Přejít na obsah


Fotka

Doporučení reviewerům-publikace cachí nováčků


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
30 odpovědí na toto téma

#1 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 20:11

Dnes jsem se už poněkolikáté setkal se stejným problémem - tentokrát u cache GC16F1T. Vždy je scénář skoro stejný - autor (z hlediska zakládání začátečník) předá k publikaci svou první cache, ta je schválena a pak série DNF, rozhořčení cacherů, až pak z autora vypadne, že cache není ještě uložena a disabluje ji až do uložení (či ani to ne). U této konkrétní cache to bylo sice trochu jinak (cache autor odebral po DNF sérii a listing nedisabloval), ale to je jedno, obojí pramení z nečtení žádných informací o zakládání.
Myslím ale, že řešení je prosté. Ne každý holt při zakládání cache čte pokyny (i když by měl), čili by asi bylo vhodné, aby revieweři u autorů, kteří mají prozatím 0 založených, vždy radši před publikací položili (pokud to už nedělají) autorovi přes rev.note dotaz, zda cache OPRAVDU je fyzicky uložena+by mohli připsat odkaz na článek Založení cache na wiki - tam je informací dost+odkaz na podrobný článek na navigovat.cz. Já vím, že by to proces schválení u těchto zcela nových autorů o něco zbrzdilo, přesto bych to třeba já osobně dělal - určitě by to výrazně pomohlo nejen u jejich prvotin, ale i ke zkvalitnění dalších cachí těchto nových autorů, kteří sami odkaz na informace pro zakládání přecházeli. Přeci jen autor už podruhé tu chybu neudělá a když si přečte takto zprostředkovaně postup, který dosud nečetl, bude to OK.
  • 0

Nevíte si s něčím v GC rady? Zkuste jít nejprve na Českou encyklopedii GC


#2 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 20:30

Je fakt, že se tady projevila lehká Poníkova nezkušenost, kdy nevedl s ownerem polopatistickou konverzaci předem připraveným mailem (který si teď už určitě vytvoří ;)) o tom zda a jestli... Reviewerská povinnost to sice není, ale když to může dělat Igi, tak Poník taky, ne ? :D (toto opravdu není nevděčnost, ale rada :))

Na druhou stranu je zajímavé někdy sledovat jak podobní teencacheři končí (viz třeba "hit loňského léta" Dusek) - ostatně kdybych měl vyměnit radosti puberty za geocaching, hádejte, co bych si vybral ? ;)
  • 0

#3 Geohorse Reviewer

Geohorse Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 20:50

No, kdyz uz jsem se pod to podepsal tak vezte, ze jsem tuhle cache "sulcoval" ve fronte dost dlouho a s autorem si hezky dlouho "chatoval"... Zacalo to naprostou neschvalitelnosti a pokud se podivate na finale, kolize zadna, podle letecke mapy nejaka budka tam byla, misto ok, takovych je spousta.... Dnes rano jsem ji uz schvalil, protoze na me doporuceni trochu rozvinout listing autor cache nereagoval a ja nemel pravo ji dele zadrzovat. Podminky splnila. Kvalitu jste si ohodnotili sami... Není co dodat.
  • 0

#4 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 20:58

Aha. Tak to je jiná :) Mimochodem - "neměl jsem právo ji dále zdržovat" - neboj se být přísnější a klidně zdržuj i dýl, tady máš jasný důkaz, že se to vyplatí ;)
  • 0

#5 Geohorse Reviewer

Geohorse Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 20:59

mitak napsal/a:
konverzaci předem připraveným mailem (který si teď už určitě vytvoří ;)) o tom zda a jestli...

Neboj, predem predpripravene mejly jsem podedil ;) (a uz je i doplnil o nove). Myslim, ze bez nich to vubec nejde, protoze by se reviewer upsal.
  • 0

#6 vojrou

vojrou

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 93 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:22

Zdravim velevazene cacherstvo. Na vyse uvedene chachulce jsem se taky napalil! O jaka to moje nezkusenost. Jak jsem zjistil, dotycny nema ani GPS... S uctou Vojta
  • 0
vojrou

#7 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:32

Tímto založeným vláknem mi nešlo jen o tuto jednu konkrétní cache, ale obecně o možnost většího "dohledu" nad začátečníky, aby se počet případů neuložení cache po publikaci snížil na minimum. Z Poníkova příspěvku jsem pochopil, že i toto dotazování nováčků je běžnou praxí, v tom případě je to zcela v pořádku a doufejme, že noví zakladatelé tak budou vždy po prvním založení náležitě poučení, pokud se nepoučili z dostupných textů sami. Díky tedy za info. EDIT: tak z právě vyšlé cache GC16EH0 Praze mám pocit, že owneři jsou čím dál línější něco do listingu psát - tento nemá ani 2 řádky :(
  • 0

Nevíte si s něčím v GC rady? Zkuste jít nejprve na Českou encyklopedii GC


#8 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:37

...že by další ? :D

http://www.geocachin...d2-652ec9253055
  • 0

#9 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:38

Ano, Dorki má stejné tušení jako já :)
  • 0

Nevíte si s něčím v GC rady? Zkuste jít nejprve na Českou encyklopedii GC


#10 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:47

taky jsem koukal ale ac to mam jen pres kopecek, pockam na nalezce, z minule podobne akce u lesni zoo jsem si odnesl jen kliste :/
  • 0

#11 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 21:57

Jsem překvapený, že podobné blbosti vznikají snad jen v Praze a Brnu se až na vyjímky potvrzující pravidlo vyhýbají. Nebude to tím, že brněnští zasloužilí geocacheři dělají svým nástupcům lepší vzory, jak psal Marek jinde ? ;):D:D
  • 0

#12 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 22:08

Mozna by nebylo od veci mit jeden predpripraveny mejl kde by bylo: Nazdar, vidim ze mas zatim nalezeno 0 (nebo podobne cisilko) Myslis ze uz vis jak ma kes vypadat atp? poradne to promysli. Hoj Treba by si to rozmyslel a nevznikaly by takovy problemy jakoze krabicka neni na miste, je v kelimku od jogurtu, je zamerena o par set metru vedle atd
  • 0

#13 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 23:03

Dorcadion napsal/a:
...že by další ? :D

http://www.geocachin...d2-652ec9253055


jojo, vypada to tak ;) - prave jsem se odtamtud vratil s DNF...
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#14 minarjo

minarjo

    minarjo

  • Members
  • PipPipPip
  • 758 příspěvků(y)

Publikováno 08 říjen 2007 - 23:20

PaBa napsal/a:
jojo, vypada to tak ;) - prave jsem se odtamtud vratil s DNF...

To je nějaká velká náhoda, 2 nové nefunkční cache v Praze v jednom dni. Jako by se ti noví zakladatelé dohodli :(
  • 0

Nevíte si s něčím v GC rady? Zkuste jít nejprve na Českou encyklopedii GC


#15 Subi

Subi

    Šubi

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 8:13

HiHi, nedávno jsem na podobné téma psal, že bych to těm nováčkům prominul, každý se nějak učí. Ale dnes už musím přiznat, že jsem se fatálně sekl a už si to opravdu nemyslím :( Přispěju taky jednou od nás: http://www.geocachin...18-5ec811af43a6
  • 0

#16 Geohorse Reviewer

Geohorse Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 8:28

Znovu se musim opakovat S autorem jsem si "chatoval"... obzvlaste zvoleny nazev a hint primo upozornoval na poruseni pravidel, nicmene autor cache me ujistil, ze na ukryt cache kouka z okna jiz rok a predpoklada, ze bude koukat i dalsi a pokud se podivate na finale, kolize zadna, podle letecke mapy misto odpovidalo autorovu popisu ukrytu, misto ok, takovych je spousta.... Podminky splnila. Kvalitu jste, jak vidim z prispevku na foru, predpokladali a nakonec si ohodnotili sami... Není co dodat. Mohl bych samozrejme prenechat schvaleni teto a jim podobnych kesi sluzebne starsim kolegum a alibisticky si z fronty vybírat jen ty o kterych vim, ze by se libily, ale bylo by to jen oddalovani toho, cim si musi projit kazdy reviewer. Vas bych timto pozadal jen o jedno, nemusite mi psat a nadavat mi za to, co schvaluji, schvaluji jen to, co splnuje podminky schvaleni. Na obsahlost listingu a rekneme smysluplnost cache, pravidla nejsou a jako Geohorse reviewer musim schvalovat i takove cache, ktere Ponika nijak nezaujaly a naprosto ho k odlovu nelakaji. Dekuji vsem, co si toto dokazou uvedomit a tem co obraci hnev na reviewera doporucuji, aby spise kontaktovali majitele cache, ktery je za ni zodpovedny a nabidli mu treba misto nadavek svou pomoc.
  • 0

#17 Subi

Subi

    Šubi

  • Members
  • PipPipPip
  • 447 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 8:42

Doufám že jsem tě tak nerozhněval já? Já jsem totiž přesvědčen o tom, že svalovat chyby na učitele když žák je lotr a flink je trochu scestné (učitel=reviewer/žák=autor;)). Tím nováčkem jsem samozřejmě myslel autora té keše. Ani na sekundu mě nenapadlo být naštvaný na někoho jinýho než na autora s kterým jsme si to pěkně vyříkali. Jo a pak taky trochu na sebe, že jsem takovej blázen a hned když něco pípne utíkám :)
  • 0

#18 Geolens Reviewer

Geolens Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 70 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 9:10

Musim sa v tomto zastat Ponika, dokonca tu prvu cache sme diskutovali spolu. Ja som teraz na tyzden trochu mimo kvoli pracovnej zatazenosti s bliziacim sa reauditom na ISO. Dokonca vidim archivovane logy a mozem potvrdit, ze diskusia bola a bude. Len musim pripomenut aj trochu opacny pohlad Groundspeaku - nesnazme sa hned na zaciatku zastrasit novacikov zato, ze ci ich cache je idealna, prepracovany listing atd. Pokial cache splna pravidla - teda nema konflikt a obsahuje logbook v krabicka, tak naozaj NEMAME PRAVO cache nepublikovat. V ramci 72 hodin sa mozem snazit nejakymi radami vplyvat, no nie je to dovod na drzanie cache. Veci ako popis, hint, atributy, upne presne nastavenie obtiaznosti atd .. to vsetko nie su povinne veci. V takom pripade ma cache pravo ist von a ja si davam watchlist a chvilu ju sledujem. Ak je problem, snazim sa kontaktovat autora. Ak pride pochvalny FTF log, v tom momente prec z watchlistu a uz ma nezaujima. Mozno sa to nezda viacerym, ale je to tak.
  • 0
Igi.

#19 Geohorse Reviewer

Geohorse Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 9:41

http://www.geocachin...18-5ec811af43a6


No videl jsem ... tak uz, ale opravdu dnes naposled ;) i tady byl autor upozornovan na nevhodnost kombinace micro a no hint.
Zrovna tato cache prinesla jeden prispevek do meho pripravovaneho clanku o tom jak ulehcit praci reviewerum.

- Kombinace cache a žádný hint
Cache bez hintu je vždy trochu o reviewerovo rozhodování...zapomněl autor hint přidat, nebo je bez hintu schválně? Co když je cache někde nekorektně uložená (třeba zakopaná) a autor nechce, aby to reviewer věděl? Nebude docházet díky tomu, že není hint, při hledání k ničení okolí?
Pokud do Reviewer Note napíšete, jak se věci s hintem mají (např. nezapomněl jsem, je to schválně), a upřesnění umístění cache, bude to reviewerem vždy přijato s povděkem.

- čím tím reviewerovi pomůžu: Obzvláště při kombinaci Micro cache a No hints mu rozhodně ušetříte jednu Reviewer note o tom, zda jste náhodou nezapomněli hint přidat, že by to bylo vzhledem k velikosti cache vhodné.

- rychlost schválení: Pokud bude z listingu, Reviewer note nebo fotomapy jasné nekonfliktní umístění, tak tím, že není hint cache pozastavena ve frontě na schválení nebude.
  • 0

#20 cyne

cyne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 09 říjen 2007 - 9:51

Ja myslim ze je jasne ze revieweri toho moc nenadelaji kdyz kes splni veskere formalni podminky pro publikaci, proto bych se chtel zeptat zda by nebylo mozne zatlacit trochu na groundspeak(rozumej podat navrh podporovany vice reviewery) aby treba jen o neco malo zvetsil pravomoce reviewera treba jen o moznost pozdrzet publikaci kesky dokud autor neodpovi na vsechny otazky od reviewera, opravdu vsechny, ne ze nebude reagovat na otazku proc je listing tak kratkej(sice by mohl odpovedet ze to tak proste je a muselo by to stacit, ale treba by se nad tim zamyslel), nebo jestli je keska na miste. Samozdrejme asi by stacilo k takovemu to postupu pristoupit jen u lidi co zakladaj svou prvni kes, nebo i kolikatou pokud ostatni kesky vypadaji podobnym zpusobem, nebo proste podle zlovule reviewera :), tedy kdy mu to prijde rozumne. I kdyz asi by se objevilo vice vlaken typu: muj reviewer me nema rad, na jejichz nedostatek si kdysi haagenus stezoval :D nebo proste nejaka takove mirne opatreni, ktery by moc neublizilo, ale pomohlo predchazet takovejmhle situacim ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama