Přejít na obsah


Fotka

poradte jakou gps


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#1 dokola

dokola

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 23:21

turistické výlety po české zemi děláme pravidelně celá rodina a když jsem narazil na geocaching, tak se mi ta myšlenka moc zalíbila, jenže teď tápu co a jak zvolit.... takže, (je mi jasné, že každý bude hájit svoje oblíbené, ale i tak se zeptám) co doporučíte člověku, který nemá problém ovládat i složitou techniku, chce turistovat a hleda, ale občas by to chtěl využít i na bloudění v autě po silnicích, když jede do končin které nezná.. trh je široký a nabídka veliká a tak hledám osobní zkušenosti a názory budu vděčný za info sem a nebo na dokola(zavinac)dokola.info Radek
  • 0

#2 junet

junet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 23:49

Záleží co budeš chtít po přístroji jestli to má být odolný outdorový tak nějaký mapový od garmina (GPSmap 60CSx, některý z eTrexové řařy např Vista HCx) kněmu je potřeba podrobná mapa za cca 1900 Kč, na křižovatky upozorňuje pouze pípáním. Pokud budeš chtít víceúčelové zařízení tak PDA s navigací, nebo modulem, a s náležitým softwarem. Pokud možno s čipem Sirf III. Pokud specifikuješ co od přístroje očeáváš určitě ti někdo poradí blíže, jak píšeš každý bude hájit své.
  • 0

#3 dokola

dokola

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2007 - 23:56

No jasně, asi jsem to nenapsal moc jasně, takže moje představa je spíš outdoor, který se dá uplatnit i v autě a nebo autogps, které se dá v poho nosit sebou a je k něčemu i v terénu:) Takže jsem to zase nenapsal moc jasně, ale to je tím, že se v tom zatím moc neorientuju.... ;)
  • 0

#4 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 0:24

dokola napsal/a:
No jasně, asi jsem to nenapsal moc jasně, takže moje představa je spíš outdoor...

Potom výrobky Garmin, protože nikdo jiný tu nemá slušnou vektorovou topo mapu. Garmin GPSMap 60CSx - doporučuji z vlastní zkušenosti. Levnější varianta je Vista HCx (oproti 60CSx má větší výdrž na baterky, menší displej, ale bude se jí odlepovat obvodová guma). Výše zmíněné při routování nemluví, jen pípají. Mluvíci Garmini (nuvi/zumo) zase mají větší displej, ale používají zvláštní články a ne snadno vyměnitelné AA baterie a nejsou tak nárazuvzdorní a voděodolní jako ti dva první.
  • 0

#5 ebik

ebik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 1:51

No pokud by se jednalo o pda s modulem. (Pouzivam i outdoor, ale treba v desti musi byt clovek opatrny: kapky na displeji nevadi, ale kapsa do ktere se pak strci musi byt sucha...), tak muze clovek koupit libovolnou navigaci a na topo pouzivat rastrovou mapu. Osobne si myslim, ze na fixed zoom je rastrova vyrazne lepsi nez vektorova. Tedy obecne clovek zoomuje, takze vektorovou docela uzije, ale rastrova bohate staci. EDIT: Pda s modulem se vyplati jen kdyz to PDA clovek vyuzije i na jine veci nez navigaci. Ja jsem si ho koupil kvuli cteni pdf clanku do skoly, a ted ho pouzivam na vsechno mozny vcetne poznamek. Z hlediska geocachingu PDA nabizi moznost cist stazene listingy aniz by je clovek musel tisknout.
  • 0

#6 JarMar

JarMar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 419 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 7:36

Jde hlavně o výdrž a typ baterií. Na celodenní výlet PDA nestačí. Takže určitě je lepší nějaká outdoorová navigace na AA baterie, které kdykoli vyměníš. Ovšem pro autonavigaci zase příliš vhodná není, chce to zvážit převládající způsob používání.
  • 0

#7 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 7:45

Já začínal klasicky s legendem, nejvíc mi na něm vadila malá citlivost přijímače a to , že v autě neroutoval. Pomalé překreslování mapy, která byla nepřehledná na černobílém displayi, mě donutilo koupit něco lepšího. 60CSx byla jasná volba, i když kompas a výškoměr nevyužiju (stačila by 60Cx, jenže k ní nedávali zdarma mapu), dneska bych měl rozhodování o něco složitější, Magellan už má mapy pro ČR, určitě si prohlídni i jejich nabídku.
  • 0

#8 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 7:57

No ono je opravdu velkou otázkou využití. Garmin je super (vlastním 60 SCx). I když se do něj dají pořídit mapy atd, myslím, že má daleko užší využití než PDA. Mám PDA ASUS 636N - super navigace TOMTOM, Mapy SMARTMAP jsou bez chyby a najde se toho více. Navíc lze mapy naskenovat a nahrát do PDA, nemluvě o internetu. A signál má taky dobrý. Pokud chci v autě zabavit dceru, tak i nějaká tu hru tam mám. Kamarád si pro děcka nějak komprimuje filmy do PDA. Největší slabinou je výdž. V autě to není potřeba řešit. Tento problém snad řeší tato vychytávka (http://shop.geocachi...products_id=428). Ještě jsem to nezkoušel, ale snad to nebude od věci. Výdrž se dá řešit i externím GPS modulem, což má taky některé výhody. Při výběru GPS doporučuji nejdříve se nejdříve zamyslet nad tím co přesně od GPS chci. Kam ji budu nosit, jak dlouho .... atd.
  • 0

#9 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 8:04

JarMar napsal/a:
Ovšem pro autonavigaci zase příliš vhodná není, chce to zvážit převládající způsob používání.

to bych nesouhlasil, ze neni prilis vhodna. naviguje uplne v pohode a jediny co teda nedela je, ze porad nerika "az to bude mozne, otocte se" ;). dlouhodobe routovani vyzkouseno.
drobne plusy TomToma a pod. - pda ma trochu vetsi displey, je barevnejsi ;), mluvi (outdoory jen ruzne pipaji), naviguje k cislum popisnym.
  • 0

#10 JarMar

JarMar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 419 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 8:25

Dain & Olik napsal/a:
to bych nesouhlasil, ze neni prilis vhodna.

To je subjektivní názor, každému vyhovuje něco jiného. ;) Můj Garmin nemá ani držák do auta. :)
  • 0

#11 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 9:09

JarMar napsal/a:

Dain & Olik napsal/a:
to bych nesouhlasil, ze neni prilis vhodna.

To je subjektivní názor, každému vyhovuje něco jiného. ;) Můj Garmin nemá ani držák do auta. :)


no vzhledem k tomu, ze v pohode donaviguje do cile a neni to uzivatelsky nesmyslne udelane, neni to subjektivni nazor, ale holy fakt. :). vidim tam vsechny silnice, upozorni na odbocku vcetne sipky, zazoomuje... to ze je TT a IGO hezci, lepsi ovladani na displey tuknutim, hlas ... je jen velke zprijemneni, funkcnost vyjde na stejno. :)
kde je problem koupit drzak za par desetikorun/stovek? mame jeden ten klasicky univerzalni, do ktereho cvaknu bud gps nebo mda (jo treba v praci naviguju miroslavem, garmina nevytahuju ;))

pokud pouzivas garmin/pda na outdoor/auto je to lepsi kombinace, ale kdyz chce nekdo jeden stroj na vylety, tak autonavigace s czech topo je bez problemu.
  • 0

#12 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 9:36

Lidi lidi, neperte se. :P Všechno má svoje výhody a nevýhody. Já jsem rád, že jsem v počátku šel do PDA. Má opravdu široké použití - a to i pro rodinu. Jak se ze mne stal geozávislák, šáhnul jsem po Garminu - je přesnější a pro hledání keší ideální na lovení a to do každého terénu. Dnes, když jedu autem ke vzdálené keši, mám v autě PDA + TOM TOM (ať si říká kdo chce co chce tahle navigace je do auta dokonalá). Na místě vypínám PDA (nebo přepínám na mapu) a zapínám Garmina.
  • 0

#13 Morave

Morave

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 9:49

Z vlastní zkušenosti: GPSMap 60CSx s TOPO mapou a automapou Atlas. Výdrž baterií je výborná, lze ji napájet ze zásuvky zapalovače, displej větší než Vista což je v autě plus. U křižovatky zobrazí její schéma a jak ji máš projet, a to s dostatečným předstihem. V terénu pak už není vůbec co řešit, je to prostě top model pro outdoor od Garmina. Do PDA bych nešel po jedné zkušenosti, co jsem pořádně zmoknul. Byla to rychlá letní přeháňka a opravdu jsem pak na sobě nenašel žádnou suchou kapsu :D Mít tehdá PDA, můžu mu udělat "pá pá".
  • 0
Kde to sakra jsem? Kam jsem se to sakra zase dostal?

#14 JarMar

JarMar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 419 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 10:03

gerdik napsal/a:
Dnes, když jedu autem ke vzdálené keši, mám v autě PDA + TOM TOM (ať si říká kdo chce co chce tahle navigace je do auta dokonalá). Na místě vypínám PDA (nebo přepínám na mapu) a zapínám Garmina.

Souhlasím, dělám to stejně a je to supr. ;)
  • 0

#15 ebik

ebik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 10:17

Morave napsal/a:
Do PDA bych nešel po jedné zkušenosti, co jsem pořádně zmoknul. Byla to rychlá letní přeháňka a opravdu jsem pak na sobě nenašel žádnou suchou kapsu :D
Mít tehdá PDA, můžu mu udělat "pá pá".


No, to neni uplne pravda. Jakmile chybi sucha kapsa, tak staci vyndat baterku, a nezandavat dokud pda clovek nevysusi (muj PDA Acer je snadno rozebiratelny a neni na nem zadna zarucni pecet, idealni na vysouseni). Takze o PDA clovek neprijde. Ale je dost pitomy, ze pak clovek musi pockat na sucho aby ho vubec mohl pouzit.
  • 0

#16 ebik

ebik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 11:16

JarMar napsal/a:
Jde hlavně o výdrž a typ baterií. Na celodenní výlet PDA nestačí. ...

No ja se beztak na celodennim vylete casto orientuju podle papirove mapy (garmina mam nemapoveho, PDA by nevydrzelo ale hlavne) protoze na ni clovek vidi "celou" trasu vcetne detailu. Proste zadny displej neni tak skladny a velky jako papirova mapa.
A na dohledani kese neni nic lepsiho nez "sipka", na to clovek mapu nepotrebuje. A kdyz jeste clovek prepne souradnice do S42, tak vi kde je na papirove mape presne jen podle souradnic.

Jo a PDA s vypnutym displejem (to umi skoro kazde - zamek klavesnice vypne i displej) vydrzi pomerne dost dlouho. To moje myslim na tenhle provoz vydrzi vice nez osm hodin. Ale nikdy jsem to nemeril, jen to odhaduju. Pri pesi navigaci mi zaroven prehrava oblibenou hudbu (takze ma jen vypnuty displej, ale zapnute je), ale vic nez ctyri hodiny bez nabiti jsem vedome nevyzkousel, baterka se zdala byt nad polovinou. Je pravda ze modul mam externi. Interni moduly v PDA jsou asi o chlup presnejsi nez Legend, ale presnost sirf3 garminu a externich modulu nedosahuji. Podle me zkusenosti kolega s internim modulem v PDA ma sice v lese signal casteji nez muj zlutak, ale zato ho to vodi daleko vic od certa k dablu. Interni moduly jsou casto delane tak, ze predpokladaji, ze je navigacni sw "udrzi" na silnici, takze je pro ne o neco dulezitejsi pohyb a smer na ukor polohy (mysleno v porovnani s outdoor navigaci a s externimi moduly).
  • 0

#17 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 11:40

Řešil jsem podobný problém a nakonec jsem skončil u autonavigace Nuvi350. Když bych to měl porovnat s outdoorovou, tak + velkej dotykovej displej + snadné ovládání + lehká a skladná (v pohodě do zadní kapsy u kalhot) + v autě to mluví + množství POI a oblíbených je omezené asi jen kapacitou paměti + lze v tom mít bez další karty klidně TOPO mapy 3 států + silniční mapu - není vodotěsná - snadněji může přijít k úhoně - vyklápěcí anténa (ale možná je to plus kvůli citlivosti) - neumí zaznamenat trasu - neumí naplánovat trasu od bodu k bodu - výdrž v kuse tak 3 hodiny - nelze měnit baterku (lze dořešit přeléváním z tužkovek) Po půl roce používání (sem tam v autě, ale většinou na keších nebo na výletech) bych dneska do jiné nešel a když jsem měl v ruce outdoorového garmina, tak mi to prostě připadalo jak chudej příbuznej (osobní pocit - nekamenujte mě za něj :) )
  • 0

#18 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 14:35

LiborH napsal/a:
Po půl roce používání (sem tam v autě, ale většinou na keších nebo na výletech) bych dneska do jiné nešel a když jsem měl v ruce outdoorového garmina, tak mi to prostě připadalo jak chudej příbuznej (osobní pocit - nekamenujte mě za něj :) )

Pod tohle se muzu klidne podepsat. Jen bych doplnil (ovsem mam MIO C710):
- automapy cele Evropy pro navigaci v aute s Topo50 nesrovnatelne
- OziExplorer s topografickymi mapami, sehnatelne je prakticky cokoli
- GPStuner pro finalni navedeni ke kesi - prakticky totez co sipka u outdoorove navigace
- i kdyz odolnosti outdooru nedosahuje, preci jen proti PDA je to obrnenec
- vydrz opravdu nic moc, ale se sadou 4 tuzkovych clanku na opasku bez problemu 10-12 h
- velky minus: uz se neprodavaji a novejsi C720 ma jine prednosti, ovsem pro geocashing spis jen minusy
Sam jsem se propracoval casem k tomu, ze pokud bych jel do Himalaje, pak nic jineho nez Garmin 60 nechci, pokud ale lovim kese v ceske "panenske" prirode a pouzivam navigaci v aute pak mi PNA vyhovuje daleko vic. Jako liche bych oznacil nazory o mensi presnosti GPS prijimacu v PDA. Pred casem jsme provnavali nekolik PDA a PNA s internimi prijimaci, Garmin 60CSX a dve GPS "zelvicky" pripojene k PDA a jako referencni prijimac poslouzil sluzebni Magellan ProMark 3. Mereni sice nebylo nijak exaktni, proste jsme v rozmezi cca 1 hodiny provedli nekolik zamereni vsemi pristroji a dosli jsme ke zjisteni, ze prijimace osazene chipem SirfStar III maji prakticky stejnou presnost. Ta se pohybovala v radu jednotek metru i v prostredi dost "zamorenem" odrazy.
  • 0

#19 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 16:47

Osobně bych radil do začátku klasiku mapového Legenda od Bédy. Má zcela neodiskutovatelně nejlepší poměr cena / výkon, mám ho odzkoušel jsem i jiné GPS/BT/PDA a neměnil bych. K čemu taky, je odolný vůči vodě v prudkém lijáku (odzkoušeno), odolný proti pádu na zem z metrové výšky (také odzkoušeno). Výdrž 2 baterií kapacity 2800mAH je kolem 10-12 hodin, pokud dojdou není problém kdekoliv koupit tužkovky (i v neděli - odzkoušeno) Zkuste toto vše s PDA nebo s mobilem s BT modulem. Mapy TOPO50 jsou sice jakž takž detailní, do detailnosti a popisnosti SHOCARTek mají ještě sakra daleko. Víceméně papír je papír a podle papíru se naviguju k cíli, GPS používám na přiblížení se ke keši do 15-20 metrů a potom už hledám jen rozumem. Ono těch míst ke schování v 90 případech zas tolik není. Lovím zásadně bez používání hintů a mám jen pár DNF, takže přesnost Legenda není zas tak úplně špatná. V hlubokém lese člověk musí vědět jak na něj a taky to jde.
  • 0

#20 Mates168

Mates168

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 příspěvků(y)

Publikováno 01 listopad 2007 - 17:18

když jsem měl v ruce outdoorového garmina, tak mi to prostě připadalo jak chudej příbuznej (osobní pocit - nekamenujte mě za něj :) )



Rozhodně nechci kamenovat :) , ale dřív mi přišla 60CSx taky jako zbytečně velkej, drahej a složitej krám, ale po asi půlroce používání se můj názor změnil v pravý opak ;) a dnes si ho nemůžu vynachválit. Nepoužívám ho jen na keše, ale docela dost i na výlety na kole a táta ho používá v autě. Po skušenosti s TomTomem a wayfinderem (+externí BT) je garmin rozhodně nejspolehlivější a nejmultifunkčnější.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama