Přejít na obsah


Fotka

GC v eteru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
81 odpovědí na toto téma

#21 consul

consul

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2007 - 12:36

[^o)]Po přečtení diskuse mi to nedá, abych neupozornil na nebezpečí, které se skrývá v osobě moderátora. Pokud je zpovídaný host mediálně nezkušený a nechá se manipulovat tam kam si redaktor přeje, může z toho být katastrofa horší než problém krátké geopraxe dotyčného kešera. Kdo z vás může v tomto směru pro to něco udělat, prosím vás, zasáhněte.
  • 0

#22 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2007 - 12:44

FaVeTteam:

Závěrem si ještě neodpustím citovat z logů, které jen potvrzují můj názor, že výše čísla může být pro rozhlasového kačeřího komentátora spíše na škodu.

Počátkem roku jsme vyrazili do Brna a na jedné nové keši logovali po obědě DNF, abychom druhý den zjistili, že během dopoledne byla někým přemístěna.
Jiný kačer (dnes >500) pár hodin dříve logoval: Zjistil jsem ze GPSka je neprovozuschopna (baterie) a tak jsem napsal <jméno>. o presnejsi napovedu pro hledani bez navigace.... Uz jsem se rozhodl to zabalit a popremyslet doma ...  Cestou k busu jsem potkal <jméno> Tak jsme na to jeste vyrazili jednou a to se uz povedlo...

A hele hned na další keši, kterou jsme sami ten den odlovili, ten samý kačer loguje:
Spatne jsem odhadl umisteni a hledal asi 1 km dale ... Az telefonat s <jméno> mne nasmeroval spravne  ;)

Nebo zápis jiného pár-set-kačera „potvrzující“ krásy geocachingu:
7/7 ...zdržel déle než je u me obvyklé, i když na vine taky bylo nádherné jarní pocasí, které mám z celého roku nejradši a to, že toto už byla moje poslední naplánovaná cache a nemusel jsem se nikam dál hnát...
---
 

Hehe, tak tomuhle rikam hazeni do pytle naruby. [:D][:D] Lidi, prestante uz s tim cislovanim.


  • 0

#23 Favet

Favet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2007 - 15:00

Souhlas. Přestaňme s protiklady a zkusme se společně zamyslet, co vše by se dalo prezentovat jako přínos geocachingu (v ČRo 2).

K tomu účelu jsem založil nové vlákno v Obecné - V čem vidíte přínos GC?


  • 0

#24 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2007 - 19:59

FaVeTteam:

Závěrem si ještě neodpustím citovat z logů, které jen potvrzují můj názor, že výše čísla může být pro rozhlasového kačeřího komentátora spíše na škodu.
...
Nebo zápis jiného pár-set-kačera „potvrzující“ krásy geocachingu:
7/7 ...zdržel déle než je u me obvyklé, i když na vine taky bylo nádherné jarní pocasí, které mám z celého roku nejradši a to, že toto už byla moje poslední naplánovaná cache a nemusel jsem se nikam dál hnát...

Tohle je můj log, může se zeptat, jaks to vlastně myslel ? Cítím tady nějaký útok na moji osobu, ale protože nechci nějak paranoidně reagovat na základě slovíčkaření, tak se radši ptám.


  • 0

#25 Favet

Favet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2007 - 20:56

mitak:

Tohle je můj log, může se zeptat, jaks to vlastně myslel ? Cítím tady nějaký útok na moji osobu, ale protože nechci nějak paranoidně reagovat na základě slovíčkaření, tak se radši ptám.

Osobní to nebylo. Rozhodně ale nechci, aby byl GC v rozhlase vylíčen jako nikdy nekončící závod za plastovými krabičkami, kdy není ani čas vychutnat si krásu okolí.

Tento log jsem si dosud pamatoval spíše podle toho, u které keše jsem na něj narazil. Teď si již také pamatuji, kdo jej napsal. [;)]  Snad se někde potkáme.


  • 0

#26 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2007 - 23:07

A proc budete mluvit o geocaching v radiu? proč ne v televizi? Mohlo by to bejt v ramci Receptáře, kde by mohl Přemek s Bohdalkou rovnou ukázat i nové modely GPS, třebas některé i podomácku vyrobené... 
  • 0

#27 BorisVera

BorisVera

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 1:14

Hmmm, to se rozvířila diskuse. Jenom mne zaráží, že patent na rozum mají, podle některých, v geocachingu jenom ti, kteří mají několik set kešek, tradiční jsou pod jejich úroveň a kdo se něvěnuje geocachiungu min. pět let, nejlépe od 1.6.2001, je žabař, téměř mudl. Znám mnoho politiků, kteří jsou na svých postech už třeba deset let a měli být už jedenáct let pryč. Znám ale i takové, kteří jsou v politice noví a nemají starý kostnatý sobecký přístup ke své profesi. Mají však pod nohama mnoho klacků hozených právě těmi starými. Netvrdím, že pořad o geocachingu, který připravujeme, bude zcela vyčerpávající, na nejvyšší "kešerské :-)" úrovni, ale o to přeci nejde. Je nutné si uvědomit, že jen malé procentu posluchačů  Českého rozhlasu ví, co to geocaching je a tomu je třeba podřídit i elou skladbu pořadu i terminologii. Jinak posluchač buď otočí volume doleva, nebo přeladí na jinou stanici.  V Čes. rozhlase jsem udělal mnoho pořadů o nejrůznějších aktivitách, zájmových činnostech, menšinových sportech atd. a musím se přiznat, že s takovýmto kategorizováním a odsuzováním ještě před vysíláním, jsem se nesetkal za svoji novinářskou praxi ještě nikdy. Ale co, každá snaha má být po zásluze potrestána. Nevím, neznám (což je moje chyba), co kdo z kritiků připravovaného pořadu kdy udělal pro polurarizaci geocachingu, ale i kdyby výsledek mého pořadu spočíval v tom, že mudl, který najde kešku ji hned nerozkopne, ale řekne si, jo to je ta hra o které jsem slyšel a krabičku zase uloží, budu spokojen. Ušetří několika dalších kešerům zbytečné pátrání.


  • 0

#28 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 1:31

BorisVera:

Hmmm, to se rozvířila diskuse. Jenom mne zaráží, že patent na rozum mají, podle některých, v geocachingu jenom ti, kteří mají několik set kešek, tradiční jsou pod jejich úroveň a kdo se něvěnuje geocachiungu min. pět let, nejlépe od 1.6.2001, je žabař, téměř mudl.

No to by me tedy zajimalo, ve kterem prispevku teto diskuze jses tohle docetl. Tak nejak jsem nabyl dojmu, ze jsme se tu celkem shodli, ze o cislech to neni a nejvyraznejsi hlasy byly presne opacne.

Popravde opravdove obavy zacinam mit az ted... I kdyz kdyby to dopadlo aspon podle te posledni vety, bylo by to fajn.

Btw. jeste mi to neda... Proc jsou vsichni presvedceni, ze nejvetsi pomoci geocachingu je jeho medializace? 


  • 0

#29 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 2:13

FaVeTteam:

Osobní to nebylo. Rozhodně ale nechci, aby byl GC v rozhlase vylíčen jako nikdy nekončící závod za plastovými krabičkami, kdy není ani čas vychutnat si krásu okolí.

Tento log jsem si dosud pamatoval spíše podle toho, u které keše jsem na něj narazil. Teď si již také pamatuji, kdo jej napsal. [;)]  Snad se někde potkáme.

Ach jo, snad si nemyslíš (věřím, že jsi rozumný a nemyslíš si to [:)]), že kdybych se ocitnul někde v rádiu, tak tam budu stát, mávat rukama a ječet, že můj největší geocacherský výkon a zážitek byl výlet do Prahy se čtyřiačtyřiceti nalezenýma ? [*-)] Můj názor na Abakusův pokus o flame (čau Petře [;)]) je takový, že když už někdo informuje veřejnost, tak by měl stručně nastínit všechny možnosti a zdůraznit, že geocaching se dá hrát mnoha způsoby s mnoha cíly. Tudíž, když má někdo z 85ti nalezených 75 tradičních keší, tak očividně je to tradiční turista a bude vykládat o krabičkách v pařezech. Svět geocachingu je ale daleko bohatší a chtělo by se zmínit o tisíci šifrách (mysterky), městských a urbanistických bojovkách (popracovní keše všeho druhu), dobrých vztazích v komunitě (kdo nikdy nebyl na eventu, tak bude mít z fóra spíš opačný názor) a podobně.


  • 0

#30 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 2:22

alkes: Btw. jeste mi to neda... Proc jsou vsichni presvedceni, ze nejvetsi pomoci geocachingu je jeho medializace? 


Myslím, že z tohodle by se mohlo stát motto geocachingu pro nadcházející roky plné medializace. Aneb "najdi si pět jiných způsobů jak přispět geocachingu aniž by ses cpal do médií". Možná že kdyby se v celé stopáži pořadu jen pouštěl monotónní opakující se hlas "Nerozkopávejte krabičky, jedá se jen o hru." bylo by to nejlepší [:D][:D][:D]


  • 0

#31 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 8:16

medializovat/ nemedializovat...

mnozi z nas si asi jeste stale pamatuji, kdy se geocaching octl na titulni strane MF Dnes

i kdyz se nakonec ukazalo, ze to byla shoda nahod, byl geocaching nahle stredem pozornosti investigativnich novinaru a pokud vim byl napriklad  vyvinut natlak na ownera aby zrusil Acrofilia  cache. Co se v te dobe delo na forech, radeji pomlcet.

pokud mluvit s novinari, tak opravdu jak psal Consul, snazit se mit mit situaci pod kontrolou, nebo z nas jeste udelaji vycvikove stredisko teroristu ucicich se jak umistovat naloze semtexu na mostech. I tak se muze geocaching jevit z pohledu nekoho, kdo chce videt svuj clanek na titulni strane Blesku.  Novinari v zasade nechteji slyset, ze se jedna o turistiku, ze logbook je obdobou vrcholove knihy, a v tom je podle mne zasadni problem.


  • 0

#32 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 13:15

BorisVera:

Hmmm, to se rozvířila diskuse. Jenom mne zaráží, že patent na rozum mají, podle některých, v geocachingu jenom ti, kteří mají několik set kešek, tradiční jsou pod jejich úroveň a kdo se něvěnuje geocachiungu min. pět let, nejlépe od 1.6.2001, je žabař, téměř mudl. Znám mnoho politiků, kteří jsou na svých postech už třeba deset let a měli být už jedenáct let pryč. Znám ale i takové, kteří jsou v politice noví a nemají starý kostnatý sobecký přístup ke své profesi. Mají však pod nohama mnoho klacků hozených právě těmi starými. Netvrdím, že pořad o geocachingu, který připravujeme, bude zcela vyčerpávající, na nejvyšší "kešerské :-)" úrovni, ale o to přeci nejde. Je nutné si uvědomit, že jen malé procentu posluchačů  Českého rozhlasu ví, co to geocaching je a tomu je třeba podřídit i elou skladbu pořadu i terminologii. Jinak posluchač buď otočí volume doleva, nebo přeladí na jinou stanici.  V Čes. rozhlase jsem udělal mnoho pořadů o nejrůznějších aktivitách, zájmových činnostech, menšinových sportech atd. a musím se přiznat, že s takovýmto kategorizováním a odsuzováním ještě před vysíláním, jsem se nesetkal za svoji novinářskou praxi ještě nikdy. Ale co, každá snaha má být po zásluze potrestána. Nevím, neznám (což je moje chyba), co kdo z kritiků připravovaného pořadu kdy udělal pro polurarizaci geocachingu, ale i kdyby výsledek mého pořadu spočíval v tom, že mudl, který najde kešku ji hned nerozkopne, ale řekne si, jo to je ta hra o které jsem slyšel a krabičku zase uloží, budu spokojen. Ušetří několika dalších kešerům zbytečné pátrání.



Asi jsi to přesně nepochopil. Je to přesně tak, jak napsal Mitak (čau Řadku Wink) - nejde ani tak o počet bodů jako o to, že pokud to má někdo prezentovat mudlům, tak by měl mít komplexní zkušenost, protože geocaching v celé své šíři skutečně není o výletu zakončeném nálezem krabičky - to je jen jedna z mnoha částí. A to, že se tady bavíme o počtech a bodech je jen druhotná záležitost, která s tím ale úzce souvisí.


Názory kešerů na popularizaci geocachingu najdeš v jiném vlákně (hledej Etika II) - obecně z toho není nikdo moc nadšený. Najvětší přínos ke geocachingu je totiž to, když někdo založí pěknou kešku. Pokud to někdo chce cpát do mědií, tak opatrně a s rozmyslem, aby to nebylo kontraproduktivní.


  • 0

#33 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 16:16

BorisVera:

V Čes. rozhlase jsem udělal mnoho pořadů o nejrůznějších aktivitách, zájmových činnostech, menšinových sportech atd. a musím se přiznat, že s takovýmto kategorizováním a odsuzováním ještě před vysíláním, jsem se nesetkal za svoji novinářskou praxi ještě nikdy. Ale co, každá snaha má být po zásluze potrestána. Nevím, neznám (což je moje chyba), co kdo z kritiků připravovaného pořadu kdy udělal pro polurarizaci geocachingu, ale i kdyby výsledek mého pořadu spočíval v tom, že mudl, který najde kešku ji hned nerozkopne, ale řekne si, jo to je ta hra o které jsem slyšel a krabičku zase uloží, budu spokojen. Ušetří několika dalších kešerům zbytečné pátrání.



Nechtěl jsem do toho zasahovat, ale obecně si myslím že medializace v "širokopásmových" médiích jako jsou denníky, rozhlas a TV geocachingu spíš škodí... Pro popularizaci geocachingu uděláš nejvíc založením kvalitních vlastních kešek, dodržováním etiky geocachingu a rozumnou propagací mezi přáteli, rodinou a popřípadě kolegy v práci. Zajímavé mohou být media zaměřená na turistiku, ale obecná medializace v "bulváru" především upoutává nežádoucí pozornost non-geocacherů...


Michal


  • 0

#34 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 19:49

Řekl bych, že se tento negativní vliv trochu přeceňuje. Nezapomínejte na to, že geocaching je aktivita, při které je potřeba zaregistrovat se, zjistit, jak to na GC.com chodí, něco konkrétního najít, dorazit na místo... Jde o poměrně velké úsilí na to, aby se někdo vydal na keše s cílem škodit. Navíc se tady bavíme o pořadu na ČR2. To je přece stanice pro inteligentní a spíše starší lidi, riziková skupina ji podle mého názoru nikdy nebude poslouchat.

Pořád se tady opakuje, že pro geocaching člověk udělá nejvíc založením kešek. To je samozřejmě pravda, ale propagace v médiích přiláká mnoho lidí, kteří tu keš nakonec založí.

Píšu z vlastní zkušenosti. Můj článek z loňského léta si na webu přečetlo už téměř padesát tisíc lidí. Někteří z nich se ke mně teď hlásí na eventech, ozývají se mi, když najdu jejich keš. Odhaduji, že tento článek byl impulsem k dnešní více než stovce nových keší (a snad i víc), které by asi jinak nebyly. A další přibudou. Co je teď lepší: kdybych místo toho jen založil svých pět kešek, což jsem stejně udělal? Uznávám, že zmiňovaný článek byla podrobná příručka začínajícího kačera, což je asi něco jiného než pár tisíc znaků pro zaplácnutí stránky v časopisu nebo obecný rozhovor.

Jistě, můj článek a ostatní mediální propagace může přilákat vandaly. Ale víte někdo o případech, kdy by někdo v nějaké lokalitě cíleně ničil keše? Já ne, a myslím, že by se taková informace roznesla. Dokonce bych řekl, že vzhledem k tomu, kolik lidí už teď geocaching provozuje, je životnost keší nad očekávání vysoká. Tím samozřejmě neříkám, že by nevadilo, kdyby byla menší – jen to, že lidé, kteří jsou ochotni podstoupit překážky zmíněné výše, jsou velmi disciplinovaní. I ti, kteří se o geocachingu dozvěděli jinak než od kamaráda, který je chvíli vodil za ručičku.

Nemyslím si také, že člověk s osmdesáti nalezenými keškami by o geocachingu neměl mluvit. Uvažujme s cílovou skupinu Českého rozhlasu 2, tam se řešit práce v GSAKu nebo tvorba vlastní kešmapy, půjde o naprosté základy. Opravdu se toho nebojím.

Dívám se na to ale ze svého hlediska, které se nemusí shodovat s názorem ostatních. Jsem novinář, jehož posláním je předávat informace dál.


  • 0

#35 Harwey

Harwey

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 21:41

Ať si kdo chce, co chce říká, kde chce. (tím se nechci někoho dotknout nebo ho zesměšňovat).

Já si budu chodit kam chci, kdy chci a s kým chci. A krabičky budu dělat jak chci a kde chci (v mezích pravidel).

A v rádiu si můžou třeba... tralala... [:D] (sakva nemáte zde tu ikonku otočené pr... ). [:P]


  • 0

#36 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 21:58

No jo Marku, ale dá se taky zjistit, kolik lidí pod vlivem informací z médií vyrazilo na lov bez zjišťování dalších podrobností a způsobilo poničení přírody / prozradilo kešku / udělalo neférový trade / vytrejdoval GC za kindmrchu atd atd.

Podle mě by se informace o geocachingu měly předávat osobně, s omáčkou, zaškolením a hotline, aby nedošlo k něčemu nežádoucímu. A asi nikdo mě nepřesvědčí o opaku (tím nechci říct, že se o to někdo snaží).


  • 0

#37 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 22:06

Nedá se to zjistit - ale ani jako důkaz toho, že medializace je špatná, ani důkaz toho, že ničemu nevadí. Stejně jako to nezjistíš u cacherů, které pustíš z vodítka do volné přírody.

Geocaching podle mého názoru není žádný soukromý luxusní klub, kam nikdo nemá přístup bez osobního pozvání. Je to normální outdoorová aktivita, stejně jako třeba horolezení, rafting. Všechno má svá pravidla a je velmi vhodné, když si je dotyčný zjistí a pak se podle nich chová. Když se nechová, je třeba ho upozornit a on příště začne.


  • 0

#38 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 22:13

Jenže pokud někdo něco zvoře u cyklovýletu, raftingu, lezení a kdovíčeho ještě, tak to většinou pokazí jen sám sobě. Zatímco u geocachingu se například ukradení kešky nebo travelbugu týká spousty lidí, kteří si to už nebudou moct užít...
  • 0

#39 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 22:34

Ale to je už extrémní případ. Máš pocit, že se keše nějak extrémně ztrácejí, třeba víc než před rokem, kdy bylo odhadem třikrát méně geocacherů než teď? Já bych řekl, že to je plus minus pořád stejné. Vzhledem k rostoucímu počtu nových keší je těch poškozených v podstatě čím dál méně.


  • 0

#40 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 22:58

marekl:

Ale to je už extrémní případ. Máš pocit, že se keše nějak extrémně ztrácejí, třeba víc než před rokem, kdy bylo odhadem třikrát méně geocacherů než teď? Já bych řekl, že to je plus minus pořád stejné. Vzhledem k rostoucímu počtu nových keší je těch poškozených v podstatě čím dál méně.

Většinu ulovených mám v Brně a okolí, že jo. A tady se mi to zdá v pohodě. Ale připadá mi, že ty hlavní změny se dějou v Praze... viz. Béďa - pražáci si stěžovali na nové pseudokačery, tady v Brně jsem nic hrozného nezaznamenal. To je možná spíš dotaz tam.

Trošku se asi obávám toho, aby se geocaching nestal módní zábavou a nepřitáhl naprosté ignoranty - a tohle se může stát díky medializaci. Asi jsem zbytečně paranoidní, ale líbí se mi aktuální stav věcí a nerad bych, aby se něco změnilo k horšímu. Nechápu třeba ten ježibabí rosol - proč to lidi dělají? Takových kačerů čím měné, tím lépe.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama