to vydalo až na čtyři a půl hvězdy. Já bych hodnotila tak 3,5, maximálně 4)
5) četla jsem listingy stromovkovýho" PWT" (kolem 20 ks), kde nezanedbatelná část keší je T4,5, přičem je tam varování, že bez lana to nejde, a že výška je 18 - 25m. Taky pro nás zvláštní.
Celkově mi z toho vychází, že Polsko se ještě bude lepšit a některý oblasti už teď zřejmě stojej za vejlet (někde naopak široko daleko ani jedna blbá tradička ), ale díky benevolentnějším revírníkům člověk míň ví, co od daný keše může čekat (což obecně neni špatně, ale může to dělat potíže, když má člověk naspěch). Nicméně owneři jsou milí a komunikativní, někteří osobně odpověděli na log nebo na odpovědi k earthce, nerozpakovala bych se prosit o pomoc při pochopení zadání mysterky nebo luštění atd. Bylo prostě vidět, že jsou rádi, když maj na keši cizince. Dost ráda bych se někdy podívala na ty jejich T5ky, například nějaký ty jeskyně nebo kanálovky díky volnějšímu výkladu pravidel můžou bejt dost zajímavý .
#49
Publikováno 13 říjen 2015 - 19:12
Toto spíše podává svědectví o toleranci obyčejných lidí (mudlů). Zatímco Němec či Rakušák akorát slušně pozdraví, Čech hned řve "Co tam děláte, zavolám na vás policii!"
To se tedy mýlíš, zrovna včera, při lovu jedné mysterky, ukončené nano keškou v Žitavě, se nás jeden místní občan ptal, co tam děláme - na chodníku, relativně kus od centra města, u kovového plotu - po odpovědi odešel, aby se vrátil v autě a varoval nás, že na nás pošle policii. Byli jsme 4 a v podstatě jsme jen chodili kolem toho plotu. Takovou zkušenost, včetně zákroku policie, asi před dvěma roky, máme vícekrát.
#51
Publikováno 13 říjen 2015 - 19:43
Tento příspěvek byl upraven od Arne1: 13 říjen 2015 - 19:44
#52
Publikováno 13 říjen 2015 - 20:02
#53
Publikováno 13 říjen 2015 - 20:27
Musíš to zkusit německy.
Německy umím ještě hůř. Ale pravda že to bylo v noci, při zastávce autobusu v Szombathely a tam by asi německy uměli. Ale prostě rozumět nechtěli.
#54
Publikováno 13 říjen 2015 - 20:52
To se tedy mýlíš, zrovna včera, při lovu jedné mysterky, ukončené nano keškou v Žitavě,...
Nj, ale východní Německo, navíc kde žijou poněmčení Slovani, to je jiný kafe , to se nepočítá.
#55
Publikováno 13 říjen 2015 - 21:30
Myslím, že českým specifikem je hlavně pestrost typů keší a i jejich zpracování. V okolních zemích je to podobné, ale jak už tady bylo zmiňováno, v Německu nebo Rakousku projdou věci, které by tady neprošly. Viděl jsem T5 na konstrukci schodiště do obchoďáku nebo kachnu vysoko na stromě hned vedle parkoviště a zahrádek (a pod ním bylo hnojiště). Zajímavá taky byla keška, která byla umístěna v rozestavěném několikapatrovém domě. Ten byl oplocený a v listingu bylo napsáno, aby kačer hledal růžový drát, po jehož sundání se dá plotem hnout. Nebo T5 hned vedle dálnice.
Pravděpodobně tam nemusí shánět nějaká povolení majitelů. Pak je tam ale dost keší, na které majitel přijde a během chvilky jsou v archivu.
A když se podívám do mapy, tak nám přeci jen ještě nedorazila ta pravá móda powertrailů. V USA a i jinde (Soul, Tokio) jsou mraky městských powertrailů, pěkně obtažená jedna ulice vedle druhé. Jinde je to zase tak, že se tak nějak dodržuje odstup 161 metrů a nad městem pak visí šachovnice zelených ikonek. Jiné typy keší tam moc nebývají, rozbily by tak ty streettraily a i tu šachovnici. A taky je tam málo keší mimo civilizaci, kam by se muselo jít pěško, byť by to bylo jen pár kilometrů.
Docela poučné je otevřít si logy některých propracovaných tradiček v Praze a podívat se na logy cizinců. I u ptačí budky na Petříně se rozplývají, že něco takového nikdy neviděli.
Myslím, že to máme díky obrovské tradici skautingu, trampingu, kutilství a hravosti, celotáborových her a pod. Takové kešky, jako jsou u nás, jsem zatím neviděl. Ale jsem v zahraničí poměrně vzácně…
RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…
#56
Publikováno 13 říjen 2015 - 21:39
#57
Publikováno 14 říjen 2015 - 7:56
Po prosbě Yaro.SH jsem doplnil do statistik Nizozemí, Lucembursko, Dánsko, Litvu, Finsko, Portugalsko a Japonsko. Belgii jsem včera zapomněl zkopírovat.
Pak jsem doplnil trochu přehled, aby byly nějaké státy i z Afriky a Asie (Jihoafrickou republiku (doufám, že jsem správně na Project-GC zvolil Jižní Afrika) a Egypt, u Asie jsem přidal Indii a Čínu, k Austrálii jsem přidal ještě Nový Zéland. V Evropě jsem přidal ještě Maďarsko a Chorvatsko, o kterém tu včera byla často řeč. Také jsem přidal sloupeček s poměrem keší ve státu k celkovému počtu keší na světě. Statistika tak obsahuje 96,5% všech keší.
No a sedej i ty pocty archivaci. V Nemecku se archivuje hodne. Neco udelaj revs. ale spoustu kesi archivuji owneri, bez zjevneho duvodu. Proste napisou u naprosto funkcni a treba jen rok stary kese ze to stacilo, dekuji za logy a uvolnuji misto a hotovo. Je to dost mrzuty pri lusteni do supliku, ztraty jsou velky a nekdy dost neprijemny.
Co me ale tesi, ze ac se Nemci snazej sebevic, ve dvou vecech na nas nemaj. Ve spotrebe piva na obyvatele, a v procentu mysterek Je treba obe tato vyznacna svetova prvenstvi udrzet
Nemyslím si, že by to procento muselo nutně znamenat, že se owneři o své keše nestarají. Skoro bych řekl naopak. Spíš to znamená, že se ty keše víc obměňují. Zatímco u nás je archivace některými považována skoro za zločin a ten, kdo někam napíše NA log, za vyvrhele. Vždyť staré keše, o které se owner nestará, musí přece komunita udržovat svépomocí, jen proboha ne-ar-chi-vo-vat, protože historie nebo jánevímco.
Co se archivace týká, tak u nás je dost častý model (nejříkám nejčastější, protože pro to nemám podklady): Owner disabluje s textem „do týdne / do 14 dnů / co nejdříve opravím“, za půl roku se objeví NA log, za další měsíc standardizované varování od reviewera a za další dva měsíce bez reakce reviewer provede archivaci, zatímco owner je mezitím na gc.com aktivní a loví, no a protože krabičku nikdo z terénu neodnese, tak se archiválie vesele loví dál, jako by se nechumelilo. U nás tedy archivace dost často opravdu znamená, že se owner na keš vykašlal.
Mám však pocit, že ve zmiňovaných zemích to nebudou mít všechno na svědomí revieweři (a zase to nemůžu nijak potvrdit), ale spíš samotní owneři. Prostě game over. Myslím, že v těchto zemích owneři vykonávají svá práva a povinnosti o něco uvědoměleji než u nás.
K tomu, co tu zaznělo ohledně mého výkladu k archivaci a disablování keší, že si myslím, že se jedná o ukazatel toho, jak se dotyční autoři o kešky starají či nestarají - za tím si stojím. Podle mě tlak na archivaci / nearchivaci je u nás stejný jako v cizině a i v cizině najdete kešky, o které se autoři dlouhodobě nestarají a jsou mnohokrát nenalezené a přesto jsou aktivní. Velký počet archivací podle mě znamená módu toho, že keš se jednou založí a pak už se o ní autor nestará a při jakékoli známce problému se keš archivuje bez toho, že by ji autor opravil, vyměnil logbook či donesl novou krabičku. To, že autor pošle rovnou do archivu je sice možná lepší, než kdyby byla aktivní a přitom tam nebyla, ale to většinou vyřeší i u nás RW. A i v cizině jsem viděl i pár horších případů. Ovšem zhruba ve stejném poměru jako u nás... Krom toho potom tu byla různá vlákna o tom, jak třeba v Maďarsku někdo od nás posílal NA logy na kešky, které byly s mnoha DNF a nic se nedělo.
#58
Publikováno 14 říjen 2015 - 7:59
PS.: Mimochodem ztratili jsme prvenství v množství mysterek a multin. Co do procent už máme v obou jen bronzovou příčku... Předstihlo nás Lucembursko a Nizozemí
#59
Publikováno 14 říjen 2015 - 8:15
PS.: Mimochodem ztratili jsme prvenství v množství mysterek a multin. Co do procent už máme v obou jen bronzovou příčku... Předstihlo nás Lucembursko a Nizozemí
No a je to Tak kdo mate tradicku, sup s ni honem do archivu
#60
Publikováno 14 říjen 2015 - 8:24
Modráku, ono to fakticky bude ještě horší. Sám píšeš, že v Německu je dost tradiček, které by u nás byly mysterky.
A naopak, tady se do "mysterkového pytle" dostane i keš, kterou je třeba otevřít šroubovákem nebo si přinést láhev vody.
O multinách přeřazených z formálních důvodů mezi mysterky radši ani nemluvit...
2 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 2 návštěvníků 0 anonymních uživatelů