Přejít na obsah


Fotka

Proč to děláme?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 12:53

Včera nám s Tínou schválili první multicachi - mám z toho obrovskou radost. Těšil jsem se, jak Vás povedu po místech, která třeba někteří z Vás neznají, že se tam třeba někomu bude líbit ... prostě že oplatím to, co zažívám na cachích já (s Tínou, když jde sebou). No a dnes ráno mi přišel email od nejmenovaného kolegy, že se to dá přeskočit rovnou k poslednímu bodu. Dá, samozřejmě, že dá. Počet proměnných, počet rovnic, konečné a nekonečné hry - známe to. Ale PROČ? Proč chodíme hledat cache? Proč by to někdo chtěl přeskakovat? Mám smazat kontrolní pomůcky, které by měly vrátit zbloudilce "back on the road"? Vždyť je to jen hra! Ve výkřiku "vždyť je to JEN hra" hledejte, prosím, i určitou otázku proč by se měly archivovat příliš nebezpečné cache, proč se má hlásit, že někdo porušil pravidla tím, že zakopal kus nádoby pod zem ... a.t.d. .

Už se to tu nepřímo řešilo při sledování pořadí (jestli to děláme pro body). Tak jsem se vyventilil a čekám názory.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 13:26

Ja osobne jsem turista a beru geocaching jako dalsi duvod proc se na to misto podivat. Kdyz jdu na multicache, tak ji projdu celou, jelikoz na nekterem bodu muze byt nejaka zajimavost, tak proc ji preskakovat. Pokud nahodou zjistim konecne souradnice, tak tak tam stejne nejdu primo ale cik-cak nebo i oklikou. Napovedu taky lustim az u cile po neuspesnem hledani. Delame to prece pro radost a ne pro body.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 13:36

Na tuhle otázku by si měl asi odpovědět každý sám. Ale snad v každé zájmové oblasti se vždy najdou "extrémní jezdci", kteří svým koníčkem doslova žijí a dělají pro něj a třeba i pro rozvoj a popularizaci maximum. Přistupují pak k dané problematice "v oboru" jaksi jak to jen nejlépe napsat... ehm "citlivěji" :-)

Já jsem ke geocachingu přičichl zcela náhodou, při pátrání po SW pro auto navigaci via PDA+GPS, což jak jsem zjistil velmi usnadňuje orientaci při našich dobrodružných výpravách v zahraničí. Nabloudíme toho sice úplně stejně, ale s GPSkou :-)))) Geocaching jsem vyzkoušel vlastně jen tak, abych zjistil, co to ta skrýš vlastně je a jak vypadá, co v ní je atd... Nedalo mi to a pár jsem jich našel a protože mne hledání zavedlo na místa, kde jsem nikdy nebyl a která se mi navíc moc líbila, začal jsem ho chápat jako studnici nápadů, kam vyrážet na rodinné výlety. A od té doby, když je hezky, vyrážíme celá rodina na výlet s "dobytím" nějaké té kešky a neskutečnou dětskou radostí při nálezu a otevření pokladu na konci. Od té doby tak naše příbuzenstvo občas děsí hlášky naší malé čtyřleté geocacherky typu "tatínku už mám svačinu a gépéesku v batůžku, můžeme jít zasadit nějakou kešku"...apod. :-)

A jestli geocaching někdo dělá pro body, zkracuje si multi nebo tvrdošíjně lpí na pravidlech, je to jen jeho věc a určitě to není nic neobvyklého. Naopak, neobvyklé by bylo, kdyby tu nikdo takový nebyl... ;o)))

  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 13:51

skracovanie multicache je oblubenym konickom nemenovaneho geocachera, a pre mna je vyzvou robit cache tak, aby si ich nemenovany geocacher neskracoval :))). Tiez sa snazim zo zabavy zistit zaverecne suradnice multicache, ak sa to da, dopredu, to ale neznamena, ze by som tu cache nesiel celu... BTW aj tak vacsinou treba prejst trasu multicache celu - aj pri znalosti zaverecnych suradnic ber to Tome ako sucast zabavy, ked to niekto chce prejst rovno na koniec, jeho vec :) Take it easy baby, take it as it comes :)))
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 14:14

Včera nám s Tínou schválili první multicachi - mám z toho obrovskou radost. Těšil jsem se, jak Vás povedu po místech, která třeba někteří z Vás neznají, že se tam třeba někomu bude líbit ... prostě že oplatím to, co zažívám na cachích já (s Tínou, když jde sebou). No a dnes ráno mi přišel email od nejmenovaného kolegy, že se to dá přeskočit rovnou k poslednímu bodu. Dá, samozřejmě, že dá. Počet proměnných, počet rovnic, konečné a nekonečné hry - známe to. Ale PROČ? Proč chodíme hledat cache? Proč by to někdo chtěl přeskakovat? Mám smazat kontrolní pomůcky, které by měly vrátit zbloudilce "back on the road"? Vždyť je to jen hra! Ve výkřiku "vždyť je to JEN hra" hledejte, prosím, i určitou otázku proč by se měly archivovat příliš nebezpečné cache, proč se má hlásit, že někdo porušil pravidla tím, že zakopal kus nádoby pod zem ... a.t.d. .

Už se to tu nepřímo řešilo při sledování pořadí (jestli to děláme pro body). Tak jsem se vyventilil a čekám názory.

Nic si z toho nedelejte. Ja kuprikladu geocaching delam ze vsech moznych duvodu, ale "body" jsou jen jeden z nich. Pro ostatni podotykam, ze ten vyse nejmenovany kolega nejsem ja, ale taky si nektere multicache zkousim udelat jako intelektualni cviceni od stolu, takovy boj se zadanim samotnym. Ale to plati predevsim pro ty cache v oblasti, kde jsem doma a mnohdy to i trochu znam. V tomto pripade jsem se na to zadani jeste ani blize nedival a nic pocitat nezkousel. Zatim. Nez se tam vypravim, pravdepodobne z toho zkusim rozlousknout, co se da, ale u tak vzdaleneho a atraktivniho cile bych byl sam proti sobe, kdybych si to poctive vsechno neprosel v terenu. Pred par dny jsem zkousel napred udolat jednu cache v nasi oblasti zkratkou rovnouk cili. Postupne mi to zabralo nekolik hodin vypoctu a hledani v terenu, efekt zadny. Musel jsem opravdu navstivit klicove body na trase, kterou jsem podobnym zpusobem absolvoval uz nejednou. Nakonec se ukazalo, ze ve formulaci zadani byla mala nepresnost, ktera nikoho nezmate v terenu, ale pri vypoctu z hlavy vede k odlisnym zaverum. Proto jsem urcite kombinace souradnic pri prvnim hledani opominul jako neprichazejici v uvahu. Takovy je zivot virtualniho multicachera. Vyhrajes, prohrajes, no jo...

Myslim, ze dobra polovina multicachi typu "spocitej souradnice 1, jdi na souradnice 2 atd." u nas ma zadani, skrze ktere se lze (byt to nekdy vyzaduje urcite predbezne znalosti dane oblasti) dostat k cili zkratkou. Netvrdim, ze to je vylozene dobre ci spatne. Pro me jsou takto formulovane cache nemene dobrym zdrojem zabavy - jenom trochu jinym zpusobem. A reknu to rovnou, kdyz pred par dny setrvale lilo jako z konve, bavil jsem se vecer doma virtualnim putovanim po Brne (a to jsem jiste nebyl sam).

Ja se kuprikladu zadani svych multicachi snazim stavet tak, aby se to proste odhalit, vykoumat, spocitat a preskocit nedalo. Aby hledac pokud mozno nevedel, kde skonci, a pokud ano, aby moznych ukrytu bylo tolik, ze nutne bude presne souradnice potrebovat. Potiz je v tom, ze ve fazi pripravy dela clovek testera jenom sam sobe a nakonec se muze ukazat, ze zadani "prustrelne" je...

A k vykriku VZDYT JE TO JEN HRA: Ja osobne zaujimam k ruznym zakonum, vyhlaskam, narizenim a pravidlum dosti liberalni postoj a povazuji je spise za jakasi "doporuceni", rozhodne k nim nevzhlizim s poslusnosti a naboznou uctou jak k tomu maji mnohdy sklon kolegove v jinych castech sveta. Ale pokousim se je moc neporusovat. Vzdyt takova pravidla urcity vyznam maji a k necemu budou jen tehdy, pokud se je budeme, alespon v PREVAZNE VETSINE pripadu, snazit respektovat. Takze pokud nemam v patach rozzureneho medveda, na "cervenou" zstavim...
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 16:17

Vždyť je to jen hra!

Jasne ze to je hra! Kdyz jsem domu donesl gepeesku, byla u nas ticha domacnost. Kdyz jsme nasli nasi prvni cache (Palava), bylo jasne, ze je vse odpusteno;-) Proc by se clovek se ctyricitkou na krku (nebo na teplomeru?) nemohl obcas jen tak bavit tim, ze najezdi, nabeha a nachodi par kilometru po mistech, kam se pravdepodobne nikdy predtim, ani potom nepodiva. Jisteze jsou taci, co to delaji pouze pro body. Taky me to zajima, zvlast proto, ze se porad propadame dolu... Ale proc si tim otravovat zivot? Proc hned delat dusno, kdyz je neco moc jednoduche, moc slozite, moc nudne, moc akcni apod. Vzdyt snad nikdo nikoho nikam nenuti jezdit a neco hledat. Delame to dobrovolne a obcas se to nepovede, obcas ano. Ja sam vzdy rad poradim tomu, kdo moji kes nemuze najit (a je pritom na me slusny a nenadava mi do k****u a d****u, protoze i to jsem uz bohuzel zazil). Stejne rad naopak prijmu napovedu, kdyz ja sam padnu na usta a nic nenajdu (i to se stava). Urcite z toho ale nechci delat nejakou aferu, je to jen hra a hrou at zustane.
Jen tak mezi nami - je to zatracene dobra hra ;-)

  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 22:25

.... Ale PROČ? Proč chodíme hledat cache? Proč by to někdo chtěl přeskakovat? Mám smazat kontrolní pomůcky, které by měly vrátit zbloudilce "back on the road"? Vždyť je to jen hra! Ve výkřiku "vždyť je to JEN hra" hledejte, prosím, i určitou otázku proč by se měly archivovat příliš nebezpečné cache, proč se má hlásit, že někdo porušil pravidla tím, že zakopal kus nádoby pod zem ... a.t.d. .

Je to jen hra, a to s velmi volnymi pravidly: jedine pravidlo je nalezt cache a zapsat se do logbooku. Kazdy si muze volit svoje dalsi soukroma pravidla a cile: byt FTF, hledat bez GPS jen s topomapou a kompasem, hledat potme, nebo resit virtualni multi jako matematicke ulohy u stolu - nevidim na tom nic spatneho.
Nebezpecne a okoli poskozujici cache s tim vubec nesouvisi, tam "vzdyt je to jen hra" neni argument.
Mimochodem, jednoduchy recept, kdyz vlastnik multi nechce, aby mu nalezci preskakovali jednotlive body, je umistovat "klasicke" multicache, kde jsou souradnice nasledujicich bodu v mikrocachich - jednu takovou jsem umistil vcera. Duvodem nebylo zamezeni pocitani u stolu, spis nedostatek sloupku a jinych pocitatelnych predmetu v mistech, kudy vede cesta, a hlavne ze mam tenhle druh multi radeji a jeste jsem tady takovou nevidel (opravte mne, jestli se pletu).
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 14:10

ber to Tome ako sucast zabavy, ked to niekto chce prejst rovno na koniec, jeho vec :)

Take it easy baby, take it as it comes :)))


Diky za podporu - trochu mi bylo smutno z toho, ze mi mi Prazane nerozumeji. Se zlomyslnosti me vlastni (vsak jsem mus Micky) zacnu upravovat multi proti "rychlokvaskam".
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 14:32

Ech, doplnenicko:
Aby nebyla mylka, nejsem ten nejmenovany kolega od Tomase, ne od Samana... ;-)
Vim, ta moje vycitka v predchozim prispevku zni smesne, protoze autori one cache to zadani samozrejme nevytvareli pro "virtualni" hledani, ale me i po tolika dnech porad nejvic mrzi to, ze uz si nemuzu dokazat, ze to slo najit primo. Leda by to zkusil jeste nekdo jiny.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 16:32

Ja sam vzdy rad poradim tomu, kdo moji kes nemuze najit (a je pritom na me slusny a nenadava mi do k****u a d****u, protoze i to jsem uz bohuzel zazil).

To KLICNIK:
To nechapu, jak jsi me mohl az z Landstejna slyset? :-).
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 16:40

Len tak medzi nami: osobne nepoznam nikoho, kto to robi len pre body, vy ano?
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 22:53

Mimochodem, jednoduchy recept, kdyz vlastnik multi nechce, aby mu nalezci preskakovali jednotlive body, je umistovat "klasicke" multicache, kde jsou souradnice nasledujicich bodu v mikrocachich

S tim souhlasim, me se to take libi a uz odpoledne jsem to chtel uvest jako priklad "kladiva" na strelce od stolu. Ve meste to je ale obtiznejsi.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 15:31

Ech, doplnenicko:
Aby nebyla mylka, nejsem ten nejmenovany kolega od Tomase, ne od Samana... ;-)

he he odo mna si, Toniczechu :)ale myslel som to tiez tak, ide o intelektualnu vyzvu, ci sa cache da prestrelit :)
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 21:18

:-) Mohl jsi zavolat, poradil bych ti... I kdyz jsem to neschovaval ;-)
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 17:38

Len tak medzi nami: osobne nepoznam nikoho, kto to robi len pre body, vy ano?

Ja znam jen jeden pripad, kdy geocacher (ma v nicku *99) ucinil o nalezu jen nesobeckou NOTE, takze nad zapisem o nalezeni kese je vedle jmena smutna statistika 0 found :-).
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2004 - 0:11

S tim souhlasim, me se to take libi a uz odpoledne jsem to chtel uvest jako priklad "kladiva" na strelce od stolu. Ve meste to je ale obtiznejsi.

Spravne, poradnym kladivem do nas, i mne se to libi a pro hledani v prirode je takova konstrukce multi asi hezci. Vedet, ze dokud to nenajdu a neotevru, nemam nejmensi informaci, kam dal a co me ceka, to je velmi vzrusujici. Uz se na to Stredohori tesim a doufam ze o vikendu bude cache zdolana. Ale upozornuji, ze kladivo na "strelce od stolu" se nekdy muze stat bumerangem na autory. Prece jen pikslicka s papirkem se ztrati mnohem snaz nez popisne cislo z baraku... :-) Kdyz Haggaeus zminuje, ze v tuzemsku prevlada typ "najdi neco, spocitej tomu nozicky, dosad do vzorce a jdi dal", ma pravdu, ale vybavuji si nejmene ctyri cache v Praze, kde je v jednom nebo ve dvou bodech multicache dalsi cil uveden primo nebo zasifrovane ve schrance na trase.

Jinak, tusim, ze George Mallory to byl, kdo na otazku, proc se pokousi o zdolani Everestu, odpovedel: "Protoze je tam." Myslim, ze to je dobra odpoved na cele to nase snazeni kolem ukrytych pokladu.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 říjen 2004 - 15:42

No nevedel som, ze to budeme preberat na fore, ked som Ti to pisal.
Islo len o to, ze som Ta chcel upozornit, ze sa to lahko da a ze to bude minimalne Toni alebo Saman skusat :-)
a ze v tom je isty humor nenechat sa od neho dostat a nechat ho to prejst cele.
a takisto mi pride vtipne upozornit autora, ze som sice v praci, ale uz som na stagi 5.
kazdy mame iny druh humoru, Ty zasa priamo v popise pises, ze Ti pride "ftipny" zadavat sustavy rovnic...

Zvysne vycitky o bodoch a motivacii a pravidlach atd. asi vyplyvaju z toho ako si to Ty pochopil a nie priamo z mojho mailu.

mnau
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2004 - 1:57

Kdyz Haggaeus zminuje, ze v tuzemsku prevlada typ "najdi neco, spocitej tomu nozicky, dosad do vzorce a jdi dal", ma pravdu, ale vybavuji si nejmene ctyri cache v Praze, kde je v jednom nebo ve dvou bodech multicache dalsi cil uveden primo nebo zasifrovane ve schrance na trase.

Vlastne ano, Gandhiho Poklad na ostrove, ten jsem dokonce i nasel, jen jsem si na nej nevzpomnel, asi proto, ze hlavni legrace je tam transport pres vodu a odemykani truhly.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 říjen 2004 - 8:31

Jinak, tusim, ze George Mallory to byl, kdo na otazku, proc se pokousi o zdolani Everestu, odpovedel: "Protoze je tam." Myslim, ze to je dobra odpoved na cele to nase snazeni kolem ukrytych pokladu.

O tom, ze to nedelame jen pro body svedci i fakt, ze stale nekdo nejake nove cache uklada, i kdyz je s tim mnoho prace a tato statistika je opomijena. Gratulaci k jubilejni ulozene kesi jsem jeste nevidel :-). Na otazku proc geocacher cache uklada je stejne jednoducha odpoved : "Protoze tam neni" :-).

  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2004 - 9:48

.... Uz se na to Stredohori tesim a doufam ze o vikendu bude cache zdolana. ...

Jestli neni pozde, tak doporucuju odlozit si Stredohori na hezci pocasi, ty vyhledy stoji za to, a navstivit v dnesnim destivem dni rovnez dosud nenalezeny Mariastock, opustena vesnice a kostel muze mit v mlze a desti jiste kouzlo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama