Přejít na obsah


Fotka

GPS-Typ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 21:59

Dotázek: Nedávno jsem začal s geocachingem a dost hodně mě chytl, takže jsem se rozhodl, že bych si koupil GPS navigaci. Jenže se v tom moc nevyznám a wikipedie mě trošku zarmoutila - moc jsem tam toho nenašel. Moje požadavky by byly asi takové, aby se k GPS-ce nemuselo nic přidávat (ani mobil, ani PDA atd.) a byla mapová (ale pokud by byla nemapová, tak by se taky asi nic nestalo). další požadavky nemám, jelikož nic jeného jsem nepochytil :-( Podstatná věc, jsem student, aby nestála 10 tisíc, ale nějak rozmně. Moc děkuji za rady.
  • 0

#2 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 22:13

Pokud jsi finančně limitován, tak je defakto jediná možnost a to koupit tzv. Bédu. = Garmin eTrex Legend, klidně i z druhé ruky nebo v akci u Mountfieldu, pokud ještě ta akce trvá. Pokud bys chtěl obětovat víc (skoro těch deset tisíc), tak kup Vistu HCx (ale nejlíp z Ameriky, kde jsou nižší ceny).

Články o navigacích nehledej na wiki, ale na www.navigovat.cz

Přečti si například tento článek a věz, že většina lidí hledá s eTrexem Legend nebo Garminem 60CS(x), pokud se teda bavíme jen o čistě turistických GPS navigacích.
  • 0

#3 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 22:57

mitak napsal/a:
...že většina lidí hledá s eTrexem Legend nebo Garminem 60CS(x), pokud se teda bavíme jen o čistě turistických GPS navigacích.

To jsem měl vědět dřív, to bych neběhal po lese s autonavigací Nuvi350 :o

Ale co, naviguje přesně, mapy má, vydrží i 3 hodiny a navíc má vepředu takový malý křidýlko kvůli stabilizaci při běhu za keší :)
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 23:01

Jojo je to tak. Legend je teď fakt asi nejlevnější mapová GPSka na trhu. Je ale třeba ji koupit v akci nebo z druhé ruky. Za cenu 5900,- na Garmin.cz fakt nestojí. V první řadě je nutno se smířit, že to je celkem vzato šunt (po čase se ti odlepí postranní guma a možná přestane fungovat některá z poloh thumbsticku) s málo citlivým přijímačem. Což ale neznamená, že se to nedá použít a nedají se s tím hledat cache. Naopak, tenhle přístroj používá na geocaching spoustu lidí včetně mně, protože za tu cenu prostě nic v této kategorii neseženeš. V mountfield akci šel sehnat za 3000 i s mapou myslím. Pokud bys přeci jenom nakonec sehnal peníze na něco lepšího, pak bych už doporučil stejně jako Miták aspoň něco se Sirf3 chipsetem (neporovnatelne lepší citlivost). Tzn. buď něco z řady HCx nebo 60C(S)x. Za dobrý peníz se dají tyto GPS sehnat v USA. 60CSx tuším za 7 až 8 tisíc. Bez mapy a s možnými problémy s případnými opravami samozřejmě. Mapu ale můžeš bez jakýchkoliv problémů s kompatibilitou dokoupit v ČR. Turistická topo mapa stojí dva tisíce.
  • 0

#5 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 23:18

Obávám se, že akce u Bédi už skončila... Na stránkách to už nemají a i u Picodasu to zmizelo z reklam. Ale určitě bych se v nějakém MF ještě poptal, třeba jim něco zbylo... P.S. Vista HCx nemá Sirf3, ale nějaký MediaTek ;) Oba jsou naštěstí srovnatelné.
  • 0

#6 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 září 2007 - 23:44

Jarous1: Pravda, pravda. Vím jenom jsem se pozapomněl a každopádně je stejně citlivý jako Sirf.
  • 0

#7 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2007 - 7:28

Moc děkuju za rady. Ještě mám jednu - ono by to teoreticky ale mělo jít i s nemapovým ne? páč pokud to správně chápu, tak se budu řídit souřadnicemi a budu se přibližovat k těm cílovým? A ty jsou poněkud levnější, tak pokud by třeba někdo vyvrátil můj omyl nebo ho povtrdil :-P popřípadě doporučil typ :o) Ještě jednou moc děkuju.
  • 0

#8 vsa

vsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 501 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2007 - 8:12

Na dohledání keše v posledních 300m je nemapová GPS dobrá, ale problém je, to přiblížení ke kešce. Na nemapové máš jen směr a vzdálenost, ale je to za řekou nebo před ? Kde je most ? Ve městě to je podobné. Mám odbočit tady a nebo až na další křižovatce ? A pak se otáčíš a bloudíš, vylezeš do pořádného krpálu a zjistíš, že je pixla kupodivu dole na úpatí - ale zase jsi jeden z mála co na vrchol vylezl :-D Mám PDA a SW BeeLine. Takže mapu postrádám a přepínání programů autonavigace (iGO) s tímto, trvá zase strašně dlouho a občas to celé vytuhne.... Když něco kupovat, tak určitě s TOPO mapou a slušnou výdrží na akumulátory. To PDA se i tak hodí, člověk má po ruce listing (což u garminů postrádám a přitom ty údaje v PQ souboru jsou. Jenže Garmin je turistická GPS a ne spešl kešingová) a pokud je signál GPRS, můžu zjistit aktuální stav a případné poslední DNF.
  • 0
VSA

#9 Chmelda

Chmelda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2007 - 9:09

Legenda jsem koupil roku 2004 a až do akce u Mountfieldu jsem ho používal bez map (2roky) a nestrádal jsem, pak jsem dokoupil mapy. Výhoda Legenda je že má v sobě základní mapu, která má docela hustou síť měst po celé Evropě, takže lze použít i pro orientaci na cestách. Nevýhoda je malá paměť, takže z TOPO 50 se tam vleze jenom třetina a letos mě dost prudilo, když jsem přejížděl z jednoho konce republiky na druhý (Ostrava, Hradec Králové, Litoměřice) furt přehrávat mapy, obzvlášť když nevíš kde přesně skončíš. Takže když se objevil nový Legend HCx tak jsem neváhal. Plný souhlas s tím co bylo napsáno výše: *Koupit Bedu Trávníčka (Etrex Legend), za 3kKč i s TOPO, nebo v případě výhodné ceny i bez map, určitě bych nešel do nemapového - cena nebude o moc nižší a ta základní mapa je dobrá. *Nebo Etrex Legend HCx za 8,5kKč včetně TOPO mapy jak je teď v nabídce. Jedna z výhod HCx (kromě toho že je rychlý a barevný) je možnost nahrávat POI (body zájmu), takže lze nahrát kompletně všechny keše v ČR včetně základních informací a nápovědy (což stačí pro lov Tradičních keší). Oba modely umí standardně nahrát pouze 1000 keší jako WP (trasové body), což je protivné pokud pobíháš po světě. *Zda koupit HCx US nebo EU? Cenově s TOPO mapou to vyjde cenově přibližně stejně. TOPO dodávané s tuzemskou verzi je bez instalačního CD, takže s velkou pravděpodobností bude upgrade na novější verzi drahý. Ve funkčnosti však nejsou téměř žádná omezení (nelze současně používat TOPO s jinou mapou, ale kdo to potřebuje?), mapa je dostatečně kvalitní a žít se dá i bez případných dalších inovací. Nákup a záruky jsou jednodušší. Nejsem proti US, ale pro mně je to složité. *Legend nebo Vista (navíc výškoměr a kompas)? Rozdíl je 1kKč, takže jsem pro Legenda. Výšku určuje i Legend z družic, sever při pohybu také. Pro statickou navigaci používám buzolu.
  • 0

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 08 září 2007 - 9:53

polerok napsal/a:
ono by to teoreticky ale mělo jít i s nemapovým ne?

Jde to určitě. Fungoval jsem takhle skoro dva roky s Magellanem 315 a kdyby neumřel, fungoval bych pravděpodobně dodnes. Pokud máš papírové mapy, umíš se trochu orientovat v terénu a vyznáš se aspoň trochu v S42 souřadnicích, tak se zorientuješ vždycky. Jen je to složitější.
Papírovou mapu s sebou nosím stále i s Legendem, ale na tu digitální se sakra dobře zvyká. :D Dnes už bych asi zpět neměnil. Stačí mít v ruce jenom Legenda a když člověk neví vůbec, kde je, nemusí zastavovat, rozbalovat mapu, hledat mapoměrku a tak... :) Teda v případě, že Legend má signál, což taky vždycky nemá a pak je potřeba vylézt na nejbližší otevřené prostranství nebo kopeček.
Pokud by ses rozhodl pro jednoduchou nemapovou, z levnějších je běžně používané Geko201. Má menší displej a horší ovládání než Legend, ale kupodivu o něco lepší citlivost. Nebo bych se vůbec nebál zaexperimentovat s Magellan Explorist 100 nebo něčím od Magellanu z druhé ruky. I starší typy Magellanů mají obecně citlivější přijímače než Garminní černobílé eTrexy a Geka.
U Exploristu100 si ale raděj zjisti, jestli má možnost propojení s počítačem aspoň přes sériový port. Je o hodně pohodlnější ládovat waypointy hromadně z počítače než je po jednom zadávat ručně.
edit: Jak ale psal Chmelda, pokud seženeš Legenda za dobrou cenu, nemapový přístroj se asi moc nevyplatí.
  • 0

#11 Four Cachers Team 3

Four Cachers Team 3

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 17 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 7:57

Je to ten Etrex legend barevným displayem nebo ten s cernobilym?
  • 0

#12 Tomaaas

Tomaaas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 8:09

Pokud myslíš Legenda z Mountfieldu, tak ten je černobílý.Barevný je Legend C (Cx a HCx).
  • 0

#13 GEO-TOM-CAT

GEO-TOM-CAT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 8:39

Ja pouzivam TomTom 510. Kdyz nekam jedeme, tak do nej dam souradnice kesky a dojedeme 'pobliz'. Pak, nastoupi GARMIN II Plus, diky tomu, ze ji mam uz roky a mam ji rad. Do ni se snad daji nahrat waypointy nebo snad i body z mapy, ale ja jdu jen za sipkou.

Je to zazitek, kdyz si rikas: Uz jen kousek a ona pred tebou vyvstane skalni stena, u ktere se na mape skoro prekryvaji vrstevnice. http://home.tiscali....CACHING/Sec.jpg

Prinasi to pak i nevsedni zazitky na cele 3 tydny, jako treba tenhle: http://home.tiscali....ednizazitek.jpg
:D

Uz bych si taky mel asi neco koupit neco novejsiho, mam na to uz snad vek. B)
  • 0

#14 honzal

honzal

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 10:39

Také jsem se dlouho rozhodoval, rozhodl jsem se pro PDA Asus 636n, má v sobě Sirf III. Lze používat různé programy, Oziexplorer, GPS dash, TomTom do auta, Html listingy, excel .... Obrovskou výhodou je univerzálnost i když někdo říká, že je menší mechanická odolnost. Mapy většinou nakalibrované např. pro OZI je možné sehnat na pavučine. Mapu není problém nascanovat a zkalibrovat. Také např. 25 mapa je nesrovnatelně kvalitnější než mapy např. i v dobrých Garminech. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, rozhodnout se budeš muset sám. :D Honza
  • 0

#15 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 11:47

Polerok: jsi student a ti mají obvykle solidní mobily, třeba i ty máš nějaký chytřejší s bluetooth, zauvažuj i nad variantou přikoupení GPS modulu.
  • 0

#16 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 13:03

zlicinaci napsal/a:
Polerok: jsi student a ti mají obvykle solidní mobily, třeba i ty máš nějaký chytřejší s bluetooth, zauvažuj i nad variantou přikoupení GPS modulu.

Mám SE k750i Myslíš, že k tomu by něco mohlo "fachat"?
  • 0

#17 Tomaaas

Tomaaas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 13:15

Tak určitě to fungovat bude (Třeba Trek Buddy, GPSJ).Ale myslím, že PDA nebo normální navigace je lepší.
  • 0

#18 walley

walley

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 32 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 15:05

alkes napsal/a:

polerok napsal/a:
ono by to teoreticky ale mělo jít i s nemapovým ne?

...
Pokud by ses rozhodl pro jednoduchou nemapovou, z levnějších je běžně používané Geko201. Má menší displej a horší ovládání než Legend, ale kupodivu o něco lepší citlivost. Nebo bych se vůbec nebál
...
nevyplatí.


geko ma podstatne lepsi ovladani nez legend, a to tak ze nesrovnatelne lepsi, jednodussi lepe se v tom hleda klavesnice je super (i v rukavicich se to da i kdyz nic moc), ovladani legendu (hcx) je proste bida ale citlivy cip, neomezena pamet na mapy a take cena (ja ho mam za 8000) to prevazi. nicmene geko se sirfem by bylo naprosto dokonale.
  • 0

#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 17:16

walley napsal/a:
geko ma podstatne lepsi ovladani nez legend.

S tím bych si dovolil hrubě nesouhlasit :D:D:D, ale je to samozřejmě věc názoru. :) Na geku postrádám víc tlačítek a na čtyřpolohové jsem zvyklý už od Magellanu. Zadávat cokoliv do Geka je pro mě vždycky utrpení, ale asi bych si časem taky zvyknul. Je fakt, že Geko má jednodušší menu.
Každopádně doporučuji před koupí třeba nejdřív vyzkoušet. ;)
  • 0

#20 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 09 září 2007 - 18:25

Lovil jsem s Magellan eXploristem 210 a teď mám Garmin GPSmap60CSx, jelikož je eXplorist na reklamaci. Abych pravdu řekl, s MAGELLANEM se mě hledalo o dost lépe. Lépe držel směr a i citlivost se zdála o krapet lepší, než u 60CSx (podle testů jsou údajně srovnatelné). Velká nevýhoda u MAGELLANU jsou však mapy, ty má GARMIN bezkonkurenční
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama