Přejít na obsah


Fotka

Geko 201


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 2:09

Ahoj. Uvažuji o koupi Geko 201. Zajímalo by mne, jaký máte na tuto GPS názor nebo jaké s ní máte zkušenosti. Má celkem sympatickou cenu a dá se připojit k počítači. Zápor je, že neumí mapy. Ale zdá se mi, že kvalita map pro ČR je nevalná a na malém display se stejně těžko orientuje, takže se mi tato funkce zdá postradatelná. Trochu se ale obávám toho, že nemá anténku, což by mohl snižovat její citlivost v hustém lese, ve skalách a mezi domy.

  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 11:24

Geko 201 neznám, mám eTrex Vistu, ale docela bych polemizoval s nevalností map pro CR. TOPO 50 CZ (1:50 000) je pomerne velmi slusná a dnes si prakticky nedovedu představit pohyb v terénu bez mapy v GPS. Opravdu je to o necem jiném, nemusí to být Vista, stací Legend, byt má mensí RAM.... Pokud Ti financní moznosti dovolí, jdi radsi do mapvého prístroje.... Michal
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 11:26

Ahoj. Uvažuji o koupi Geko 201. Zajímalo by mne, jaký máte na tuto GPS názor nebo jaké s ní máte zkušenosti.

Vitam Gekocachera aspiranta!(1) Geko 201 jsem pouzival rok a pul, nedavno jsem upgradnul na Geko 301.
Rozhodne doporucuji. Nejvic se mi na Gekach libi jejich velikost: ruka, ve ktere drzis Geko, tim neni vyrazena z provozu. Velikost displaye je na obrazovku se sipkou dostacujici. Volba mapy/nemapy je na tobe, ja mam radeji papirovou mapu + vybrane waypointy planovane trasy v GPSr.
Antena je typu patch, takze horsi nez quad-helix, kterou pouzivaji treba Magellany a lepsi Garminy (60,72), ale pri porovnani s eTrex Legend je Geko vyrazne citlivejsi.
AAA baterky samozrejme vydrzi min nez AA, zase jsou mensi, tak se jich da nosit zasoba po kapsach. Na denni vylet jsem vzdycky vystacil se dvema nabitymi pary.
Jedina vazna vyhrada k 201: velmi snadno se nahodne zapina, power tlacitko neni na rozdil od 301 zahloubeno, takze mas-li ji volne v kapse nebo batohu, pocitej s tim, ze se zapne, zapne podsviceni, a nez vybije baterky, staci nahodnymi stisky jinych tlacitek vymazat vsechna data a poznacit 100 novych waypointu. Chce to nejake tvrde pouzdro (nenasel jsem takove). Nevim, jestli to neni u novejsich modelu 201 opraveno - prijd se podivat na geopivo, jestli tam Moharela vezme svou 201cku - koukal jsem posledne, ze ma jinou nez ja, bez obrazku jesterky.
(1) termin Gekocacher vznikl preklepem ve zdejsich forech a zalibil se mi.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 11:31

Trochu se ale obávám toho, že nemá anténku, což by mohl snižovat její citlivost v hustém lese, ve skalách a mezi domy.

Ahoj, s tim ze nema antenku si nedelej starosti. Tu nema vetsina modernich pristroju. ;)
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 13:20

Ja používám Vistu s TOPO 50 CZ což je mapa 1: 50 000 a pro orientaci v terénu je skoro nepostradatelná a ta velikost displeje je postačující. V terénu stejně srovnávám mapu s tim co vidím okolo sebe a to je v okruhu cca 200 - 500m. Ta mapa se sice nadá přímo srovnávat s papírovou mapou (nemá tolik detajlů) ale ve spolupráci s GPS ukáže kde se přesně na mapě nalézám včetně všech cest okolo mne, což je v lesním terénu a ve městech fantastická funkce. Jak čtu jednotlivé příspěvky, tak ta česká mapa je prý jedna z nejpovedenějších. Jinak záleží na tom k čemu GPS budeš používat. Pro geocaching plně postačí jakýkoliv GPS přístroj do kterého lze z počítače přehrát soubor waypointů a které zůstanou v GPS i po výměně baterie. Pro chození v terénu, kde se potřebuji občas poradit s mapou je lepší mapový přístroj ale ten má vyšší cenu a vyšší proudový odběr (to jest dřive měnit baterky). GEKO 201 je pro geocaching dobrá volba, pro použití na turistiku a cykloturistiku chybi mapa.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 17:54

Ahoj. Uvažuji o koupi Geko 201.

No a ještě se vyblemcám já se svým příspěvkem. Používal jsem všechny tři konstrukce Etrexu, včetně žlutého ďábla, jehož statečné srdce teď nově bije i v Gekonech (stejné funkce, stejný display) a skončil jsem jako většina u Visty s TOPO 50. Nemapový přístroj byl prima na začátek a jak psal Zdeněk, byl první a uvedl nás do světa GPS. Z nynější mapy jsem naprosto nadšený a navíc má Vista i pár dalších funkcí, které žlutý ďábel postrádal. Stejně ale půjde do světa - ihned vysvětlím proč. Takže MAPU URČITĚ ANO, teď jde o to jestli to celé nestojí moc. Nicméně, máš PDA? Nebylo by pro Tebe výhodnější si koupit jenom GPS modul? Jsou mezi námi i nadšenci, kteří jedou jenom na PDA a modul ... . Já jsem se žlutým dravcem na drátě, Psionem a Routeplannerem (dnes TOM TOM) projel okolní země bez jakéhokoliv problému a když už je dnes i OZI na Win CE, je cesta směrem ke scanovaným mapám otevřená. Zvaž to jako další alternativu. Mám teď IPAQ (parchant teď trochu v Linzi stávkoval), BT modul a TOMTOM Route a City Planner. A teď proč půjde Vista pryč. Protože jsem svého novopečeného důchodce (tatíka) natolik vyděsil krásou navigačního systému na IPAQu, že si koupil Quest. Z toho zařízení jsem naprosto odvázanej a ostatní ruční GPS se můžou jít klouzat ... Prostě mít doma Vistu a dřít se s rychlostí 9600 (čekat 40 minut na 20MB paměti), bez autoroutingu, v odstínech šedi ... . Doba pokročila. Ale je to hodně o penězích ... 1x Quest = 8x Gekonek.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2005 - 1:43

Děkuji všem za názory. Na TOPO 50 CZ jsem se díval někde na webu, bylo tam demíčko, ale pořád to vyhazovalo nějaké chyby, tak mě to znechutilo. Po eTrex Legend jsem také pokukoval, ale nějak mě ten malinkatej černobílej display neoslovil. Barevný jsou zase od 20k Kč výš, a tolik se mi dávat nechce.
A pořád nechápu dvě věci:
  1. Proč cpou všichni do přístrojů nějaký pochybný integrovaný pidi anténky když je to u každého přijímače tak zásadní věc?
  2. Proč neudělají ten přístroj o pět milimetrů větší aby se tam vešly pořádný baterky?

No a ještě k tomu PDA. Mám Palm a doufám, že půjde nějak rozumně s GPS provázat. Po modulech jsem také pokukoval, ale nenašel jsem žádný vhodný a nezdáli se mi dostatečně kvalitní. Samozřejmě by bylo super mít mapu v Palmíkovi, ale jak ji tam dostat, že ;-)
Možná by se mi líbil kompromis. Místo vektorové mapy si naskenovat turistickou mapu nebo plán do Palma, zkalibrovat a nějakým softíkem si tam trasovat.
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2005 - 3:16

Tak jsem přestal uvažovat o Geko a začal jsem uvažovat o eTrex Legend :-)
Asi na těch mapách něco bude, i když zatím nevím co.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2005 - 20:49

Tak přemýšlení skončilo, díky štědrému sponzorovi, zakoupením Garmin Vista C s mapou Czech Republic TOPO (version 2). Pár dní s tím fšude chodím a zde jsou mé první poznatky.

Barvičky jsou cool a barevné mapy jsou asi o mnoho přehlednější než černobílé. Ale díky malinkatosti displaye jsou nepřehlednější oproti papírovým mapám a obsahují mnohem méně detailů a důležitých věcí než běžné turistické mapy. Na plánování výletů to rozhodně není vhodné. O proti běžné mapě je zde výhoda toho, že umí hledat blízká města, kina, divadla, lékárny a pod. a jsou zde zaznamenané některé výškové body.
Magický je pohled na neustále zaznamenávanou polohou do mapy a automatickou orientaci mapy podle kompasu.

Jako chuťovku to má barometrické měření nadmořské výšky a měření tlaku, a elektromagnetický kompas. Obě featury potřebují kalibraci. Kompas bez satelitní kalibrace mi ukazoval na východ místo na sever :-(. A i teď ho podezřívám, že se chová nějak divně; minimálně ukazuje občas sever tam, kam se přístroj nakloní. Měření nadmořské výšky se dá zkalibrovat na známý tlak, výšku, nebo GPS. Obvykle se GPS a barometrická výška navzájem liší tak o 5 m a barometrická výška se liší tak o 2 m od profesionálně zaměřených výškovým bodů.

Dobré je, že je na AA baterie, takže i když to asi s tou mapou a barvičkama hodně žere, tak to vydrží celkem slušně dlouhou dobu v provozu.

Má 24 MB paměti pro mapy a USB takže se tam 20 MB map nahraje cca za 2 minuty, což je super. OBROVSKÁ NEVÝHODA je pak v tom, že se díky absenci seriového portu dá připojit jen k PC s Windows. Nedá se připojit ke starším počítačům, k Linuxu, k MacOS ani k Palm :-(
nechápu, proč tam nedají IrDA aby to mohlo komunikovat s Palmem, notebookem a tiskárnou.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 13:20

Ahoj, s tim ze nema antenku si nedelej starosti. Tu nema vetsina modernich pristroju. ;)

>... antenku maji vsechny pristroje i ty moderni. Bez anteny by to vubec neslo :-)))) Ovsem neni venkovni a je integrovana na keramicke desticce uvnitr pristroje pod krytem. Takova antena neni plnorozmerna a je prave ozarena mensim "svazkem elmag.pole" signalu z druzice. To je ovsem vyrobcem kompenzovano zvysenim citlivosti vstupniho obvodu prijimace GPS. Zacinali jsme s Tomem prave s Geko 201 a vlastne na GC lovici ucely je primo idealni. To proto, ze jsme se naucili rychle ovladani GPS a nasledne i tak nejak i odhad v terenu podle vzdalenosti. Tim se clovek nauci nejvic a dalsi podpora byla KCT mapa v papirove verzi. Je to jista nevyhoda, ale i bez mapy se da lovit uspesne. Nyni jsem si poridil eTrex Legend C a s mapou TOPO 50. Sice to vypada, ze mapa neni dokonala, ale je celkem presna a detailni. Idealni k navadeni v aute po cizich mestech. Minuly vikend jsme uspesne jezdili v Linci podle Metroguide a ani jednou se nevraceli. Ovsem nevyhodou je plno dalsich funkci se kterymi jsem se jeste nestalil "zkamaradit" ale vim o nich. Zatim je to pro mne zdlouhave ovladani :-)). Co se tyka citlivosti GEKO 201 a eTrex Legend C nevidim zadny rozdil i v jehlicnatem lesnim porostu. Subjektivne posouzeno, listi jeste nenarostlo :-). Pro zacatecnika je to dobra "masinka" pro start do GC. Zdenek BXHOME

  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2005 - 16:21

Jsou lide, kteri zabloudi i kdyz maji sebelepsi gepeesku ;-) Neboj se jednoducheho a levneho reseni, ohmatej si ho, nakolik je pro tebe vhodny a kdyz za rok zjistis, ze te to opravdu bavi a ze to opravdu potrebujes k zivotu. Treba bys ho sehnal i za lacino z druhe ruky nebo z Ameriky (za lacino).

  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2005 - 12:28

dřít se s rychlostí 9600 (čekat 40 minut na 20MB paměti), bez autoroutingu, v odstínech šedi ...

No, muj mily Legend C umi vic nez odstiny sedi a mapy taham mene nez minutu. ;)
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2005 - 8:17

Barevný jsou zase od 20k Kč výš, a tolik se mi dávat nechce.

Legend C stoji urcite min, nez 20k ;-) Schvalne se podivej na picodas.cz nebo gpsweb.cz nebo navigacegps.cz. Pred vanocema byl asi za desitku i s mapou.

Samozřejmě by bylo super mít mapu v Palmíkovi, ale jak ji tam dostat, že...

A co treba PathAway? Hlavne si dej bacha, abys na ty Palme mel spravnej konektor, budto seriovej (na starejch emkovejch), nebo USB master (?). K nekterym novym Palmum nepripojis vubec nic, akorat nabijecku :-( To uz je lepci Nokia 5140 + GPS modul...

  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2005 - 21:25

[...] OBROVSKÁ NEVÝHODA je pak v tom, že se díky absenci seriovéhoportu dá připojit jen k PC s Windows. Nedá se připojit ke starším počítačům, kLinuxu, k MacOS ani k Palm :-(

kdyz uz sis misto plnohodnotneho Geka poridil tohle, podivej se na GPS Babel, pred nejakou dobou v nem pribyla podpora pro Garminy s USB, takze z linuxu a OS X muzes aspon uploadovat waypointy.
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2005 - 0:00

Skvěle ses rozhodl. Myslím, že nebudeš litovat. Kdybys koupil geko a chytlo tě to, za měsíc bys litoval. Levné verze se dělají především proto, aby výrobce víc vydělal na tom, že si pak stejně koupíš jinou verzi lepší a dražší a zaplatíš vlastně dvě. Na vlastní kůži jsen si to mockrát zažil.
A ten barevý displej je naprosto super, lepší než na černobílé Vistě. Téměř nikdy nezapínám podsvícení a i v přítmí vidím líp než na čb.
Elektromagnetický kompas se tak chová, nesmí se to naklánět, je to neuvěřitelně citlivé. Ale já ho stejně nepoužívám.
Co se týče absence seriového portu, tak všude se dá dokoupit USB karta, do starého počítače a určitě i do notebooku.
Přeji hodně hezkých chvil s novou hračkou. :-)
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2005 - 13:12

No, muj mily Legend C umi vic nez odstiny sedi a mapy taham mene nez minutu. ;)


Já vím - já mám "původní" Vistu ... . C-verze jsou podstatně rychlejší - USB proti RS232.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2005 - 0:04

Jo a ta podpora pro USB Garminů postupně přibývá všude, takže časem nebude problém žádný.
Můj názor je, že kupovat v dnešní době nemapové gps je vyhození peněz. Dnes jsou k mání mapy velké části planety a časem jich bude čím dál víc.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2005 - 17:14

Jo a ta podpora pro USB Garminů postupně přibývá všude, takže časem nebude problém žádný.
Můj názor je, že kupovat v dnešní době nemapové gps je vyhození peněz. Dnes jsou k mání mapy velké části planety a časem jich bude čím dál víc.

Myslis jako i jine planety? Kul! :-D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama