Přejít na obsah


Fotka

Námět na multikešku - Stezka na Onen Svet


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#21 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 19 leden 2016 - 19:17

Přírodní památka Vrškámen se nachází zhruba kilometr od centra obce Petrovice na Sedlčansku. Nachází se na naučné stezce Petrovice. Kámen vznikl dlouhodobou erozí horninového podloží, tvořeného vyvřelými horninami středočeského plutonu. Vrškámen je balvan porfyrického syenitu až syenodioritu s rozměry 350 x 550 cm a výškou 320 cm. Je označován za největší viklan Sedlčanska či celé České republiky, i když toto označení je poněkud problematické. Rozpohybovat jej by vyžadovalo značnou sílu, protože dosedá na podloží velkou plochou. V roce 1977 byl balvan a jeho bezprostřední okolí vyhlášeny za přírodní památku. Jedná se o jedno z nejmenších chráněných území u nás, má rozlohu pouhých 863 metrů čtverečních.

 

 

http://www.hrady.cz/...t.php?tid=26542

 

 

Dnes je však mezi viklany zařazeno i mnoho útvarů, které jsou s podložím spojeny pevně. Byť jen relativně malou plochou. A nebo hned několika takovýmito plochami. V takovýchto případech hovoříme o tzv. pseudoviklanech.


  • 1

#22 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2016 - 7:26

Vrškámen - největší viklan na Sedlčansku, přírodní památka ...

itras.cz › Katalog › Chalupa Helena › Galerie

Vrškámen - největší viklan na Sedlčansku, přírodní památka....

 

tak nevím, nebyl jsem tam...:-)

 

Sorry, ale to je takový to dnes moderní - "nebyl jsem tam, neviděl jsem to, ale asi 4 minuty jsem dokázal Googlit a tak jsem nejchytřejší".  :D

Nečti kdejakou hloupost a raději se tam zajeď podívat, je tam hezky. ;)

 

Přírodní památka Vrškámen se nachází zhruba kilometr od centra obce Petrovice na Sedlčansku. Nachází se na naučné stezce Petrovice. Kámen vznikl dlouhodobou erozí horninového podloží, tvořeného vyvřelými horninami středočeského plutonu. Vrškámen je balvan porfyrického syenitu až syenodioritu s rozměry 350 x 550 cm a výškou 320 cm. Je označován za největší viklan Sedlčanska či celé České republiky, i když toto označení je poněkud problematické. Rozpohybovat jej by vyžadovalo značnou sílu, protože dosedá na podloží velkou plochou. V roce 1977 byl balvan a jeho bezprostřední okolí vyhlášeny za přírodní památku. Jedná se o jedno z nejmenších chráněných území u nás, má rozlohu pouhých 863 metrů čtverečních.

 

http://www.hrady.cz/...t.php?tid=26542

 

Dnes je však mezi viklany zařazeno i mnoho útvarů, které jsou s podložím spojeny pevně. Byť jen relativně malou plochou. A nebo hned několika takovýmito plochami. V takovýchto případech hovoříme o tzv. pseudoviklanech.

 

Přesně tak - na netu je dneska šílený množství nesmyslů (nejen o viklanech), které píší rychlokvašení "novináři", kteří v naprosté většině případů píší (či spíše opisují) o něčem, co nikdy ani neviděli a v honbě za senzací si to, co někde opsali vylepšují tak, aby to znělo zajímavěji, či senzačněji. :wacko:

 

Na Vrškámen to platí naprosto přesně - ano, je to o dost větší šutr, ale kdo tam opravdu byl a pořádně si to prohlédl, tak ví, že je to nesmysl. Ten balvan totiž dosedá takovou plochou, že by s ním nehnul ani kompletní fotbalovej mančaft a to ani kdyby mu v tom pomohl okolojedoucí traktor z místního JZD. :)

 

Přesně to vystihuje ta tvá poslední věta - mezi viklany by se totiž dal zařadit každej šutr, protože každým šutrem jde pohnout, je to jen otázka vynaložené síly. :)


  • 5
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama