Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Příliž těžká šifra?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#1 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 29 únor 2016 - 23:42

Ahoj,

 

se známým pracujeme na nové kešce a mířili jsme na to, aby byla spíše pro trochu zkušenější kačery. Potřebovali jsme několik různých šifer pro encryptování textu ale trochu jsme polemizovali nad tím, co je a co není příliš těžké, aby s tím zase většina lidí neměla problémy. Vymyslel jsem tedy jednu variantu šifrování, jenže jsme se úplně neshodli, jaká je úroveň obtížnosti konkrétně této šifry. Podle kolegy je to 4,5 - pětihvězda, já si zase myslím že na to není zase tak těžké přijít tak maximálně 4.

 

Aby jsme si udělali jasno, domluvili jsme se že část zašifrovaného textu zveřejním sem. Chtěl bych zdůraznit že je to přibližně polovina skutečné šifry, která by byla použita u keše.

 

Prosím tedy o vaši odezvu. V případě že šifru dokážete rozluštit, prosím nepište jak jste to udělali, ani co se za šifrou skrývá, napište jen svůj názor na to, jaký to má případný potenciál v terénu.

 

Díky.

 

Šifra v pripojených souborech.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  sifra.txt   179bytů   835 Počet stažení

Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 01 březen 2016 - 8:58

  • 0

#2 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:28

Vylusteno cca za 5 minut. V patym pismene od konce mas chybu. Obtiznost takhle doma na PC maximalne D3. V terenu s mobilem je to trochu horsi. V terenu bych trochu nadaval, zabralo by to tak ctvrt hodiny. Na doma je to vhodna sifra stredni slozitosti. Do terenu je trochu neprijemna, ale resitelna.


  • 1

#3 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:32

Nápad přišel během asi 10 sekund, ukázal se správným. Samo o sobě obtížnost tak 2,5, záleží s čím a jak se to zkombinuje.


  • 1

#4 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:37

Diky za odezvu a za info o chybě, dělal jsem to v rychlosti jenom na zkoušku. Jenom se chci zeptat, na to řešení jsi přišel tak rychle protože jsi podobnou šifru už někde viděl, nebo protože to je tak na první pohled jasné?


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 01 březen 2016 - 0:38

  • 0

#5 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:39

Ještě tedy musím dodat, ono je to asi lehčí když sedíte třeba za počítačem :) Plánujeme to s kamarádem jako součást wherigo kešky, kdy se to objevi v urcitem okamžiku z ničeho nic.


  • 0

#6 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:47

První krok byl jasný na první pohled, druhý krok je tak přirozený a častý, že ho dávám z hlavy.


  • 1

#7 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:48

Nikdy jsem to nevidel, zadnej zazracnej napad, na ty ja nespoleham. Je to tim ze preci jen uz jsem par mysterek vylustil. Standartni analyza, po ni jsem se tesil jak to bude paradni cca D4.5, nacez jsme zjistil ze to vlastne vubec neni zakodovany a obtiznost je mnohem mensi nez jsem ocekaval. Muzes z oho udelat skutecne tezsi sifru zmenou kodovy abecedy. Pak by to bylo treba D4, ale to by byla sifra na doma, do terenu by byla moc drsna. Ono i takhle jak to mas pres veskerou jednoduchost to muze lidem v terenu docela zavarit. Do terenu bych to tezsi nedelal, aby ti to lidi neposilalo domu.


  • 3

#8 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:52

Ano, dopočítání může být v terénu poněkud náročnější, v krajním případě pomůže jakýkoliv přítel na telefonu.


  • 0

#9 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:53

Diky, to jsem potřeboval vědět. Takže pokud správně chápu, v terénu je ta obtížnost třeba kolem 3.5...


  • 0

#10 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 0:58

Jo, v terenu to ma o jednu hvezdu vic nez doma


  • 0

#11 zirafka183

zirafka183

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 6:33

Tak tohle najít v terénu já, šifrový analfabet, tak mě to naštve a odcházím domů  :)    :)    :)


  • 14

#12 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 7:27

No, nic ve zlem, ale zrovna Modraka brat jako etalon pro nastaveni obtiznosti mi nepripada jako rozumny napad :P  Je otazka jaky vzorek kaceru se tu ti na to ozve - spis bych rekl, ze ty zdatnejsi lustitele. Z vlastni zkusenosti bych rekl, ze v terenu je i dosazeni do slozitejsiho vzorce obcas problem - mraz, dest, ... delas chyby, o jakych se ti doma ani nezda. Domnivam se, ze spousta lidi takovouto sifru v terenu vubec lustit nebude.


Tento příspěvek byl upraven od gord: 01 březen 2016 - 7:27

  • 21

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#13 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 7:47

Co to znamená "příliž"? Máme něco lízat?


  • 0

#14 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 8:00

Tak, tak. Najít to v terénu při luštění mysterky, vezmu to domů ke kompu. Uprostřed wheriga s tím seknu a možná to někdy dolovím. V každém případě kdybych jen kvůli dolovení téhle keše měl jet 100 km, vykašlu se na to úplně.


  • 7

#15 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 8:37

Toto téma jsem si otevřel v tramvaji na telefonu, zamyslel jsem se a rozhodl se, že to bude lepší u PC. A bylo.

Takže v terému bych ji potkat nechtěl. Právě proto, že by mi brzy došlo, jak dobře by se šifra luštila u počítače.


  • 0

#16 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 8:42

Podíval jsem se na to a nic mě nenapadá. Asi bych na to přišel, ale na první pohled ne. A v terénu asi vůbec. A je to pro telefon, nebo i Garmin? V Garminu jsou možnosti dost omezenější.


  • 1

#17 Kohout team

Kohout team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 229 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 8:44

V noci jsem na to na telefonu zíral půl hodiny neúspěšně, ráno vyluštěno téměř okamžitě. Šifra to není těžká, ale u wiga by mě spíš nepotěšila a pokud bych neměl nejakou silnou motivaci, tak bych dost možná odlov ukončil.
  • 0

Etrex 30 + GPI generator + Geoget + a:Drake Plus nebo Locus Pro na CAT S50, Wine, Debian testing


#18 davidb11

davidb11

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 435 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 8:47

Tak za mě vůbec. Pusto prázdno, něco takového jsem ještě neviděl a ani nevím jakým směrem se mám vydat.

Takže za mě naprosto neluštitelné.


  • 2

#19 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 9:02

Jako autor několika těžších wherigo keší ti můžu zodpovědně říci, že tím 95 procent kačerů nakrkneš a oni odejdou od nedohrané hry a jejich případné logy tě opravdu nepotěší. Speciáně u wiga je jednoduché udělat z kačera "blbce". Uvědom si, že ta hra musí být zajímavá, musí táhout a hlavně, musí být pro kačera, který uvažuje i jinak než ty. Opět hovořím z vlastní zkušenosti, to jsem měl za sebou několik opravdu úspěšných kousků a udělal jsem "lahůdku". Makal jsem na tom intenzivně 7 měsíců - čteš správně, nachodil při tom přes 100 kilometrů a té práce v terénu a nakonec propadák. Prostě to bylo moc těžké a složité. Teď je keška disable a až sleze sníh abych mohl zrušit indicie v terénu, tak půjde do archivu. Více jak 200 !!! hodin programování a hromada lítání po lese je v prd.... eli. Když čtu tvé dotazy, je mi jasné, že toho o wigu moc nevíš. Přečetl sis už alespoň návod a prostudoval ty volně dostupné projekty??? Jde o to, že pokud nejsi schopen dát dohromady konstrukci "zpráva v zóně", je někde chyba a na 100 procent není v urwigu. Vymysli příběh (to je fakt důležité), udělej si vývojový diagram, abys neudělal nějakou logickou chybu. Pak do toho zakomponuj dialogy a máš prvních 20 procent hry.  Pak to párkrát otestuj v terénu, pošli to několika kamarádům na alfatest a když to bude vše OK, tak to publikuj. Betatest ti udělají FTF lovci :-).  Abys viděl, že to nejsou jen stařecké žvásty, můj nick na GS je digit_gps.


Tento příspěvek byl upraven od lubbez: 01 březen 2016 - 9:06

  • 7
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#20 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 9:14

Je fakt ze do wiga to moc vhodny neni. A delat prvni wigo jako tezky je asi taky chyba. Pokud s tim nemas zkusenosti, pravdepodobne to nedokazes ochranit proti reverznimu engineeringu a tim padem nikdo nic lustit nebude. FTF padne od stolu, zbytek lidi uz bude chodit na finalky, tech par co by si to chtelo skutecne projit regulerne tak bude telefonovat. No a najde se par tech co to budou v terenu opravdu lustit. Tem behem lusteni a ruznyho prepinani aplikaci a googleni spadne ta cartridge a dostanes nasranej log. Delat ty wiga je strasne riskantni a strasne snadno to muze skoncit neblaze. V tomhle ma lubbez pravdu.


  • 5




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama