Přejít na obsah


Fotka

GeoGet - Jak zacit? - basic member


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
94 odpovědí na toto téma

#41 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 15:31

Mejstro napsal/a:
Myslim, ze by stacilo, aby po importu vyskocila nejaka hlaska o tom co bylo naimportovano - nebo alespon pocet novych a zmenenych zaznamu (aby bylo jasne, ze se NECO udalo :-))

Ano, např. GSAK po importu PQ zobrazí přehledné info o tom co importoval, kolik, co změnil atd. atd. Hned vím co a jak se stalo....
  • 0

#42 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 15:32

polnjumen napsal/a:
Jak si to tu pročítám, tak by možná bylo řešením přidat do nastavení volbu, jestli se po startu nemá zobrazovat nic (pro nás databázově postižené) nebo jestli se má spustit a zobrazit defaultní filtr (pro ty ostatní).
Osobně jsem si tedy zvykl na současný stav a vyhovuje mi.

Ano, taky si myslím, že by bylo ideální, kdyby bylo možné nastavit default filtr a tam bych si určil, co chci zobrazovat... tedy např. všechno nebo nic nebo jen nenalezené...
  • 0

#43 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 15:34

HaLuMa napsal/a:
Sobiku, nikdo po tobe nechce zadne studovani tajemstvi skriptu. Ale prejet mysi pres aktivni ikonky (kterych je v tu chvili aktivnich doslova jen par!) a podivat se na jejich hinty, to snad neni az takova 'vyssi divci', ne?

Neboj, myší jsem přejížděl, menu prohlížel a světe div se, nenapadlo mně, že musím dát importovat data (která jsou už importovaná) a pak filtr (který už tam je) a pak se mi něco zobrazí... A i kdyby to tak bylo, pak je to krkolomné a not user friendly
  • 0

#44 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 15:42

[quote]sobikovi napsal/a:
[quote]polnjumen napsal/a:
Ano, taky si myslím, že by bylo ideální, kdyby bylo možné nastavit default filtr a tam bych si určil, co chci zobrazovat... tedy např. všechno nebo nic nebo jen nenalezené...[/quote]

Default filtr si nastavit muzes jak chces.

Dobre, do dalsi verze udelam moznost, aby se pri spusteni natahly data podle defaultniho filtru.
  • 0

#45 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 15:44

sobikovi napsal/a:
Neboj, myší jsem přejížděl, menu prohlížel a světe div se, nenapadlo mně, že musím dát importovat data (která jsou už importovaná) a pak filtr (který už tam je) a pak se mi něco zobrazí... A i kdyby to tak bylo, pak je to krkolomné a not user friendly


Pokud data importovana mas, tak neni duvod je znova importovat. Proste tam ta data uz jsou. Filtr take davat nemusis, souhlasis-li s defaultnim, takze staci doslova a jen tuknout na to tlacitko, kterym se naleji data do zobrazeni.

A nebo mi fakt unika jadro problemu. :o
  • 0

#46 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 16:00

HaLuMa napsal/a:

sobikovi napsal/a:
Neboj, myší jsem přejížděl, menu prohlížel a světe div se, nenapadlo mně, že musím dát importovat data (která jsou už importovaná) a pak filtr (který už tam je) a pak se mi něco zobrazí... A i kdyby to tak bylo, pak je to krkolomné a not user friendly


Pokud data importovana mas, tak neni duvod je znova importovat. Proste tam ta data uz jsou. Filtr take davat nemusis, souhlasis-li s defaultnim, takze staci doslova a jen tuknout na to tlacitko, kterym se naleji data do zobrazeni.

A nebo mi fakt unika jadro problemu. :o

No ten postup mi připadá asi tak, jako když si otevřu Word, v něm dokumentaci ke GG a nic nevidím, jen dole na stavové liště info, že je tam 12678 písmenek. A pak si musím říct, fajn, chci vidět všechna písmenka, tak si nastavím filtr "všechna písmenka" a načtu si ho tlačítkem a pak se mi zobrazí celý text....
... logičtější vidím že se mi načte celá dokumentace GG a teprve pak si vyberu, že chci hledat všechna velká A.. ;)
  • 0

#47 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 16:10

To neni uplne spravny priklad. Mel bych lepsi: Prijdes do knihovny, a prvni co ocekavas, je ze dostanes velky vypis vsech knih, co tam maji. A az jej dostanes, tak si teprve reknes, ze chces vlastne jen detektivky. Jenze takhle to v zadne knihovne nefunguje. Prijdes tam, reknes co vlastne tak hledas, a dostanes resersi splnujici tvoje zadani a tu si teprve prohlizis. Ono to s tim seznamem jiste vypada moc krasne, a mozna to nekdo pouziva... ale v nejake male knihovne! Predstava, jak sednu treba v Mestske knihovne v Praze k OPACu, a prvni co budu ocekavat je vypis dvou milionu exemplaru na obrazovce, to mi hlava fakt nebere. Proste tohle neni jeden dokument ve wordu, tohle je DATABAZE. A z databazema se takto pracuje, protoze pro vetsi pocty zaznamu s tim ani jinak pracovat nejde! A nejde ani tak o technicke moznosti, ale o moznosti cloveka.
  • 0

#48 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 17:04

Ja to beru, uz jsem si zvykl a prazdna "tabulka" na uvod me neprekvapuje. Na co si ale stale nemuzu zvyknout je to, ze nastavim filtr, potvrdim a ... nic - no jasne jeste musim zmacknout F5 - nacist! Povazoval bych prirozenejsi, ze kdyz potvrdim filtr, tak se nacteni provede hned automaticky. Je nejaky duvod k tomu kroku navic?
  • 0

#49 javla

javla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 17:15

HaLuMa napsal/a:
To neni uplne spravny priklad. Mel bych lepsi:

Prijdes do knihovny, a prvni co ocekavas, je ze dostanes velky vypis vsech knih, co tam maji. A az jej dostanes, tak si teprve reknes, ze chces vlastne jen detektivky.

Jenze takhle to v zadne knihovne nefunguje. Prijdes tam, reknes co vlastne tak hledas, a dostanes resersi splnujici tvoje zadani a tu si teprve prohlizis.


Tak to sis trochu naběhl s tímhle příkladem ;o)
Asi těžko přijdeš do knihovny, kde bys pod nadpisem "seznam knih" měl práznej papír s prázdnou tabulkou, veškerýma nadpisama atd. a teprve po zažádání o seznam detektivek by přišla knihovnice a prázdnej seznam by vyměnila za plnej ;o)))))))))))))))))))))))

U naší aplikaci máme cca 600 tabulek a v některých i miliony záznamů - GeoGet je proti tomu uplné nic a náš systém zase proti opravdu velkým systémům taky. Nicméně - nikdy uživatel nečumí na prázdnej seznam, pokud si nenastaví filtr tak, že do něj žádný nespadne. Buď je to tabulka, která má záznamů obecně málo - pak se zobrazí okno se seznamem a filtr je možné definovat kliknutím na filtr a v něm na OK - pak se okamžitě aplikuje a refreshne seznam, nebo se před zobrazením okna se seznamem automaticky zobrazí nejdříve okno filtru (to když jde o tabulku kde se očekává mnoho záznamů, nebo je to logické). Ten filtr je tam pak jen vložen před vlastním zobrazením a kdykoliv jej lze znovu vyvolat, upravit a po OK opět dojde na refresh. Možnost ukládání filtrů, definice defaultního filtru apod je samozřejmostí. Pokud udělám změnu v záznamech (editace, vymazání, založení, import, hromadná změna atd.), okamžitě se dělá refresh zobrazení.

Ber to takhle - GeoGet je program, který sice interně pracuje s SQL databází, ale to uživatele nezajímá - on se na to jako na SQL databázi nedívá. Zvyky z velkých SQL systémů provozovaných navíc většinou po pomalém připojení na velké vzdálenosti sem prostě spíš nepatří.
  • 0
Jana a Vlasta (JaVla) (PDA FS Loox N560)

#50 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 17:16

HaLuMa napsal/a:
To neni uplne spravny priklad. Mel bych lepsi:

Prijdes do knihovny, a prvni co ocekavas, je ze dostanes velky vypis vsech knih, co tam maji. A az jej dostanes, tak si teprve reknes, ze chces vlastne jen detektivky.


no mne to spis prijde, jako bych prisel do knihovny a tam na me koukaly jen prazdne regaly. teprve po dotazu, co chci, zacnou zamestnanci knihy prinaset ;)

(priklady jsou vzdycky obousecne :D)

ono by mozna fakt stacilo, aby po importu jen vyskocilo okno s informaci, ze probehl uspesne. programatori budou spokojeni, ze pracuji s databazi jak je jim libo a lamy budou vedet, ze to neco udelalo :)
  • 0

#51 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 17:25

Koukám že se tady v diskusi projevuje opět fakt že programátor zkrátka myslí jiným stylem než (zne)uživatel. Protože jsem trochu programátor tak jsem si zvykl ale chudáci ostatní než na tuhle odlišnou logiku přistoupí...
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#52 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 18:10

Co si pamatuji, tak vždycky myslel programátor jinak než uživatel. Už v dávných dobách počítačů EC 1033....to platilo :D. A i nadále tomu tak bude.
  • 0
Sylvia999

#53 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 18:26

Pitrus napsal/a:
Ja to beru, uz jsem si zvykl a prazdna "tabulka" na uvod me neprekvapuje. Na co si ale stale nemuzu zvyknout je to, ze nastavim filtr, potvrdim a ... nic - no jasne jeste musim zmacknout F5 - nacist!
Povazoval bych prirozenejsi, ze kdyz potvrdim filtr, tak se nacteni provede hned automaticky. Je nejaky duvod k tomu kroku navic?


O tomhle vim, a tohle se zmeni, jen jak budu mit trosku casu.
  • 0

#54 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 18:31

javla napsal/a:
Tak to sis trochu naběhl s tímhle příkladem ;o)
Asi těžko přijdeš do knihovny, kde bys pod nadpisem "seznam knih" měl práznej papír s prázdnou tabulkou, veškerýma nadpisama atd. a teprve po zažádání o seznam detektivek by přišla knihovnice a prázdnej seznam by vyměnila za plnej ;o)))))))))))))))))))))))


Nevim jak casto chodis do knihovny (ja docela casto, kdyz tam pracuji... [;)] ) Ale u nas v knihovne proste nic takoveho jako seznam knih NEEXISTUJE!

Prijdes a zacnes neco hledat. Bud fyzicky (jdes k nejak oznacenemu regalu a tam hledas), nebo virtualne (v pocitaci vyhledavas podle nejakych kriterii). Ale nikdy nemas seznam vsech knih, vzdy mas jen vysledek hledani. At uz je to mnozina knih na regale, nebo mnozina knih ve vysledku hledani.

At chces nebo ne, vzdycky zahajujes hledanim... byt si to treba ani neuvedomujes.
  • 0

#55 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 18:40

Dain & Olik napsal/a:
no mne to spis prijde, jako bych prisel do knihovny a tam na me koukaly jen prazdne regaly. teprve po dotazu, co chci, zacnou zamestnanci knihy prinaset ;)
(priklady jsou vzdycky obousecne :D)


Nevidim tu dvousecnost, protoze tohle jen potvrzuje moje slova. Nehlede na to, ze to co jsi popsal, je casto knihovnicka realita! Prilis casto prijdes do knihovny a knihu na regale nenajdes. Musis si ji najit v pocitaci a objednas si ji ze skladu, kde ti ji ti knihovnici prinesou. (A v tom pocitaci knihu opravdu nehledas tak, ze bys listoval nekonecnym seznamem...)

Dain & Olik napsal/a:
ono by mozna fakt stacilo, aby po importu jen vyskocilo okno s informaci, ze probehl uspesne. programatori budou spokojeni, ze pracuji s databazi jak je jim libo a lamy budou vedet, ze to neco udelalo :)


To opravdu nebude problem pridelat.
  • 0

#56 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 19:26

Sylvia999 napsal/a:
.. ale množství neslušných výrazů. které přitom použil, odpovídalo spíš instalaci woken.


Nebo když se Linux Fedora sám odstřelil, UBUNTU zlikvidovalo spouštění SUSE, když jsem se pokoušel přeložit a nainstalovat něco na práci s GPS už nevím pod kterým linuxem ....

HaLuMa napsal/a:udelat txtovy soubor s nazvem load.ggs.pas

To neřeší problém - viz níže

HaLuMa napsal/a:Ale prejet mysi pres aktivni ikonky a podivat se na jejich hinty,

No, to pomůže někomu, kdo ví, jak program funguje a co se za vším skrývá, ale ne začátečníkovi. Jo, když programátor neudělá dokumentaci, nesmí se divit, že uživatel je z toho mimo.

HaLuMa napsal/a:- po importu se ukazalo co bylo naimportovano, i kdyz to znamena, ze importem vzdy prijdete o prave zobrazena data?

- po spusteni aplikace se vzdy zobrazily data podle defaultniho filtru? (defaultni filtr lze menit!) I kdyz to bude znamenat prodlouzeni startu aplikace i v pripade, ze vlastne videt vsechno zrovna nechcete?


Pro začátečníka určitě. Celé nedorozumění je zřejmě dáno různým pohledem na to, co je "ta velká plocha" v GeoGetu. Většina lidí očekává, že se jedná o náhled na načtená dat. Pravděpodobně náhled nějak filtrovaný, ale každý očekává, defaultní filtr zobrazí vše. Vždyť jsme zvyklí na Excelovskou tabulku, kde se v podobné ploše vždy zobrazují data odpovídající filtru. Koneckonců, ve FoxPro, dBase, QuatroPro tomu odpovídá okno BROWSE - a to se chovalo stejně, jako Excel, tedy tak, jak chce Sobík (a další, včetně mne, přestože jsem si už zvykl).

polnjumen napsal/a:přidat do nastavení volbu,

Trefa! Na čem se s uživatelem nemůžeš shodnout, to udělej volitelné.
Co se má zobrazit po startu programu?
Co se má zobrazit po načtení dat (statistika ala GSAK, rovnou data podle default filtru, data podle aktivního filtru, nic neměnit, nic nezobrazit,...)
Co se má stát po volbě nového filtru? (co jiného, než zobrazit nově filtrovaná data?)
.... určitě někoho napadne řada dalších doladění.

Dain & Olik napsal/a:
no mne to spis prijde, jako bych prisel do knihovny a tam na me koukaly jen prazdne regaly.

Jo, souhlas.

napsal/a:


HaLuMo, jen to prosímtě neber tak, že se nám GeoGet nelíbí. Naopak, tahle kritika je pochvala pro GeoGet - stojí nám za to se o něm dohadovat, hledat informace, když už neumíme přispět jinak, tak alespoň názorem. Teď mám nainstalovaný jak GSAK, tak Geoget, testuji a nemůžu si vybrat, co si ponechám. Obojí má nezanedbatelné výhody.


Pohled uživatele a programátora bude vždy rozdílný. Uživatel bude program užívat, je tedy Váženým Zákazníkem (na tom nemění nic, ani pokud jde o free- GNU-GPL- nebo jakou jinou licenci, to není o penězích, ale o vztahu k programu) a mělo by jeho slovo platit. To ale neznamená, že musí programátor bezhlavě jeho přání plnit. Sice už hodně dlouho neprogramuji, ale zásadu: "Pokud uživatel řekne, že něco určitě v programu nepotřebuje - dej to tam." si pamatuji. Do týdne od nasazení bude právě toto požadovat s odůvodněním, že to je naprosto nutné.
  • 0

#57 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2008 - 22:54

ProKesTom napsal/a:
No, to pomůže někomu, kdo ví, jak program funguje a co se za vším skrývá, ale ne začátečníkovi. Jo, když programátor neudělá dokumentaci, nesmí se divit, že uživatel je z toho mimo.


Prave proto jsem nejake to zakladni povidani o tom jak zacit napsal.

Ono se dobre rika, ze by mela byt poradna dokumentace, ale kde na ni vzit cas, kdyz treba prave ted nemam cas ani na programovani Geogetu, natoz na psani dokumentace? A kdyz nekde nejaky maly cas urvu, radeji jej budu venovat na implementaci tech drobnosti, ktere vyplynuly z teto diskuze.

Na napsani nejake kompletni dokumentace nebude cas ani nikdy... tak to proste je, nedelam geoget na plny uvazek! Ale nedivim se, kdyz je nekdy uzivatel mimo. od toho jsou tu prave tato fora, ne?

ProKesTom napsal/a:
Pro začátečníka určitě. Celé nedorozumění je zřejmě dáno různým pohledem na to, co je "ta velká plocha" v GeoGetu. Většina lidí očekává, že se jedná o náhled na načtená dat. Pravděpodobně náhled nějak filtrovaný, ale každý očekává, defaultní filtr zobrazí vše. Vždyť jsme zvyklí na Excelovskou tabulku, kde se v podobné ploše vždy zobrazují data odpovídající filtru. Koneckonců, ve FoxPro, dBase, QuatroPro tomu odpovídá okno BROWSE - a to se chovalo stejně, jako Excel, tedy tak, jak chce Sobík (a další, včetně mne, přestože jsem si už zvykl).


Vsak to je nahled na filtrovana data... ne? Jediny problem je tedy v tom, ze lide neznali neumi tuknout na tu ikonku, kterou se filtr aplikuje? (coz je zjevne vec, kterou treba vylepsit...)

Ale k tem zminenym programum... Jednak bych sem nepletl tabulkove procesory, to je opravdu zcela jina kategorie programu. Podivej se radsi na ty ciste databazove. Z tech jsi zminil Foxpro (Fox...co?) a dBase. jeste jsi mohl prihodit Paradox. Tyto exemplare jsou typicti zastupci souborovych databazi, u kterych se opravdu delaly apliakce tak jak pises. Jenze tyto exemplare maji jeste dalsi spolecnou vlastnost - jsou to z dnesniho hlediska prehistoricke mrtvoly. V modernich databazovych aplikacich ani jedno uz nenajdes, ten zpusob prace s daty je davno prezity a pro dnesni potreby z mnoha duvodu neprakticky, nekdy i nepouzitelny. Moderni databazove aplikace pouzivaji jine technologie a pracuji jinak nez ze ukazi celou databazi v gridu.

Nebude ale cely problem zakopany spise v necem jinem? Nemaji nahodou nejvetsi problem ti uzivatele, kteri jsou zvykli na GSAK,?

ProKesTom napsal/a:
HaLuMo, jen to prosímtě neber tak, že se nám GeoGet nelíbí. Naopak, tahle kritika je pochvala pro GeoGet - stojí nám za to se o něm dohadovat, hledat informace, když už neumíme přispět jinak, tak alespoň názorem. Teď mám nainstalovaný jak GSAK, tak Geoget, testuji a nemůžu si vybrat, co si ponechám. Obojí má nezanedbatelné výhody.


Vsak ja to tak beru, a divam se na tuto diskuzi vecne, a prinesla dobre napady. Kdybyste mne stvali, tak se tady s vami vubec nedohaduji a hodim na vas bobek. ;)

Samozrejme si projevenych nazoru cenim, i kdyz to nekdy asi tak nevypada. Zajimave jsou nazory laiku, protoze do nich se ja mohu tezko vcitit.

Ale zajimave jsou pro mne i nazory tech, kteri pouzivaji i konkurenci. Napriklad ty, kdyz pises, ze si nemuzes vybrat mezi GSAK a Geogetem, tak by mohlo byt velmi zajimave zjistit, proc jsi tak nerozhodny? ktere plusy hovori pro GSAK? Ktere minusy jsou proti geogetu? I takove nazory pomohou zlepsit Geoget, a je to pohled, ktery ja take nemohu mit!

Vazim si jakekoliv pomoci, at je to firma, co mi poskytla hosting, at je to tento web, ktery mi poskytuje diskuzni fora, at je to grafik, co mi venoval logo, at je to geoStatgen ci zajimave pluginy,... a v neposledni rade jsou to i ti, kteri mne podporili malym financnim darem. Ale prispet namety, i to se pocita!
  • 0

#58 Gajda

Gajda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2008 - 10:45

Už vážně nevím co s tím dělám blbě. Do geogeta jsem narval asi 90 kešek, když vyhledávám po jménech, autorech atd tak mi to keše najde. Ale když dám podle filtru, pořád mi to zobrazí, jen pár keší a ostatní nic. Potřebuju jen a prostě něco jako Watch All, jak to uděláti, aby mi to ukázalo všechny keše?
  • 0

#59 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2008 - 11:04

pak ty kesky nevyhovuji nastavenemu filtru nebo(!) kontrole souradnic v nastaveni geogetu.
  • 0

#60 Gajda

Gajda

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 25 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2008 - 11:30

Ale když zadám hledat podle jména, tak mi to najde.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama