Přejít na obsah


Fotka

Jak vybrat foťák, když se v nich nevyznám?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
88 odpovědí na toto téma

#1 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 13 říjen 2015 - 21:23

Ahoj, nevím kam se moc obrátit, tak snad zde bude někdo hodný.

 

Ráda fotím, boužek mobil mi již nestačí (foták co mám doma fotí ještě hůř) a ráda bych proto nějaký ten nový foták.
Potřebovala bych tedy poradit jak a dle čeho vybrat fotoaparát. Hlavní probém je, že nevím o nich NIC. A to jako vůbec nic a bohuže v mém okolí nikoho neznám, kdo by poradil.

 

Jediná věc, po které prahnu je alepoň lepší optický zoom. Jak už to tak bývá - fotím hlavně při kešování tzn. příroda, stromy, voda, a občas nějaké to zvířáko, když se poštěstí. Nejsem žádný profesionál. Někdo možná už viděl mé "pokusy" u kešek.

 

Hodně důležitá je pro mě i cena. Jako studentka si moc vyskakovat nemůžu.

 

Předem všem moc děkuji.

 


  • 0

#2 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 453 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 22:06

Jistě mělo velké množství lidí příbuzný zájem, tudíž i dotazy a tudíž i mnohé musely být zodpovězeny. Pročetl bych něco jako je

fotografovani.cz/cz/forum/

http://www.grafika.c...lni-fotoaparat/

 

na tom druhým servru je při rozhodování přínosné číst i témata Praxe s digifopáty zn.xxxxx

 


  • 0
> Body nesmrdí <
Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#3 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2015 - 22:09

No rozhodně nekupuj nějaký ultrazoom, většinou se tenhle typ foťáku snaží vyhovět všem a podle toho to pak vypadá. Měla by jsi hodit do placu nějakou představu kolik peněz do toho chceš dát. Jinak si koukni sem na takový obecný pokec.


Tento příspěvek byl upraven od LudaL: 13 říjen 2015 - 22:10

  • 4

#4 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:08

Tak, tak, ultrazoomy mívají na dlouhé straně nízkou světelnost a "tele-"obrázky kvůli tomu za mnoho nestojí. Nekoupil bych proto nic s rozsahem zoomu větším než 1:5. 


  • 0

#5 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:24

No, kdybych poradil "Jdi do obchodu a kup si takový, který se ti bude líbit, třeba podle barvy", tak to asi není to, co bys očekávala, i když to asi je rada dobrá a postačující. Protože pokud fotíš stylem "namířím a stisknu spoušť", tak je v podstatě jedno, jaký ten foťák je, protože všechny v určité cenové hladině už jsou obecnými parametry na podobné úrovni.

Tak jako i u jiných sofistikovaných zařízení (mobil, PC, pračka, sporák, aj.) platí, že výchozí pro volbu je kromě peněz způsob použití, tj. na co to budeš používat a jak.

Třeba u těch nedoporučovaných kapesních ultrazoomů s nižší světelností objektivu záleží na tom, co a za jakých podmínek budeš fotit. Letícího orla vysoko na obloze asi pořádně nevyfotíš, ale u stojící srnky na sluncem zalitém paloučku s použitím aspoň provizorního stativu bude fotka dobrá.

Takže pokud blíže specifikuješ, co a za jakých podmínek hlavně fotíš, aspoň obecné rady se snad dočkáš. Taky záleží na tom, jaké zkušenosti s focením máš, případně jaký máš současný foťák.

PS: Já taky rád fotím zvířátka, ale když chci vyfotit třeba běžícího mravence, tak na to potřebuji jiné parametry foťáku, než na ležícího psa.


  • 0

#6 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:30

Já bych nebyl tak radikální a neházel všechny ultrazoomy do jednoho pytle. Jsou i takové, co mají světelnost stejnou v celém rozsahu a optický stabilizátor taky dost pomůže. Na výše popsaný rekreační styl focení je to naopak dobrá volba (na to přizoomování zvířátek :) 

Jen to chce dobře vybírat a pročíst si recenze, myslím že vybrat se dá.


  • 1

#7 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:38

Jenže ty už budou cenově trochu jinde. než si tazatelka asi představuje...


  • 0

#8 Blexa

Blexa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:51

Mozna aspon neco malo v kostce...

Zoom u fotaku je pomer nejdelsiho a nejkratsiho ohniska. Zoom 8x je ohnisko 12-96 a stejne tak 24-192. Zoom tedy nema prakticky zadnou vypovidaci hodnotu. Cim kratsi ohnisko, tim vetsi uhel zaberu (zaberes cely objekt z mensi vzdalenosti - je mensi). Cim delsi ohnisko, tim mensi uhel zaberu (zaberes cely objekt z vetsi vzdalenosti - je vetsi).

 

Pro spravnou expozici je treba, aby dopadl snimac dostatek svetla. To je dano casem, nastavenou citlivosti (ISO), clonou a svetlosti objektivu.

cas - cim dele probiha expozice, tim je potreba mene svetla, ale zase vzrusta problem s udrzenim fotaku na miste, potazmo rozmazanim. Stabilizace trosku pomuze, ale u veci v pohybu je temer k nicemu. 

ISO - cim vetsi hodnota citlivosti, tim je potreba kratsi cas, ale fotka bude vice zrnita (obejvi se vice bodu, ktere tam nepatri)

clona - cim vetsi hodnota, tim vetsi hloubka ostrosti. Jinak receno jak daleko od sebe budou nejblizsi a nejvzdalenejsi zaostreny bod.

svetlost objektivu - cim nizsi cislo, tim vice svetla dopada na snimac. Bohuzel ale roste prave s rostoucim ohniskem

 

Jinak receno, fotak muze mit dlouhe ohnisko, ale fotku s nim udelas jen za slunecneho pocasi (vice svetla) a ze stativu nebo bude zrnita, pripadne s velmi malou hloubkou ostrosti. Vse je o nalezeni kompromisu, ale v tehle neupresnene cene to moc na fotky s dlouhym ohniskem nevidim.


Tento příspěvek byl upraven od Blexa: 14 říjen 2015 - 21:57

  • 2

#9 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:51

Já mám druhý ultrazoom v pořadí a využiju to. Fotím dost často detaily architektury. Na druhou stranu bych ale potřeboval širší záběr, tj. kratší nejmenší ohnisko. Jo, vím, že to silně zkresluje, ale takhle mám jedinou možnost, ten barák v ulici prostě na záběr nedostat. Mám 1:12 a že budou 1:20 i 1:40, o tom se mi ani nezdálo. To už se mi zdá moc, na to aby to bylo slušné. Ale nevím. Profíci, lepší amatéři a snobi kupují zrcadlovky. To nekupuj, pokud se nechceš předvádět, jaké máš dělo. Rozmysli si, jestli chceš tahat velkou fototašku navíc, malý kompakt se ti vejde do kapsy, nebo do normálního batohu. A ultrazoom opravdu kreslí hůře, než specializovaný teleobjektiv. Ovšem když si koupíš zrcadlovku se základním objektivem a to tele si k ní nekoupíš, jsi na tom hůř. Nebo i když ho máš, a nestihneš ho nasadit.

A bohužel, foťák i nejdražší, je spotřebka. Není to investice. Starým měcháčem na desky můžeš fotit dodnes, s respektováním nebo i využitím jeho chyb, ale s 15 let starým digitálem toho moc nenafotíš.


  • 0

#10 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 7:54

Jenže ty už budou cenově trochu jinde. než si tazatelka asi představuje...

Možná, žádnou konkrétní představu nenapsala. Já si třeba zrovna takový (Panasonic FZ-20) kdysi jako student kupoval. Když napíše podrobnější požadavky, třeba se k něčemu dobereme..


  • 0

#11 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 327 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 9:27

Profíci, lepší amatéři a snobi kupují zrcadlovky. To nekupuj, pokud se nechceš předvádět, jaké máš dělo. Rozmysli si, jestli chceš tahat velkou fototašku navíc, malý kompakt se ti vejde do kapsy, nebo do normálního batohu. A ultrazoom opravdu kreslí hůře, než specializovaný teleobjektiv. Ovšem když si koupíš zrcadlovku se základním objektivem a to tele si k ní nekoupíš, jsi na tom hůř. Nebo i když ho máš, a nestihneš ho nasadit.

A bohužel, foťák i nejdražší, je spotřebka. Není to investice. Starým měcháčem na desky můžeš fotit dodnes, s respektováním nebo i využitím jeho chyb, ale s 15 let starým digitálem toho moc nenafotíš.

 

Tak s tímhle zásadně nesouhlasím. Optický hledáček u zrcadlovky je prostě optický hledáček. Ale jak tu bylo řečeno hodně záleží na tom co a jak se bude fotit. Pokud budu fotit někoho u kostela, vystačím si s kompaktem, pokud budu fotit ptáky na útesu, bez zrcadlovky to nezvládnu. Jo a já fotím s 11 let starým digitálem (zrcadlovkou), ale koupil jsem si nový objektiv a myslím, že fotky nedělám zas tak špatné.


  • 3

#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 10:58

Jo, ty jsi asi ten lepší amatér. Ale běžný uživatel nebude chtít tahat ještě jednu velkou tašku. Pochopitelně jsou ze zrcadlovky fotky lepší, ale v době kdy spousta lidí fotí mobilem je to jen tvoje preference.

Optický hledáček má prostě optický náhled. Okamžitý, bez zpoždění. A i když spousta kompaktů má i manuální ostření přes displej, pochopitelně se to nevyrovná optice. Opravdu je to závislé na preferencích. On ten nový objektiv stojí víc než běžný foťák a když změníš značku těla, možná ho už nevyužiješ. Možná. Jsou profíci, kteří fotí zrcadlovkami a používají přitom i objektivy z analogové éry.

Osobně když mi odešel první Olympus, hledal jsem něco podobného. Něco co by vypadalo jako foťák a ne jako malá lesklá krabička. A hned jsem viděl, že s kvalitou fotek jsem někde úplně jinde, nejen kvůli rozlišení, ale hlavně kvůli zrnitosti a barevné vadě objektivu, ten Olympus často dělal fialové lemy kolem kontrastních předmětů (aberace).

A k tomu rozlišení: Čím větší, tím je při stejné velikosti čipu menší jedna buňka a tím je menší citlivost, která se dohání zesílením. A tím větší jsou výsledné fotky, za chvíli se nevejdou na disk. A fotit na jiné než nativní rozlišení je dost velký nesmysl. Ne nadarmo používají astronomové čip s rozlišením třeba jen 1000x1000 bodů, ale velký, chlazený, nízkošumový a citlivý.

A k digitálnímu zoomu: je to dost velký nesmysl, to využije jen ten, kdo chce fotky rovnou použít (vyvolat, vytisknout, nahrát na web) a nechce je upravovat v PC. A při dnešních rozlišeních, kdy slušná papírová fotka se dá udělat i z fotky 1-2MPx (záleží na kvalitě samotného snímku) se dá digitální zoom nahradit výřezem z hotové fotky. Je to už ale v každém případě podstatné zhoršení původní fotky.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 14 říjen 2015 - 11:05

  • 2

#13 Keres

Keres

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 12:32

Možná by zakladatelce vlákna stačil kompakt kolem 2000 až 3000 Kč.

http://www.czc.cz/di...rice=r2000-3000


  • 0

#14 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 15:53

Jenže ty už budou cenově trochu jinde. než si tazatelka asi představuje...

Jasně, jsou ultrazoomy, s nimiž bych si rád zafotil  :D … http://www.digimanie...sme-chteli/5745


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#15 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 17:45

Já preferuju malé rozměry, takže bych šel asi do něčeho jako tohle.
Ale nakonec bych asi stejně šel do něčeho levnějšího. Ono ty foťáky při kešování docela trpí.


  • 0

#16 Olii05

Olii05

    Olii05

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 18:19

doporucuju tenhle Nikon Coolpix L830 uz se sice asi nevyrabi ale urcite ma nastupce, kdyz nesezenes treba v doprodeji.
je to skvely, dostupny (cca 5tis) a prakticky pristroj (jednoduche ovladani). Je na tuzkove baterky coz aspon pro me velky plus, pac clovek nemusi myslet jestli ma na dany vylet nabitou nejakou urcitou baterku natoz tahat pripadne specialni nabijecku. Tuzkove sezenete v dnesni dobe vsude (trafika, hospoda, kamarad apod.) tenhle ma pritom extremni vydrz na baterky, koukni na recenze (heureka) je to ultrazoom coz zarucuje i fotku treba mych oblibenych kostelnich hodin samozrejme v pouzitelne kvalite.
Jediny mensi minus je o neco vetsi velikost nez bezny kompakt ale zase ne tak velky jako kdejaka zradlovka.

Shrnuto podtrzeno nejlepsi fotak je ten ktery mate stale u sebe a ruku na srdce kdo bere treba zrcadlovku za x desitek tisic i s prislusenstvim denne jen tak do prace aby potom mohl az pujde z prace vyfotit treba okoli kese (waymarky). moje zkusenost jakozto foto amater
  • 0

#17 simak.cz

simak.cz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 20:07

Napiš kolik max. do toho chceš dát. Bez toho se konkrétní model poradit nedá.

 

Určitě bych preferoval dobrou světelnost a obrazovou kvalitu objektivu před nějakým přehnaným zoomem. Nejlepší zoom jsou nohy, skoro vždycky se dá přijít blíž... :-)

A taky aby to mělo kromě automatického i manuální, resp. poloautomatický režim (priorita času/clony), ideálně nastavitelný nějakým kolečkem, nebo čudlíky. Sice píšeš, že focení moc nerozumíš, ale stojí za to naučit se používat clonu a čas a umět si pohrát s hloubkou ostrosti. Ty fotky se dostanou na úplně jinou úroveň a přitom je to pár jednoduchých zásad, které pochopí každý...


  • 1

#18 M13JP

M13JP

    Pepa

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 20:18

Já mohu vřele doporučit kompakt Nikon Coolpix S9600. Fotí velmi dobře.

Kompakt je lepší v případě, že se nechceš zdržovat s nastavováním hodnot atd. (Tím však nechci říct, že by zrcadlovky byly špatné. :D Taky mají něco do sebe, taky s jednou občas fotím.) Já však při výletech preferuji malý foťák do kapsy. :)  

Osobně moc nedoporučuji Canon, máme v rodině jeden kompakt a jednu zrcadlovku a ani u jednoho z nich nejsme s fotkami moc spokojeni... (kompakt - rozmazané fotky, zrcadlovka - špatné barvy) To je ale jen můj subjektivní názor.


  • 0

#19 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 20:24

Nejlepší zoom jsou nohy, skoro vždycky se dá přijít blíž... :-)

Tím ale dostaneš úplně jiný záběr. Zoom je něco jiného, než kratší vzdálenost.

Kvůli krásné světelnosti 2,8 v celém rozsahu (25-600 mm) jsem šel do Lumix FZ200. Má ale velkou nevýhodu: stačí trošku mlhy, trošku nepřesné zaostření a místo fotky je impresionistická olejomalba. Příště se asi vrátím ke Canonu, doufám, že už budou mít lepší skla. Canon má výhodu, že i levnější typy díky CHDK umí fotit RAW a vůbec se s ním dá si hrát.


  • 1

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2015 - 20:44

Manuální ostření, priorita clony nebo času, to je pěkné a dost to pomůže ve speciálních podmínkách. Jenomže většinou stejně fotím na automat. Neříkám, že je to správné. Ale časté. Manuální ostření jsem použil jen při focení ptáků, držených v ruce (při kroužkování ornitologem), kdy automatika zaostřovala na všechno možné. Tam by se zrcadlovka hodila.

Radím, kup si foťák, který se ti bude líbit. Výběr je tak velký, že univerzální nejlepší a za rozumnou cenu nevybereš. Buď preferuješ malé rozměry, aby se vešel do kapsy, nebo fotíš detaily (např. ty věžní hodiny), nebo něco jiného. A fotit budou všechny, a většinou dobře. A baterky, to je taky otázka. Olympus co jsem měl, byl na tužkovky. Brzy i plně nabité skoro nic nevydržely, nosil jsem dvoje a na týden na táboře jsem si bral nabíječku a čekal, že tam bude někdo s autem, abych mohl nabít. A nové alkaliky byly na pár fotek. Panasonic co mám teď má vlastní akumulátor Lion a týden vydrží i při intenzivním focení naprosto v pohodě. Tím taky neříkám, že je akumulátor lepší, mohlo to být tím konkrétním přístrojem.


Tento příspěvek byl upraven od mpik: 14 říjen 2015 - 20:48

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama