Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Příliž těžká šifra?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
49 odpovědí na toto téma

#21 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 9:17

Osobně jsem ten nápad měl také tak za 10-20 vteřin také - ale.. u PC - takže s výrazným ulehčením. V terénu bych hodně nadával, co to po mně ve wherigu chceš, že to musím luštit doma.

 

Tohle kódování jsem ještě neviděl. Ale po jednoduchém rozboru se dají celkem lehce odvodit zákonitosti, ovšem pokud o šifrování něco víš, nebo máš už vyluštěných hodně šifer. D 2,5 si představuji spíše googlící mysterku, které je spíše o hledání. Osobně bych dal tak 3* od PC, z mobilu tak 4.


  • 0

#22 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 9:24

Díky za další odpovědi... Příliž znamená že jsem to téma zakládal skoro ve 12 a možná jsem to měl nechat na ráno :D

 

já  jsem si říkal, že to nebude až tak jednostranné. Určitě je třeba zmínit že k luštění by byl případně ještě hint třeba slovo klávesnice nebo něco podobného a samotná keš by byla pak doporučená pro odlov alespoň ve dvou, protože si dokážu představit, že kdybych to řešil sám, taky bych na to asi neměl náladu i když jsem viděl i daleko složitější šifry se kterými bych si v terénu neporadil ani náhodou v keškách, které měli hodne fp takže ono těžko říct... Ono je to ale zašifrované docela tematickým způsobem vůči příběhu a jakmile vás to napadne tak už to vůbec težké není pak už je to spíš osina v zadku, nicméně máme ozkoušeno že rozluštění ve dvou přes telefony zabere maximálně 10 min jakmile člověk příjde na tu pointu. Bude to na cokoliv, telefony i garmin pokud se to podaří :)  Jak koukám na ty různé názory, asi to bude chtít nějaký brzký test, aby bylo jasne co na to kdo řekně přímo v terénu.

 

lubbez: všechno jsem si postupně načetl, samozřejmě zkušenosti s tím ještě nemám, nicméně dělal jsem v podobných prográmcích questy do mmorpgček a tohle mi přijde v podstatě stejné. Každopádně ještě to nějaké týdny zkoušení zabere... Já hlavně zastávám názor, že ty nejcennější zkušenosti jsou nesdělitelné a každý si na to musí přijít sám... :)


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 01 březen 2016 - 9:45

  • 0

#23 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 10:23

Prošlapávání slepých uliček je výborná cesta. Já se takto od úplné nuly naučil C#. Za rok jsem měl hotový poměrně komplikovaný program, který fungoval. Jen měl nějaké mouchy. Pak přišel programátor a musel to celé předělat, protože to bylo od počátku postavené špatně. Wigo jsem nikdy nezkoušel dělat, nebaví mě ani je moc hledat, počítačovým hrám jsem na chuť nikdy nepřišel. Ale asi bych se to naučil, kdybych k tomu měl důvod. Ale možná by to dopadlo stejně.

Co se týká šifry, pochopitelně bych na ní přišel a po takovéto nápovědě už docela určitě. Jen je to opravdu spíš na PC.


  • 0

#24 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 10:53

jo to se stát může.. nicméně jak se co dělá se tak jako tak naučíš a když pak to co jsi třeba napsal špatně vidíš tak jak to má být dejme tomu správně, tak si z toho zase tu zkušenost odneseš a napříště už to sám uděláš lépe... každopádně cečko je taky o dost složitější takže tam se to učit od základu metodou pokus omyl je o dost víc zdlouhavé.

 

No jak říkám já budu určitě reflektovat co jste mi tu napsali do úpravy a zaměřím se na testování...


  • 0

#25 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 10:57

Pridat takovejhle hint taky neni moc dobry. Tim to posunes do roviny ze uz to neni mysterka, ale obycejna pakarna. Napises jak se to resi a uz je to jen o tom mechanicky to interpretovat, coz neni zadna radost. Sice to asi zvladne kazdej, ale bude se divit proc vlastne to ma delat. S tou obtiznosti je to tezky. Existujou kese s tezkejma stagema, kde hrozi ze lidi posles domu. Pak ale je dobry kdyz jim dopredu naznacis do ceho jdou. Takze nezapomenout na atribut Field Puzzle, zminit co budou potrebovat (internet, PC, nebo neco jinyho), aby bylo jasny ze to neni sranda. Taky je dobry kdyz ta stage odkud je posles domu neni 5km od auta. Vybavuju si jednu kes kde me owner poslal do terenu bez sebemensiho naznaku varovani ze bude zle. Jel jsem tam asi 90 kilaku, pak sel nekolik km pesky s T5 vybavenim na zadech, pak pul hodiny hledal stage, zjistil ze to v lese vyresit nejde (nedal to na miste zatim vubec nikdo, nejen ja) a jel nasranej domu. Tohle neni dobry.

 

Z posledni doby pripad takovy kese je treba GC665K0. To je presne na hrane co jeste se v terenu da a co uz ne. Jde to, ale vetsinu lidi to posle domu. Musis si predem rozmyslet pro koho tu kes delas. Kdyz chces kes pro vetsinu lidi, musi bejt pruchozi. Kdyz chces extrem, musis dat najevo ze to neni zadna sranda a musis dat lidem sanci aspon mit s sebou vybaveni atd. Pokud to potrtebuje vic nej jednoho cloveka, tak taky. Proste musis udelat kolem toho atmosferu ze lidi maj pocit ze vedi do ceho jdou. Pak kdyz zfailujou a budou muset domu, skousnou to lip, nez kdyz je na to nepripravis. A delat extremy jako wigo je blbost. Riziko ze nekde v prubehu selze technologie je obrovsky, kor kdyz by se to resilo treba na nekolikrat.


  • 2

#26 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:03

Já bych si k tomu dovolil vyzdvihnout důležitou věc, která tady už v různých formách zazněla, ale možná ne tak zřejmě:

 

U wheriga je klíčová hratelnost a zábavnost.

 

Není důležité, jak je wherigo dlouhé nebo náročné, klíčové je, jestli je po celou dobu hratelné a zábavné. Jsou wiga, která mě znudila již po pár minutách, a wiga, na kterých jsem strávil třeba i několik hodin a ani mi to nepřišlo a byl jsem nadšen.

 

Luštění šifer v terénu je IMHO zrovna hodně ošemetná věc. Pokud je to záseková záležitost a bez vyluštění se hráč nehne dál, není to určitě optimální. Navíc, jak už bylo mnohokrát zmíněno, luštění v terénu má jiná specifika, než v klidu, suchu a teple doma u počítače. Taky dost hraje roli místo, kde k luštění dochází. Pokud je to někde v lese na pařezu a trvá to dlouho, tak to taky není ideální. Píšeš, že ve dvou jste to přes mobily luštili 10 minut, to mi přijde už moc. Já třeba mám na jednom wigu trošku složitější luštění (není to ale šifra, spíš skládačka), které je určitě na dýl než na 10 minut, ale pokud hráč dodrží doporučený časový rozvrh, je na tom místě kavárna, kde si může v klidu a teple posedět, vypít kafíčko a v klidu si skládat, pokud přijede pozdě, je tam venku aspoň lavice a stůl.

Další věcí je, že ne každý na šifru přijde. A pokud by to mělo znamenat, že se kvůli tomu dál nepohne, rozhodně od něj nečekej pozitivní log. Takže rozhodně bych doporučil doplnění buď alternativního způsobu dalšího postupu bez nutnosti šifru vyluštit, nebo alespoň možnost opravdu výrazných nápověd (např. výměnou za nějakou penalizaci).

 

Je to tak trochu o té zmiňované zkušenosti. Ono už toho tady i v oblasti wiga taky bylo poměrně dost. Že „ty nejcennější zkušenosti jsou nesdělitelné a každý si na to musí přijít sám...“ je sice svým způsobem pravda, není však nutné, aby každý musel opakovat stejné chyby, kterých se už dopustil někdo před ním.


  • 15

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#27 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:07

Ahoj,

 

se známým pracujeme na nové kešce a mířili jsme na to, aby byla spíše pro trochu zkušenější kačery....

Tak tohle na mě vyskočit v terénu z wheriga (například v dnešním počasí...), tak se na zbytek...víš co...

Vidím správně, že máš k dnešku 36 nalezených keší celkem, z toho 9 domácích mysterek a žádné wherigo? Pak je odvaha se do něčeho takového pustit.


  • 0

#28 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:16

Co se týče popisu, aby člověk věděl, do čeho jde, o to se postarají sami lovci, stačí si přečíst logy. Já když jsem šel teď v sobotu na multinu po starém korytě místní řeky, věděl jsem, že k finálce budu brodit a nepřekvapilo mě to, jen mě překvapil tenký led na hladině. Takže o neluštitelné šifře by určitě někdo taky napsal.


  • 0

#29 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 327 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:28

Luštění v terénu by zjevně vyžadovalo připojení k internetu (nevím, zda je někdo takový génius, že má to, co je potřeba v hlavě). Ne každý má datový tarif a ne všude je dobrý signál. Já osobě bych se na tuto šifru v terénu vybod (ač teď u počítače jsem ji dal asi za těch 10 až 15 minut). a šel domů a napsal naštvanej DNF log. Opravdu, pokud něco takového chceš udělat, dej tam aspoň záchranu, že se bude muset jít třeba půl kilometru k nějakému virtuálnímu poustevníkovi, který prozradí řešení.


  • 2

#30 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:33

Jo, pokud to ma bejt pruchozi, tak ty napovedy v terenu jsou optimalni reseni. Kdo vi, da to rovnou. Kdo nevi, jde se na pomocnou stage zeptat. U wiga uplne v pohode cely virtualne. A videl jsme to i u klasickejch mysterek formou fyzicky stage s napovedou. Treba je to na tech D5 u Pardubic a je to perfektni. Kazdej si vybere sam jak dlouho se s tim chce trapit, pak to svesi a dojde si pro hint se kterym uz to jde.


  • 0

#31 kstavk

kstavk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 116 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:35

Tak tohle najít v terénu já, šifrový analfabet, tak mě to naštve a odcházím domů  :)    :)    :)

nápodobně  :)  


  • 0

#32 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:47

Vidím správně, že máš k dnešku 36 nalezených keší celkem, z toho 9 domácích mysterek a žádné wherigo? Pak je odvaha se do něčeho takového pustit.

 

Odvaha to asi je, ale nemožné to není. Viz například toto wherigo: http://coord.info/GC3VH6R

Jeho autor má doteď pouze 7 odlovů, z toho 6 tradiček a 1 mysterku. A to wigo já osobně považuji za jedno z nejlepších, co jsem hrál. A je to přesně příklad toho, že mi tady ani nevadilo, že mi to trvalo víc jak tři hodiny. Pro zájemce můj log: http://coord.info/GL9QFTDR


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#33 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 11:50

Tak já bych s tím problém ve Wigu neměl, protože pokud bych už na něj šel a z logů zjistil že je tam divná šifra, debugnu ho doma, vyluštím a v terénu plynule "přeskočím" do další zóny zadáním domácích výsledků....

Chápu, že to neumí každý a ty zase pochop, že je to pak "o ničem" to tam dávat...

 

Já se osobně u svých nápadů řídím vždycky tím, zda bych se s tím chtěl potkat v terénu já... a pak tím, že jakmile se musím zeptat ostatních na názor, tak je to příznak, že je to špatný nápad.


  • 0

#34 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:04

a pak tím, že jakmile se musím zeptat ostatních na názor, tak je to příznak, že je to špatný nápad.

 

Tak pozor, toto je podle mě nesmysl. Já osobně se na názor u věcí, u kterých cítím možné problémy, ptám vždycky. Ne sice takto veřejně ve fóru, ale mám na to svoje lidi. Zpětná vazba je určitě důležitá a je to rozhodně lepší, než to tam prsknout bez konzultace a tu zpětnou vazbu se dozvědět až z naštvaných logů.


  • 1

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#35 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:05

Tak tohle najít v terénu já, šifrový analfabet, tak mě to naštve a odcházím domů

 

Být šifrový analfabet, tak na takové wherigo přece vůbec nepůjdu. Samozřejmě, pokud autor neopomene napsat do listingu, že ty hvězdičky jsou tam kvůli tomu, se budou luštit těžší šifry a že ne každý je dá.

Stejně jako sportovní analfabet nepůjde na wherigo, kde se vyžaduje nadprůměrný sportovní výkon.


  • 0

#36 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:10

Zas tak blba myslenka to neni. Pokud sam pochybuju, je dost pravdepodobny ze mezi ostatnima lidma bude nezanedbatelna mnozina tech co se jim to libit nebude a tudiz je lepsi to zkusit vymyslet jinak. Opacne to neplati, to ze jsem presvedcenej ze je neco OK jeste neznamena ze s tim budou spokojeni i ostatni. Takze ma smysl konzultovat i ty veci co mi prijdou v pohode, zatimco ty co se mi nezdaj je lepsi rovnou zavrhnout i bez konzultace.

 

Jinak samozrejme sifru je treba dat fyzicky na stitku do terenu, nesmi bejt v cartridgi.


  • 0

#37 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:41

Jinak samozrejme sifru je treba dat fyzicky na stitku do terenu, nesmi bejt v cartridgi.

 

A to jako proč? Myslíš kvůli tomuhle:

 

Tak já bych s tím problém ve Wigu neměl, protože pokud bych už na něj šel a z logů zjistil že je tam divná šifra, debugnu ho doma, vyluštím a v terénu plynule "přeskočím" do další zóny zadáním domácích výsledků....

 

Na to sere Bílej tesák. Proti tomu není účinné obrany, kdo chce disasemblovat, tak to udělá a zjistí rovnou souřadnice finálky. Tuhle možnost bych já osobně do úvah vůbec nezahrnoval.


  • 0

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#38 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 401 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:45

A to jako proč? Myslíš kvůli tomuhle:

 

 

Na to sere Bílej tesák. Proti tomu není účinné obrany, kdo chce disasemblovat, tak to udělá a zjistí rovnou souřadnice finálky. Tuhle možnost bych já osobně do úvah vůbec nezahrnoval.

Nezjisti. Ty das do ty sifry. Muzes nechat hledat fyzicke indicie v terenu, pak mit nekde sifru nebo vzorec taky v terenu, nebo neco z toho, aby to od stolu neslo. Ucinna obrana neni proti finalkarum, ale proti disassemblovani v pohode jo.


  • 0

#39 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 844 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 12:51

Tohle já fakt neřeším. Pak se ti ztratí štítek a jsi, víš kde. Na wherigu se mi líbí právě ta virtuálnost.

Pokud má někdo pocit, že mě tímto ojebal, prosím. Jedno mi to nebude, ale abych se to snažil vymyslet tak, že k tomu nebude mít možnost, na to kašlu. Radši věnuju úsilí tomu, aby hra byla zajímavá a přátelská pro ty, co si to poctivě hrajou v terénu. Pokud zjistím, že drtivá většina těch, co to logujou, to ojebali, tak seberu krabičku z terénu a GAME OVER, jakýpak copak.

 

A ještě přípodotek: Pokud ta hra bude zábavná, tak se stane výzvou a většina lidí si ji bude chtít projít poctivě. Těch pár pitomců, co ojebávají vždycky všechno, v tomto případě nebude hrát roli. A jsme zase u zábavnosti a hratelnosti.


Tento příspěvek byl upraven od mh.mail: 01 březen 2016 - 12:54

  • 5

„Kdo podvádí, ochuzuje jenom sám sebe.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net


#40 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2016 - 14:51

Ze vzpomínek na to co jsem odwherigoval bych řekl, že by se autoři měli hlavně soustředit na čitelnost obrázků (fotoeditorem upravit tak, aby byly vidět i na ne moc jasném displeji, tedy žádné šeďáky v mlze) - takový nezřetelný obrázek je šifra sama o sobě. No a pak na přesnost různých zon. Například jedna v Brně měla předepsaný asi 5 minutový odpočinek na lavičce. Jenže zona byla změřená tak blbě, že bylo nutno položit navigaci na zem metr před lavičku.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama