Přejít na obsah


Fotka

Publikování cache v zahraničí


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 16:55

Mám pár skromných dotazů: 1. Co když se někdo, co má účet vedený pod ČR rozhodne založit cache v zahraničí? A naopak? Za jakých podmínek ji rewiever schválí? 2. Co kyž je to země, která nemá ještě svého rewievera? 3. Schválí rewiever cache pokud ví, že se o danou kešku může owner starat dopředu jistě jen půl roku a pak je nejisté, že se do dané oblastí vrátí? (ale pokusí se najít někoho, kdo by ji mohl udržovat?) Díky za odpovědi
  • 0

#2 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 17:29

Tohle je docela velká bolístka Groundspeaku a na tomto fóru s tím nic neuděláme, ale napíšu to na plnou hubu. Zavedením pravidla o zákazu zakládání prázdninových keší se dosáhlo stavu, kdy jedny z nejúžasnějších míst naší planety keše prostě nemají, protože jsou mimo civilizaci, kde žádní geocacheři nebydlí, které ale geocacheři navštěvují velmi často. Ze své zkušenosti můžu dát za příklad thajské pobřeží Andamanského moře, kde je pár kešek, které mají velkou návštěvnost, ale žádné nové nevznikají, protože Groundspeak zakázal. Teda trochu kecám - jedna nová vznikla díky obvyklému a oblíbenému porušení (resp. obejítí) tohoto pravidla. Dělá se to tak, že se ke kešce do listingu se vší upřímností a pravdomluvností připíše, že je owner domluvený s místním Asiatem/Indiánem/tučňákem, že se bude o keš starat. Pak se taky do listingu tučně připíše, aby se geocacheři snažili keš udržovat, jak se ostatně děje u všech velmi starých kešek na takovýchto místech, založených dřív než bylo publikování podobných zakázáno, jinak by nemohly tak dlouho fungovat. Obvykle jsem zastánce pravidel, ale v tomhle jsem rozený anarchista a nebudu mít rád toho, kdo bude tuto diskuzi Erikovi překládat do angličtiny B)
  • 0

#3 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 17:38

Takže se to "jako" dá. Ok. A co založit si nový účet pod danou zemí? (to by mohla být varianta méně bolestná ne?) Jo a kdo to tedy schvaluje za rewievera?
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 17:47

selmaci napsal/a:
A co založit si nový účet pod danou zemí? (to by mohla být varianta méně bolestná ne?)

I takhle se to dělá a názor mám podobný jako mitak. Pravidlo o "prázdninových cachích" má podle mně význam jen pro oblasti, kde už je geocaching rozšířený mezi místním obyvatelstvem, tam je i dost potřebné... jinde ale lepší cache s rizikem, že třeba po týdnu navždy zmizí nebo se po čase rozpadne, než nic.
  • 0

#5 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 17:57

Už ji mám totiž nachystanou.... půl roku se držet bude, protože o ni bude postaráno... pak už to bude o domluvě....
  • 0

#6 Gastowski

Gastowski

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 17:58

mitak napsal/a:
Tohle je docela velká bolístka Groundspeaku a na tomto fóru s tím nic neuděláme, ale napíšu to na plnou hubu. Zavedením pravidla o zákazu zakládání prázdninových keší se dosáhlo stavu, kdy jedny z nejúžasnějších míst naší planety keše prostě nemají, protože jsou mimo civilizaci, kde žádní geocacheři nebydlí, které ale geocacheři navštěvují velmi často. Ze své zkušenosti můžu dát za příklad thajské pobřeží Andamanského moře, kde je pár kešek, které mají velkou návštěvnost, ale žádné nové nevznikají, protože Groundspeak zakázal. Teda trochu kecám - jedna nová vznikla díky obvyklému a oblíbenému porušení (resp. obejítí) tohoto pravidla. Dělá se to tak, že se ke kešce do listingu se vší upřímností a pravdomluvností připíše, že je owner domluvený s místním Asiatem/Indiánem/tučňákem, že se bude o keš starat. Pak se taky do listingu tučně připíše, aby se geocacheři snažili keš udržovat, jak se ostatně děje u všech velmi starých kešek na takovýchto místech, založených dřív než bylo publikování podobných zakázáno, jinak by nemohly tak dlouho fungovat.

Obvykle jsem zastánce pravidel, ale v tomhle jsem rozený anarchista a nebudu mít rád toho, kdo bude tuto diskuzi Erikovi překládat do angličtiny B)

Uz to prekladam, jen nevim jak se presne rekne tučnák :)
  • 0

#7 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 658 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 18:02

Při vší úctě k vysloveným názorům na pravidlo zakazující "prázdninové keše" - nemyslíte si, že je slušnější nechat na místních, (a pokud vůbec) budou ve svém okolí chtít keše mít?

Ti "civilizavanější" v historii mnohokrát vyváželi svoje výdobytky k těm "méně civilizovaným" a málokdy to vedlo k něčemu dobrému. Tohle pravděpodobně není tak vyhrocený případ, ale tím spíš je důvod opustit praxi vývozu vlastního životního stylu.

Samozřejně nemám na mysli třeba takový případ, že je někdo z českého příhraničí a chce založit keš někde poblíž na druhé straně hranice...
  • 0

#8 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 18:08

Díky _Tome za názor... docela mě donutil zamyslet se.... i tak má pak místní cacher možnost cache adoptovat nebo ji po domluvě zrušit a založit na stejném místě novou, ale svou. Nemyslím si, že je to až tak špatné zakladat novou kešku v cizině. Je mnohem více horších věcí, které se na světě dějí..... tohle je snad nejmenší zlo.
  • 0

#9 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 18:36

_Tom napsal/a:
Při vší úctě k vysloveným názorům na pravidlo zakazující "prázdninové keše" - nemyslíte si, že je slušnější nechat na místních, (a pokud vůbec) budou ve svém okolí chtít keše mít?
Ti "civilizavanější" v historii mnohokrát vyváželi svoje výdobytky k těm "méně civilizovaným" a málokdy to vedlo k něčemu dobrému. Tohle pravděpodobně není tak vyhrocený případ, ale tím spíš je důvod opustit praxi vývozu vlastního životního stylu.

No jo, jenže já si nemyslím, že tam ty cache nejsou, protože místní nechtějí... Nejsou tam protože nevědí, nemají GPSky, internet, nemají čas na takovouhle zábavu, nebo žádní místní ani nejsou. Navíc tím, že někdo založí cache, jim přece nebude cpát vlastní životní styl. Vlastně se o tom místní obyvatelé ani nemusí hnedtak dozvědět.
První cache v ČR je taky od cizince, ale skoro bych řekl, že na rozvoj místní komunity neměla zásadní vliv.
Hlavně i u prázdninových cachí je potřeba dbát na pravidla dané země a zakládat s rozumem a na rozumných místech, je to vlastně potřeba mnohem víc než u těch domácích. A měly by určitě být zakládány s mírou, tzn. ne stylem tady je to hezký, tak sem vrazim mikro, jé a tady za rohem taky, tak šup tam s dalším. Hmm, ale když o tom tak přemýšlím, tak je asi nakonec dobře, že to pravidlo existuje. Únosnou mez by to bez něj mohlo překročit dost snadno, turistů je čím dál víc a geocacherů taky. Tak fakt nevim, v rámci jednoho příspěvku se mi snad ještě názor skoro o 180° otočit nepovedlo. Asi to nejde zobecňovat, na některých místech by to pravděpodobně nevadilo, na jiných by s velkou pravděpodobností mohlo. Aspoň teda nebude svět plný plastových krabic tak brzo :D
  • 0

#10 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 20:44

No vidím zde pěknou diskusi, ale trochu ve skupině Reviewer zbytečnou-pak se opravdová odpověď reviewerů snadno přehlédne, proto ji radši napíšu velkým písmem :D. NÁS PŘI SCHVALOVÁNÍ ANI TAK NEZAJÍMÁ, Z JAKÉ JE OWNER ZEMĚ (VE VZTAHU KE KEŠCE), ALE ZAJÍMÁ NÁS, JAK TO MÁ KE KEŠCE DALEKO (BEZ OHLEDU NA ZEMI)-TENTO ÚDAJ VZDÁLENOSTI (KEŠKA-HOME COORDINATES DANÉHO KEŠERA) SE NÁM PŘI SCHVALOVÁNÍ ZOBRAZUJE. POKUD JE VZDÁLENOST CCA DO 100 MIL, ANI SE ZPRAVIDLA NEPTÁME (MAXIMÁLNĚ ZAČÁTEČNÍKŮ ANO), PŘI VĚTŠÍ VZDÁLENOSTI SE PTÁME NA MAINTENANCE PLAN. ČILI KDYŽ NÁM PAK OWNER POPÍŠE, ŽE V DANÉM MÍSTĚ MÁ PŘÍBUZNÉ, ŽE TAM ČASTO JEZDÍ, MÁ TAM ZNÁMÉHO KDO SE O KEŠKU MŮŽE STARAT ATD., ČILI NAPÍŠE VĚROHODNÝ PLÁN ÚDRŽBY (NE NĚJAKÝ BLÁBOL A NA PRVNÍ POHLED LEŽ), NENÍ PROBLÉM VZDÁLENĚJŠÍ KEŠKU PUBLIKOVAT, ALE JAK ŘÍKÁM, PLÁN ÚDRŽBY MUSÍ BÝT JASNÝ A REÁLNÝ. CO SE TÝČE REVIEWERA, KTERÝ KEŠKU SCHVALUJE-NEEXISTUJE ZEMĚ, KTERÁ BY NEBYLA ZASTOUPENA V "REVIEWERSKÉM SCHÉMATU". V MÉNĚ POKROKOVÝCH ZEMÍCH (Z HLEDISKA POČTU KEŠÍ) SCHVALOVÁNÍ ZASTÁVAJÍ BUĎ REVIEWEŘI OKOLNÍCH ZEMÍ NEBO NĚKDO PŘÍMO Z GROUNDSPEAKU (TAK JAKO U NÁS TEHDY ERIK, TEĎ DĚLA ERIK Z NEDALEKÝCH ZEMÍ NAPŘ. ŘECKO, UKRAJINU, RUSKO...). POKUD BUDETE KEŠ ZAKLÁDAT V NĚKTERÉ ZE ZEMÍ TOHOTO SEZNAMU, BUDU VÁM JI SCHVALOVAT JÁ ČI GEOLENS ČI GEOHORSE REVIEWER-ČILI NAŠE POLE PŮSOBNOSTI OBSAHUJE TYTO ZEMĚ (ŘAZENO ABECEDNĚ): Albania Bosnia and Herzegovina Bulgaria Croatia Czech Republic Hungary Macedonia Moldovia Montenegro Poland Romania Serbia and Montenegro Slovakia Slovenia CO SE ŽIVOTNOSTI KEŠE TÝČE, KAŽDÁ KEŠKA BY DLE GUIDELINES MĚLA EXISTOVAT ASPOŇ 3 MĚSÍCE, PAK MŮŽE BÝT SCHVÁLENA. I TO ÚZCE SOUVISÍ S PROVĚŘOVÁNÍM PLÁNU ÚDRŽBY VZDÁLENĚJŠÍCH KEŠERŮ. DALŠÍ PŘÍPADNÉ DOTAZY RÁD UVÍTÁM.
  • 0

#11 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 20:48

_Tom napsal/a:
Při vší úctě k vysloveným názorům na pravidlo zakazující "prázdninové keše" - nemyslíte si, že je slušnější nechat na místních, (a pokud vůbec) budou ve svém okolí chtít keše mít?

Ti "civilizavanější" v historii mnohokrát vyváželi svoje výdobytky k těm "méně civilizovaným" a málokdy to vedlo k něčemu dobrému. Tohle pravděpodobně není tak vyhrocený případ, ale tím spíš je důvod opustit praxi vývozu vlastního životního stylu.

Samozřejně nemám na mysli třeba takový případ, že je někdo z českého příhraničí a chce založit keš někde poblíž na druhé straně hranice...


Ty vado to zas bude flame, ale nedá mi to a hodlám se vyprofilovat jen na jednu stranu, takže:

Tome, než začneš psát podobné rádoby filozoficko-osudové příspěvky, tak si prosím uvědom, že nejde o vývoz křesťanství, AIDS, zbraní nebo podobných nebezpečných nesmyslných věcí, ale pouhých plastových krabiček s notýskem. Oni ti místní většinou z turismu žijou, takže jim ta bláznivá zábava národů NATO nakonec přijde vhod, ne ? Ono úplně klidně stačí, abych dokázal najít kešku u hlavní turistické atrakce, pokud je to země naprosto necivilizovaná nebo u každého významného turistického místa, pokud je to země turismem doslova prolezlá. Nikdo přece nemůže předpokládat, že se najednou někde v tramtárii, kde o GPSce můžou lidi se svým životním standardem jen snít, objeví keška na každých 160ti metrech, tak jak je to tady a že v každé kešce bude letáček "volte Bushe".

Jde koneckonců jen o pohonění vlastního ega a možnost ukázat kamarádům jeden jediný log typu "Heleďte, mám kešku z Madagaskaru/Laosu/Chile/xy... a do logu jsem přidal pár nejhezčích fotek z celého výletu".
  • 0

#12 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 20:55

Flame zde nepripustim, jde o reviewer forum, tj. pro komunikaci s reviewery. S pripadnym flamem zda v zahranici schvalovat, zakladat atd.. prejdete do skupiny Obecne, at tato skupina je prehledna. Zde opravdu nejlepe jen dotaz-reakce reviewera, diky za pochopeni.
  • 0

#13 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 21:06

TrainTour Reviewer napsal/a:

CO SE ŽIVOTNOSTI KEŠE TÝČE, KAŽDÁ KEŠKA BY DLE GUIDELINES MĚLA EXISTOVAT ASPOŇ 3 MĚSÍCE, PAK MŮŽE BÝT SCHVÁLENA. I TO ÚZCE SOUVISÍ S PROVĚŘOVÁNÍM PLÁNU ÚDRŽBY VZDÁLENĚJŠÍCH KEŠERŮ.
DALŠÍ PŘÍPADNÉ DOTAZY RÁD UVÍTÁM.


Výborně, takže když vám zaručím bezproblémové fungování více jak 3 měsíce, tak můžu při dodržení všech dalších obecně platných pravidel počítat s tím, že mi ji schválíte? Protože z výčtu zemí co jsi sem napsal(Serbia and Montenegro) už vím, že ji bude schvalovat někdo z vás - tím lépe pro mě.
  • 0

#14 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 21:06

Aha, sorry, nevšimnul jsem si sekce. Tak možná zabal diskuzní příspěvky pomocí funkce moderovat, ať je to přehlednější. Sám si svůj moderovat nemůžu a úplně smazat, co jsem jednou napsal, mi taky nepřijde nejlepší.
  • 0

#15 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 12 leden 2008 - 22:58

Na alkesovo doporučení zabaleny funkcí Moderovat příspěvky těch, kteří zde vytvořili zbytečný flame (tj. jejich příspěvek nebyl dotazem na reviewera, což skupině odpovídá). Nyní je to tedy přehlednější a přitom nebylo nutné příspěvky mazat... Co se dotazu cachera selmaci tyce, tak pokud opravdu zaruci trvalost kese nad 3 mesice a bude tedy schopen obhajit takto jeji udrzbu pri procesu schvalovani, nevidim problem.
  • 0

#16 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2008 - 8:57

Výborně, děkuji za zodpovězení otázek a těším se na schvalování kešky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama