Přejít na obsah


Fotka

Kešky s použitím PIC/Arduino/... (GADGET)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2016 - 20:51

Ahoj,

 

vím že tu podobné téma je, nicméně je hodně obecné a  není vůbec konkrétně zaměřené na tento typ keší.

 

Zajímalo by mne zda znáte nějaké kešky v ČR, postavené na Arduinu, PIC nebo něčem podobném.

 

Abych vysvětlil pro ty kteří třeba pojmenování neznají.... jedná se zjednodušeně o kešky postavené na programovatelných čipech, které třeba vyžadují nějaký speciální postup, zadání kodu, zvýšení nebo snížení teploty, vlhkosti apod. aby vám otevřely dvířka za kterými se skrývá samotná krabka, popř. ukázaly další postup, souřadnice...

 

Takovým základním znakem je, když má keška například funkční display, tlačítka, LED diody, číselnou klávesnici apod.

 

Rád bych dal dohromady seznam, pokud to tedy vůbec množstevně na nějaký seznam bude, kešek, které fungují tímto způsobem a i se nechal inspirovat pro své budoucí pokusy, jelikož moji známí podnikají s tímto typem technologie a tím pádem pro mě není problém vytvořit prakticky cokoliv, od kamer, přes scannery čárových či QR kodů, mikrofony, výškoměry, tlakoměry,... prakticky cokoliv co jde, nicméně rád bych viděl reakce lidí v logách a hodnocení u již existujících obdobných keší, abych se nechal inspirovat co by se mohlo nejvíc líbit.... Případně budu rád, když přidáte i své nápady na to, jakým způsobem by případně fungovala keška, která by se vám osobně líbila a dali by jste jí FP.

 

K vytvoření tohoto tématu mě dovedla a inspirovala keška Infra Red, lokací ve vesnici Pchery, která možná ani neběží přímo na nějakém čipu ci procesoru, nicméně princip je stejný a odezva od kečerů je prostě skvělá...

 

Pro ty co si stále nedokáží představit o co se jedná, házím tady příklad videa na YT, jak vypadá taková typická keš..

 

díky za všechny informace a tipy...


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 13 březen 2016 - 2:01

  • 0

#2 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2016 - 21:08

Viděla jsem nějaké kešky, kde se orvírání spouští magnetem, někdy i v úplně jiném místě než jsou dvířka. A pak jednu, kde stage vysílala světelné signály se souřadnicemi finálky. Ale seznam bych z toho nedělala, protože tam obvykle jde o moment překvapení.


  • 0

#3 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2016 - 21:16

S tím seznamem to nevidím tak horké, nemyslím že jich bude tolik, aby se z toho dal nějaký udělat.. nicméně pokud to není prozrazeno v listingu, tak seznam to neprozradí, určitě né přímo a pokud to v popisu je, tak už je to jedno... :D Ale především mi jde o ty zkušenosti, návrhy, tipy...


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 12 březen 2016 - 23:14

  • 0

#4 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 8:45

Jak ses ptal na ty zvláštní technologie, tak právě píplo tohle: GC69ZB1


  • 0

#5 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 10:04

Poslal jsem SZ.

Myslím si, že bookmark je vhodný, ale jen na to, co autor předem prozradí v listingu. Pokud to má jako překvapení, neprozrazovat.

A dál si myslím, že vzhledem k riziku ztráty nebo zničení, bych dělal jen nějaké jednoduché věci, tak jeden malý procesůrek a ledku, segmentovku, pískadlo. Na větší projekty typu Arduino, Raspberry PI, apod. bych se asi nedával, už to nestojí pár korun a nedá se to recyklovat ze zbytků po vývoji něčeho jiného a láká to k sebrání.

A dalším problémem je obecně napájení. Buď to bude s připájenou litiovkou a nebude to v klidu žrát nic (vypínač s klidovou polohou vypnuto, jinak to někdo zapomene vypnout, nebo sleep mod procesoru), nebo si každý musí přinést svou baterku. Nebo je to někde v infocentru, pokladně hradu, atd. kde je k dispozici zásuvka. Osobně ale takové keše rád nemám.


  • 1

#6 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 10:10

Rozhodně neprozrazovat, a lépe ani nenaznačovat.


  • 6

#7 Sven Gumby

Sven Gumby

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 56 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 10:28

Rozhodně. Třeba o keši "PIC segmentova" jsem nikdy neslyšel.


  • 0

#8 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 13:33

Jacka: Díky, tu si určitě půjdu v brzké době odlovit...

 

Jinak..

pro mě nejsou finance až takový problém... Hlavně jak jsem říkal, mohu mít od známých prakticky cokoliv zadarmo, oni nakupují náklady po tisících kusech, takže tam se cena za 1, 2 ks stává zanedbatelnou. Každopádně v případě, že bych dělal něco složitějšího, oco bych měl strach aby někdo nesebral, dal bych to asi někam k mému pozemku, třeba hned za plot, kam míří i bezpečnostní kamery, což by myslím odradilo většinu nenechavců... Tím by i odpadla ta nutnost baterie, pokud bych to proste napojil do vlastní sítě... Jinak bych s tou baterií asi zvolil stejnou metodu jako je nahoře na videu... Prostě si přinést vlastní baterii a napojit... Osobně mám totiž zkušenost už z něklika elektricky napájených kešek, že už nefungovali protože je měli vybité což je škoda..

 

S tím seznamem to je hodně subjektivní... Každý bere jako spoil něco jiného... já to vidím tak, že to že naznačím tahle keška je složitěji vymyšlená, propracovaná, elektronická není to žádný spoil, je to informace pro lidi, kteří tento typ keší vyhledávají. Pokud i samotné naznačení o co přibližně jde berete jako spoil, pak je to už váš osobní náhled na věc, a pak je vaše volba jestli takový bookmark otevřete nebo ne. Neberu jako spoil ani když už si někde docela podrobně přečtu o co jde... Stejně keš s chutí navštívím a odlovím, protože mě to zajímá a chci provedení vidět na vlastní oči. Samozřejmě překvapení je taky příjemné, ale mně osobně nevadí ani když vím o co jde. Každopádně bych nešel proti autorům abych prozrazoval něco co oni sami prozradit nechtějí...

 

Jak jsem už vícekrát zmiňoval teď se halvně zajímám z důvodu získání inspirace protože možnosti jsou skutečně prakticky neomezené a vymyslet se dá cokoliv, a já bych chtěl vytvořit něco, co by mělo takový ten wow faktor, kdy přesto že byste věděli, že jdete pro něco propracovaného, přesto že byste věděli, že si sebou nesete třeba tu baterii tak byste stejně na místě čučeli s otevřenou pusou :D


  • 0

#9 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 13:51

Inu vyrobit se dá lecos, , problém je akorát udělat to blbuvzdorné a kačeruvzdorné. I když finančně to až tak extra nákladné není, může brzo omrzet opravování keše zničené kačery kteří ji prostě chtěli odlovit za každou cenu. 

Například keš na videu ve tvém příspěvku - byť tam vyloženě varuje před použitím ohně, je jen otázka času než někdo vytáhne zapalovač. Na jedné naší keši se nám někdo pokoušel zapálit i plastovou krabičku protože si myslel že z ní dostane souřadnice...

Ale k věci - dělal jsem velmi jednoduchou elektroniku pro GC519BP, pouze mikrokontrolér za pár desítek korun a solární napájení. Výhoda je že to je mimo dosah kačerů a tak snad v bezpečí :)


  • 2

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 13:53

Kešky "Pod naším okýnkem" taky nemusím, ale když vím, že ten, co na mě možná kouká z okna, je autor, nebo jeho kolega, proč ne ?

A to o těch kamerách radši napiš do listingu, pokud budeš něco takového dělat. Protože mnoho lidí má blok jít někam pod kamery. Měli jsme tu takovou keš, kde se muselo něco hledat na hlídaném parkovišti, pár lidí mělo výstup s ochrankou a pak to reviewer stopnul a zablokoval i proti logování.

A moment překvapení? Hlavně aby se po otevření keše nerozječela siréna, nepřijeli policajti, nebo něco podobného.


  • 2

#11 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 15:30

... a pak je vaše volba jestli takový bookmark otevřete nebo ne. Neberu jako spoil ani když už si někde docela podrobně přečtu o co jde... ...

No to není tak úplně pravda, protože zařazení keše do nějakého bookmarku je vidět právě v listingu té keše, ve sloupci vpravo...takže už to zařazení je spoilováním, nemusím ten bookmark aktivně vyhledat a otevírat.


  • 2

#12 PaJa-trb

PaJa-trb

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 15:45

Elektronické keše proč ne, sám jsem spáchal 3 kousky a zatím mají dobrý ohlas.

U první jsem našel dobré místo se zásuvkou, takže odpadá údržba ve formě baterie.

U další o dost propracovanější keše mám gelovku 12V/7,2Ah (pro mě byla lacinější) která vydržela cca 1/2 roku. A je dobré dát tam nějakou indikaci vybité nebo slabé bat, když ti pak kačeři do logu dopíší, že baterie jde s kapacitou dolů, vyrazíš na údržbu.

A u zatím posledního publikovaného kousku jsou třeba 2 tužkové AA baterky, které si každý donese. Ale taky jsem tam při publikaci (srpen 2015) baterky dodal a dodnes jsou použitelné a cache funguje.

Ono taky hodně záleží co to bude dělat, a jaký odběr bude mít.

Spáchat takovou keš chce hlavně nápad a pohrát si s tím, udělat keš úplně blbuvzdornou si troufám říct nejde. Jelikož blbci jsou ohromně vynalézaví ... :-)

 

Jato takovou pojistku u propracovanějších a složitějších keší, které není problém (po volných chvílích) páchat třeba 1/4 roku je mám pouze pro PM, pak jsou to mysterky (což taky pár honibodů odradí) a další je dobré je umístit dál od civilizace, třeba do lesa, kam se musí kus pěšky ... 

PM je filtr hlavně proti začínajícím kačerům, pokud budou chtít nemám problém jim poskytnout listing. Nebo se tam dostanou s někým kdo PM je. 

 

Jelikož dělám pouze s Atmely, pohání moje výtvory převážně Atmega8, ale v principu je jedno jestli tam vrazíš třeba PIC. 

 

P.S. keš nemusí být ani elektronická, stačí když si pohraješ třeba s mechanikou nebo spácháš nějaký stylový a vymazlený úkryt, kačeři to taktéž ocení ...

Jinak s elektronikou mám v geocachingu ještě nějaké plánky :-)


  • 1

#13 Doldal

Doldal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 50 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2016 - 15:53

GC51E2N...doufám, že se nebude owner zlobit, že jsem ho prásknul.

A to že má při 233 FI ( včetně members) a 104 FP asi mluví za vše.


  • 0

#14 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 843 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 7:49

Dnes jeden americký kačer zveřejnil video ukázky svých dvou Arduino keší. Do Arizony je to daleko :), ale pro inspiraci.


  • 2

SW: a:Drake 5
HW: Nexus 6 (Android 6), Qstarz BT-Q818X bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat


#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 8:02

Pěkné. Jak dlouho by to asi vydrželo? Myslím, že by brzy někdo sebral...tu plastovou krabici. Arduino běžnému člověku k ničemu není.

A u toho prvního by brzy někdo neodpojil tu baterku. To by se ale dalo ošetřit i programově.


  • 0

#16 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 8:21

GC51E2N...doufám, že se nebude owner zlobit, že jsem ho prásknul.

A to že má při 233 FI ( včetně members) a 104 FP asi mluví za vše.

Tak jsem si cvičně zaluštil, ale hned tak tam cestu mít nebudu :wacko:.

 

Btw: Je někde za rozumný peníz ke koupi modul s PICem nebo Atmelem s připojeným displejem a pár tlačítky? Zkoušel jsem gůglit a bohužel nic vhodného jsem neobjevil.


  • 0

#17 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 8:46

Nevím co považuješ za rozumný peníz. Arduino s display shieldem by určitě šlo.


  • 0

#18 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 341 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 9:47

GC51E2N...doufám, že se nebude owner zlobit, že jsem ho prásknul.

A to že má při 233 FI ( včetně members) a 104 FP asi mluví za vše.

 

Jo ten si pamatuju - zrovna ten případ, kdy tam člověk dorazí přes půl republiky a baterie je vybitá (navíc zde je nějaká interní li-ion, takže připojení externí nehrozilo)....


  • 0

#19 WiliamBill

WiliamBill

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 10:23

dr.vota: No tak to už jen koresponduje s tím co jsem říkal... Brát takovou věc že uvidíš že je keška v bookmarku jako spoil, to už je prostě vyhnaný do extrému. Spoil znamená zkazit a já prostě nevidím podstatu zkažení odlovu nebo překvapení v tom, že dopředu budeš vědět, že to má něco společného s elektronikou... Naopak o to víc se na takovou keš budu těšit, a z mojí strany je ten prožitek pak mnohem lepší, když vím že je to něco co mě zajímá, a možností zpracování je nezpočet.

Navíc prakticky všechny takové keše, od kterých jsem doposud četl listing tam nějaké naznačení v tomto smyslu vždy měli. Ať už byly zaměřené tématicky na elektroniku a nebo tam prostě jen byla zmínka.

 

phrkt:

Cenově se ty nejlevnější dají pořídit mezi 50-100 Kč, display to samé.... Nějaký modul s tlačítky je pak už otázka třeba 40 Kč... Nejlevněji samozřejmě z Asie, nebo ještě levněji pokud to někdo z tvého okolí nakupuje z Asie po větších nákladech... Hledej v angličtině..

 

Pontiac_CZ:

Saymon says kes jsem už viděl provedenou zajímaveji, ale ta senzorová je moc dobrý nápad...

 

Já osobně jsem se zasmál při myšlence, když jsem viděl alkohol-ethanol sensor pro arduino... Alkoholická nebo Party keš... Jen by asi nebylo úplně etické a možná i proti pravidlům nutit někoho pít aby se dostal ke krabce  :D


Tento příspěvek byl upraven od WiliamBill: 15 březen 2016 - 10:43

  • 1

#20 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 57 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2016 - 12:11

S potřebou donést si baterie jsem se setkala např. na http://coord.info/GC3FHKQ , http://coord.info/GC5PCQE , http://coord.info/GC4TA1R . U téhle z rakouské série pirátské rádio http://coord.info/GC3CJ29 se jen zmáčkne vypínač a na displeji běží vlnová délka. Rádio se nám ale nepodařilo naladit.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama