Přejít na obsah


Fotka

Jak vybrat foťák, když se v nich nevyznám?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
88 odpovědí na toto téma

#41 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 11:49

 

Kdyby každý, kdo se účastní této diskuze navrhl jeden foťák, vsadím se, že nebudou dva stejné. Každý by navrhl to, co by nejvíc vyhovovalo jemu. Zatím máme bohužel málo informací. Kromě ceny by to ještě chtělo znát i použití. Zatím víme jen to, že by chtěla dělat pěkné fotky i za zhoršených světelných podmínek. Pokud iniciátorka dosud používala mobil nebo malý kompakt (Olympus µ-mini DIGITAL?), tak nevím, jestli se jí bude chtít tahat s takovou cihlou, i když fotit asi bude dobře. A k tomu velkýmu ohnisku by to navíc chtělo pořádný stativ.

 

Vycházím z peněz, které hodila do placu a kusých informací, které k tomu dala a porovnal jsem nabídku.

Sám většinou tahám "cihlu" 1,1kg, mám i trochu lepší "mýdlenku", tehdy asi za 6500,- a ve srovnání se zrcadlem je to bohužel o ničem...

 

add) zrcadlovky

Pokud se používá při focení většinou jen automatika, tj. maximálně se zvolí program pro určitou scénu, tak je rozdíl jen minimální, daný hlavně kvalitou objektivu.

Ani to není pravda, dnešní automatika opravdu není blbá, i kolegové mi říkají, že foťák vidí líp než my.

 

Tak jak se říká, že i s malým Kašpárkem se dá sehrát velké divadlo, tak i s malým kompaktem, pokud dokáži využít veškeré možnosti nastavení, udělám pěknou fotku. A nakonec to jistí PhotoShop. Ale nevím, jestli je tazatelka připravena se učit složitému ovládání takovýchto mašin.

 

Fyzika se dá těžko ošálit a každá operace ve fotoeditoru informaci z obrázku ubere, ale nepřidá...


  • 2

#42 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 11:50

Omlouvám se, ten PhotoShop jsem zmínil jen jako příklad programu pro dodatečnou úpravu fotek, kterých jsou opravdu spousty. Mimochodem, ke každému foťáku je nějaký dodáván v rámci balení, další je možné si stáhnout zdarma jako freeware. U těch placených je stejný problém jako u těch foťáků - aby byl výsledek opravdu kvalitní, musí se to s tím umět, což není triviální.


  • 1

#43 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:04

Ani to není pravda, dnešní automatika opravdu není blbá, i kolegové mi říkají, že foťák vidí líp než my.

Fyzika se dá těžko ošálit a každá operace ve fotoeditoru informaci z obrázku ubere, ale nepřidá...

Ale jo, máš pravdu, ale tím jen potvrzuješ mé tvrzení :D . Tzn. pokud necháme při focení vše jen na automatice, tak není většího rozdílu mezi kvalitním kompaktem a zrcadlovkou.

A těmi operacemi ve fotoeditoru mám na mysli třeba úpravu jasu, kontrastu, popř. gamma korekci. Plus třeba úpravu kompozice ořezáním - to se skutečně kus z obrázku ubere.


  • 0

#44 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:14

Myslím, že Clarissa stojí před rozhodnutím, které řešil každý, kdo se rozhodoval, jak moc vážně bere fotografování.

Pokud se rozhodne pro "zrcadlovku", tak by to mělo znamenat, že je smířena s tím, že koupě těla a seťáku nejsou zdaleka poslední investice, protože pokud mít pouze seťák, tak to je výhodnější pořídit profi kompakt. Je smířena s tím, že bude sebou tahat 2kg, že manipulace s foťákem nebude tak pohodlná a rychlá jako s kompaktem. Že začne chodit fotit a u toho občas sebere nějakou keš, než opačně.

Já osobně bych se spíš rozhodl pro nějaký lepší kompakt do 7tKč bud tento nebo mírně nad tento. Sice technická stránka věci není třeba tak dobrá jako u zrcadlovek, ale u základního seťáku (navíc v této nízké cenové kategorii) ten rozdíl nebude zase propastný. Výhodou bude hmotnost a rychlá připravenost fotoaparátu a tak jí nebude lito ho tahat skutečně pořád sebou.

A i kdyby se někdy rozhodla přeci jenom pro zrcadlovku, tak dobře fotící kompakt se hodí stejně vždycky.


  • 0

#45 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:17

Fotím hlavně zajímavosti přírody (stromy, vodní hladinu, skály...), zvířata, občas panorama krajiny (výhledy z kopců a rozhleden) a někdy využiju i makro funkci při detailech (malá zvířata, rostliny). 

 

Zrcadlovku nechci, ale co se tyka vetsich kompaktu, tak ty by mi nevadily. Potrebuji zejmena velky zoom, abych byla schopna nektera zvirata vyfotit, protoze ty zrovna moc nepozují a dobré fotky za zhorsenych svetelných podmínek. Obcas fotím i západy slunce a oblohu, ale s tím si zatím jen tak hraji. 

Cena max 7 000 kc. Hodně se mi líbil zmiňovaný Fujifilm FinePix S9400W. Takže něco na tenhle způsob bych si urcite predstavovala.


  • 0

#46 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:17


 

add) zrcadlovky

Pokud se používá při focení většinou jen automatika, tj. maximálně se zvolí program pro určitou scénu, tak je rozdíl jen minimální, daný hlavně kvalitou objektivu.

Tak jak se říká, že i s malým Kašpárkem se dá sehrát velké divadlo, tak i s malým kompaktem, pokud dokáži využít veškeré možnosti nastavení, udělám pěknou fotku. A nakonec to jistí PhotoShop. Ale nevím, jestli je tazatelka připravena se učit složitému ovládání takovýchto mašin.

 

 

 

Já ti nevím. Tahle fotka je bez  úprav, focena z ruky, jen zmenšena a převedena z rawu do jpg. Foceno na cca 20metrů. Žádný PS, Zoner a jiné. Dokážeš to s kompaktem? Já se přiznám, že nevím a proto se ptám. ;)

http://images.megaup...cz/DSC_7487.jpg

 


  • 0

#47 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:27

Kompaktem nebudeš mít takové přiblížení. Ale nějakým tím ultrazoomem už taková fotka zvládnout jde.

Třeba takováhle: http://cdn.photopost...-1130705999.jpg - výcvak bez úprav, foceno před deseti lety, takže dneska by to foťáky mohly zvládnout ještě líp.


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 15 říjen 2015 - 12:28

  • 2

#48 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:28

Fotím hlavně zajímavosti přírody (stromy, vodní hladinu, skály...), zvířata, občas panorama krajiny (výhledy z kopců a rozhleden) a někdy využiju i makro funkci při detailech (malá zvířata, rostliny). 

 

Zrcadlovku nechci, ale co se tyka vetsich kompaktu, tak ty by mi nevadily. Potrebuji zejmena velky zoom, abych byla schopna nektera zvirata vyfotit, protoze ty zrovna moc nepozují a dobré fotky za zhorsenych svetelných podmínek. Obcas fotím i západy slunce a oblohu, ale s tím si zatím jen tak hraji. 

Cena max 7 000 kc. Hodně se mi líbil zmiňovaný Fujifilm FinePix S9400W. Takže něco na tenhle způsob bych si urcite predstavovala.

Velký ZOOM a focení za zhoršených podmínek nejde dohromady. ZOOM objektiv z dobrou světelností má málokterý kompakt a rozhodně nebude laciný. Za zhoršených světelných podmínek ty "dlouhý" ZOOMy velmi špatně ostří a málokterý bude mít na "dlouhým" ohnisku menší clonu než 5,6.

Prostě vše bude kompromis.


Tento příspěvek byl upraven od Petman02: 15 říjen 2015 - 12:37

  • 3

#49 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:28

Jasně, velký čip je velký čip, kvalitní sklo je kvalitní sklo a raw tomu taky pomůže, že se ukládá bez nějakých algoritmů pro kompresi. A PC má lepší výkon, než procesůrek ve foťáku, protože na koukání se to do jPG převést musí.

Jen ty programy dodávané k foťáku jsou spíš katalogy a vylepšit umí většinou jen plošně - vylepšit expozici, barevné podání, když to automatika nezvládla, někdy srovnat kácející se linie, odbarvit červené oči. To ale amatér potřebuje nejvíc. Lepší programy (ale i GIMP zadarmo) zvládají vrstvy, výběry (i do ztracena - tím se dá fotka vylepšit lokálně, třeba přisvětlit obličej focený ve stínu). No a řečeno při otevření výstavy - děkujeme našemu grafikovi, že ukázal, že je u nás vždycky krásně. Ono se pak dá i k fotce se šedivou oblohou přikopírovat obloha s mráčky.


  • 0

#50 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:30

Já ti nevím. Tahle fotka je bez  úprav, focena z ruky, jen zmenšena a převedena z rawu do jpg. Foceno na cca 20metrů. Žádný PS, Zoner a jiné. Dokážeš to s kompaktem? Já se přiznám, že nevím a proto se ptám. ;)

http://images.megaup...cz/DSC_7487.jpg

 

No nevím, již jen převedení z RAWu do JPG je úprava fotky. Většinou má každy ten převod nějak nastavený (vyladěný)


  • 1

#51 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:36

Prošel jsem si vývojem. Naučil jsem se na analogové praktice, pak začínal s digitály, kdy rozlišení 2-3 MPix byly maximum. Měl jsem i superzoom. Nakonec jsem skončil u darované zrcadlovky.

Co jsem měl zkušenosti, tak pokud se spokojím s automatem, tak rychlost s jakou vyfotím něco se zrcadlovkou (včetně vytažení "od pasu", kde foťák obvykle nosím) je daleko větší, než rychlost focení s foťáky, které jsem měl předtím. Světelnost, nesrovnatelná, díky stabilizaci možnost pořízení fotky z ruky s oporou občas i při 1/10 atp. Nevýhody - je větší, náchylnější k rozbití při keškování a nemá takový zoom, jako dnešní kompakty. To se dá nahradit druhým objektivem.

Ale po zvyku se zrcadlovkou už bych se zpět k superzoomu ani ke kompaktu vracet nechtěl. Rozdíl byl většinou vidět.

 

Na druhou stranu nevím, jak nejnovější kompakty, třeba už jsou trochu lepší než ty před 5-ti lety.


  • 3

#52 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 12:45

Dokážeš to s kompaktem? Já se přiznám, že nevím a proto se ptám. ;)

Snad ano, ale mám Panasonic Lumix DMC-FZ150. Ten už se nevyrábí, stejně jako následovníci, teď by mu nejvíc odpovídal Panasonic Lumix DMC-FZ72, který je něco jako ten Fujifilm FinePix S9400W. Akorát moc nechápu tu honbu za stále větším zoomem, ale ohnisko 20-1200 mm je impozantní při celkem slušné světelnosti f/2,8-5,9.

 

PS: k dotazu zakladatelky

Pro focení malých věcí je dobré si všímat minimální vzdálenosti, od které dokáže objektiv zaostřit, a to jak v normálním, tak i makro režimu. Pro focení malých věcí z dálky je určena funkce super-makro, např. právě pro focení malých zvířátek, která by v případě, kdy jim strčíš objektiv do nosu, utekla (u klasických objektivů se to řeší teleobjektivem a mezikroužky).


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 15 říjen 2015 - 20:08

  • 1

#53 ClarissaMaryse

ClarissaMaryse

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)
  • LocationDomažlice a Plzeň

Publikováno 15 říjen 2015 - 13:17

Jinak k fotáku - asi bych byla vděčná i za hledáček. Nevím, jak moc je vidět na obrazovku, ale mé zkušenosti s mobilem jsou, že drtivá většina mých fotek je focena "na slepo". Prostě černý displej a já se snažila o zajímavou fotku. Většinou teda jen s jedním pokusem, ale nevadí :)


  • 0

#54 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 539 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 13:49

Jinak k fotáku - asi bych byla vděčná i za hledáček. Nevím, jak moc je vidět na obrazovku, ale mé zkušenosti s mobilem jsou, že drtivá většina mých fotek je focena "na slepo". Prostě černý displej a já se snažila o zajímavou fotku. Většinou teda jen s jedním pokusem, ale nevadí :)

Hledáček je určitě dobrý, většinou je u něj i dioptrická korekce. Foťáky, jako jsou uvedené Fujifilm a Panasonic a podobné ho mají. Navíc mají odklopitelný a otáčivý displej, takže i selfíčka se dají pěkně dělat, nebo pohledy z nadhledu.

Další důležitý parametr je dosah interního blesku, nebo možnost připojení externího blesku - pro focení ve tmě na delší vzdálenost. Hodí se, když se chci podívat, kde je keška kanálovka a mám slabou baterku.


  • 0

#55 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 14:38

Pozor, je hledáček a hledáček. Jen pravé zrcadlovky mají optický. Některé starší mívaly i průhledový, prostě díra, skrz kterou přibližně vidíš, co budeš fotit. Ale většinou je jen displej, nebo ještě elektronický hledáček, což je malý displej s očnicí, umístěný tam, kde by zrcadlovka měla optický. Používám ho občas v silném světle, kdy na zadním displeji není nic vidět. Ale je to pořád jen displej, náhledový, zrnitý, optickému hledáčku zrcadlovky se to nevyrovná. Prostě s elektronickým hledáčkem fotíš "klasicky" s foťákem u oka, ale vidíš jen to, co jinak na displeji, jen ti na něj nesvítí slunce.


  • 0

#56 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 14:52

Sešla se tady pěkná hromádka fotografů, ale až na pár výjimek nastavujeme laťku výš, než byl požadavek. Moje osobní doporučení je sledovat akční nabídky supermarketu ElectroWorld, jemuž se občas povede stlačit cenu slušného foťáku na snesitelnou úroveň. Můj nákup SONY A58 se seťákem 18-55 II za 6999 je z takové řady, případně NIKON 5100 s objektivem 18-105 za 12999. Tehdy podtrhli bazarové ceny a ani moji kamarádi z fotoobchodů mi tohle nedokázali nabídnout, šlo prý o ceny pod jejich nákupkami.

 

Užívám výhradně zrcadlovky již mnoho let (36) a čím dál víc vidím, že dnes je pohyblivé zrcadlo relikt mechanických časů. Synek má SONY NEX 7 a výstupy jsou totožné se zrcadlovkou, totožný je totiž čip. A tahá oproti mně asi třetinovou brašnu. Jediné omezení proti DSLR je pomalejší ostření. Zatím. 


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#57 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 14:53

Pozor, je hledáček a hledáček. Jen pravé zrcadlovky mají optický. Některé starší mívaly i průhledový, prostě díra, skrz kterou přibližně vidíš, co budeš fotit. Ale většinou je jen displej, nebo ještě elektronický hledáček, což je malý displej s očnicí, umístěný tam, kde by zrcadlovka měla optický. Používám ho občas v silném světle, kdy na zadním displeji není nic vidět. Ale je to pořád jen displej, náhledový, zrnitý, optickému hledáčku zrcadlovky se to nevyrovná. Prostě s elektronickým hledáčkem fotíš "klasicky" s foťákem u oka, ale vidíš jen to, co jinak na displeji, jen ti na něj nesvítí slunce.

Docela jsem si na EVF v A58 zvykl. Aspoň něco vidím ve tmě. Nebo skoro ve tmě. Teď mi strčil kamarád Nikona 7100 na nějaké noční záběry a byla tam holt tma.


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#58 jilovak

jilovak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 42 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 15:42

V roce 2010 jsem si koupil v akci za 5000kč FUJIFILM  po 4 letech (starý jsem měl 7let a kdyby nespadl tak ho mám stále) se porouchal a v oficiální opravně mě bylo zděleno že poškozená částka se již do ČR nedováží !!! Od té doby fujifilm nikdy více.

Nevím jaký fotoaparát chcete ale mám samsung a jsem velice spokojen nejen že jde ovládat focení telefonem skrze wifi dokonce má i nfc 16,2 mp a 12 optický zoom !! A to vše za 2600kč nemám co dodat !!!


  • 0

#59 LudaL

LudaL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 199 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 18:29

No já mám P7100 a v podstatě používám pouze LCD. Nikdy jsem neměl problém, že bych v něm něco neviděl.


  • 0

#60 M13JP

M13JP

    Pepa

  • Members
  • PipPipPip
  • 358 příspěvků(y)

Publikováno 15 říjen 2015 - 19:37

Pokud tě fotografování baví, šel bych do zrdcadlovky. Protože, pokud tě fotografování "chytí", časem zjistíš, že chceš něco lepšího než kompakt. Osobně bych kouknul na paladix.cz V tomto bazaru bych řekl, že se dá nakoupit velice dobře. Nevýhodou je, že tyhle fotoaparáty se nevejdou do kapsy, ale zase je s nimi fotografování o něčem jiném než s kompaktem.

 

Zrcadlovka je dobrá, ale já si myslím, že pro začátek s focením je vhodnější kompakt a poté třeba přejít na zrcadlovku...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama